Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Said Nursi Tartismalari  (Okunma sayısı 17449 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 17, 2007, 02:00:44 öö
Yanıtla #20
  • Ziyaretçi

Konuyu yine Said'e getiriyorsunuz. Daha fazla tartışmayacağım yukarıya bir yazı astım buyrunuz okuyunuz.

Ağustos 17, 2007, 02:05:02 öö
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

siz provakasyonu konu ile alakalı yazıların içlerine saklayıp yapıyordunuz ...ben karşılıgını açık açık  verdim onun için konu dagalmış gibi göründü sn leon ...ama korkmayın bunun çaresi çok zahmetli bi iş degil..rica ederseni hal olacaktır
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ağustos 17, 2007, 02:13:27 öö
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Bak artık sinirleniyorum senmi düşüncelerini açık açık yazıyormuşsun? Açık açık yazmıyorsun ama kimleri savunduğun besbelli. Ben Atatürk'ü anlamamışmışım Atatürk düşmanı kesimleri fazla belli etmedende olsa savunan benmiyim? Şimdi birdahaki yazındada başka kıvraklıkla yok işte ben şöyle değilim, böyle değilim, onlardan değilim, şuna karşıyım, sizin gibi düşünmüyorum gibi yazacaksınız ve yine konuyu dağıtacaksınız. onun için cevap vermeyeceğim. Yukarıdaki alıntı yazıyıda bi zahmet okuyuverin. En azından bir göz gezdirin. Milyonlarca seveni var dediğiniz kişilerin Milyonlarca sevmeyenide var bunuda unutmayınız.
« Son Düzenleme: Ağustos 17, 2007, 02:16:20 öö Gönderen: LEON COMANDANTE »

Ağustos 17, 2007, 02:18:18 öö
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

Bak artık sinirleniyorum senmi düşüncelerini açık açık yazıyormuşsun? Açık açık yazmıyorsun ama kimleri savunduğun besbelli. Ben Atatürk'ü anlamamışmışım Atatürk düşmanı kesimleri fazla belli etmedende olsa savunan benmiyim? Şimdi birdahaki yazındada başka kıvraklıkla yok işte ben şöyle değilim, böyle değilim, onlardan değilim, şuna karşıyım, sizin gibi düşünmüyorum gibi yazacaksınız ve yine konuyu dağıtacaksınız. onun için cevap vermeyeceğim. Yukarıdaki alıntı yazıyıda bi zahmet okuyuverin.
ben düşüğncelerimi üslubunuz konusunda açık açık yazdımda ,siz benim bu ikazımdan fanatik nurcu oldugumu çıkardıgınız için .düşüncelerimi(nurcu oldugumu)gizlediğimi sanıyorsunuz ..ben nurcuys am nurcyum derim sizin sinirlenmenizden yada tutumunuzdan korkacak yaşta  degilim sn leon..
(site yönetiminden belirli bir  kısmı uygun görülen yere taşımalarını rica ediyorum) konuı benim açımdan kapanmıştır...
« Son Düzenleme: Ağustos 17, 2007, 02:20:09 öö Gönderen: paragon »
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..

Ağustos 17, 2007, 02:23:04 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Evet Haklısınız...
Buarada sevgili alaaddin unutmuştum Said Nursi'den bahsetmiştin. Avatarında kullandığın 2. Abdülhamit Said Kürdi'yi deli olduğu gerekçesiyle hapse tıktırmıştır. Said Kürdi'de II. Abdülhamit için zalimler için yaşasın cehennem ifadesini kullanmıştır. Bilginize...

Ağustos 17, 2007, 02:24:45 öö
Yanıtla #25

Bir kişiyi milyonların sevip sevmemesi kimin umrunda. Önemli olan yapılanlardır. Bugün %50den fazlası Atatürk'ü anlamayan kemalizme sırtını dönen bir halk var karşımızda ama bu Atatürk'ün başarısını yaptıklarını ve ona düşman olanların kaybetmeye mahkum olduklarını değiştirmez asla da değiştirmeyecektir. Çağımızda herkes kendini daha ileri seviyeye yükseltmeye çalışırken biz hala tarikatlarla cemaatlerle uğraşıyoruz zamanımız bol ne de olsa!
ars longa, vita brevis...

Ağustos 17, 2007, 12:18:50 ös
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Alıntı
Burada konuyu dağıtmayalım, Alaaddin'in istediğide zaten bu...
Resmen komplo kurmuşsunuz.

Eski Said Abdulhamite zaten karşıydı. Yani dalalette olduğu zaman. Ama doğru yolu bulduğu zaman ( yeni Said ) Abdulhamitin hiç bir görüşüne karşı değil.

Konuyu dağıtmayın diyorsunuz şimdide Abdulhamin te saldırıyorsunuz.  Siz şimdi Abdulhamid e vatan haini de dersiniz...
''Kızıl elmada buluşalım''

Ağustos 17, 2007, 01:19:22 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Bak kardeş eski sait, yeni sait diye birşey yoktur. Said Kürdi vardı oda bir vatan haini idi. Şimdi yazacağım. Ayrıca  gerçekleride eski - yeni hali diyemi geçiştiriyorlar?

Sanırım sizin eski dediğiniz Said-i Kürdi yeni dediğiniz Said Nursi adını aldığı zamandan bahsediyorsunuz galiba.

Bakınız o dönem yaşamış olan Hüseyin Nihal Atsız Said Kürdi hakkında ne demiş?

Kürt Sait 1926 yılından sonra Said-i Kürdi adını kullanmayıp said-i Nursi adını kullanır. Bu ad değişikliği ile ilgili Büyük Türkçü Hüseyin Nihal Atsız şu tespiti yapar:" Kürtlerin mevhum meziyetlerinden bahsediyor. Kısacası, onlara devlet kurdurmaya çalışıyor. Tabi devletin buna müsaade etmeyeceğini anladıktan sonra 180 derece çarkla said-i Kürdi olan adını Said-i Nursi yaparak ve nur risaleleri diye cehlin ve taassubun örnegi olan karalamalar düzerek bir din mürşidi gibi ortaya çıkmayı başarıyor." (Atsız, makaleler 111- makale adı" nurculuk denen sayıklama)

Doğrusunu söylemem gerekirse ben II. Abdülhamit'i çok sevmem. Lakin kardeşi vahdettin gibide vatan topraklarını açık açık verecek ve toprakların işgaline hiçbir zaman göz yumacak biride değildir. Ama yaptığı çok hatalarda vardır bunları ben geçmişte buradada yazdım okumuşsundur...

Said-i Kürdi 1907 yılında İstanbul'a gelerek II. Abdülhamit'e hitaben bir dilekçe yazar ve saraya verir. Dilekçede kullandığı ad "molla Said-i Meşhur"dur.

Dilekçenin içeriğinde kürdistan(!) da eğitimin türkçe yapıldığını, kendisinin buna karşı olduğunu ve kürdistanda(!) kürtçe eğitim yapılması için üç okul açılmasını talep etmektedir. Bu dilekçeden sonra Said-i Nursi (namı diger Said-i Kürdi) Abdulhamit han tarafından mişahade için toptaşı Akıl hastanesine gönderilmiş ve bir süre orada tutulmuştur. Yani Abdulhamit Han tarafından tımarhaneye gönderilmiştir.
Ve bu olayı daha sonra yazılarında kendisi şöyle açıklamıştır: "Nasılki zaman-ı istibdatta tımarhaneye düştüm, divanelerin hükmüne konuldum, eğer müdahaneye, kelbi tabassusa, şahsi menfaat için umumi menfaatı feda alan aklın icabı ise, ben divaneligi kabul ettim.Şahit olunuzki böyle akıldan istifa ediyorum. Ey Kürtler tımarhaneyi bunun için kabul ettim. Kürtlüğü lekedar etmemek için irade-i padişahiyi, maaşını, ihsan-i şahaneyi kabul etmedim."

Yani Said kürtçülük için artık her şeyi göze aldığını ve kürtlüğü ayakta tutmak için tımarhaneyi bile kabul ettiğini söylemektedir.

Yine Said- Nursi 31 mart vakasında başrol oynar ve Volkan gazetesinde kışkırtıcı yazılar yazar.

Mütareke ve Türk Kurtuluş Savaşı yıllarında İstanbul'da kürt ileri gelenlerinin(!) serv in uygulanması için oluşturdugu " Kürt teali cemiyeti" vardır, bu cemiyetin üç nolu kurucu üyesi olarak karşımıza çıkar Said-i Nursi(namı diger Said-i Kürdi ve bir diger namı Bediuzaman) ve bu cemiyetin kurucu üyelerinin( ki 61 kişidirler) 1920 koçgiri, 1925 Şeyh Said( Bu Said başka Said'dir karışmasın),1938 Tunceli kürt kalkışmalarında önderlikleri vardır. Ayaklanmaların tarihlerine dikkat edilecek olursa kurtuluş savaşı, Hatay ve Musul -Kerkük meselesi gibi Türk Milletinin en kiritik dönemlerinde yurt içinde kalkışma yaparak arkadan vurmuşlardır.

Yine Said-i Kürdinin Şark ve Kürdistan(!), Kürt Teavün ve terakki gazetesi gibi gazetelerde kürtlerle ilgili bir hayli yazıları yayınlanmıştır.

Ama daha sonra arkasından gidenler tarafından onu Türk milletine kabul ettirmek için yazdıkları bile değiştirilir. Türk harfleriyle basılan kitaplarında "kürdistan" gibi kelimelere rastlanmaz.

Örnegin Said-i Kürdinin "İki Mekteb-i Musibetin Şehadetnamesi yahut Divan-i Harb-i Örf-i ve Said-i Kürd-i" adlı kitabının "Hatime" bölümü türkçe harflerle basımı sırasında yandaşlarınca değiştirilmiştir.

" Hatime'nin" esas metni şöyledir: " Ey Asuriler ve Keyanilerin cihangirlik zamanında piştar kahraman askerleri olan arslan kürtler, beş yüz senedir yattıgınız yeter . Artık uyanınız sabahtır.............................. Hemde milliyet denilen mazi derelerinde ve hal sahralarından ve istikbal daglarında haymenişin olan Rüstem-i Zal Selahaddin-i Eyyubi gibi kürt dahi kahramanlarıyla bir çadırda oturan aile gibi.............................." Ama Türk harfleriyle basılan basımda Türk milletinin duygularını okşayacak bir şekilde" Ey eski çağların cihangir Asya ordularının kahraman askerlerinin ahfadı olan vatandaşlarım ve kardeşlerim............................ Selahaddin Eyyübi ve Celaleddin-i Harzemşah ve Sultan Selim ve Barboros Hayreddin ve Rüstem-i Zal gibi ecdatlarımız..............." haline getirilmiştir.

Sevgiler, saygılar

Ağustos 17, 2007, 02:07:10 ös
Yanıtla #28
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn. LEON konu bölünmüş diğer konudada yazıklarınızda var aklımda kalan bir kaç şey.

İlk olarak alakasız bi konuda her yorumunuza Atatürk ü katmışsınız bu Atatürk kimdir ya? Cumhuriyeti kuran üstün hizmetleri olan yalakalık ve dalkavukluktan nefret eden Ulu Önder mi yoksa dün Tv de çıkan eski şarkıcılardan biri Allah la konuşuyorum falan filan saçmalıyor sonunada Atatürk ü öven bir kaç söz ekliyor ve O 6. boyuttan geldi diyordu  herkesin azğında bir Atatürk almış gidiyor kimileri hangi takımı tutuyor diye tartışır kimileri tarikatçıların yüzüne tükürür der ama eminim yaşasa bu kemalistiz diye yaşayan topluluğun yüzüne tükürürdü O'nun  gibi şahsiyetlerin bir ulaşılmazlığı karizması olması taraftarıyım alakalı alakasız yerde ileri sürülere adeta bir kalkan gibi kullanılıp yıpratılması hiç hoş değil yakında İmralı'dakde İnkilaplardan bahsetmeye başlarsa  şaşırmayın!!!

Gelelim konuya Said Nursi Kürt olabilir bu O'nun hain olduğunumu gösterir hep şunu demiş bunu demiş lerle iş görüyorsunuz Osmanlı - Rus savaşına katılıp 4 Yıl Rusların elinde Kürt Milliyetçiliği içinmi esir kalmış Nursi hakkında bilgi edinmek oldukça zor bence yapıtlarını okuyup nasıl biri olduğunu anlamalısınız.

Sn. Leon beni azbuçuk tanıyorsunuz Türkiye hatta yurt dışında çeşit çeşit cemaat  ve tarikatların içinde bulundum sizin sorununuz cemaatlerle tarikatleri ayıramayışınız nakşibendilerle kürtleri ilişkilendirmeniz bile bu konudaki yüzeysel bilginizi gösterir kürtlerin hemen hemen hepsi Şafî dir nakşibendilik Hanefi mezhebine göre hareket eden bir tarikat olduğuna göre kürtlerle kıyaslamak çok saçma ötesi bilgisizce önyargılı bir yaklaşım.Nurcular özellikle son zamanlarda Fetullahçılar diye ayrı bir grbun türemesiyle 2 ye ayrıldılar Nurcuların çoğu Gülen in CIA ajanı olduğunu düşündüğü için oldu bu bu tür cemaatler genelde para düşkünü oluyor  yani uzun uzun anlatmak istemiyorum tarikatler ayrıdır öyle her ağzına gelen mürşid mürid ilişkisini bilip bilmeden ağzına almasın ikisi ayrı şeyler Türkiye de Kadiriller ve Nakşibendiler toplu halde karar almayan tarikatlerdir ve mürşid leri yeni size göre şeyhleri öyle tahmin edilen tipler değilllerdir Nakşibendilerin Marmara da ki sorumluları emekli bir tarih öğretmenidir ve sadece dini sorulara cevap vermektedir (İHL de öğretmendi dini bilgisi yüksektir) siyasi ve bir çok konuda ortak karar alınmaz tarikat ler deyip genelleme yapmaın lütfen.
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Ağustos 17, 2007, 06:47:23 ös
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

Sevgili uyeler,

Lutfen sahislar hakkinda "CIA ajanidir" vs. seklinde yorum yapmaktan kacininiz.
En son duyduguma gore bahsi gecen sahsin yesil kart basvurusu geri cevrilmis (ne kadar dogrudur bilmiyorum, ilgilenmiyorum da) fakat eger dogru ise bir CIA ajani olma ihtimali azdir. Hele ki CIA tarafindan korunuyor olma ihtimali de azdir.

Amerika'nin yapisini cogu kimse bilmez, her devlet kurulusu birbirine bagli calisir fakat, bu genel bir yanilgidir. Cogu zaman istihbarat, gocemenlik, meclis ve diger kuruluslar birbirleri ile REKABET halindedir ve COGU zaman bu rekabet ellerinden geldigi kadar karsi tarafin aciklarini cikarmaktan gecer.

111 Eylul olaylarindan sonraki butun komplo teorilerini hatirlarsiniz. Bu size bir ornek olacaktir.
Sevgiler, saygilar.