Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: MASONLUK TARİHİ’NDE ANLATILMAYANLAR - 8  (Okunma sayısı 5379 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 22, 2009, 09:27:26 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

ROYAL SOCIETY’NİN KURULUŞU

Royal Society adlı kurumu gerçekten de Robert Boyle mu kurmuştu?

Ortaya böyle bir soru atınca, bunun da altından bir bit yeniği çıkacağı açıkça anlaşılıyor. Zaten bu olay, konunun belki de en ilginç yanı hatta mihenk noktası.

Gerçi Robert Boyle Siyon Örgütü’nün büyük üstadı olunca perde arkasına çekilmesi gerekirdi ama bir bilim adamı olarak Royal Society’nin başında bulunmasının da bir sakıncası olmayabilirdi. Oysa bu kurumun resmi tarihçesinde onun adı hiç geçmez.

Soru: Sir Robert Moray diye birinin adını hiç duydunuz mu?

İşte şimdi zorlanmış olabilirsiniz. Onun adını pek az kimse duymuştur.

Sir Robert Moray soylu bir İskoç... Kayınbabası David Lindsay, 17. yüzyılın ünlü alşimistlerinden biriydi. Robert Moray 1641 yılında “kabul edilmiş mason” olmuştu. Kafası kesilen Kral 1. Charles ona “şövalye” unvanını vermişti. Daha sonra Fransa’da sadece İskoç askerlerden kurulu olup kralın korunmasıyla sorumlu “İskoç Muhafızlar” adlı bir bölüğün komutanı olmuştu.

Bu “İskoç Muhafızlar” (Gardes Ecossais) örgütü de başlı başına incelenmeye değer ama konumuzun biraz dışında. Şayet doğrudan Siyon Örgütü’nü incelemeye almış olsaydık, onlardan söz etmeden geçemezdik.

İskoçlar ile Fransızlar arasında sık sık aile bağları kurulduğundan söz etmiştim. Nitekim kafası kesilen 1. Charles’ın dul eşi Henrietta Marie, Fransa Kralı 14. Louis’nin kız kardeşiydi. İngiltere’de Cromwell yönetimi ele geçirince, yurt dışına sürdüğü Stuartlar ile birlikte onların açık destekçilerinden (Stuartistlerden) çoğu, Henrietta Marie’nin Paris yakınlarındaki şatosuna sığınmıştı.

Şimdi şu tümceye çok dikkat edin:

1654 yılında (Robert Boyle büyük üstat olduğunda) Robert Moray, kayınbabası David Lindsay ve sonradan 2. Charles adını alacak olan Charles Stuart, bu şatoda İngiltere’de Cromwell’in oluşturduğu cumhuriyet rejimini yıkıp, krallığı yeniden getirebilmek için bir plan kurmuşlardı.

Bundan dört yıl sonra Cromwell öldü. İngiltere’de yine monarşiye dönülüp, Stuartların tahta dönmesi, işte bu plan uyarınca sağlandı. (Burada ayrıntılara girmek istemiyorum çünkü o zaman asıl konuyu kaçırabiliriz.)

2. Charles, tahta çıkar çıkmaz Sir Robert Moray’ı kendisine başdanışman yaptı. Kardeşi William Moray’ı da inşaatçı mason localarının yürüttüğü çalışmaları devlet adına denetlemek üzere görevlendirdi.

Böylece William Moray, inşaatçılık mesleğinin İngiltere’deki tarihçesinde ilk kez “büyük üstat” unvanını almış kişi oldu ama bu meslekle uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktu. Bir “kabul edilmiş mason” bile değildi. Nitekim bu yüzden masonik yazında ondan hiç söz edilmez.

Aslına bakarsanız inşaatçılık mesleğinde “büyük üstat” unvanı bundan çok daha önceki tarihlerde de vardı. İngilizler bunu kendilerine mal eder ama yanlış. Aslında yanlış olduğunu kendileri de gayet iyi bilir ama İngilizvari tutum işte…  İskoçların Kralı James VI yani sonraki 1. James, 1598 yılında William Schaw adlı ünlü bir İskoç mimara bu unvanı vermişti. (Bu konu masonik literatürde açıkça geçer ve uzun uzun anlatılır.)

Kimilerine göre; kraldan “Royal Society” adlı kurumu oluşturmak üzere gereken izni aslında Robert Boyle değil, Robert Moray koparmıştı. Nitekim bu kurumun ilk başkanı da o oldu. Royal Society’nin tarihçesine bakarsanız, bunun da elden geldiğince saklanmasına ya da göz ardı edilmesine çalışıldığını görebilirsiniz.

Royal Society’nin kurucuları arasında aslında bir mekanikçi olup daha sonra İngiltere’nin en ünlü mimarlarından biri niteliğini edinecek olan Sir Christopher Wren de vardı. Bir süre sonra onlara, daha sonra dünyanın en ünlü fizik bilginlerinden biri olacak Sir Isaac Newton da katılmıştı.

Christopher Wren, 1666 yılındaki büyük Londra yangınından sonra, bu kent âdeta bir yıkıntıya dönüşünce, mimarlık mesleğinin çağdaş tarzını öğrenmesi için Paris’e gönderilmişti. Döndükten bir süre sonra William Moray’ın yerine atandı.

(Bu konu üzerinde bir başka başlık altında ayrıca duruldu bugünlerde. Ancak Masonluğun Tarihi bakımından bence bu kadarı yeterli.)

Şimdi burada Operatif Masonluktan mı söz etmeye başlıyoruz?

Hayır, pek değil. Öylesini Masonluğun resmi tarihinin doğru olduğunu ileri sürenler yeğler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 05, 2010, 12:03:31 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sir Robert Moray soylu bir İskoç... Kayınbabası David Lindsay, 17. yüzyılın ünlü alşimistlerinden biriydi. Robert Moray 1641 yılında “kabul edilmiş mason” olmuştu. Kafası kesilen Kral 1. Charles ona “şövalye” unvanını vermişti. Daha sonra Fransa’da sadece İskoç askerlerden kurulu olup kralın korunmasıyla sorumlu “İskoç Muhafızlar” adlı bir bölüğün komutanı olmuştu.

Bu “İskoç Muhafızlar” (Gardes Ecossais) örgütü de başlı başına incelenmeye değer ama konumuzun biraz dışında. Şayet doğrudan Siyon Örgütü’nü incelemeye almış olsaydık, onlardan söz etmeden geçemezdik.

Sayın Adam,

İskoç Muhafız Alayını ilerideki yazılarınızda gündeme getireceğinizi belirtmiştiniz, masonluk tarihi açısından önem taşıdığına inandığım bu konu hakkındaki yazınızı sabırsızlık ile bekliyorum.

Ayrıca masonluk tarihinde anlatılmayanlar yazı dizisinde 7 numaralı bölümü bulamadım. Farklı bir başlık ile mi yayınlanmıştı veya 17. madde gereği forumdan mı kaldırıldı, bilgi verirseniz sevinirim.

Not: Özel mesaj olarak yazmamamın sebebi bu bilgiye diğer üyelerin de yeri gelince ihtiyacı olabileceğindendir.
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2010, 12:10:27 ös Gönderen: alcyone »
veritas lux mea.

Şubat 05, 2010, 12:19:24 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

İskoç Muhafızlar olayını bir başka başlık altında anlattım. Ancak o kadar çok ayrı konu başlığı kullandım ki bunun nerede olduğunu doğrusu anımsayamıyorum. Forumdaki aramayı kullanmak gerek.

Bu başlık herhangi bir şekilde kesilmedi ya da sansüre uğramadı. Eğer bu anlatımın 7. bölümü yoksa, o zaman ya ben atladım ya da 6'dan sonra 8 yanlışlığını yaptım. Buna bir ara bakarım.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 05, 2010, 05:19:04 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Paylasimlariniz cok guzel Sn. Adam cok tesekkurler.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.