Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bozkurt  (Okunma sayısı 40625 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 11, 2009, 02:47:35 öö
Yanıtla #50
  • Ziyaretçi

Benim bildiğim kadarıyla bozkurtun temsil ettiği özgürlüktür,tabi ki efsane de var , ama o ayrı...'Türk ulusu hiçbir zaman esaret altında yaşamamıştır;( tıpkı bozkurt gibi), yaşamaz da ...' derdi Tarih hocamız lisedeyken.... 'Dünyadaki tüm milletleri sembolize eden bir hayvan vardır ' derler ve  bu hayvanın en önemli ,gözeçarpar özelliği de o milletin ferdleri tarafından (eski tarihlerde) benimsenmiş, kendileriyle özdeşleştirilmiştir ve tabi ki o hayvanla ilgili bir efsaneye dayanılırlığı da önem arz eder.Çinlilerinki ejderha( kendilerine ejderhanın torunları derler), Ruslarınki ayı  (Rusya'da -ayı gibi- lafı iltifattır)  ,İspanyollarınki boğa, Fransızlarınki Gol horozu, Perslerinki aslan...gibi. Bunda dalga geçilecek veyahut da çok çok gurur meselesi yapılacak bir durum söz konusu olduğunu düşünmüyorum   ;  ancak
kendi benliğini ve tarihini inkar edip de Araplaşmanın çok büyük zararı olduğu kanısındayım. Globalleşme her tarafı sarmaya başladı da nereye kadar...; bu, çok büyük bir bilinmezlik....Yaşam tarzımızdan tutun da ,iş hayatımız,yemeklerimiz,giyim tarzımız, eğlence tarzımız,zevklerimiz ve planlarımıza kadar 2 büyük etki altında Avrupa-Amerikan tarzı ve Arap-islam tarzı...Bu ikisinin büyük yarış içinde olduğunu görmekteyiz ve önümüzdeki yıllarda dünyaya hangisinin egemen olduğunu göreceğiz...Ancak her ne olursa olsun dünyanın tamamen melezlenerek tek millet haline gelmesi ve tek dinin hakim olması şimdilik ütopik görülüyor ki gerçekleşse bile bin yıllar gerekeceği şüphesizdir...
Saygılarımla,

Şubat 11, 2009, 03:01:38 öö
Yanıtla #51
  • Uzman Uye

Alıntı yaptığım cümlelerinize kesinlikle katılıyorum ve Atatürk'ün sözünü hatırlatmakta fayda görüyorum;
"Yetisecek çocuklarimiza ve gençlerimize, göreçekleri tahsilin hududu ne olursa olsun, en evvel, herseyden evvel Türkiye'nin istikbaline, kendi benligine, millî an'anelerine düsman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu ögretilmelidir."
Bu sözden savaş ya da saldırı kimsenin aklına gelmiyor umarım. Düşman olan unsurlar da kültür yozlaşmasıdır.

kendi benliğini ve tarihini inkar edip de Araplaşmanın çok büyük zararı olduğu kanısındayım. Globalleşme her tarafı sarmaya başladı da nereye kadar...; bu, çok büyük bir bilinmezlik....Yaşam tarzımızdan tutun da ,iş hayatımız,yemeklerimiz,giyim tarzımız, eğlence tarzımız,zevklerimiz ve planlarımıza kadar 2 büyük etki altında Avrupa-Amerikan tarzı ve Arap-islam tarzı.

Şubat 11, 2009, 09:13:39 öö
Yanıtla #52
  • Ziyaretçi

Türklerin tek bir simgesi yoktur, Arslan, geyik, kartal, at, kurttan çok daha önce gelen bir simgedir. Ancak, nedense, bir siyasi parti simgesi olmasından dolayı, kurt ön plana çıkmış, çıkartılmıştır. Tarkan filmlerinin katkısı da vardır. Örneğin geyik ve kartal çok daha önemli simgelerdendir. Selçuklular'ın simgesi çift başlı kartalken, geyik sırtında Anadolu'yu askerlerin başında fetih eden Geyikli Baba diye bir şahıs mevcuttur...

Saygılarımla

Şubat 11, 2009, 03:00:01 ös
Yanıtla #53
  • Uzman Uye

Bay akasya Göktürk Devleti'nin simgesi Bozkurt'tur, bundan dolayı Türklerin simgesidir ve en önemlisidir. Yüce Atatürk de Bozkurt'u paranın üstüne bastırmıştır, pullar da mevcuttur.
Sahip çıkılmayan herşeye sahip çıkarlar, bu böyledir, bundan dolayı da bir partinin el işareti olu vermiştir. Bu Bozkurt yaptıkları söylenen işaretide kendileri Azerbaycan'dan almışlardır. Türkeş'de Ebulfez Elçibey'den öğrenmiştir.
Bu Türkeş denilen kişide fetullaha yaranmak için onu övücü sözler söylemiştir ve sözde milliyetçi partisini Arap özentisi bir partiye dönüştürmüştür.

Şubat 11, 2009, 03:19:58 ös
Yanıtla #54
  • Ziyaretçi

M. Akyol, lütfen bana Bay diye hitap etmeyin. Göktürkler'in simgesinin Bozkurt olması onun en önemli simge olduğuna ilişkin bir anlam ifade etmez. Bahaddin Ögel'de kitabında en önemli simge olduğunu ileri sürer. Adı üzerinde Gök ve Türk'den oluşur, (o hayvan gök börü'dür.) niye illa kurt olması gerektiğine ilişkin sizinle saçma bir tartışmaya girmeyeceğim. Unutmayalım ki, köpekte önemli bir simgedir. Sizin gibi birinin, kurt ve köpeğin hala en önemli simge demesi biraz tuhaf,  adı geçen siyasi parti ile ilgili bir tartışmaya da girmeye niyetli değilim...

Şubat 11, 2009, 03:35:01 ös
Yanıtla #55
  • Uzman Uye

Ne olarak hitap etmemi istersiniz?
M. Akyol, lütfen bana Bay diye hitap etmeyin.

Hangi millet için önemli?
Unutmayalım ki, köpekte önemli bir simgedir.

Yazılanı doğru okumanızı tavsiye ederim, siz köpek önemli bir simge dediniz, ben demedim. Ayrıca Bir Millet için bir hayvan önemli bir simgeyse, benim bunu söylememde ne gibi bir sakınca var anlayamadım. Gerçeği söylemeyecekmiyim.
Bakın siz de "geyik ve kartal çok daha önemli simgelerdendir." demişsiniz bir ileti öncesinde.

Sizin gibi birinin, kurt ve köpeğin hala en önemli simge demesi biraz tuhaf
Bozkurt'un önemi Atatürk için ne olduğunu daha iyi anlamanız için;
Fuat Köprülü'nün Atatürk'e Türkiyat Enstitüsünün ambleminin nasıl olması gerektiğini sorduğunda
Atatürk: "Karlı Tanrı Dağları'nın önünde elinde meşale tutan bir "Bozkurt" olsun, Bu meşale, genç Türkiye Cumhuriyeti'nin ilminin ifadesi olsun. Ergenekon'dan çıkmamızda kılavuz olan Bozkurt, Türklüğün Anadolu topraklarındaki yeni devletinin kuruluşunu ifade etsin." şeklinde cevap vermiştir
Kaynak: Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya, Atatürk ve Türk Dili Tebliği, s.1
« Son Düzenleme: Şubat 11, 2009, 03:41:17 ös Gönderen: M.Akyol »

Şubat 11, 2009, 03:43:12 ös
Yanıtla #56
  • Ziyaretçi

Anlaşıldı, size bir bilgi daha köpeğinde çok önemli bir simge olduğundan haberiniz yok. Lise bilgisi size Sadettin Köpek.

Şubat 11, 2009, 03:49:31 ös
Yanıtla #57
  • Ziyaretçi

Az önce bilgisayarımda son yazdığınız bölüm görünmedi. Atatürk'ün her görüşünü benimsememi beklemiyorsunuz her halde.  Güneş Dil Teorisi'ni de unutmayalım. Araştırmalar noksan olabilir. Onun kurduğu bu devleti, ilelebet bilimin, sanatın yolunda götürmek asli görevdir. Üslubunuzdan dolayı size bir daha yanıt vermeyeceğim.

Şubat 11, 2009, 03:58:26 ös
Yanıtla #58
  • Uzman Uye

Ortaokul olmasın,
İslamiyet sonrası Türk Devletleri hakkında çok az bilgim var, okumaya çalıştım ama beni yansıtmadı, çünkü kültür yozlaşması var, arapçılık oynuyorlar.
Sorularımın cevaplarını da alamadım. Siz Saadettin Köpek dediniz ama önemli olduğunu anlayamadım.
Anlaşıldı, size bir bilgi daha köpeğinde çok önemli bir simge olduğundan haberiniz yok. Lise bilgisi size Sadettin Köpek.

Üslubum size saygı çerçevesindeydi, ama Atatürk'ün söylemiş olduğu söz sizin canınızı sıktıysa özürdilerim. Atatürk'ü sevmeye de bilirsiniz, bu sizin özgürlüğünüzdür. Sizin de dediğiniz gibi Güneş Dil Teorisi noksan olabilir ama noksan değildir. Önemli olan araştırmaktır, karıştırmamak gerekir.
Az önce bilgisayarımda son yazdığınız bölüm görünmedi. Atatürk'ün her görüşünü benimsememi beklemiyorsunuz her halde.  Güneş Dil Teorisi'ni de unutmayalım. Araştırmalar noksan olabilir. Onun kurduğu bu devleti, ilelebet bilimin, sanatın yolunda götürmek asli görevdir. Üslubunuzdan dolayı size bir daha yanıt vermeyeceğim.
« Son Düzenleme: Şubat 11, 2009, 04:10:48 ös Gönderen: M.Akyol »

Şubat 11, 2009, 04:23:02 ös
Yanıtla #59
  • Ziyaretçi

İlk elden şunu söyleyeyim, Nurullah Ataç'ın devam ettirdiği, özleşme biçeminin, takibinin sorumlusu olarak görürüm kendimi. Ancak bizim en büyük hatamız, yanlışları hemen onamak. Atatürk'ün bir hayranıyım. Aynı soydan olmamız dışında, aynı soydan olmasak bile hayranı olurdum.

Sadettin Köpek ismi Selçuklular'da hala kullanılmaktadır, köpeğin hala önemli bir simge olduğunun imidir... Kanıtlanması zor olsa da...

Boyların simgeleri değişir. Atatürk kendini ilk büyük Türk Devleti'ne yakın görmüştür doğrudur, yanlıştır, onun "kurduğu" bir ülkenin ilk günlerinde "hak"lıdır, ulus/millet olma bilinci için gereklidir.

Anadolu Selçukluları'nını en önemli simgesi Kartal'dır. Çift Başlı Kartal, bir çok medresede simge olarak kullanılır. Eymür, Kayı, Peçenek yani bir yığın boy/soy arasında ilk kurulan devletin simgesi olması bana da mantıklı gelir...

Geyikli Baba, Bursa'da bir küçük yer olarak kalmış, "şirin" bir ilçedir. Osman Bey'in ordularının başındaki kişidir vb.

Sevgi ve saygılarımla.