Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yurdumuzda Kadın Masonluğu  (Okunma sayısı 14179 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 19, 2010, 01:09:38 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu yazıyı, Türkiye’de kadınların mason örgütü ile bağlantılı bir konu ara sıra gündeme geldiği için, bu bağlamda bir noktalama yapmak amacıyla yazıyorum. Benim de bu bağlamda bazı bilmediklerim ya da yanlış bildiklerim vardı. Bu yazıyı yazmak amacıyla bir araştırma yapıp, onları giderdim ve sonra yazdım.

Görünen o ki, Türk Masonluğunda kadınların da bazı Batı ülkelerinde olduğu gibi Masonluğa alınmaları konusu zaman zaman gündeme gelmiş. Bu bağlamda masonik literatürde birtakım makaleler yazılmış. Konunu geçmişi ta 1921 yılına kadar uzanıyor. Hatta ara sıra bazı localarda bu bakımdan girişimlerde bile bulunulmuş ama bunların hepsi çeşitli nedenlerle bir sonuca bağlanamamış.

Bugün Özgür Masonlar Büyük Locası adını taşıyan Büyük Mason Mahfili’nin büyük üstadı, 1985 yılında bir girişim başlatmış. Mason eşlerinden kimilerini bir araya toplamış. Onlara Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası üyesi olan kimi masonların eşleri de katılmış. 30 kadar mason eşi (hemşire) sık sık toplanmaya başlamış. Ertesi yıl bu toplantılar belirli gün ve saatlerde, belirli bir gündemle yapılır olmuş. Toplantıların amacı bu hanımlara Masonluk hakkında ayrıntılı bilgiler verilmesiymiş. Bu nedenle toplantılara masonlar da katılıyor ve tartışmalı görüşmeler yapılıyormuş. Bu iş, beş yıl kadar bu şekilde hiç aksamadan sürdürülmüş. Bu toplantılara katılan hanımların sayısı da giderek artmış.

Başlangıçta bu toplantılar sadece İstanbul’da yapılırken, sonradan İzmir, Ankara ve Adana’da da yapılır olmuş.

1988 yılında bu toplantılara sürekli katılan hanımlar artık bu işi resmiyete dökmeye karar vermiş ve  “Çağdaş Kardeşlik Dayanışma Derneği” adı altında bir yasal dernek kurmuşlar. Toplantılarını da bu dernek çatısı altında yapar olmuşlar.

Bu derneğin üyelerinin doğrudan masonik çalışmalar yapmak istemesi, Özgür Masonlar Büyük Locası tarafından değerlendirilmiş ama büyük locanın tüzükleri sadece erkek üye kabul ettiği için bu bağlamda daha ileri bir adım almak olanağı sağlanamamış. Kadınların mason olmasına karşı çıkanlar da olduğu için, büyük locada bu konunu üzerine çok gidilmemiş. Bunun üzerine bu büyük locanın kimi üyeleri kendi ardalarında bir araya gelerek “geçici” olmak koşuluyla biri İstanbul’da, biri İzmir’de iki bağımsız loca kurmuşlar.

İşte bu geçici bağımsız localarda kadın mason adaylarının isteklerinin görüşülmesine girişilmiş. 1991 yılında, adaylar arasında uygun görülenlerin gerek İstanbul gerekse İzmir’de apayrı yerlerde (Özgür Masonlar Büyük Locası bünyesinde değil) oluşturulan mabetlerde tekrislerine başlanmış. Birbiri ardınca düzenlenen törenlerde 90 kadar kadına “mason” niteliği verilmiş.

Ardından sıra bu çırak kadın masonların derecelerinin yükseltilmesine gelmiş. Çoğu daha önce yaklaşık 5 yıl boyunca masonik eğitim görmüş bulundukları için, bu bağlamda bir “bekleme süresi” uygulanmamış.

Üstat derecesine yükseltilen kadın masonlar kendi başlarına toplanarak, İstanbul’da 3, İzmir’de 1 olmak üzere dört yeni loca kurmuşlar. Ardından bu dört locayı bir araya getirerek kendi büyük localarını oluşturmuşlar.

Kadınların kurduğu bu yeni büyük loca gerek Özgür Masonlar Büyük Locası gerekse Grande Loge de France Feminine (Fransa Kadınlar Büyük Locası) tarafından “düzenli” olarak tanınmış. (Birçok yerde bu büyük locayı Özgür Masonlar Büyük Locası’nın kendi bünyesinde ve kanatları altında kurmuş olduğu yazılı; demek ki bu yanlış. Çünkü olayın öyle olmadığı belgelenmiş.) Bu bağlamda birtakım başka ayrıntılar da var ama onlar, adı üstünde “ayrıntı”.

Ancak bu arada dikkatimi çeken ilginç bir olay var. Kadın mason Büyük Locası’nın ilk büyük üstadı olan Güven Timurkan, 1996 yılında Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası’nın büyük üstadı olan Tunç Timurkan’ın yengesi. Bundan ötürü Tunç Timurkan’ın kendi büyük locasında hayli lâf işitmiş olduğu da söylenir ama işin o bölümü biraz da çekiştirme olsa gerek.

Bundan epeyce bir süre sonra, 1995 yılında, deneğin adı da Kadın Mason Büyük Locası Derneği olarak değiştirilmiş.

Başlangıçta sadece masonların eşlerinin oluşturduğu bu büyük loca bünyesinde çalışan kadın masonlar, sonraları eşleri mason olmayan kadınların başvurularını da değerlendirmeye başlamış. (Dolayısıyla bu bağlamda da bazı yerlerde yanlış bilgiler verildiği anlaşılıyor.) Yıllar içinde kadın masonların sayısı giderek artmış, buna bağlı olarak yeni localar da kurmuşlar. Günümüzde Kadın Mason Büyük Locası’nın toplam 15 locası (İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya ve Bursa’da) ve gene toplam 900 kadar üyesi var.

Gene bana pek ilginç gelen bir başka olay daha var. Olayın yeri İstanbul. Kadın Mason Büyük Locası önceleri kiralık bir yerde çalışıyormuş. Ancak hep doğrudan kendilerinin sahipleneceği bir yer arayışı içindeymişler. 1999 yılında Fikir ve Kültür Derneği (EKEİR Yüksek Şûrası) kendi yüksek derece çalışmaları için yeni bir bina yaptırmış ve oraya taşınmış. Eski binalarını da Kadın Mason Büyük Locası satın almış.

Bu örgüt hakkında benim bulabildiklerim özetle bu kadar.

Kadınların masonluğu geçerli sayılabilir mi?... Bu elbette tüm dünyada üzerinde durulmakta olan, bir türlü sonuca, uzlaşmaya varılamamış bir sorun. Ancak bu bağlamda öncelikle Türkiye’deki durum düşünüldüğünde benim aklıma ulu önderimiz Atataürk’ün biraz bugünkü dilimize dönüştürülmüş bir deyişi geliyor:  «Türk kızına, Türk kadınına her alanda güvenmelisiniz, onlar gerçek bir anne olmasını bildikleri kadar, medeni âlemin her branşında da üstün yetenekleri ile birer uzman olmasını bilecek kadar çalışkandırlar, inançlıdırlar, gayretlidirler.»

« Son Düzenleme: Şubat 03, 2011, 01:22:10 öö Gönderen: dogudan »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 02, 2011, 11:36:54 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kadın Mason Büyük Locası'na kayıtlı türbanlı üyeler varmıdır.. Eğer yoksa türban bir engelmidir..?

teşekkür ederim..
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2011, 01:22:41 öö Gönderen: dogudan »
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Şubat 02, 2011, 11:59:27 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ADAM
teşekkürler :)
« Son Düzenleme: Şubat 03, 2011, 01:23:11 öö Gönderen: dogudan »
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Şubat 03, 2011, 08:13:04 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında pek garip bir soru...  Sayın akif_yzb kusura bakmasın ama bana sanki biraz da bu sorunun arkasında başka bir niyet varmış gibi geldi.

Sorunun tam yanıtını ben bilmiyorum. Üstelik bu bağlamda bir araştırma yapsam, bir şey öğrenebileceğimi de sanmıyorum.

Buna karşın bir yorum yapmak istedim.

Şimdi "türbanlı" demek ne demek?... Başına bir baş örtüsü takan mı demek, -hani sadece Türk ve İslkm toplumlarında değil, diğer toplumlarda ve doğrudan bir dinsel inanç ile bağlantılı olmaksızın görüldüğü üzere- yoksa Hıristiyan rahibeleri gibi kafasını iyice bir sıkı başlık içine sokup onun üzerine özellikle gösterişli olması öngörülen ikinci bir eşarp hatta omuzlara kadar sarkan bir şal takmak mı demek?... Kara çarşaflıları bir yana bırakalım.

Böyle bir giyim tarzının Türkiye Cumhuriyeti'nde anlamı ne?... Bunun ne anlama geldiğini, niçin öyle yapıldığını, hangi kafalarca niçin öyle yaptırıldığını, İslâm dinine ne denli uyduğunu ve ne denli hiç de uymadığını, bir de öyle giyinen hanımlardan kimisinin onu bütünleyen topuklara kadar uzanan pardösünün altına ne giydiğini de biliyoruz.

Buna karşın, kimi hanımların da o türbanlı giyimlerini, gerçekten özgür düşünce ve inançlarının gereği olarak benimsediğini de biliyoruz. Onlara saygı göstermeliyiz.

Böyle olunca, Masonlukta din ve inanç ayırımı gözetilmediğine, Kadın Mason Büyük Locası'nın da üyelerinin dinsel inaçlarına herhangi bir şekilde karışmadığına hatta bununla ilgilenmediğine bakacak olursak, şöyle bir sonuca varılabilir gibi geliyor bana:

Neden olmasın?

Batı ülkelerindeki bazı kadın masonların, localarının toplantılarına bir özel giyim ile katıldıklarını biliyoruz. Çünkü zaten erkek masonların da loca toplantılarına katılırken uyması gereken giyim kuralları var. Ancak işte o kadın masıonlardan kimileri, kendi kurumlarının bu kuralı gereğince üstlerine bir harmaniye giyiyor; kimisi siyah kimisi beyaz. Bildiğimce bunun başka bir rengi yok.

Ancak gene bildiğimce Türkiye'deki Kadın Mason Büyük Locası'nın giyim kuralları çerçevesinde böyle bir şey yok. Onlar, günümüzde bir iş kadını işine nasıl bir giyimle giderse, loca toplantılarına da öyle gidiyor herhalde. Bu arada bir kadın mason kendi benimsediği inanç uyarınca başını sıkıca bağlaması gerekiyorsa, loca toplantısına da öyle gidiyordur ve buna ses çıkaran olacağını da sanmıyorum.     

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 04, 2011, 09:56:17 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kesinlikle sorumda bir artniyet yok..

soruyu sormaktaki amacım şuydu.. normal mason localarında mason eşlerinin türbanlı yada başı açık olmasına karışılmıyor bildiğim kadarıyla.. yani bu seçimde masonların bir rolü olmuyor.. aynı hoşgörü kadın mason localarında da varmı onu merak etmiştim sadece.. teşekkür ederim Sn. Adam
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Mayıs 24, 2011, 11:41:42 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın Adam,
Emeklerinize sağlık :)