Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Duzenli Duzensiz taninma taninmama  (Okunma sayısı 19719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 18, 2020, 08:31:39 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Asagida gordugunuz bayragin anlatilandan ( wiki-pedia) ayrica masonik bir sembolizmasi vardir.

Bunu incelerken anlam veremedigim bir calisma metodunu fark ettim.

Soylendigi gibi duzenli bir BL duzensiz bir BL ile taninma protokolu yapamazmis. Eger bu dogru ise bugun anlam vermedigim bir iliski fark ettim. Bu ayni zamanda benim masonluk ile ilgili bir sorumdur, onun icin ‘Masonluk ile ilgili sorular ve cevaplar ‘ kismina koydum.

Asagidaki bayraga sahip ulke ile Avrupa’daki duzenli ve taninmis bir BL arasinda taninma protokolu vardir ( yazili protokolu gormedim fakat iki BL’nin taninma listelerinde karsilikli isimleri vardir). Ayni ulke’ nin duzenli BL listesinde Turkiye’nin OMBL’ nin adi ve website- linki var.

Yanlis anlasilmasin lutfen; niye vardir demiyorum, sadece anlam veremedim? Siz verebildiniz mi?

Bazilarina gore duzenli olmanin baslica sartlar:

Old marklar’da belirtilenlerden bazilari.

1-   Sadece, iyi bir sana sahip hur adamlarin uye olabilmesi;
2-   Cirak, kalfa ve ustad olarak belirtilen uc derece ile calismak;
3-   BL' nin otonom olmasi, yani baska bir kurum hiyerarsisi (icinde) altinda olmamak; ve
4-   Yemin icin kutsal kitaplarin olmasi.   

BL bu sartlari yerine getirmiyorsa bazilari tarafindan duzensiz sayiliyor.

BL’ lar arasinda Taninma protokolunun yapilmasi icin de BL’larin duzenli olmasi sartlardan bir tanesidir.   
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2020, 08:44:04 ös Gönderen: midyad »

Nisan 18, 2020, 08:47:19 ös
Yanıtla #1

İlginç bir detay. Küba locasının resmî internet sitesinde Türkiye’deki tanınmış düzenli mason locası linki olarak https://mason-mahfili.org.tr/ adresi var.

İki ihtimal var.

1) Site yapımında bir hata yapılmış.
2) Türkiye’deki tanınmış loca kavramı Küba’da farklı kâbul ediliyor. Bunun nedeni Küba’nın daha farklı bir sosyal yapısının ve inanç sisteminin olması olabilir ve ya ingiliz ekolüne karşı olmalarından olabilir. Bilemedim.

Nitekim Küba, her zaman aykırı ve güzel bir devlet olmayı başarmıştır.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Nisan 18, 2020, 08:49:36 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 18, 2020, 09:46:21 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kuba'daki, belirtilen BL UGLE'nin listesinde yok. O zaman OMBL ile tanisikligi mantik disi degildir. Anlam vermedigim Avrupa'daki taninmis, duzenli ve UGLE listesinde de ismi mevcut BL ile tanisikligidr.

Eger burda bir yanlislik yoksa duzenli/ duzensiz/ taninmis/ taninmamis ile ilgili dogma yavas yavas gecerliligini kaybediyor, bu en azindan ideal duruma dogru bir adimdir.

Yazdiklarimin icinde yanlis bilgi varsa, duzeltme icin simdiden tesekkur ediyorum.   

Nisan 18, 2020, 10:12:28 ös
Yanıtla #3

Yanlış var mı yok mu bilemem. Ancak büyük çıkarım ya da gereksiz (masonların bile gerek duymadığını istemek) beklentilere ihtiyaç olmadığını düşünürüm.

Sevgili arkadaşlar bu yollardan biri doğru biri yanlış değildir. İkisi farklı yoldur. Kaldı ki sadece iki yolda yok.

Yani UGLE ve temsil ettiği dünya ile Liberal Masonluk birbirine yokmuş gibi davranıp çalışmasına bakıyor. Bu iki anlayış hiçbir zaman birbirini tanımayacak (Liberal masonluk kardeş olarak görür, üyelerini kendi toplantılarına alır ama kurumsal bir ilişki beklemez), birleşmeyecek. Çünkü buna gerek yok.

O yüzden bu konuşulanlar Masonlara anlamsız gelir.
Harici bir üye HKMBL yi veya ÖMBL yi yermeye ya da diğerine yanaşmak için övmeye kalksa bile, bizler için anlamı yoktur.

Türkiye de pek çok ülke gibi bu kurumların üyeleri kurumsal olarak değil ama Masonca kardeşliği yaşamaktadır. Kurumlar bile resmi değilse bile birlikte buluşmalar görüşmeler yapar. Bunun amacı biri diğerine haklılığını kanıtlamak, günün birinde bir araya gelmek filan da değildir.  Ben bile her iki kurumun üyelerinin bir araya gelip çalışma araştırma yaptığı pek çok yerde bulunuyorum. Anlayacağınız forumda ya da başka yerde bu kurumlar ya da anlayışlar üzerinden gerginliğe gerek olmadığıdır. Benim bazen çıkışlarımın tek sebebi, bir anlayışın yok sayıldığı ya da hangisi olduğu önemli olmaksızın birinin diğerine tahakküm etmeye kalktığı durumlardır.

Esas mesele başka.

Ne dedim bu iki yol, sadece iki de değildir? Hadi bakalım. Başka neler var?

İki yol dışındaki yollardan bazılarından haberim var ama eski bir forum üyesi olduğum için foruma yeni katılan üyeler cevaplarsa daha güzel olur sanırım. Çünkü her şeye maydonoz olmaya başladığımı hissediyorum. Affola.

Sevgiler sayın ANARCHOSA.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 19, 2020, 06:54:31 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Esas mesele başka.

Ne dedim bu iki yol, sadece iki de değildir? Hadi bakalım. Başka neler var?

KMBL'nı ve Şrayn Masonluğu'nu kastediyor olabilir misiniz acaba sayın ANARCHOSA?
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2020, 07:06:52 öö Gönderen: Özgürefe »
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Nisan 19, 2020, 10:27:25 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

KMBL Liberal Masonluk çatısındadır.
Şraynerlar ise Paramasonik sınıflandırılıyor genelde.

Bunlar değil...
Rotary Kulüpleri geldi aklıma...

Nisan 19, 2020, 05:16:23 ös
Yanıtla #6
  • Yeni Katilimci
  • *

Memphis-Mizraim v.b. diğer ritler olabilir mi?
Olmamak, olmak..

Nisan 19, 2020, 10:44:43 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın ANARCHOSA,
Linklere göz attım ama dünyadaki ve varsa ülkemizdeki çalışmaları hakkında bilgi paylaşmanızı rica ediyorum.
Saygılarımla.

Nisan 19, 2020, 11:21:43 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Elbette yetmez lakin benim hatam; göz attım derken o paragrafları okumuştum.
Bilgi rica etmemin sebebi de okuduğum paragrafdan sonra aklımda yine aynı düşünce oluştu; tıpkı ÖMBL'nın internet sitesinden ve sizin yazılarınızdan da aklıma düşen düşünce gibi: Akla son derece yatkın yazılar okudum. Ayrım yok. Dünyada daha da farklı uygulamaların olduğunu okudum. Eleştirisini yapacak olan ben değilim aslında ve hatta yönümü de HKMBL'dan tarafa çevirdim lakin inançsız yada kadınları kabul etmemek çok iyi bir durum değil. Elbette bu konu defalarca açıklanmış ama aklım yorum kısmıyla çelişiyor böyle daha özgür uygulamaları görünce.
Sonuç olarak yol elbette aynı yol ama 1991 öncesi ÖMBL sorudaki uygulamaya yakınmış gibi geldi bana.
Saygılar.
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2020, 11:25:31 ös Gönderen: Özgürefe »

Nisan 19, 2020, 11:37:27 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

KMBL'nın daha önceden birlikte olmasını kastettim. Onlar da yine Liberal Masonluğun yolundan gidiyor olabilirler ama sonuç olarak ayrılmışlar anladığım kadarıyla.
Saygılar.