Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: üzüldüğüm bir konu  (Okunma sayısı 5051 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 21, 2012, 03:22:50 ös
  • Aktif Uye

Komşumun kızı bulunduğum ilde saygın olduğu söylenen bir okulda okuyor. Dün karnesi nasıl diye sorduğumda annesinin cevabı kanımı dondurdu cevabı 'kızım 3 gündür eve gelmiyor, bu tatilde de yatmadan yatmaya eve gelecek' Neden diye sorduğumda 'ablalarında kalıp namaz ve dini bilgilerini geliştirmesi için, ablaları namuslu dini bütün insanlar kızımla ilgileniyorlar' kızımızda daha 14 yaşında. Eğitim nereye kayıyor, endişesiyle paylaştım saygılarımla.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Ocak 21, 2012, 09:58:43 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yaşıtlarımdan o ortamda yetişen birçok arkadaşımı gözlemliyorum hepsinin beyni yıkandı! Bende bir anımı paylaşayım, benim okuduğum lisenin yurdu olduğu için ilçelerden köylerden gelen arkadaşlarımı diğer okullara göre daha çoktu. Bu arkadaşların birçoğuda ekonomik bakımdan kötü durumda olduğu için bu gibi kurumlar bu arkadaşlarımızı kandırıp kendi yanlarına çektiler. Onlara ücretsiz dershane, abla, abi sistemi ile ücretsiz özel ders gibi imkanlar sunuldu ve bu arkadaşlarımız ailelerinin onlara sunamayacağı bu imkanlar için o ortamlamlara gitmek zorunda kaldılar, birçoğunun beyni yıkandı. Birgün bir arkadaşımla konuştuk normalde o ortama görüşü uymayan bir insadı. Dedim hadi diğerlerini anlıyorumda sen napıyorsun orda? Verdiği cevap herşeyi açıklıyordu aslında param yok ki, başka neresi bana bu imkanları sağlayabilir, lisede yanımdalar, üniversitede yanımdalar, iş imkanı sağlıyorlar. 

Ocak 21, 2012, 11:05:00 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın ruzber, daha evvelde buna benzer konulara temas etmiştik.Çok vahim bir durum.Hayrolsun diyeceğim ama hiç te hayır olacağına ihtimal vermiyorum.
         Saygılar-sevgiler. 
"Vur ama dinle beni"

Ocak 21, 2012, 11:12:29 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Başka bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum; her o ortamda bulunan o ortamın görüşlerine katılmak zorunda değildir.Lise yıllarımın bir döneminde bende o sistemin içindeydim. Her türlü olanağından faydalandım ve sonunda bavulumu aldım eyvallah dedim. Yaptığım doğrumudur? Onların yaptığı doğrumudur ki bence soruya buradan başlamak lazım.Size türlü kolaylıklar sağlayıp beri yandan kendi amaçları için uğraşıyorlar fakat bir sözleşme bir karşılık bekleme olayı yok. Herkes gidip gitmemekte ve düşüncelerinde özgür. Kendi düşüncesine sahip bir insanı orası değiştiremez. Bırakın onlar devam etsin. Siz çevrenizdeki gençleri bilgilendirin giden benim gibi işini bitirip geri gelsin :)

Ocak 21, 2012, 11:14:29 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Komşumun kızı bulunduğum ilde saygın olduğu söylenen bir okulda okuyor. Dün karnesi nasıl diye sorduğumda annesinin cevabı kanımı dondurdu cevabı 'kızım 3 gündür eve gelmiyor, bu tatilde de yatmadan yatmaya eve gelecek' Neden diye sorduğumda 'ablalarında kalıp namaz ve dini bilgilerini geliştirmesi için, ablaları namuslu dini bütün insanlar kızımla ilgileniyorlar' kızımızda daha 14 yaşında. Eğitim nereye kayıyor, endişesiyle paylaştım saygılarımla.

Fakat durum burada biraz daha farklı. Genelde öğrenciler imkanlarından ötürü bu gibi kurumları tercih ederken burada ailesi -belki de zorla- gönderiyor. Daha vahim bence.

Ocak 22, 2012, 04:36:37 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Bu konu forumlarda çokça gündeme gelmişti. Muhafazakar müslümanlık beğenmeseniz de sindirim sisteminize dokunsa da, ezandan rahatsız olan biri olsanız da toplumun ana dinamiğidir. Yani rahatsız olan kesim yüzde 20 yi geçmez. Bu nedenle bu ana dinamiğe yapacağınız her yıkıcı operasyon başarısız olacaktır ve başarısız da olmuştur. Hiç bir aklı başında ülke insanlarının dini yapılarıyla uğraşmaz bu yüzden. Yapıcı görünen sivil kurumlar ise başarılı olacaklardır. Başarısız olanların ah vah etmeleri boşunadır.

Cemaatin ekonomik ve psikolojik yapısının çok güçlü hale gelmesi ise, doğal olarak rakip veya düşmanlarını kıskandıracaktır. Neticesi ise insanları tiksindirebilmek için çamur atma operasyonları düzenlenmesi olacaktır ki olmuştur. Başarı ve güç her zaman için kıskanılır bu da doğaldır yani başarısız kesimin tepkilerini de doğal karşılamak gerekiyor. Başörtülü veya çarşaflı bir kadının BMW Ferrari gibi marka otomobilleri kullanmaya başlamasının yadsınması da bu kıskançlıktan başka bir şey değildir. Bu kesimi Cumhuriyet'e düşmanmışlar gibi lanse etme çabası da bu kıskançlığın eseridir diye düşünüyorum.

Çocuklarını Amerika'daki veya ülkemizdeki Amerikan veya Avrupa menşeeli kolejler haricinde ülkemizdeki devlet okullarına göndermeyen kesimin cemaati Amarikan uşağı gibi lanse etme çabası ise bu açıdan komedidir. Ki Türk menşeeli cemaat okulları bu tip kolejlerle yarışabilen eğitimde tek ulusal yapıdır. Yalnızca biz Amerikan ve batı uşağı olabiliriz, para ve itibar sadece bize aittir  başkasına izin vermeyiz gibi bir durumdur bu.

Aklı başında bir insanın bu atılan çamurlara rağbet göstermesi ise beni şaşırtıyor açıkcası. Türkiye ne zaman güçlense birileri operasyonlar düzenler. Örneğin osmanlı yıkılırken ve T.Cumhuriyeti kurulurken yapılan tehcir kanunuyla ekonominin bel kemiği olan Rum ve Ermeni Türkleri ile birlikte ekonomi buhar olup Avrupa, Amerika ve Rusya gibi ülkelere kaçmıştır. Devlet parasızlıktan dolayı  para kazanmak için  eroin ticareti yapacak kadar alçalmak zorunda kalmıştır. Cemaate yapılmaya çalışılan da budur yani ülkede aklı başında tek müslüman grup ülkeden dışlanarak çevre ülkelere beyin göçüne zorlanılacaktı. Bu tarz yönlerini de düşünmek gerek.

Saygılarımla.

Ocak 22, 2012, 03:53:38 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sayin ruzber,

bence üzülmeyin yalnizca olayi anlamaya calisin, gecmisiyle, evrimiyle, sebep ve sonuc iliskisi icinde anlamaya calisin, cünkü bu ortacag karanligindan kurtulmanin ilk sarti anlamak. Size hattim olmayarak bir ip ucu, dünün ergenekonculari ile bugünün cemaatcileri ayni hamurdandir, onlar bir madalyonun iki yüzüdürler ve sele kapilipta sürüklenen münübüsün icindeki bayanlarin kimi türbanliydi kimi türbansiz ve kimi türktü kimi kürt ve kimi aleviydi kimi sunni ama hepsi öldü bunu anlayabiliyormusunuz.
Ve o cemaatin basida amerikada bir ciftlikte yasiyor.

Saygilarimla

Ocak 22, 2012, 07:54:13 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sayın Tij, "Size hattim olmayarak bir ip ucu, dünün ergenekonculari ile bugünün cemaatcileri ayni hamurdandir, onlar bir madalyonun iki yüzüdürler " cümleniz çok dikkatimi çekti. Türkiye'de her şey mümkündür ve hiç bir şey göründüğü gibi değil. Bu yüzden olma ihtimali yok diyemiyorum açıkcası fakat bu kadar iddialı ve kesin kanaatli  olmanız beni şaşırttı yani delillendirme şansınız var mıdır? Yoksa bu bir tahmin midir?

Saygılarımla.

Ocak 22, 2012, 08:15:54 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Sayin Masor1976,
Alıntı
Cemaatin ekonomik ve psikolojik yapısının çok güçlü hale gelmesi ise, doğal olarak rakip veya düşmanlarını kıskandıracaktır

siz Kombassan nedir, neyapmistir biliyormusunuz?

Hani birzamanlar osmanli bankasi diye bir bankanin reklami vardi;
" yoktur aslinda bir birimizden farkimiz, ama biz osmanli bankasiyiz" diye ve bizde konumuza cevirelim " yoktur aslinda bir birinizden farkiniz ama siz "müslüman"siniz"
Lütfen müslüman kelimesini tirnak icinde yazdigima dikkat edin.

Saygilarimla

Ocak 22, 2012, 08:25:02 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın Tij, insanoğlunun oluşturduğu her sosyal yapıda üçkağıtçılar, şerefsiz tipler, vahşiler, vb. negatif ele alabileceğimiz insanlar vardır. Bu tip insanların var olması o grup veya topluluğu komple yok etmeyi veya o damgayla damgalamayı gerektirmez. Bu yaklaşımla bakarsanız hangi millet, dini grup veya ideolojiyi ele alırsanız alın iyisi yoktur dersiniz fakat dünyada güzel şeyler de oluyor demek ki insanların hepsi böyle negatif değiller.

İnsan bireysel olarak da kendini ele alınca benzer tabloyla karşılaşır. Her insanın kendi içinde iyi ve kötü yanları mevcut, bu toplumlara ve milletlere de yansıyor. Kısacası dünyada garip bir denge var negatif ve pozitif sürekli bir mücadele içinde zaman geçiriliyor.

Saygılarımla.