Masonlar.org - Harici Forumu

Mason ve Masonluk Nedir? => Evrensel Masonluk => Konuyu başlatan: Risus - Ocak 12, 2016, 04:42:34 öö

Başlık: Adam Olmak 3 - Akıl ve Hikmet Sahibi Olmak
Gönderen: Risus - Ocak 12, 2016, 04:42:34 öö
(http://i.hizliresim.com/zVnXbD.png)

(http://www.islamevim.com/resimup/islamiforumlar.net/dervis.jpg)


İnsanı diğer bütün yaratıklardan ayırıp üstün ve şerefli yapan en büyük özelliği akıldır. Akıl, gerçeği olduğu gibi kavrama, görüş ve düşünüşte isabettir. Fakat, kültür çalışmaları olmayınca akıl, kör inançlardan kurtutamaz.

Konfüçyüs; insanın üç yoldan akıllandığını söyler:

1 — Düşünmekle, ki bu en değerlisidir.

2 — Taklit etmekle, ki bu en kolayıdır.

3 — Yaşayarak, ki bu da en acısıdır,

Ritüelimizde I. Nazır; «BU KISIM FORUM KURALLARINI İHLAL ETTİĞİ İÇİN TARAFIMCA ÇIKARTILMIŞTIR» demektedir. İnsanlık tarihini etkisi altında tutan en büyük gelişim; zekânın durmadan olgunlaşması ve her türlü gerçeğe ermek ve kavramak çabası, ilerlemekte olmasıdır. Sokrat; «Özgürlüğü hikmet sağlar.» diyerek hikmeti bilgi temeline oturtmaktadır. Hikmet; eylemde bilinç olduğu kadar, insanın yaratıcılığıdır. Marifetli oluşu, aöıl gerçeği bulması, hayatın güçlüklerine uyabilmesidir. Sokrat'ın sözünü ettiği bilgiden kasıt, özgür düşüncedir. Özgür düşünceye düşen ilk iş kendini tanımasıdır. Hayat kendini bilme sayesinde renk, anlam ve yüce zevk kazanacaktır.


Mevlâna Celâlettini Rûmi; «İnsan konuşan hayvandır derler. Şu halde hayvanirk tarafının gıdası; şehvet verici şeyler, maddî arzuları ve hırslarıdır. Özünün yani insanlık yönünün gıdası ise; aşk, bilgi ve hikmettir.» demiştir,

Hz. Muhammed de; «Bir kimsenin bîr kimseye hikmetten üstün armağanı olamaz. Tatlılık ve şefkat, lütuf ve acıma ile Allah korkusu 'hikmetin başıdır.» demiştir. Ritüelimizde; «BU KISIM FORUM KURALLARINI İHLAL ETTİĞİ İÇİN TARAFIMCA ÇIKARTILMIŞTIR» Denilmektedir.


Devamı Gelecektir


Kaynak: Mimar Sinan Dergisi / Sayı 71 / Ziya FIÇICIOĞLU