Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ateizm-Deizm  (Okunma sayısı 14300 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 16, 2007, 04:29:39 ös
  • Ziyaretçi

İnanmadığı halde ''TANRIM'' diye bağırıyor , aslandan kurtulduğu halde tövbe etmiyor. Bu kafayla giden çoğu ateistin sonuda böyle oluyor zaten. Teşekkürler çok güzel bir fıkra.

Eylül 16, 2007, 05:10:06 ös
Yanıtla #1

İnanmadığı halde ''TANRIM'' diye bağırıyor , aslandan kurtulduğu halde tövbe etmiyor. Bu kafayla giden çoğu ateistin sonuda böyle oluyor zaten. Teşekkürler çok güzel bir fıkra.

Sn. alpacino,

Bir ateistin "TANRIM" diye bağırması normal birşeydir zira ateistlik tanrı tanımamazlık değildir.Ateistler tüm dinleri ve dini kurumları red ederler.Genelde ateistler (gösteriş için veya ilgi çekmek için ateist olduklarını öne sürenlerden bahsetmiyorum) tüm dinleri araştırmış ve sonuçta kendilerini bu sıfat içine sokmuşlardır.Sonuç olarak tüm insanlar doğuştan müslüman, Hristiyan,Musevi v.s olurlar ancak bazıları doğdukları andan itibaren kendilerine dikte ettirilen şeyi kabul etmeyip sorgulama yapma gereğini hissettiklerinden bu yola saparlar.Nasıl inançlı insanlara saygılı davranmak gerekiyorsa bu insanlarada aynı saygının gösterilmesi gereklidir."Bu kafa ile giden çoğu ateistin sonu böyle oluyor" cümlesini size "ATEİST" söcüğü ile "DİNDAR" sözcüklerinin yerlerini değiştirerek bir Ateist söylese eminim hoşunuza gitmezdi.Yanılıyormuyum?
Omnia mors aequat

Eylül 16, 2007, 06:27:43 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sn. alpacino,

Bir ateistin "TANRIM" diye bağırması normal birşeydir zira ateistlik tanrı tanımamazlık değildir.Ateistler tüm dinleri ve dini kurumları red ederler.Genelde ateistler (gösteriş için veya ilgi çekmek için ateist olduklarını öne sürenlerden bahsetmiyorum) tüm dinleri araştırmış ve sonuçta kendilerini bu sıfat içine sokmuşlardır.Sonuç olarak tüm insanlar doğuştan müslüman, Hristiyan,Musevi v.s olurlar ancak bazıları doğdukları andan itibaren kendilerine dikte ettirilen şeyi kabul etmeyip sorgulama yapma gereğini hissettiklerinden bu yola saparlar.Nasıl inançlı insanlara saygılı davranmak gerekiyorsa bu insanlarada aynı saygının gösterilmesi gereklidir."Bu kafa ile giden çoğu ateistin sonu böyle oluyor" cümlesini size "ATEİST" söcüğü ile "DİNDAR" sözcüklerinin yerlerini değiştirerek bir Ateist söylese eminim hoşunuza gitmezdi.Yanılıyormuyum?

Ateistlik ''tanrı tanımamazlıktır'' Benim bulunduğum muhit çoğunlukla Ateist ve Alevilerin bulunduğu bir muhit ve bir çok ateistlede sohbetim oldu.  Hepsindende ''Tanrı Diye Birşey Yoktur'' izlenimini aldım.

Ve aşağıdakiler kesin bilgilerdir ki;

Ateistler;
-Din kavramına ve bir yaratıcı olduğu olgusuna inanmayan
-Sadece bilimsel açiklanmiş  gerçekleri taniyan ve  görmedigi hissetmedigi şeylere inanmayan
İnsan Modelleridir.

Eylül 16, 2007, 07:19:32 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sn. alpacino,

Ateistlik ''tanrı tanımamazlıktır'' Benim bulunduğum muhit çoğunlukla Ateist ve Alevilerin bulunduğu bir muhit ve bir çok ateistlede sohbetim oldu.  Hepsindende ''Tanrı Diye Birşey Yoktur'' izlenimini aldım.

Ve aşağıdakiler kesin bilgilerdir ki;

Ateistler;
-Din kavramına ve bir yaratıcı olduğu olgusuna inanmayan
-Sadece bilimsel açiklanmiş  gerçekleri taniyan ve  görmedigi hissetmedigi şeylere inanmayan
İnsan Modelleridir.

Mesle ataistliğin tanımı yada ataistlerin düşünce yapıları degil alpacino. elbette hepsi  inançlarının geregi olarak soruldugunda bu cevabı vereceklerdir fakat bu kimseye onları inanç biçimlerinden ötürü yadırgama hakkını vermez .anladıgım kadarı ile sn MYSTICPROVOCATEUR'un de  kasti de  bu yöndeydi..
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Eylül 16, 2007, 07:24:19 ös
Yanıtla #4

Ateist :Ateist çoğu zaman yanlış ifade edildiği şekli ile tanrıyı inkar eden kişi değildir.

Ateist'in tanrıyı inkar eden olarak adlandırılması; dinlerin, her insanın anne-babalarının kabul etmiş olduğu dini inanışların mensubu olarak doğduğu kabulune göre, önceden tanrı varlığını tanırken, daha sonra reddeden gibi düşünülmesinden kaynaklanır. Sözlüklerde anlamının "tanrı tanımaz", "tanrıyı inkar eden" şeklinde verilmesi de bu duruma dayanır.

Ateist'in çevresinde olan biteni anlaması için gereksinimi olmadığından Tanrı'yı reddetmek gibi bir anlayışa da ihtiyacı yoktur. Yani ateist durup dururken Tanrı'yı inkar eden insan değildir.

Ateist aslında sadece maddecidir. O'nu idealistler bu şekilde adlandırma gereksinimi duyarlar. Kavramın sözlük anlamı yukarıda anlatıldığı şekilde yerleştiğinden, bazen de kendisi de kendini ifade etmek için bu tanımı kullanır.

Aslında size hak veriyorum Sn alpacino.Bir çok kaynakta bile bu konu yanlış tarif ediliyor ve deizm le karıştırılıyor.Alevilik ise bir mezheptir ve tanrı tanımamazlıkla uzaktan yakından ilgisi yoktur.Genel kanı olarak sünnilere oranla fanatizm seviyeleri düşük olduğu için sürekli olarak hakaretlere maruz kalıp haklarında olur olmadık saçma sapan(mum söndü v.s.) hikayeler çıkartılmıştır.Ayrıca durumunuza üzüldüm bulunduğunuz muhitte yaşamak sizin için çok zor olmalı.

Omnia mors aequat

Eylül 16, 2007, 09:22:18 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Ateist :Ateist çoğu zaman yanlış ifade edildiği şekli ile tanrıyı inkar eden kişi değildir.

Ateist'in tanrıyı inkar eden olarak adlandırılması; dinlerin, her insanın anne-babalarının kabul etmiş olduğu dini inanışların mensubu olarak doğduğu kabulune göre, önceden tanrı varlığını tanırken, daha sonra reddeden gibi düşünülmesinden kaynaklanır. Sözlüklerde anlamının "tanrı tanımaz", "tanrıyı inkar eden" şeklinde verilmesi de bu duruma dayanır.

Ateist'in çevresinde olan biteni anlaması için gereksinimi olmadığından Tanrı'yı reddetmek gibi bir anlayışa da ihtiyacı yoktur. Yani ateist durup dururken Tanrı'yı inkar eden insan değildir.

Ateist aslında sadece maddecidir. O'nu idealistler bu şekilde adlandırma gereksinimi duyarlar. Kavramın sözlük anlamı yukarıda anlatıldığı şekilde yerleştiğinden, bazen de kendisi de kendini ifade etmek için bu tanımı kullanır.

Aslında size hak veriyorum Sn alpacino.Bir çok kaynakta bile bu konu yanlış tarif ediliyor ve deizm le karıştırılıyor.Alevilik ise bir mezheptir ve tanrı tanımamazlıkla uzaktan yakından ilgisi yoktur.Genel kanı olarak sünnilere oranla fanatizm seviyeleri düşük olduğu için sürekli olarak hakaretlere maruz kalıp haklarında olur olmadık saçma sapan(mum söndü v.s.) hikayeler çıkartılmıştır.Ayrıca durumunuza üzüldüm bulunduğunuz muhitte yaşamak sizin için çok zor olmalı.

Sn: MSY...

Yanlış anlamışsınız ; Alevileri Tanrı Tanımamazlığa örnek vermedim.
Alevilik mezhepde değildir. İslamın belli başlı mezhepleri vardır ama sizinle mezhep konusuna girmesek daha iyi olur.
Son olarak; bana sölediğiniz şeyler benim size ''Masonluk Kötüdür'' demem gibi birşey oluyor. Çünkü Koca bir bilgi arşivi (İnternet , Kitaplar , İnsanlar) bana evet derken siz hayır diyorsunuz. Bana üzülmek yerine birde bu açıdan düşünün.

Eylül 17, 2007, 04:43:30 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bence sizler 'teist' likle 'ateist' liği karıştırıyorsunuz.ATEİST demek tanrı tanımaz demek ister inkar denilsin ister tanımazlık..bişey size tanıtılır mutlaka ve siz onu kabul etmezseniz onu inkar ediyor olursunuz bu da dolaylı açıdan tanrıyı inkara girer.Teist lik ise ateistliin tam tersidir.ancak ikisinde de bir din e inanış yoktur.esas olan Yaratıcıya olan inançtır teistlikte..avatarıma dikkatinizi çekmek isterim!'G','GOD'..

Eylül 17, 2007, 06:04:31 ös
Yanıtla #7

Sn Tuana,

"Teizm" değil "deizm" olacak.Ancak bu 2 kavram daha öncede belirttiğim gibi bir çok kaynakta farklı şekillerde tarif ediliyor.Doğrusunu söylemek gerekirse Tanrı tanımaz biri olmadığım için bu konuyu derinlemesine araştırmamıştım ancak mevzu bu aşamaya gelince küçük çaplı bir araştırma yaptım ve net bir bilgiye ulaşamadım bir kaynak ateizim tanrı tanımazlıktır derken başka bir kaynak deizmin öyle olduğunu yazıyor.Bazılarıda tam tersini yazıyor.Boş bir vaktimde bu konu üzerine eğileceğim.

Saygılar
Omnia mors aequat

Eylül 17, 2007, 06:11:22 ös
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ateizm: Tanrı inancının reddidir. Tanrı fikrine dayalı "Teist" dünya görüşünü kabul etmemek demektir. Yani "Tanrı'ya inanmamak", yada "Tanrı inancının yokluğu" anlamına geldiği söylenebilir.

Ateizm Tanrı’nın "varolmadığına inanmak" demek değildir. Tanrı’nın "varolduğuna inanmamak" demektir. Bu noktaya dikkat ediniz, çünkü bu önemli bir fark. Ateizm bir "inanç" değildir. Fazladan bir açıklama, yada bir öneri sunmaz ateizm. Ateizm yalnızca, belli bir inancın yokluğu demektir.

George H. Smith'in sınıflandırmasına göre ateizmin "negatif ateizm" ( ya da "zayıf ateizm") ve "pozitif ateizm" (ya da "güçlü ateizm") olarak iki çeşidi vardır. Negatif ateizm, Tanrı'nın varolmasını prensip olarak mümkün görmekle beraber, varolduğuna dair hiçbir gerekçe bulunmadığı gerekçesiyle Tanrı'yı reddeder.

Pozitif ateizm ise, Tanrı'nın varolmasını mümkün görmez. (Bunu, Tanrı kavramının geçerli bir şekilde tanımlanmadığı, içinde çelişkiler taşıdığı veya absürd olduğu, vs. gibi gerekçelere dayanarak yapar).

Yani negatif ateizmde bir iddia yoktur, sadece bir red vardır. Pozitif ateizmde ise hem bir red, hem de bir karşıt iddia vardır. Daha anlaşılır bir dille ifade edilirse, negatif ateist Tanrı kavramına "Varolabilir, fakat varolduğu kanıtlanmadığı sürece bu iddiayı kabul edemem" şeklinde yaklaşır. Pozitif ateistin yaklaşımı ise, "Tanrı'nın varolması mümkün değildir" şeklindedir.

İkisi de sonuçta Tanrı kavramını reddetmek noktasında birleştiğinden, ateizm tanımlanırken ikisinin ortak noktası olan "Tanrı'ya olan inançsızlık" kullanılır. Çünkü bu inançsızlığın sebebi ne olursa olsun, ister delil yetersizliği, ister Tanrı kavramının anlamsızlığı veya absürdlüğü, isterse Tanrı kavramıyla hiç karşılaşmamış olmak olsun, hepsinin ortak noktası kişide Tanrı inancının varolmamasıdır.

---

Agnostisizm : Tanrı’nın ne varolduğuna ne de yok olduğuna inanmak için yeterince kanıt olmadığını, dolayısıyla bu konuda bir karar verilemeyeceğini söyler. Fakat agnostisizmin "teist agnostisizm" ve "ateist agnostisizm" olarak ikiye ayrılabileceğini söyleyen uzmanlar da vardır. Bu uzmanlara göre, teist agnostikler Tanrı’ya inanmak için yeterince kanıt olmadığını kabul etmekle beraber yine de Tanrı’ya inanmayı tercih ederken, ateist agnostikler Tanrı’ya inanmamayı seçer. Bu şekliyle ateist agnostisizm "zayıf" ateizm haline dönüşmektedir.

---

Deizm: Deizm, evrenin bir yaratıcısı olduğunu kabul etmekle beraber, dinlerin ilahi olduğunu kabul etmez. Deizmin bakış açısına göre, Tanrı başlangıçta evreni yaratmış ve sonra işleyişine karışmamıştır. Dinler ilahi değil, insan yapısıdır.

---

Panteizm :  Tanrı evrenin "tüm"ü, "bütün"üdür. Varolan her şey Tanrı'nın bir parçasıdır. Bu düşünce, Tanrı'yı doğaüstü bir metafizik kavram olmaktan çıkarıp, doğanın içine sokarak dinlerdeki tipik "Kişi Tanrı" anlayışından uzaklaşmaktadır.

...
 saygılarımla
« Son Düzenleme: Eylül 17, 2007, 06:15:04 ös Gönderen: skullG »

Eylül 18, 2007, 05:27:01 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

sn.MYSTICPROVOCATE;                                                                                                                                                             teizm değil deizm olcaktı!uyarınız da haklısınız..kavram olarak teizm  evreni yaratan, sürekli olarak yöneten, kaza ve kadere egemen olan , insanüstü güçleri bulunan, kişilikli bir Tanrı’nın varlığını savunan dinlerin ve dinsel öğretilerin genel adıdır zaten..ki deistlikle çok fazla ortak yönü olduğunu savunamam.                                                                                                                                                                                   Saygılar