Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Foruma Misafir Kullanıcı Davet Etme  (Okunma sayısı 3850 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 26, 2016, 10:12:24 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bildiğiniz üzere medyada Masonluk ve Masonlar hakkında tutarsızca söylemler var.
İsimlerinin önünde "Av. , Mv. , Dr. , Prof. ..." yazan çoğu insan Masonluk ve Masonlar hakkında komplo teorilerinden öte gidemiyor. Bakınız Mason değilim. Ama televizyonu açtığımda "Masonlar şeytana tapıyor, devlet yıkıp devlet parçalıyor..." gibi lafları duydukca kumandayı fırlatasım geliyo. Birinizde objektif yaklaşsın şu konuya arkadaş! Bence yalanları, bilerek doğru gibi göstermek şizofreninin işareti.

Ben ciddi anlamda bu konuya takmış bulunmaktayım. Ve bu konuyla alakalı sizlere bir önerim olacak.

Gelin Masonlukla ilgili bilmeden konuşan, kitap yazan; yazarları, akademisyenleri, tarihçileri vs. foruma misafir edelim. Gerekirse iktisadi işletmeden kitap satın alıp yollayalım. Parasını gerekirse ben üstleneceğim. Yeterki hakikat kazansın. Hem bu sayede birçok insanla tanışmış fikir alışverişi yapmış oluruz.

Çevremde şahsen tanıdığım milletvekili, bakan , ünlü tarihçi... Bir çok insan var. Kişisel ilişkilerimdende yararlanarak toplumun bakış açısını değiştirebiliriz. Siz değerli üyelerinde illaki bu tür insanlarla ilişkisi vardır.
Gelsinler tanışalım, sohbet edelim, fikir alışverişı yapalım...

Yakın zamanlarda bu konuyla ilgili kötü bir olay yaşadım.

Aklım almıyor gerçekten. Masonlar Loca'da toplanıp bu tür sorunları da konuşuyorlar mı acaba? Yoksa geyik peşindeler mi? Artık Locanın kapısını çalıp Masonlardan rica edeceğim galiba. Ya televizyonlarda içinde bulundukları kurumun  hakikatlerini  anlatsınlar ya da olması gereken bir üslupla bende bildiğim kadarını anlatıyım.

Yeter ki ateşi yakalım. Meşaleyi tutan elbet birileri bulunur...
« Son Düzenleme: Ekim 26, 2016, 11:08:14 ös Gönderen: Zaharoff »
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Ekim 26, 2016, 10:34:49 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Zaharoff,

Niyetiniz çok güzel ancak bu insanlar zaten masonluğun öyle şeyler olmadığını kendileri de biliyor. Bir insan akademik kariyerde profesör unvanını alacak kadar çalışmış ve araştırma yapmışsa elbette masonluğu da yazılı tarihiyle okuyup araştırmıştır. Ancak bir insanın profesör olması ve gerçekleri bilmesi, bu gerçekleri menfaati uğruna evirip çevirmeyeceği anlamına gelmiyor. Nitekim iyi bir insan olmak, bilgiyi hakikatiyle kabul etmek ve her ne durumda olursa olsun ''doğruyu'' savunmak unvana bağlı değil.

Bu insanların birçoğu medyatik bir kişilik kazanmak için masonluğun komplolarını kendisine malzeme olarak kullanıyor. Çünkü halkımız gizemli, şeytani hikayeleri daha çok seviyor. Birisi masonluk hakkında ''şeytana tapıyorlar, ülke yıkıyorlar'' dediği  zaman düşünmeden ''vay be ne kadar bilgili adam'' imajını yapıştırıveriyorlar. Bu tip insanlara istediğinizi anlatın, istediğiniz kitabı, kaynağı yollayın bir şey değişmeyecek çünkü zaten biliyorlar gerçeği. Sanki o insanlar masonluğu masonluktan öğrenmeleri gerektiğini, masonların yazdığı kitaplarla ve yazılı tarihiyle masonluğu tanıyacaklarını bilmiyorlar mı? Elbette biliyorlar.

Çok sevdiğim bir söz vardır. ''Bilmek alimlik olsaydı, İblis meleklerin hocasıydı'' Önemli olan bilgiyi hangi yolda kullandığımız.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ekim 26, 2016, 11:02:01 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Zaman ayırıp düşüncenizi belirttiğiniz için teşekkür ederim. Yazınızı malesefki üzülerek okudum. Konu Masonluk olabilir fakat diğer konularda da öyleyiz. Toplum olarak taassubun, menfaatin, fitne atmanın esiri olduk.
Gerçekten çok üzülüyorum. Ne yapmalıyım diye kendimi sorguluyorum. Etrafımdaki üç beş insanın hayata bakış açısını değiştirmekle yetiniyorum. Elimden birşey gelmiyor malesef. Okul da hocalarımla, arkadaş ortamımda sohbet ederken nerdeyse hiçbiri bana hür bir beyinle cevap vermiyor. Taassub, ego, menfaat vb. şeylerden kaçamıyorlar.

Ben ciddi anlamda bundan nefret etmeye başladım. Hür bir beyinle konuşup sohbet etmek istiyorum.

Ekim 26, 2016, 11:08:55 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bunun için yapılacak tek şey Mevlana'nın dediği gibi mum olup yanmak gerek, ancak o zaman aydınlanır etraf. Ancak unutmamak gerek; nasıl ki kimse bizleri zorla düşünmeye, sorgulamaya, bilgiye olan açlığa itmediyse biz de kimseyi buna zorlayamayız. Nasıl ki bizler mum olup yananların ışığından azıcık da olsa nasiplenebildiysek, başkalarının da bunu istemesi, bilgi aşığı olması gerekir. Bu yüzden biz, ışığımız arttıkça aydınlatma gayretimizi de arttıralım. Elbet bizim gibi nasiplenmek isteyenler olacaktır.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ekim 26, 2016, 11:59:16 ös
Yanıtla #4

Zaman ayırıp düşüncenizi belirttiğiniz için teşekkür ederim. Yazınızı malesefki üzülerek okudum. Konu Masonluk olabilir fakat diğer konularda da öyleyiz. Toplum olarak taassubun, menfaatin, fitne atmanın esiri olduk.
Gerçekten çok üzülüyorum. Ne yapmalıyım diye kendimi sorguluyorum. Etrafımdaki üç beş insanın hayata bakış açısını değiştirmekle yetiniyorum. Elimden birşey gelmiyor malesef. Okul da hocalarımla, arkadaş ortamımda sohbet ederken nerdeyse hiçbiri bana hür bir beyinle cevap vermiyor. Taassub, ego, menfaat vb. şeylerden kaçamıyorlar.

Ben ciddi anlamda bundan nefret etmeye başladım. Hür bir beyinle konuşup sohbet etmek istiyorum.

Sayın Zaharoff,haklı bir noktaya değinmiş.

Filmler'de IMDB puanı ve bir kalite ibresi vardır hani; kaliteli filmler izlendikce, daha kalitesiz filmler yavan gelmeye başlar.Bu form'daki çogunluk da İnsanlık IMDB puanlamasına benzer bir şekilde üst bilinç sahibi kişilerin yazı ve anlayış bicimleri ile dolu.

Bireylerin mevkisi ne olursa olsun üst bilinç kolay kazanılmaz.üst bilinci algılaya bilecek berrak bir zihin ise, o bilince maruz kaldıkdan sonra sıradan topluma uyum sağlayamaz.Burda cıta gercekten cok yüksek.Bu form altında, Masonik bir bilincin,yetersiz bir açıdan harici bireylere yansıtılması,pek doğru bir şey değilmiş gibi gözüküyor.Harici için katlanılması zor ama getirileri ileriye dönük cok faydalı da olabilir; bilinmez.

Masonlar yukarıda anlatılanların hepsini yapmışta olabilir; yapmamışta olabilir. Masonluk ise ,bildiğim ve burda gördüğüm kadarı ile,saf,berrak bir "ilim ve akıl" yolunda ilerliyor.

Millet biraz illet; apdal ise biraz aptaldır. :) :) :)

Nacizane tavsiyem.Fikirlerinize saygı duymayan sizede saygı duymaz; size saygı duymayanın saygısını kazanmaya çalışmak ise; sizin kendinize saygı duymadığınız sonucunu doğurur.Dikkat ederseniz kendilerinede saygılarının olmadığını görürsünüz.

Sürünüzü bulun Sayın Zaharoff.Sır: Saygı kazanmaya çalışan insanları bulmaktır.Çevreye dikkat ile bakmak yeterlidir.
Sen Özelsin

Ekim 27, 2016, 12:07:16 öö
Yanıtla #5

Bunun için yapılacak tek şey Mevlana'nın dediği gibi mum olup yanmak gerek, ancak o zaman aydınlanır etraf. Ancak unutmamak gerek; nasıl ki kimse bizleri zorla düşünmeye, sorgulamaya, bilgiye olan açlığa itmediyse biz de kimseyi buna zorlayamayız. Nasıl ki bizler mum olup yananların ışığından azıcık da olsa nasiplenebildiysek, başkalarının da bunu istemesi, bilgi aşığı olması gerekir. Bu yüzden biz, ışığımız arttıkça aydınlatma gayretimizi de arttıralım. Elbet bizim gibi nasiplenmek isteyenler olacaktır.

Saygılarımla

"Mum olup yanmak gerek" ne güzel dediniz.Haddim olmayarak bir ekleme yapmak isterim: "Yanar iken,tatlı bir acı ile erimeyi de göze almak gerek" :) ;) :)
« Son Düzenleme: Ekim 27, 2016, 12:27:47 öö Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ekim 27, 2016, 11:48:27 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Ne yaparsan yap taasuplarına yenilmiş birisine laf anlatamazsın. Gördükleri sadece kendi menfaatleridir. Şu an malum bir iktidar ülkeyi yönetmekte sen ne dersen de o menfaati ve çıkarıyla yine kabul etmeyecek kendi doğrusunu diyecektir. Haa Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı bir yönetim anlayışı olsa o zaman masonluğu sizden daha çok savunup koruyacaktır bu tür insanlar. Çevrede de böyle insanlar çok olduğu için kendinizi yıpratmanız gerekmez. Siz doğru olup örnek davranışlar sergileyin yeter. Mum olup etrafı aydınlatmak, dik durmak önemli...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Kasım 26, 2016, 02:08:51 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yônetimin düşüncesi nedir?

Kasım 26, 2016, 12:17:27 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Bu yazıyı görünce aklıma bir hatıram geldi ; Nt kitap evinde Cami imamı ile karşılaştık , kendisini  önceden tanıyordum bu hoca devamlı okuyan biri idi yani pek yobaza benzemiyordu .Neyse uzatmayayım , mevzu vesveseden açıldı cinler vs. bir ara USD de bulunan , telefonumda olan piramit resmini gösterdim .

Gösterdiği tepki aman bunlardan uzak durmam gerektiğini söylemez mi , ben hiç rengimi belli etmeden peki hocam deyip konuyu değiştirdim .
Sayın Risus , okumuş insanların gerçeği bildiğini ifade etti benim Hoca efendide  iyi okuyucu idi ama tepkisi ne yazık ki OLUMSUZ oldu .

Diyeceğim davet edeceğiniz İnsanların hışmına ve sizin hakkınızda da toplumda yanlış Provakan da  yapabilir .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 30, 2018, 04:56:40 ös
Yanıtla #9
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu algıyı yıkmak için bu tür çalışma yapılması güzel bir şey olurdu, ancak bu tür konuları konuşmaya cesaret edecek birileri bulmak zor sanırım. Gerek masonluk içinde kullanılan, başka oluşumlarla birlikte bir arada gösterilen bir aydınlık oluşumunun kirletilmesinden sonra onu temizlemek zor olur. İzi kalacak. Ancak bu konularda derinlemesine araştırma yapan biri aslında masonlukta kullanılan, yaydığı oluşum, sembolleri hakkında ilginç mistik gerçeklere ulaşacaktır.

Çok basit bir örnek vermek gerekirse, "all seeing eye" denilen kavramını kirletenlerin, çok basit bir araştırmayla bir çok kutsal öğretilerde geçtiğini, kilisedeki kullanımın bile incilde geçtiğini görebilir. Mesela bu şekilde tartışmalar yapılabilir. Önce diğerleri tarafından kötülükle atfedilen masonlukta kullanılan sembollerin açıklanmasına geçilebilir, kutsal yazılarda gerek mitolojik öğelerle. Yavaş yavaş süreç bu şekilde işleyebilir.

Ezoterik sırları ile alakalı yorumum da elbette bu konuda sıkıntı çıkabilir, sanırım bu kadar derine inileceğini sanmıyorum. İnsanlık tekamül sürecinin bilinç seviyesinin düşmemesi için yapıldığı aşikar.

אור