Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk yerine kendimize özgü bir birlik neden olmasın?  (Okunma sayısı 17481 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 10, 2008, 05:30:10 ös
Yanıtla #20

Ben sn.barbarosun Ama anlatılanlardan önce ki dönem tarihi de dünyada başka hiçbir millet yaşamamış ve yaşatmamıştır. cümlesi üzerine iskenderden bahsettim

Temmuz 10, 2008, 08:42:20 ös
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dostum koca bir imparatorluk ile bir adami karsilastirmak komik olacak ya fetih dedinmiydi bu adamı anmamak olmaz http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_the_Great

altını çizelim

Öncelikle dostum sözünüzü samimiyetinize veriyorum.
Ayrıca söz konusu imparatorluk asırlarca dünyaya hükmetmiş imparatorluktur.
Şayet İskender'e gelene kadar Atatürk var. Fatih Sultan Mehmet Han var. Alparslan var. Kanuni Sultan Süleyman var. Teoman var. Mete var. Melikşah var. Satuk Buğra Han var. Selçuk Bey var. Tuğrul Bey var. Piri Reis var. Hızır Reis var. Barbaros Hayrettin Paşa var. Ve daha nice Türk Liderleri var.
Sadece İskender büyük yerine Tanrı'nın kırbacı  Attila'yı verebilirdiniz.
Niye bu kadar yabancılara karşı sempatiniz var anlamıyorum. Tamam güzel birşey ama sizin bu yaptığınız Osmanlı'nın son zamanlardaki, durduk yere borç yapmasına benziyor. Son sözümü de şöyle tamamlamak istiyorum.

Bir Türk, cihana bedeldir!"  Atatürk

Mayıs 02, 2009, 12:18:54 öö
Yanıtla #22

Merhaba arkadaşlar,
Konu başlığımdan da anlaşıldığı üzere ileri derecede ki Masonlara şu sorularımı sormak istiyorum;
Neden biz kendimize özgü bir dayanışma içinde olabileceğimiz bir birlik ve beraberlik içinde değiliz?
Bizi biz yapan şeyler yine bizleriz. Bizim tarihimiz dünyada gurur duyulması gereken en büyük tarihtir. Mazimiz şanla şerefle doludur. Halbu ki Masonluk milletimizce benimsenmemiş, aynı şekilde bir ithal bir düşünce kavramıdır. Yada ben böyle biliyorum. Hal böyle olunca insanlığa mı yoksa birilerine mi hizmet ediliyor saptıramıyorum. Belki çoğu kimse farkında olmayabilir ama Masonlukta da alt ve orta kademe bilmesi gerekenden tam aksini biliyor olabilir. Çünkü insanlara kardeşlik, bilime değer verme, gelecek nesiller güzel bir ortam bırakma gibi nidalar atmaları içindir. Tıpkı ülkemizdeki çoğu Masonun olduğu gibi  :) Bu gün ülkemizin ve dünyamız gençliğinin nasıl bir materyalist ortama sürüklendikleri ap açık ortadadır. Çünkü son yüz yıllarda olduğu gibi birileri bir kaç yol çizer, ve insanlar bu yollardan gitmek zorundadır. Seçtiği yolu kendi seçtiğini sanır halbu ki o emredilen yoldan gitmektedir... Bir diğer nokta ise biz zaten Mason olmadan da dünyaya tüm insanların barış, saygı, sevgi ve huzurlu bir şekilde yaşamalarını sağlayabiliriz. Bunu önceden başardığımız gibi bu gün yine başarabiliriz. Gerçekci olarak baktığımızda, bu gün dünyanın ne kadar kötü bir vaziyetde olduğu muhakkaktır. Bunları kime borçluyuz acaba? Osmanlı İmparatorluğunu yıkıp, Türkiye Cumhuriyeti'ni biz kurduk diyerek övünen biraderlerin bu adaletsizliğe, bu savaşlara, bu iğrençliğe bir dur demeye güçleri yetmiyor mu? Kaldı ki bu sözünü ettiğim sorunlar dünyayı ilgilendiren meselelerdir ve bu durumda Dünya Masonluğu söz konusudur. Türkiye'deki Masonluğu geçtim dünyadaki genel Masonlarında mı buna güçleri yetmiyor? Yoksa bir amaç için yine bu sorunlar Masonlar tarafından mı çıkarılıyor. Örnek olarak bu gün Amerika belki Masonların en çok sözünün geçtiği ülkedir. Ama Amerika'nın dünya üzerinde yaptığı yanlışların sayısı tarihini geçmiştir.  Yoksa Masonlar olmasa durum dahada mı vahim bir hal alıcak?

Saygılar.

Barbaros bu bu konuda aklıma gelen bişi daha var! Barba rossa kimdir?

Sevgiler

Mayıs 02, 2009, 12:19:58 öö
Yanıtla #23

Dostum koca bir imparatorluk ile bir adami karsilastirmak komik olacak ya fetih dedinmiydi bu adamı anmamak olmaz http://en.wikipedia.org/wiki/Alexander_the_Great

altını çizelim

Şayet İskender'e gelene kadar Atatürk var. Fatih Sultan Mehmet Han var. Alparslan var. Kanuni Sultan Süleyman var. Teoman var. Mete var. Melikşah var. Satuk Buğra Han var. Selçuk Bey var. Tuğrul Bey var. Piri Reis var. Hızır Reis var. Barbaros Hayrettin Paşa var. Ve daha nice Türk Liderleri var.
Sadece İskender büyük yerine Tanrı'nın kırbacı  Attila'yı verebilirdiniz.
Niye bu kadar yabancılara karşı sempatiniz var anlamıyorum. Tamam güzel birşey ama sizin bu yaptığınız Osmanlı'nın son zamanlardaki, durduk yere borç yapmasına benziyor. Son sözümü de şöyle tamamlamak istiyorum.

Bir Türk, cihana bedeldir!"  Atatürk

Sorry bundan alıntı yapacaktım.

Mesajlara uzun zamandır bakamıyorudum. Barbarosu nick yaptığına göre senin yabancı sempatin yok_

Temmuz 02, 2009, 02:19:41 ös
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

altını çizelim

Şayet İskender'e gelene kadar Atatürk var. Fatih Sultan Mehmet Han var. Alparslan var. Kanuni Sultan Süleyman var. Teoman var. Mete var. Melikşah var. Satuk Buğra Han var. Selçuk Bey var. Tuğrul Bey var. Piri Reis var. Hızır Reis var. Barbaros Hayrettin Paşa var. Ve daha nice Türk Liderleri var.
Sadece İskender büyük yerine Tanrı'nın kırbacı  Attila'yı verebilirdiniz.

Bir Türk, cihana bedeldir!"  Atatürk

Tarihteki tüm büyük liderlerin Türklerden ve sizin Türk sandıklarınızdan oluşması enteresan Sayın Barbaros. Ayrıca yukarıda söylenenlere katılıyorum her ortalama ırkını fazla seven insan nesnel bir tutum içinde yorumlayamaz kendi ülkesinin tarihini.

Ben Osmanlı'ya iyi ve kötü yönleriyle sahiplenebiliyorum, nesnel olmak ve gerçekçilik bunu gerektirir. Osmanlı'yı sütten çıkmış akkaşık sanmak çok büyük bir hatadır. Balkanlarda yaşayan müslüman olmayan halkın çok daha fazla vergi verdiğini veya Osmanlı'nın birçok Avrupa ülkesini fethederken ordaki insanları ne gibi korkunç savaşlara sürüklendiğini biliyor musunuz? Birkaç sömürgeci devlet haricinde bu kadar toprağa susamış bir devlet göremezsiniz.

Elbette çok güzel yanları da vardır. Mesela 12. yy daki Latin yağmasının mirası olan Ortodoksluğu özgür yaşayamama süreci İstanbul'un fethi ile bitmiştir gerçi İstanbul bu tarihten sonra çok şey kaybetmeye başlamıştır ama bu başka bir konu.

Siz nasıl Osmanlı'nın bütün Balkanları fethetmesini hümanist, özgürleştiren birşey olarak görüyorsanız ABD'de Irak için bunu aynen bu şekilde görüyor. İşgal etmiş bir devletin ve o devletteki bazı insanların en gülünç savunma mekanizmasıdır bu bana göre.
« Son Düzenleme: Temmuz 02, 2009, 02:21:51 ös Gönderen: quadriga »

Temmuz 02, 2009, 02:31:12 ös
Yanıtla #25
  • Ziyaretçi

Bir millete, bir ırka, bir dine mahsus bir birlik bence gerçekten kötü olurdu çünkü insanoğlu bu bakışın cezasını fazlasıyla çekti-bu bakımdan birşeyci olmak tehlikeli-. Dünyadaki tüm insanları aynı görüp, herkese hizmet etmek olmalı amaç. İtalyan da Cezayirli de Arap da insan yani hepsi yardımı ve her türlü güzelliği hakediyor. Onları diğerlerinden özel kılan birşey de yok aşağı kılan da.

Saygılarımla...

Temmuz 02, 2009, 02:35:48 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Bugün sevgili  quadriga'nın da ifade ettiği gibi birçok insan ABD nin savaş politikalarını lanetlerken,Konu Osmanlıya geldiğinde vay beee nerede Osmanlı diyorlar.Sadece gülümsiyorum.Fark nedir? diye düşünüyorum ama bulamıyorum.Toprak için,büyümek için savaşmak,gücünü bu şekilde güçsüze kullanmak bir insanlık suçudur.Mutlaka çok farklı görüşler çıkacaktır savaşlar için.Osmanlının da her fethi kötüdür de demiyorum.Genelde Osmanlı Torunu olarak kendini nitelendirenlerden ziyade,bir Cumhuriyet çocuğu olarak tarihin kan üzerindeki fetihlerinden çok,Cumhuriyetimizin aydın devrimlerinden bahsetmek daha çok onurlandırıyor beni.