Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Pişmanlık.  (Okunma sayısı 2253 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 07, 2014, 12:39:55 öö
  • Ziyaretçi

Pişmanlık hemen hemen herkesin yaptığı hataların sonucunda aklı başına geldiğinde yaşadığı bir olgu. Sizce pişman olan affedilir mi ? Yoksa pişmanlığı bir mazeret olarak kabul edilmez mi ?

Nisan 07, 2014, 07:13:13 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Tace,

Genel olarak kişinin kendi hatalarının farkına varması da, kibirden arınmak, yani affetmek de bir erdemdir fakat sorularınız çok genel. Bu yüzden kesin bir şey söylemek güç.

Siz de çokça duymuş ya da kullanmışsınızdır "Allah affetsin." sözünü. Benim bu sözde bulduğum anlam; "ben kimim ki? senden üstün müyüm? Neyin sahibiyim ki sen ben den ne alabilirsin? Bu yüzden seni, her şeyin sahibi, sonsuz kuvvet sahibi yüceler yücesi affetsin." dir. Bir evliya her durumda bu şekilde hissedip, davranabilir belki..
  fakat örneğin; bir arkadaşınız çocuğunuza ve eşinize tecavüz edip öldürse ve gerçekten pişman olsa(vicdanı ölmüş biri pişman olur mu??) onu affedebilir misiniz? Affetseniz bile tekrar arkadaş olabilir misiniz?

yani bu genel sorularınızı tam olarak anlamak için örneklendiriyorum ancak bu forumda bunu sorduğunuza göre masonlukla ilgili ise sorular bence şöyle olsa daha iyi olabilir.

1) Bir mason kişisel hayatında her şeyi ve herkesi affeder mi? Affetmeli mi?
2) Masonik bir suç işlemiş bir kişi işlediği suç için pişman olursa, bu pişmanlık onun affedilmesi için yeterli midir? ki ihraç edilen bir kişinin affedilmesi diye bir şey var mıdır?

gibi...

(bu soruları ben sormuyorum, sayın Tace nin sorusunu anlamak için örnek veriyorum)

saygılar...
deus meum que jus

Mayıs 22, 2014, 09:47:07 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Belli bir sevideki suçlardan dolayı pişmanlık duyanlar ancak affedilebilir. Tabiki o kişiye göre de değişebilir ama gerçek anlamda pişmanlık duymak bir erdemdir ve genel olarak  yere ve duruma göre affedilmelidir.

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Mayıs 24, 2014, 10:23:25 ös
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Sad,

Bildiğim kadarıyla yerel erk tarafından suç olarak nitelenen ve yasa ile yaptırıma bağlanan bazı fiiller ( genellikle yüz kızartıcı suçlar veya uzun süreli hapis cezası gerektiren suçlar) masonluk açısından kınanma veya ihracı gerektirebilir. Bunlar dışında Yazınızda bahsedilen "masonik suçtan" kastınız nedir? Yasalarda belirtilen dışında, "masonik suç" olarak nitelenen eylemler nelerdir? Tabi, masonluk ile ilgili gizli kalması zorunlu sırların ifşa edilmesi dışında. Sadece merak ettim, bu da bir sır ise, cevap vermeme hakkınıza saygı duyarım.
Sevgi ve saygılarımla.

Mayıs 25, 2014, 10:10:12 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluktaki kusurlar ve suçlar, bunlara karşı verilebilecek cezalar, pişmanlık ve bağışleama gibi konuların mason töresinde nasıl yer aldığı, burada, böyle bir başlık altında mı görüşülüp tartışılmalı?

Olmaz!... Masonik suç nedir? Naüsıl bir tutum ya da davranış kusur, nasılı suç sayılır? Kuşkusuz bunları nasıyl karşılayacakları, bağışlayıp bağışlamayacakları ilgili masonların takdiridir ama pek genel olarak bu bağlamda nalar söylenebilir?

Acaba bunları bir zamanlar Forum'da Masonlukta Töre ya da Masonlukla İlgili Sorular ve Cevaplar bölümünde bir yerlerde anlatmış, irdelemiş miydik?

Bu konuyla ilgilenenler, Forumun arama motorunu kullanarak bir araştırma yapabilir. Sorularının yanıtlarını bulurlarsa ne âlâ. Bulamazlarsa ya da böyle bir zahmete katlanmak istemezlerse, bu konuyu uygun bölümde açarlarsa, yanıtları verilir.

Bu konu öyle birkaç tümcelik basit bir konu değildir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.