Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: NOVUM ORGANUM - SIR FRANCIS BACON  (Okunma sayısı 3923 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 05, 2009, 12:23:30 öö
  • Ziyaretçi

''İnsan, doğanın yöneticisi ve yorumcusu olarak,doğa düzeni üzerindeki gözlemlerinin izin verdiği kadar eylemde bulunabilir ve nedenleri anlayabilir. Daha ötesini ne bilir, ne de bilebilir.''

Hiç kuşkusuz, Novum Organum'un bu cümleleri Bacon'un görüşlerini, deneyselciliğini, gözlemciliğini ve insan ile doğaya bakış açısını güzel bir şekilde özetlemektedir. Eserin adından da fark edilebileceği gibi, karşımızda yeni bir Organon vardır, Aristo'ya ve eski yöntemlere karşı, yeni bir yöntem, yeni bir bilim ve mantık sistemi.

Bacon'a göre zihnin 'putları' yıkılmalıydı. 'Put' ile Bacon'ın kastı, gerçeklerin yerine konulmuş, yanlış ve hatalı, akıl-dışı yöntemler ve düşüncelerdir. Bu yanlış yöntem ve düşünceler, sadece yeni yanlışlıkların doğmasına yol açar, böylece bilimin gerçek yolunun ve gerçeklerin üstünü örter.

Eserde dört çeşit put ile karşılaşırız:
- Kabile (Oymak) putları,
- Mağara putları,
- Çarşı putları,
- Sahne (Tiyatro) putları.

Kabile (Oymak) putları, tüm putların en önemlisi ve en zararlısıdır. Gelenekten veya doğal yapımızdan gelen görüşleri araştırma yapmaksızın kabul etmeyi içerir. Oysa, Bacon'a göre düşüncelerimiz nesnelerden çok kendimizi, bakış açımızı yansıtır. İnsan olmasını istediği şeye kolaylıkla inandığı için birçok geri dönüşü olmayan yanlış kanılara sapar.
    

Mağara putları olarak adlandırılan ikinci grup putlar ise, yaratılışıntan ve doğadaki gelişim süreci yüzünden biçimlenen ve daraltılan (limitlenen) bakış açısını ve zihni tanımlar. Oysa gerçek ne dar bir alana sıkıştırılmıştır, ne de tarafgirdir. Mağara putları kişinin gelişmesini, daha geniş bir pencereden bakmasını engelleyen yanlışlıklar, dar bakış açılarıdır.


Çarşı putları ise "insanların birbiriyle ilişkilerinden ve alışverişlerinden meydana gelir". Anlaşılacağı üzere dil ve insan ilişkileri ile ilgilidir. Dilin, kelimelerin ve insan ilişkilerinin zihni daralttığı noktaları ve doğurduğu yanlışları simgeler.


Son olarak Sahne putları, filozofların eski çağlarda ürettiği temelsiz, dramatik dogmalardır.
  

Bacon'a göre insan zihnini körelten bu putlar yıkılmadıkça felsefe ve bilim karanlıktan kurtulamazdı. İnsanlığa tanıttığı yeni yöntem ise tümevarım idi.


>>>>Her ne kadar zaman zaman tanrıtanımazlıkla (ateizmle) suçlanmış olsa da, Bacon tanrıtanımazlığa karşı olduğunu açık bir şekilde belirtmiştir. Felsefesi seküler bir temelde, fazlasıyla akılcı bir biçimde yükselirken, ve eserlerinde dinbilime çok da değer vermezken, din ve Tanrı üzerine belki de okuyucularını şaşırtacak fikirler sunmaktan çekinmemiştir;

''Bu evrensel çerçevenin başıboş olduğunu düşünmektense, kutsal efsânelere inanırım, daha iyi. Az felsefe, insan zihnini Tanrıtanımazlığa götürür; ama felsefede derinlik, insanların zihinlerini dine döndürür.''<<<<

Sir Francis BACON - Novum Organum (Kabile Putları)
Çeviri - Sema Önal Akkas
Yayımevi - Doruk Yayıncılık
İSBN: 9755533001
Mart 1999 13 x 19.5 cm 1. Basım Türkçe 1. Hamur 274 s. İstanbul

eserinden alıntılar yapılarak yazılmıştır.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
Francis Bacon

Başlatan bugfree Bilim Adamlari

0 Yanıt
2670 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 22, 2008, 12:34:08 ös
Gönderen: bugfree
3 Yanıt
3632 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 27, 2009, 05:39:12 ös
Gönderen: amerbach
0 Yanıt
2510 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 02, 2011, 06:12:36 ös
Gönderen: ozkann
0 Yanıt
2464 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 12, 2011, 07:09:39 ös
Gönderen: ozkann
0 Yanıt
2783 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 06, 2011, 07:34:44 öö
Gönderen: ozkann
1 Yanıt
2581 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 02, 2018, 02:40:31 öö
Gönderen: St-Further