Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Döndüm...  (Okunma sayısı 5143 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 07, 2011, 10:45:30 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Merhaba sevgili masonlar.org forumu katılımcıları ve sürekli izleyicileri…

Bir hafta için buralarda yoktum ama yazılanları, katkıları, uzaktan da olsa izledim.

Giderken, son olarak Masonluğun Genel Tarihi üzerine bir özet yapmaya girişmiştim. İzleyenler biliyor; bunu Spekülatif Masonluğun ilk kuruluş aşamasının ertesine kadar 10 bölüm halinde aktırdım. Olumlu katkılar oldu. Özellikle Sayın Mustafa Kemal’e teşekkür etmeliyim bu bağlamda.

Ancak bu özet anlatım inanın ki beni çok sıkıntıya soktu. Anlatmış olduklarıma kesinlikte özet diyemem. Ancak bir seçmeler derlemesinin özetinden yapılmış alıntıların kısaltılmış bir özeti gibi bir şey olduğunu söyleyebilirim. Bu işi bu kadar kısa tutmakla anlatılması gereken birçok önemli noktaya hiç değinilmeden geçilip gidilmesi gerekiyor ve sonunda anlatı kuşa dönüyor. Nitekim ben sizin yerinizde olsaydım, buna karşı çıkar, doğru dürüst ve yeterli ayrıntıya girilerek anlatılmasını isterdim.

Dolayısıyla o konuya devam etmemeye karar verdim. Zaten Masonluğun genel tarihinden bu forumda çeşitli başlıklar altında yer vermiştim. Ancak bu bakımdan özellikle soru yöneltmek ya da Masonluğun tarihçesinin merak edilen şöyle belli bir kesitinin ele alınmasını isteyecek bir üyemiz olursa, elimden geleni yapmaya çalışırım.

Bir başka konuya değinmeye düşünüyorum: Masonlukta “yetkinleşme” kavramının değerlendirilişi bana pek ilginç geldi Masonik yazında bu kavram pek sık kullanılıyor. Ele alındığında, kuşkusuz simgesel derecelerin ötesine geçmek de gerekiyor ama işin ilginç yanı şu ki, bu kavramın ardında buzdağının su altındaki bölümü gibi bir şey aranacak olursa, öyle bir şeyin söz konusu olmadığı da ortaya çıkıyor.

Yarından itibaren bu konu üzerinde şöyle bir irdeleme yapmaya girişmeyi düşünüyorum. Gerçi bu da özet olacak ama “tarih” olmadığı için üzerinde tartışma yaparak açılabilir.

Ne dersiniz?

Hatta….

Nedir bu yetkinlik ve yetkinleşme… Bunun Masonluktaki yeri ve değerlendirilmesi nasıl? İsteyen benden önce de konuya el atıp başlatabilir ben yine gelene dek

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 07, 2011, 03:01:26 ös
Yanıtla #1

Sn. Adam hoşgeldiniz, gerçekten özlemiştik sizi ve yazılarınızı.

Aslında özetin en keyifli yerine gelmiştik. Moderns-Ancients meselesine... Ama "yetkinleşme" de güzel bir başlık olur. Her ne kadar sembolizmaya değinmeden yetkinleşmeyi açıklamanın bizler için zor olacağını düşünsem de, bekleyelim görelim diyorum.

Sevgiler.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Nisan 07, 2011, 04:32:16 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Madem Sayın Mustafa Kemal öyle diyor, biz de tarihçe özetine biraz daha devam ederiz. Diğer konu nasıl olsa bununla pek ilgili değil; onu ayrıca ele alırız.

Nisan 07, 2011, 06:20:27 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Tekrar hoş geldiniz sayın ADAM,

Madem tarihçeye devam edeceksiniz o zaman bende yetkinleşme konusunu bekleyeyim, Ancak unutmamak adına şimdiden bazı şeyler rica edersem sanırım sakıncası olmaz.
Masonlukdaki yetkinleşmeyi tarihimizde veya günümüzdeki herhangi bir oluşumla karşılaştırırsanız sanırım çok daha faydalı olur diye düşünüyorum.
Örnek verecek olursam, Yunus Emre, Ömer Hayyam, Osho, Budizm veya kıyaslama adına sizin daha uygun göreceğiniz herhangi bir ruhsal veya kişisel gelişim, kıyas yapma ve öğrenme adına daha faydalı olur diye düşünüyorum. En azından benim için.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Nisan 08, 2011, 09:16:28 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sanırım bu bağlamda bir yanlış anlaşılma ya da benden yana anlatamama durumu var.

Benim Masonlukta yetkinleşme doğrultusunda ilerleme aşamalarını ele alıp irdelemek gibi bir niyetim yok. Bunu yapmaya girişmek, ritüellerin kapsamlarına da girmeyi gerektirir ki, forum kuralları buna elvermediği gibi böyle bir şey yapmaya girişmek de pek iddalı bir çalışma olur.

Benim yapmak istediğim sadece Masonlukta geçen "yetkinleşme" kavramını incelemek. Hem öyle pek fazla didiklemeden. Nitekim aklıma böyle bir iş yapmak gelince rica ettim; Mason Sözlüğü bölümünde bir alk bölüm açtı yönetim, Terimler ve Kavramlar diye.

Bu nedenle Sayın MASON'a teşekkürlerimi sunarım.

Mayıs 22, 2011, 01:59:43 öö
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Aktif Uye

İlginç, demek masonlar öğretilerinin ima bile edilmemesini istiyorlar. Tam bir açıklama olmasa bile yanından bile geçilmemeli mi? Eğer varsa(ki şüphelerim olmadığı yönünde artıyor) neden bilgi saklansın ki? Bilgiyi saklayıp onu koz gibi görmek biraz bağnazlık olmuyor mu sizce? Eğer birilerinin iyiliğini istiyorsanız, fayda sağlayacak şeylerin paylaşılmasından duyulan korku niye? Üstelik ben öğretilerinin bire bir anlatılmasını istememiştim, sadece basit bir kıyastı, neyse boş verin, hiç kimsenin vaktini almamıza gerek yok.
Bizimde boş yere vakit kaybetmemizin de bir anlamı yok.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 22, 2011, 09:23:37 öö
Yanıtla #6
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda yanlış anlama olmamalı.

Varsa giderelim.

Masonluk ezoterik bir kurum oluşuna karşın değer birçok ezterik kurum gibi değil. Üstelik çağımızda ezoterik bir kurumun öğretisel içeriği eskilerde olduğu gibi gizli saklı olmüa niteliğini yitirdi.

Dolayısıyla Masonluğun çoğu ritlerin ritüelleri artık gizli saklı değil; internette bile bulunabiliyor. Demek ki bunların bir gözleliği falan yok.

Bu forumdaki kuralları şöyle yorumlamalı:

- Herhangi bir ritüelin akışı çerçevesinde bir bölüm olduğu gibi kopyalanıp aktarılamaz. (Böyle olunca elbette sunun üzerinde görüşme ve tartışma yapılamaz.)

- Herhangi bir ritüelik öğe irdelenirken (irdelenebilir), bunun ilgili ritüel ile bağlantısı kurulmaz.

Dolayısıyla Sayın Pnrometheis'un kaygısı yersiz... Bu forumda Masonlukta geçen birçok simge, deyiş, kavram ve daha birçok ayrıntı inceleniyor, irdeleniyor. Bilgi saklanmıyor. Sorular yanıtlanıyor. Hiçbir soru üzerine kurallara uyulduğu sürece "Bunun yanıtı verilemez." denmiyor. Demek ki korkulan bir şey de yok.

Ancak kimi forum üyeleri bir konuyu polemiğe sokmaya çalışıyor ya da uyulması gereken görgü kurallarını  eziyor. (Bu dediğim Sayın Prometheus için söz konusu değil.) İştea o zaman o konu üzerinde o başlık altında artık başka bir söz edilmez oluyor.

Bakın bugün ben "Terimler ve Kavramlar"  bölümünde, forum kurallarını hiç ezmeden bir ritüelik kavramı ele alacağım. Az sonra...

Mayıs 23, 2011, 12:38:57 öö
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın ADAM, bu yazınızla birlikte daha önce gizlilik için söylenmişleri bir araya getirmemi istermisiniz? Böylece konu daha çok netleşir.
Sadece sizin değil masonlarında gizlilikle ilgili yazıları toplayayım isterseniz? Böyle bir iddianın bana mı yoksa masonlara mı ait olduğunu beraberce görmüş oluruz.

Ayrıca "- Herhangi bir ritüelin akışı çerçevesinde bir bölüm olduğu gibi kopyalanıp aktarılamaz."
yazısına istinaden en altta ki imzamı değiştirerek ve prıl prıl bir gencin yıllardır açık tuttuğu ve bir çoğu kendisine ait çeviri ve yazıları olan internet sitesindeki bir yazıyı da buraya ilave ederek cevap vermek istiyorum.

2005den beri açık olan sitede şu yazıyor;
"Burada bulunan tüm yazıların yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz. Kopyalayabilirsiniz. Dağıtabilirsiniz." //yabanil.net

Saygılarımla...

Mayıs 23, 2011, 01:05:52 öö
Yanıtla #8

Sn. Prometheus,

Yine başlıkla hiç alakası olmayan biryerdeyiz. Ama madem konu buraya geldi, ben de birşeyler söylemek istedim. ncelikle yazdığınız bir alıntı var:

"Burada bulunan tüm yazıların yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz. Kopyalayabilirsiniz. Dağıtabilirsiniz."

Bu siteden alıntı yapılmıyor mu? Yaptığınız vurguyu anlamadım.

Sırlar konusuna gelince, defalarca yazıldı, Masonlukta gizlenen bir bilgi yoktur. Ritüeller konusundak ketumiyetin sebebini kendimce anlatayım:

1- Ritüeller Sn. Adam'ın yazdığı gibi gizli saklı birşey değildir. Gerçekten bulmak isteyen buluyor.
2- Paylaşmadığımız bunların yorumlanma biçimleridir. Bu son derece doğaldır.
3- Bunların yer almasından öncelikle rahatsız olacak Masonlardır. Hariciler istediği derecenin ritüeli alır okur. Masonlar kendilerine ait olmayan derecelerin bilgilerini öğrenmez. Bakınız öğrenemez demiyorum, öğrenmez diyorum. Tamam bu sitede bilgilenmeye çalışan hariciler var, ama burada bilgilenen Masonlar da var. Burada benden ileri bir derecenin ritüeli yazılsa ve tartışılsa ben rahatsız olurdum...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mayıs 23, 2011, 01:20:32 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın Mustafa kemal,
Ben sizlere ait sırlarınız veya paylaşmak istemeyeceğiniz bilgileriniz olamaz demiyorum. Kaldı ki bunlar beni çok fazla da ilgilendirmiyor. Ancak şu var ki, böyle bir sır yok denmesini doğru bulmuyorum.
Hatta sufizm ile masonluğun karşılaştırılmasını istediğimde yasak olduğu belirtilmişti.

Zaten 17. maddenin olması bile böyle bir şeyin var olduğu anlamına geliyor.

17.   Ayrıca özellikle belirtilir ki; Site içerisinde Masonik sir oldugu idda edilen herhangi bir bilginin art niyet ile açığa vurulması halinde ilgili üye yahut üyelerin üyelikleri hiçbir neden ve açıklama belirtilmeden silineceği gibi aynı anda server dan İP numarası yahut numaralarına da engel koyulacaktır.

Bu siteden elbette alıntılar yapılıyordur, ancak yasal olmadığını site kuralları içinde görebiliyoruz. Üstelik yazılan her yazının masonlar.org sitesinin malı olduğu da belirtiliyor.

21.   Masonlar.org sitesine üyelerden eklenmis olan her yazinin yayinlama ve kullanma haklari site sahibine gecmektedir. Üye, yazisini siteye gönderme isleminin sonlandirmasi ile birlikte, yazmis oldugu yazinin her hakkini site sahibine devrettigine dair bir anlasmaya girmis oldugunu tastikler.
Herhangi bir yasal sorun karsısında üye kendi bulunduğu, ikamet ettiği ülkenin kanunları çerçevesinde cezalandırılabilir.

Yani burada iddia edilen şeyler benim ileri sürdüğüm şeyler olmadığını bilmenizi isterim.

Saygılarımla...