Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk çöker mi?  (Okunma sayısı 22419 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 03, 2011, 10:59:43 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

İlk söylemek istediğim, elbette herkes düşüncesinde hürdür. Ben kendimi ifade ettim sanıyorum, sizide anladım. Aynı fikirde değiliz ama olsun, insanı aciz görmeyen, kendisinden sonrasını düşünen mason olsun.

Ben insanlığın böyle bir mücadele içersinde olduğunu düşünmüyorum Sayın ozkann;
İnsanlık bir kurum değil ki bir mücadelesi olsun. İnsanı birey olarak düşündüğümüzde yaşadığı bölgeye göre uyum sağlamaya çalışan aciz bir canlı. Dolayısıyla bir kurum la bir insanı karşılaştırmak doğru olmaz kanısındayım. Sizin de belki es geçerek söylediğiniz bu sözü soru yapma  sebebim sizi çıkmaza sokmak değil  ve düşüncem de değil . Doğruları bulma adına ilerlerleme isteği diyelim.

Diğer söylemek istediğim (ki bu son olacak) yaşlı bir iki mason şöyle demiş şeklinde aktardığım kısım ile ilgili.

Kanuni Pargalı İbrahim'in gelirini, onurunu okşamak için 3 milyon akçe yapar. İbrahim sahip olduğu mevki ve gücün etkisi ile 3 milyonu beğenmeyip 'Fatih Sultan, Mehmet Sadrazam Mahmut Paşa'ya 4 milyonluk haslar vermişti' der.
Kanuni 'Onlar İstanbul'u fethettiler, onlar ile kendimizi bir tutmak haddimize değil' şeklinde cevaplar.

Bırakalım eski masonlar eleştirirken hırslandırsın yeni masonları, onları eski masonlar gibi eleştirmek te bizim haddimize değil. Nerede duracağımızı bilelim.

Masonlukla ilgili tüm dediklerinize ben de katılıyorum, ama masonlarla ilgili sizin de belirttiğiniz tereddütleri ( yaşlı Masonların dediği ) ben de düşünmeye başladım.

Saygılar

Mayıs 03, 2011, 11:01:57 ös
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Mayıs 03, 2011, 11:06:54 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

sayın enelsır;görüyorsun di mi? :) yaşadığım bölgeye uyum sağlamaya çalışan aciz bir insan olduğu mu ? :)
Saygılarımla

Mayıs 03, 2011, 11:10:35 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili Hacamat, hepimiz aciziz, fakat birbirimizin karşısında değil tanrının karşısında. Yazdıklarım da samimiydim sayın Hacamat. Hepimiz aynı gemideyiz :).

Saygılarımla.
enelsır

Mayıs 04, 2011, 12:03:12 öö
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Yokluk görmeyen bir Mason,  hayatın bazı acılarını tadamamış ( parasızlıktan evine su alamamış diyelim ) ''Baba bugün ne yiyeceğiz'' dediğin de oğlu ''dur bakalım oğlum'' dememiş bir Mason baba bize hayata dair neyi öğretebilir?

Saygılarımla

Mayıs 04, 2011, 02:10:04 öö
Yanıtla #15
  • -M-
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Olmadigini neren biliyorsunuz ki Sn Hacamat. Herkes zenginmi doguyor (Buda her Masonun zengin oldugunu varsayarsak)? Hep hosgoru cercevesi icinde cevap vermeye calistim size ama anliyorum ki siz soru sorup cevap almaya degil, kendi cevaplarinizi insanlara kabul ettirmeye calisiyorsunuz. Siz birseyleri kendi icerinizde kaliplastirmissiniz ki bu ne yazikki ilaci olmayan bir hastaliktir. Takintilariniz var kendiniz bunu zaten tescillediniz. Bilmem farkindamisiniz hep ayni yuvarlak icerisinde donup duruyorsunuz.

Ne yazikki artik icimden size cevap yazmak bile gelmiyor.

Gercek isigi birgun farketmeniz umidiyle,

Saygilar

Yokluk görmeyen bir Mason,  hayatın bazı acılarını tadamamış ( parasızlıktan evine su alamamış diyelim ) ''Baba bugün ne yiyeceğiz'' dediğin de oğlu ''dur bakalım oğlum'' dememiş bir Mason baba bize hayata dair neyi öğretebilir?

İmza -M-

Mayıs 04, 2011, 03:14:28 öö
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın enelsır, Sayın Sirius, tarihte çöken ne var ki? Dinozorlar çöktü mü? İştar'a olan inanç çöktü mü? Gramofon çöktü mü?  Kale duvarları çöktü mü? Yoksa işlevselliği mi kalmadı? Aynı şartlar oluştuğunda aynı şeylerin işlevselliğini koruyacağını söyleyemezmiyiz??
Bir şeyi değerlendirirken, tarihteki yerine ve gelişime sağladığı katkıyı görmeden, o şeyin çöktüğünü söyleyebilir miyiz?(Sayın Mustafa Kemal'in imzasını hatırlayalım) tabiat güçlerine ve Putlara tapma inancı olmasaydı, semavi dinler olabilirmiydi?
İnsan önce petrolü keşfetmeden bu günkü araba teknolojisini veya yol hesaplarını yapabilirmiydi? Yarın petrolün yerini başka şeyler alacak ama arabalar veya ulaşım araçları değişse de aynen kalacak.  
Bir yol düşünün bir kısmı çamur diğer kısmı kayalık, yolun bir kısmında çizme giyip kayalık kısıma gelince  esnek spor ayakkabısı giyiyorsunuz, çizme çökmüş mü olacak?
Masonluğun misyonunu tamamlamadan yada yerini daha iyi bir şeye bırakmadan yeryüzünden kalkacağını söyleyebilirmiyiz? yada dinlerin?
Yarın komunizm geldiğinde, Fransız ihtilali çökmüş mü olacak?
Sizce Yunus Emre çöktü mü?
Hayır, sanmıyorum.

Nasıl ki yokluğu yaşamış birisi size yokluğu zaten anlatamayacağına göre, masonluğun çöküp çökmeyeceğini sormakta -bunca yıllık ömrüne bakılınca- aynı şekilde yanlıştır.
Soru iyi olmazsa, cevaplar zaman kaybıdır.

Not: İnsanın aciz olduğunun söylenmesi de bana en çok zamanı kaybettiriyor..

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Mayıs 04, 2011, 03:49:28 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 04, 2011, 10:24:06 öö
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Yobaz : geri kafalı kendi doğruları olan ve bunların dışına çıkamayan, kendi doğrularını da insanlara zorla kabul ettirtmeye çalışan kişiye denir. . Sayın Sirius; kibarlık ederek bana direk ''yabazsın'' dememişsiniz, öncelikle bu inceliğiniz için size teşekkür ederim.  Yobaz olduğumu düşünmüyorum. Bana cevap vermemeniz sizin tercihinizdir.

Kişilik analizinize de katılmıyorum sayın Sirius. Hacamat takıntılı değil, gerçek ışığı arama gayretin de diyelim. Sizde taktir edersiniz ki ''ışık bizim elimizde'' diyen çok farklı fikir ve haraketler var. Dolayısıyla hangisi odun alevi hangisi ışık ayırt etmemiz gerekiyor. Bu arayışın şeklini şemalini sorgularsam sabaha kadar yazmam gerekecek. Özetin özeti şu :Yazıları mı mümkün mertebe kısa tutuyorum. net yanıt alma isteği de beraberinde keskin soruları getiriyor.

Rahatsızlık vermem biraz da rahatsız edilmemle paraler galba.  Forma bir şey paylaştığımda kişilik analizi yapılıyor.  Soruya bir cevap vermek istiyorsanız verin, ama soruya cevap verin bana değil. Ben MUTLAK tesbit yaptığım da bana ne derseniz diyin.

Ne güzel cevap vermişsiniz sayın Sirius : Olmadigini nerden biliyorsunuz ki Sn Hacamat. Herkes zenginmi doguyor.

Bence yeterli bir cevap ayrıca güzelde bir cevap. Daha ne ileri gidip ''yok sen şusun, yok sen aslında busun'' demenin size ne faydası olacak?

Ben sizin yaptığınız gibi yapmadan ''kaçamak yanıt veriyorsun'' ''net bilgi vermiyorsun'' demeden,cevabınıza şu yanıtı versem. peki sayın Sirius; Sonradan ekonomisini düzeltmiş ve düzeltdikten sonra ''ben Mason olayım'' diyen kaç üye var ?   

Tüm bu dediklerim ışığında sorsam. Beni anladığınızı varsayarak

Masonların fakiri içlerine almama sebebi ona ''kardeşim'' sıfatını layık görmediğinden mi?

Bu yanıtlar ışığın da   henüzz Mutlak bir yanıtım yok başlığa. Henüz bir kalıba dökülmüş bir şey yok.

Saygılar 
Saygılarımla

Mayıs 04, 2011, 02:14:22 ös
Yanıtla #18
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Masonların fakiri içlerine almama sebebi ona ''kardeşim'' sıfatını layık görmediğinden mi?

Asla! Asla boyle bir sebep soz konusu olamaz. Fakir-zengin ikircikliginden sıyrılalım. Ekonomik güç yeterliliği diyelim. Bu nedir? Hayatını ve bakmakla yükümlü olduklarının hayatını insan onuruna yakışır seviyede sürdürebilmelerini sağlamak, aradığımız ekonomik şarttır. Ve Mason olduktan sonra kisinin gelirinde hem bu düzeyi hem de ekonomik yükümlülüklerini sıkıntıya düşmeden yerine getirebileceği bir gelir sahibi olmak kriteri vardır. Bu da zengin-fakir ikircikliginden daha farklıdır. Daha once de soyledim. Bizler insanlari zengin-fakir diye ayırmadan erdem sahibi olanlarının hepsini severiz. Ama yalnızca Kardeslerimize Kardesim deriz. Bu diger erdemli insanlari beğenmediğimiz sevmediğimiz anlamına da gelmez.

Ayrıca bir zamanlar bu güce sahip iken sonradan bunu kaybeden Masonlar da olabilir. Ozellikle ticaretle uğrasan ya da ozel sektörde çalışan kisiler icin bu gayet mumkun bir durumdur. Ya da onceden ekonomim gücü yetersiz olup sonradan duzelen ve Mason olan Kardeslerimiz de var. Tutup bunun sayısını vermemize de gerek yok zannimca.

Mayıs 04, 2011, 02:32:06 ös
Yanıtla #19
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Hacamat , "fakir" kelimesini kullanan sizsiniz. Statü belirlemeyi siz yapıyorsunuz. Size şunu söyleyeyim , kültür ve entellektüel birikim çok daha değerlidir. Belki sizin ekonomik gücünüze oranla sizin tabirinizle ben "fakir" sayılabilirim..