Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Light kapitalizm  (Okunma sayısı 1362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 27, 2019, 04:08:12 ös

Öncelikle kapitalizm hakkında iki önemli sözü hatırlatarak yazıya başlayayım.

“En büyük düşman, düşmanların düşmanı, ne falan ne de filan milletler. Bilakis bu, adeta her tarafı kaplamış ve saltanat halinde bütün dünyaya hakim olan kapitalizm afeti ve onun çocuğu olan emperyalizmdir.”  (M. Kemal Atatürk, Hakimiyet-i Milliye, 20 temmuz 1920)


“Kapitalizm dindir. Bankalar kilise, bankacılar rahip, zenginlik cennet, fakirlik cehennem, zenginler aziz, fakirler günahkar, mülkiyet kutsaldır. Para ise Tanrı.” Miguel D Lewis

Kapitalizm dünyayı bu kadar sıkıntılı bir duruma sokarken alternatifler aramak lazım. Ama ‘mülkiyet hakkı da’ önemli. Benim aklımda şöyle bir kaç fikir var.

1) Tüm firmalar, kazandıkları ölçek oranında(daha çok kazanan daha büyük yüzdeyle) ‘net kârlarının’ (AR-GE gibi harcamalar da çıkarıldığında)en az %30’unu çalışanlarına her ay dağıtsın.

2) Her konuda ‘Üretim’ yapanın devletler ve devletler üstü yapılar tarafından çok iyi şekilde desteklenmesi. Üretim yapmayan firmalara muslukların azaltılması.

3) Firmalar doğaya karşı değil doğayla birlikte hareket etmek zorunda bırakılmalı. Bu kurallara uymayanlara ağır cezalar getirilmeli.

4) Küresel ısınma, orman alanlarının azalması gibi çevre ve geleceği ilgilendiren konularda istisnasız her firmadan vergi alınmalı. Alınan vergilerle doğa koruma üzerine projeler üretilmeli.

5) Enerji ihtiyacını doğaya zarar vermeyen şekillerde karşılamak BM tarafından devletlere mecburiyet haline getirilmeli.

6) Çalışma saatleri daha insancıl olmalı. Haftada 30 saati geçmemeli. Bu sayede insanlar kendilerini geliştirmeye ve dinlenmeye vakit bulmalı. İnsanlara kitap okumak, irdelemek için şans tanınmalı, insanlar kitap okumaya yönlendirilmeli.

Bu maddelere sizlerin de önerileri olabilir. Buna benzer bir sisteme de ‘light kapitalizm’ adını verebiliriz.

Aslında bir yolu olsa tamamen kapitalist sistemin yok olması gerektiğini düşünüyorum ama günümüz dünyasında bu imkansıza yakın.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci


Eylül 28, 2019, 01:15:33 ös
Yanıtla #1

Önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Sizin de başka önerileriniz varsa paylaşın lütfen, zevkle okumak isterim.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci