Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASON LOCASINDA KAVGA VAR…  (Okunma sayısı 9316 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 26, 2012, 01:17:57 ös
  • Aktif Uye

Merhaba.
 Aşağıdaki yazı bugünkü (26.1.2012) sözcü gazetesinden alınmıştır.
Yazıda geçen Pergel Locası düzenli bir loca mıdır? Merak ettim.

Saygılarımla

SEVGİLİ okuyucularım, Masonluk ilginç bir dünyadır. Ya da dışarıda olanlara öyle görünür. Pek çok şeyi gizli tutulur, loca toplantılarında özel giysiler giyilir, ilginç törenleri vardır, ast üst ilişkileri sağlamdır.

Masonlar kıdem sırasına göre rütbe kazanır ve her rütbenin ayrı simgeleri, bize yabancı gelen ayrı unvanları vardır.

Bildiğim kadarıyla masonların en büyük özelliği, Tanrı’ya inanırlar. Onu “Evrenin ulu mimarı” olarak adlandırırlar. İçlerinde din ayırımı yapılmaz. Tanrı’ya ve belli ilkelere inanan herkes, çeşitli soruşturmalardan geçtikten sonra mason olabilir.

Mason localarında siyasi tartışma yapılmaz. Particilik yoktur ve kesinlikle yasaktır. Ama masonlar genelde laik, yurdunu seven, Atatürk ilkelerine bağlı, ülkenin bütünlüğüne sahip çıkan insanlardır. (Bu bilgileri verince benim mason olduğumu sanmayın. Kesinlikle değilim, hiçbir zaman olmadım.)

Masonluk, bir dernektir. Cemiyetler Kanunu uyarınca çalışır ve her açıdan bulunduğu ülkenin yasalarına tabidir.

Bizde şeriatçı kesim ve sağ iktidarlar, bir sürü abartılı ve yalan nedenler uydurarak masonlardan nefret eder.

X X X

Geçtiğimiz günlerde (3 Aralık 2011) burada belgeli bir yazım çıkmıştı. Milliliği kalmayan Eğitim Bakanlığı, ilköğretim okullarında Arapça dersler başlatıyordu. Belge özetle şöyleydi:

“Bakan başkanlığında toplanan Talim ve Terbiye Kurulu, küçük öğrencilerin Arapça öğrenmesine karar vermişti. 4-5. sınıf öğrencileri için Arapça bu eğitim yılında, 6-8. sınıflar ise 2013 eğitim yılında başlayacaktır.

Arapça ders kitaplarının taslakları Bakanlığa 30 Mart 2012 tarihine kadar gönderilecek, kabul edilenler Temmuz 2012’de duyurulacaktır.”

Alınan bu kararın anlamı çok net ve açık:

Harf devrimi yok ediliyor…

Çünkü Arapça dersleri eski yazıyla okutulacak, küçük yavruların kafası Arapça harflerle karıştırılacak.

İlköğretimde Arapça!..Bir devrim daha (harf devrimi) AKP iktidarı tarafından çöp tenekesine atılıyor!

Bunlar ilk adımlar. Ötesi daha sonra gelecek.

X X X

Yayınladığım belgede Bakan Ömer Dinçer’le birlikte, bakanlığın personeli olarak görev yapan Talim ve Terbiye Kurulu başkan ve üyelerinin de imzaları vardı.

Maşallah, biri olsun bu karara karşı çıkamamış, hepsi imzayı bastırmıştı.

Ancak imza sahiplerinden biri vardı ki, Bakanlığı değil ama üyesi olduğu Mason Locasını karıştırdı, kavga çıkmasına neden oldu.

Ahmet Sönmez!

Bu şahıs üst düzey bir mason.

Şu anda Pergel Locası’nın üstad-ı muhteremi.

Başka bir deyişle, locanın başkanı.

Locanın basılı rehberinde resmi ve ismi var. Yanında şu bilgilere yer veriliyor:

“Tekris (kabul) tarihi 2 Mayıs 2000. Mesleği: Eğitimci. İş adresi: Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu üyesi…”

X X X

Bir masonun, böylesine gerici, devrimleri yok edici karara imza atması mason locasında yadırgandı.

Ahmet Sönmez, iddialara göre o masonluk makamına zaten hak etmeden, çok uzun süren seçimler sonrasında, kademe ilerlemesi yapmadan getirilmişti. Loca arkadaşlarına göre durum şöyleydi:

“Önce sekreter, sonra birinci nazır ve en az yedi yıllık üstad mason olması gerekiyordu. Yazılı olmayan kurallarımıza göre bu süre en az 20 yıl alır. Oysa kendisi bu kademelerin çoğundan geçmedi.”

Locada kendisine yönelik tepkilere bir de bu eklenmiş oldu. Ancak esas sorun onun bu kademeleri atlayarak yükselmesi değil, Bakanlığın o kararına attığı imza oldu.

Üstad-ı muhterem Ahmet Sönmez’e bu imzası nedeniyle locada tepkiler sergilendi, çok ağır eleştiriler aldı.

Arkadaşları kendisini kınadılar:

“Üstad, Emin Çölaşan belgesini yayınlayınca öğrenmiş olduk. Siz böyle bir kararın altına nasıl imza atarsınız?”

Verdiği yanıt ilginçti:

“Emin Çölaşan makbul bir adam mı yani, siz onun yazdığına ne bakıyorsunuz!..Ben imza atmasam bile, Arapça ders kararı nasıl olsa kabul edilecekti. Ben formalite icabı olarak imzaladım.”

Loca arkadaşları ısrarlıydı:

“Türkiye’yi geriye götürecek böyle bir kararın altına sizin imza atma hakkınız yoktur.”

Tartışmalar şiddetlendi.

Bazıları, kendisini Mason cemiyetinin locadan daha üst düzeyine şikayet etme kararı aldı. Gerekçeleri ilginçti:

“Bizim bir mensubumuzun, hangi görevde olursa olsun böyle bir karara imza atmaması gerekir. Bu imzasıyla, bizim sonuna kadar bağlı olduğumuz Cumhuriyet rejiminin ilkelerini çiğnemiştir.”

X X X

Sonraki gelişmeler daha da ilginç! Loca arkadaşları, Ahmet Sönmez’i atmış olduğu bu imza nedeniyle en üst makama şikayet ettiler…

Bu üst makam, Mason Cemiyetinin Ankara’daki en üst düzey makamı ve büyük üstadın (Türkiye’deki genel başkanın) temsilcisi olan Büyük Üstad Vali Kaymakamlığı.

Yapılan şikayete oradan yanıt geldi:

“Cemiyetimizde, devlet memuru kardeşlerimizin sayısında zaten büyük azalma var. Mecbur kaldığı için böyle yapmıştır. Hakkında işlem yapılmasına gerek yoktur.”

X X X

Bu olanları yazıya dökmeden önce epey düşündüm. Birincisi, Ahmet Sönmez’in kıdemli bir mason olduğunu açıklayıp onu Eğitim Bakanlığına hedef göstermiş oldum.

Oysa masonların isimleri gizlidir.

İkincisi, onun mason olduğunu, hele hele Pergel locasının üstad-ı muhteremi olduğunu, Milliliği kalmamış olan Eğitim Bakanlığı herhalde bilmiyordu. Şimdi bu durum açığa çıkınca onu görevden alıp sürgün edebilirler. (Dokunmayacaklarını umarım.)

Evet, 3 Aralık 2011 günü burada bir yazı yazdım, Arapça eğitim rezaletinin belgesini açıkladım. Yazımın sonunda şöyle demiştim:

“Burada son sözüm de, bu belgeyi imzalamış olan Talim Terbiye Kurulu başkan ve üyelerine. Bazıları imam hatip kökenli ama hepsinin ortak özelliği, göreve bu iktidar tarafından getirilmiş olmaları.

Bakan Bey emir vermiş, içlerinden bir babayiğit çıkıp ‘Ben bu karara katılmıyorum’ diyememiş. Yazıklar olsun.”

O yazının Mason localarını karıştıracağını, orada kavga dövüş çıkacağını, birilerinin suçlanacağını vallahi aklıma bile getirmemiştim.

Ben ne bileyim koskoca Eğitim Bakanlığında kimlerin imam, kimlerin mason olduğunu!
SÖZCÜ

Bahsi geçen loca düzenli bir loca mıdır? Merak ettim.

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 26, 2012, 03:55:10 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu acınacak duruma ne kadar ağlanılsa yeridir.

Emin Çölaşan'ın anlatmış olduğu olay gerçekten öyle olduysa, böyle oluşundan ötürü mü?

Hayır!

Bu olayın HKEMBL çerçevesinde bir sodorun yartmış olmasından dolayı mı?

Hayır!

Bundan dolayı Türkiye'de Masonluğun bir kez daha ucundan bile olsa politikaya bulaşmış hale düşmesinden ötürü mü?

Hayır!

O zaman niçin?

Bu olayın büyük loca dışına duyurulmuş, üstelik bu yapılırken Masonluğun evrensel ve geleneksel çom önemli bir kuralın daha çiğnenmiş olmasından ötürü.

Bu konuyu herkes farklı bir şekilde yorumlayabilir. Kimisi ilgili kişiya karşı girişimleri haklı bulur, kimisi haksız. Kimisi o kuşunun yaptığını doğru bulur, kimisi yanlış.

Ben oralarda değilim.

Ben bunu orada mason olduğunu iddia eden kim duyurduysa, dolayısıyla kim bizim de bu konuyu bu forumda tartışma konusu etmemizin ilk nedeniyse, ona yazıklar olsun diyorum.
« Son Düzenleme: Ocak 26, 2012, 04:03:06 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 26, 2012, 05:13:06 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Peki Ankara'dan böyle bir cevap geldi ise şikayete..Şimdi ne yapılabilir ? Ne yapılacak ? Üzüntü verici.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ocak 26, 2012, 05:49:28 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Selamlar,

yukardaki olay, anlatilanlar vs.vs.vs.,dogruysa eger tekrar ediyorum d o g r u y s a   e g e r en enteresan cümle sanirim su olsa gerek.

Alıntı
“Cemiyetimizde, devlet memuru kardeşlerimizin sayısında zaten büyük azalma var. Mecbur kaldığı için böyle yapmıştır. Hakkında işlem yapılmasına gerek yoktur.”

Saygilarimla

Ocak 26, 2012, 06:07:10 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Emin Çölaşan, böyle bir konuda asparagas yazı yazmaz. Tutumunu birçok bakımdan onaylamam, eleştiririm, eleştirmişimdir ama böyle bir konuda sağlam bilgi ve kanıt edinmedikçe böyle bir şey yazmaz.

Bu nedenle ben bu haberin doğru olduğuna inanırım.

Doğru olmazsa, Sayın Emin Çölaşan'ın başı denrde girer. Gerçi o başının derde girmesine alışmıştır çok yıllardan bu yana ama bu alışkanlığı doğruyu savunmasından ötürüdür yalan haber yapmasından değil.

Nitekim bu nedenle masonları yazıklarım.

Hani masonların sır saklama niteliği?.... Bu bağlamda verdikleri ve o çok övünç dtuydukları söz verişleri, yeminleri nerede kaldı?

Demek masonların arasında masonculuk oynayan çıkarcılar da var.

Adı geçen kişi bir şeyi imzalamışmış, imzalamamalıymış, falan filanmış... İşin bölümü fasarya.

Sözcü gazetesindeki bu yazı üzerine yapılan polemiklerin de haddi hesabı yok. Belki forum üyelerimizden kimileri onları da getirir bu tartışma ortamına da, basın dünyasında insanlarımızın bir konuyu nasıl saptırıp bambaşka yönlere çevirdiklerini bir kez daha görürüz.

« Son Düzenleme: Ocak 26, 2012, 06:13:32 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 27, 2012, 12:59:18 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Sayın asimov bir alıntı yapmış ve akabinde bence de gayet güzel bir soru yöneltmiş.  "Bahsi geçen loca düzenli bir loca mıdır?" diye. Bakıyorum yazı hakkında yorumlar var ama asıl soru askıda kalmış.
         Sorunun cevabını bilen var mı ?
         Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ocak 27, 2012, 01:48:48 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın asimov bir alıntı yapmış ve akabinde bence de gayet güzel bir soru yöneltmiş.  "Bahsi geçen loca düzenli bir loca mıdır?" diye. Bakıyorum yazı hakkında yorumlar var ama asıl soru askıda kalmış.
         Sorunun cevabını bilen var mı ?
         Saygılar-sevgiler.

İnternette dolaşan listelerde (Kaynak göstermem listeyi güvenilir bulduğumdan değil.) Ahmet Sönmez ismi HKEMBLnin olduğu listede var, ÖMBL için olan listede yok. Bu listeye göre düzenli bir locadır diyebiliriz.

Ocak 27, 2012, 05:15:03 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Peki Ankara'dan böyle bir cevap geldi ise şikayete..Şimdi ne yapılabilir ? Ne yapılacak ? Üzüntü verici.
öpüşüp barışsınlar <3
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Ocak 27, 2012, 05:18:54 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

iyiymiş :D  burdan mason olmak isteyen tüm hariciler gelin bir olalım başvurularımızı yapalım :D azalma olduğuna göre bizi geri çevirecek halleri yok dimi? :D
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Ocak 27, 2012, 07:22:50 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

öpüşüp barışsınlar <3

Konu mizahtan olduğu gibi cevabınızda ciddiyetten uzak sayın akif_yzb.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: