Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "Masonlar ne işe yarar"  (Okunma sayısı 10946 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 15, 2016, 10:46:25 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir? başlıklı paylaşımda sn Mason'un yanıtından alıntı :

Degismez kurallardan bazilari sunlardir;

1- Yuce bir Yaradana inanmak. (Bu Yuce Yaradan, Allah, Buda, God vs... olabilir. Ona ne sekilde hitap ettiginiz onemli degildir.)
2- Fakirler Mason olamaz. (Fakir kisilerin, yardimseverlik, erdemlik, iyi kisileri daha iyi kisiler haline getirmek vb. ideallerden once daha buyuk sorunlari ve ugrasmakta oldugu durumlari vardir. Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz. Masonluk herkese gore degildir. Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.)
3- Kadinlar Mason olamaz. (Kadinlar kutsaldir, Kadinlar azizdir. Onlarin bu egitime ihtiyaci yoktur.)
4- En az 2 Masonun size kefil olmasi gerekir. (Size kefil olacak en az 2 Mason zorunludur. Bu kisilerin sizi belli bir suredir taniyor olmasi gerekir.)
5- Siciliniz temiz olmak zorundadir. (Suc kayitlariniz ve sicilleriniz kusursuz olmak zorundadir. Herhangi bir nedenle hapis yatmis, suc islemis yada hukum giymis kisiler asla topluluga alinmazlar.)
6- Etrafiniz tarafindan iyi taninmaniz gereklidir. (Etrafinizdaki kisilerin sizi Erdem, Karakteri oturmus, Kulturlu, Ahlakli ve Egitimli birisi olarak gormeleri gerekir. Etrafi tarafindan sevilmeyen, cok dusmani olan kisiler Mason olduklarindada onu sevmeyen ve ona dusman olan kisileri kendileri ile birlikte getireceklerdir. Bu Masonlugun gururu ve birliginin zedelemesine risk yaratabilir.)

Bir inanç sistemiyle başlanıyorsa masonluğa ,.Yüce  yaradan yaratıklarını sevgiyle yaratmıştır....hepsi onun evladır ..
.Bir İNSAN cinsiyet ,ırk ,dil ,din, etiket yada zenginlik fakirlik kavramlarıyla tanımlandıgında sınıflandırlıyor ,ayrıştırılıyor,  bu durumda insanlık kavramı daha alt plana düşüyor.
 İNSAN ı  İNSAN yapan erdemleridir  Bu erdemlere sahip olan kişi zaten temizdir ,hem yüregi  hem sicili....
Toplum tarafından saygındır, Bu kişinin fakir yada zengin olması onun sevilip sayılmasında  etki etmez, etmemeli..Erdemlerinedir hürmet..
İNSAN'ın hizmeti  İNSAN'adır.
İNSAN'ın zenginliği cebinde degil yüregindedir ,zihnindedir.

''Bir fakir Mason olabilirse, ne toplulugumuza, ne insanliga, nede kendisine beklenen faydayi saglayamaz.''

Hele bu cümleden sonra düşündüm , Masonlar ne işe yarar? Neden mason olmak isteyeyim? Kalbinizle Mason olmak gerekir diyorsunuz.....bu nasıl bir kalp ki böyle kör olabilmeyi  sindirebilsin? anlıyamadım..Bu da bir inanç meselesi mi ? Ne dersiniz?

Ocak 16, 2016, 01:01:48 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Masonluk dil, din, renk, ırk ve cinsiyet ayırt etmez ancak masonluk, kişinin tekamül yolu olsa da aynı zaman da insanlık için bir hizmet kardeşliğidir. Masonlar yaptığı çalışmalarla, bilime, kültüre, sanata ve daha birçok alana yaptığı desteklerle insanlığa bir nevi hizmet sunarlar. Kutsal bir hizmet. Bu hizmeti kaldırabilecek statü ve cinsiyetin olması gerekir. Muntazam masonlukta geleneklerin yeri önemlidir ve bu geleneklerde kadınların mason olması yoktur zira spekülatif masonlukta da kadınlar hizmet için çalışmamış, el üstünde tutulmuştur. Burada kadınların mason olamaması onların güzelliği ve el üstünde tutulmasıdır.

Gelelim zenginlik fakirlik konusuna. Masonluk, mason olacak kişinin zengin olmasını istemez. Zira masonluk; cebindeki 10 liranın 5 lirasını yardım ve insanlık için kullananla milyarlarca doları olup milyonlarca dolarını kullananın arasındaki farkı masonluk bilir. Masonluk kişileri maddi durumlarına göre ayrıştırmaz. Ancak masonlukta evvela kendisine hayrı olacak kişinin. Yani maddi anlamda az bir gelirle bir aile geçindiren, maddi borçlarla ve sorunlarla boğuşan kişinin hem tekamülünde kendisine hayrı olmaz hem de insanlığa hayatlarına etki edecek katkılarda bulunamaz. Masonluk, bünyesine o kişileri alarak onlara daha fazla sorumluluk yüklemek istemez.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ocak 16, 2016, 02:18:29 öö
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluğun maddi tarafının çok sık konuşulması ne kötü..Ama elbette bilgi edinmek gerekli.Fazlası üzüyor insanı..

Fakirlerin mason olamaması masonlukta maddiyata dayalı bir ayrım olduğu için değildir.Kaldı ki her masonda maddi olarak aşırı zengin değildir.

Defalarca forumda anlatıldığı gibi bir kişinin öncelikli görevi geçimini sağlamaktır. Kişi geçimini sağlamakta sıkıntı çekiyor ve bu durum hayatının her anında veya  uzun süre devam ediyor ise bu kişinin bu sorunundan kurtulması gerekir.Kişi geçimini sağlayabilmek için daha fazla çalışacak haliyle daha fazla yorulacaktır.Masonluğa hem vaktini hem gerekli maddiyati temin edemeyecektir. Mason olacak kişi manevi olduğu gibi maddi özgürlüğe de sahip olmalıdır.

Masonluk kişilerin maddi gücünüzü ölçmez.Sadece belirli birtakım ödentileri yerine getirip,getiremeyeceklerini sorar.Cevabın "Evet" olarak verilmesi yeterlidir.Mason olacak kişi yerine getiremeyeceği sözü vermeyeceği için bir problem oluşmaz.

Mason olacak kişi aynı zamnda eşitliğe önem veren onurlu bir insan olduğu için her mason gibi kendi üstüne düşen gerekli maddi sorumlulukları yerine getirir.Belki bir mason maddi olarak destek olabilir ama bu sefer o mason olabilecek kişi bunu kabul etmeyeceği için önlüksüz mason olarak yaşamına devam eder.

Bu durumda masonlar ne yapabilir?

(Maddi problem belirli bir zaman diliminin içerisinde ise farklı yöntemler ile sorun çözülebilir.Örneklendirmeler konu ile ilgili benzer başlıkların içerisinde var.)

Görmek, varlığın yükselişidir.

Ocak 16, 2016, 03:18:41 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Konu ne zaman "Masonlukta Fakirlik" olunca zihnimden birçok düşünce ve isim geçiyor. Ancak bunların hepsini burada konuşmak uzun ve bazıları için sıkıcı olabilir. Onun için ben zihnimden mihver olarak geçen iki ismi söylemekle yetinmeyi daha doğru buluyorum.

Bu isimlerden biri Ilhan Berk. İlhan berk; Bir Fenikeli adlı şiirinde şöyle diyor:

"Denizde boğulan o ilk Fenikelilerdendi.
Vergi memurluğu yapardı ve köpekler saldırırdı hep.
Babası Barbar akınlarını durdurmuştu.
Kırlangıcın geveze bir kuş olduğunu ilk ondan duyduk,
Ben o zaman çocuktum ve çok fakirdim"

Diğeri ise Schopenhauer.  O da oturduğu birçok mecliste; " primum vivere,deinde philosophari"  ; yani "önce yaşa,sonra felsefe yap" diyor.

Güzel diyorlar, hoş diyorlar ama,  bu sözlerin ne anlama geldiklerini yorumlamadan, asıl meseleye dönelim istiyorum. Yani Sayın smyrnali'nin yapmış olduğu yoruma.

Gördüğüm kadarı ile kendisi "insan" sözcüğünü tam 6 kez büyük harfle kullanıyor ve bunun üzerinden bir eleştiri yapılandırmaya çalışıyor. Amacı bir şeyleri kötülemek,delik deşik etmek olsaydı; bence bu sözcüğü bu kadar çok tekrar etmezdi. Ettiğine için gönül rahatlığı ile kendisine, kötü niyetli bir paylaşım sahibi değildir, diyebilirim.

Ancak söyleyiş biçimi biraz sert.Belki de anlık bir heyecanla yazdığı için kelimeleri kulağından tutup tartmayı ihmal etmiş. Keşke etmeseymiş. Kendisin ne derece sert olduğunu kullandığı şu ifade kümesinden anlayoruz :

'Kalbinizde Mason olmak gerekir diyorsunuz. .. Bu nasıl bir kalp ki böyle kör olabilmeyi sindirebilsin' 

Evet. İnsanın kalbinde Mason olması gerekir. Doğru. Ama kişinin kalbinde Mason olması demek "oldum" demek değildir. Bu konuda sizin kendinizi yeterli görmenizden ziyade onların sizi yeterli görmesi daha çok önem taşır.  Ama o da , kuru kuru olmaz; kişinin kalbinde Mason olabilmesi için bunun tezahürlerini yerine getirmesi gerekir. Bunlar ise; ilgi ,sadakat ve fedakarlıktır. Bu üç altın künye ,isteklinin tekris olmadan önce de olduktan sonra da kalbinde taşıması
gereken çok önemli farkındalıklardır ki ;  içeri adım atıldığında bu künyeler yok olmaz,  sadece biçim ve boyut değiştirirler. Hep yanında taşır. (Taşıması lazım)

Fakirlik kuralının da, bu sebeple geçerli olduğunu düşünüyorum. Kişinin Masonluğa ilgi ve alaka gösterebilmesi ve onu iyice yaşayabilmesi için geçim sıkıntısı ile boğuşmaması gerekir. Fedakarlık edebilmesi ve ona sadık kalabilmesi için de yine fizyolojik ihtiyaçlarının birçoğunu karşılaması gerekir. Aksi takdirde ihtiyaçlar hiyerarşisi kayar ve kişi ne yaptığını ne yapacağını bilmez. Böyle bir duruma düşmek de, arkada açlıktan inleyen evlatlar  bırakıp Hacca gitmeye benzer.

O da kabul olur mu, bilinmez !

« Son Düzenleme: Ocak 16, 2016, 03:47:43 öö Gönderen: İNSAN »

Ocak 16, 2016, 09:27:54 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonların ne işe yaradığı sorulduğunda bu konuda iki tutum vardır:

1 - Ne işe yaradıklarını açıkça gösteren, bunun propagandasını yapanlar: Bu tutumun başını Amerika'daki masonlar çeker. Onları İngiltere, bazı Latin Amerika, Kanada, Avustralya ve kısman Fransa izler.

2- Ne işe yaradıklarını sergilemeyen hatta bundan özenle kaçınan masonlar: Buna da diğerleri ve bu arada Türk masonlar gösterilebilir.

Her durumda masonlar bir işe yarar. Fakat bunu Sayın MASON'un o yazısına bağlamak doğru olmaz. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 16, 2016, 02:58:57 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Eskiden ekmeklerin arkasında fırının etiketi olurdu. Sonra etiketi kaldırdılar.
Saygılarımla

Ocak 16, 2016, 06:04:19 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Adam teşekür ederim.Elbette bir kişinin yorumuna  baglamadım. o yüzdende yargılamak yerine sorgulamayı sectim.
Paylasıma eşlik eden arkadaslar  savunma moduna gecti.hatta digeride yargıladı. Benım tarzım ,üslübüm konu degildi..konuyu bırakıp kişiye neden yöneliyorsunuz sn İNSAN.
Fakirlik konusu benim beyanım degil. Ayrımcılıklar başladımı arkası gelir .ben sorguluyorum...
İNSAN ve İnsan arasındaki farkı vurgulamak için büyük harf kullanmıştım. şimdi sizin sözünüz üstüne Şunu da sorabilirim .Mason mu olmak önemli İNSAN mı?

Ocak 16, 2016, 08:20:49 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Ocak 16, 2016, 08:22:15 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

ADAM olmak önemli
« Son Düzenleme: Ocak 16, 2016, 09:16:57 ös Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ocak 16, 2016, 09:35:59 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

masonlar din ve politika ile uğraşmaz.insanlar arasında ırk.soy renk.din.mezhep.dil.ulus.sosyal sınıf ekonomik düzey ayrılıkları gözetmez.bireylerin ve toplumların her türlü içten inanışlarını saygıyla karşılar.ilerlemeyi yükselmeyi güzelleşmeyi amaç edinir.bilgisizlik bağnazlığın boş saplantıların.geriliğin ve TEMBELLİĞİN aşılmasına çalışır. kardeşlik. barış. üstün bilgi. ve başarılı insan. bu değerler içinde yaşayan insan. önce kendisini sonra tüm toplumu aydınlatır.