Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sahtekarlığa karşılık  (Okunma sayısı 2317 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 10, 2018, 12:06:24 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar. Sanıyorum gerek harici alemdeki algı gerek maksatlı yönlendirmeler olsun, meslekten olmayan bir takım kişilerin kendilerini mason gibi tanıttıkları veya bunu ima ettikleri durumlarla karşılaşılmıştır. Yüksek ihtimalle bir masonun bu gibi sahtekarlıkları anlamalası uzun sürmeyecektir. Böyle durumlarda verilen ortak bir tepki var mıdır? Yoksa bu durum locadan locaya veya kişiden kişiye farklılık mı gösterir?
Daha önce forumda buna benzer bir olay yaşandığını biliyorum. Benim sorum günlük hayatta böyle bir sahtekarlık durumunda izlenen yolla ilgili. Forumda aratmama rağmen bu konuda net bir bilgi bulamadım. Eğer gözümden kaçmışsa cevabın verildiği yere yönlendirir veya cevabı biliyorsanız vakit ayırabilirseniz çok sevinirim.
Sagılarımla.

Aralık 10, 2018, 10:49:25 öö
Yanıtla #1
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sanal ortamda anlamak zor olabilir ama gerçek hayatta bir kişinin Mason olup olmadığını bir Masonun anlaması çok kısa zaman alır.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Aralık 10, 2018, 01:46:12 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Harici ortamda, günlük hayatta böyle bir durumla karşılaşıldığında verilen genel geçer bir tepki olup olmadığını merak etmiştim. "Gerçek" hayatta gerçek masonlarca kısa sürede fark edileceğini anlıyorum. Sanıyorum verilen tepkiler kişiden kişiye değişiyor yanlış anlamadıysam. Yanıtlar için teşekkür ederim.
Saygılar.

Aralık 10, 2018, 06:06:29 ös
Yanıtla #3

Ben mesela Masonum, ama kendimi harici olarak tanıttım grupta.

Şaka şaka, gerçekten hariciyim  ;D ;D
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Aralık 10, 2018, 11:09:28 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok çok zor olur diyebilirim...

İki farklı ekolün gerçekleştirdiği herhangi bir organizasyonda, çalışma gruplarında veya haftalık loca toplantılarında çok kolay anlaşılacak bir durumdur... Konuyu bilmek başkadır, organizasyonun içinde olmak başkadır... Diğer yönden sadece haricileri kandırmak ve bunu fayda sağlamak adı altında yapmaya çalışan bireyler unutmasın ki; mutlaka iki farklı ekolün birine mensup bir masona denk gelme şansınız vardır... Çok kötü şekilde rezil olmakla beraber, yalan beyan kullanarak sağladığınız herhangi bir menfaat tarafınıza nitelikli dolandırıcılık suçu olarak geri dönebilir...
Concordia Res Parvae Crescunt

Aralık 11, 2018, 12:58:04 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sanal ortamda anlamak zor olabilir ama gerçek hayatta bir kişinin Mason olup olmadığını bir Masonun anlaması çok kısa zaman alır.

sn caliper burda haklısınız bir şey söylemek istiyorum ben diyorum ki sanal ortamdada dikkat edilmesi lazım velefki bu olayın ucu görünmez bir hal alır ve gerçek hayattada, sanal ortamdada başına dert alır çünkü gerçek hayata bir örnek çevrede antimason birisiyle rastlandığı zaman dalgalara,aşağlamalara karşı maruz kalır sanal ortamda ise kendini mason olmayıp mason gibi tanıtanlar yani yazıktır,tamam burası sanal bir ortam ama bir birimizi kandırmaya, reklam yapmaya lüzumu yok.
saygılarımla ve sevgilerimle
not:ben bir hariciyim bilginiz olsun

Aralık 11, 2018, 10:16:05 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

sn caliper burda haklısınız bir şey söylemek istiyorum ben diyorum ki sanal ortamdada dikkat edilmesi lazım velefki bu olayın ucu görünmez bir hal alır ve gerçek hayattada, sanal ortamdada başına dert alır çünkü gerçek hayata bir örnek çevrede antimason birisiyle rastlandığı zaman dalgalara,aşağlamalara karşı maruz kalır sanal ortamda ise kendini mason olmayıp mason gibi tanıtanlar yani yazıktır,tamam burası sanal bir ortam ama bir birimizi kandırmaya, reklam yapmaya lüzumu yok.
saygılarımla ve sevgilerimle
not:ben bir hariciyim bilginiz olsun

Gerçek hayatta bir Mason, kendisinin Mason olduğunu belirtmeden de karşısındakinin Mason olup olmadığını anlayabilir.

Aşağılama ve dalga geçme gibi davranışlar bir Mason'a yakışan davranışlar değildir. Böyle bir olayla karşılaşan Kardeşimizin, bu duruma çok aldırmayacağını düşünmekteyim, belki uyarabilir.

Bir kişinin neden Mason değilken Masonmuş gibi davranmaya çalıştığını anlayabilmiş değilim. Masonluk hiç kimseye, hiçbir şekilde makam, mevki veya maddi bir kazanç sağlamaz. Masonluk bireyin kendisini eğitmesini amaçlar, tevazu sahibi olmayı öğretir. Masonmuş gibi davranan birisi de bu eğitime ne kadar hazırdır veya bu eğitimden ne kadar fayda görür tartışılır. Özetle, Masonmuş gibi davranmak, bunu yapan kişiye herhangi bir avantaj sağlamaz.

Durum böyle iken, forum içerisinde harici üyelerimizden şahsıma gelen kişisel iletileri görseniz inanamazsınız. Farklı obediyansa bağlı bir Mason olduğunu iddia edenden Mason olmak için yardım isteyene kadar :)

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ocak 12, 2019, 09:14:23 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Caliper haklı olarak "Bir kişinin neden Mason değilken Masonmuş gibi davranmaya çalıştığını anlayabilmiş değilim. Masonluk hiç kimseye, hiçbir şekilde makam, mevki veya maddi bir kazanç sağlamaz. Masonluk bireyin kendisini eğitmesini amaçlar, tevazu sahibi olmayı öğretir. Masonmuş gibi davranan birisi de bu eğitime ne kadar hazırdır veya bu eğitimden ne kadar fayda görür tartışılır. Özetle, Masonmuş gibi davranmak, bunu yapan kişiye herhangi bir avantaj sağlamaz." demiş. Bu işin doğrusu. Ancak bir de marka "doğrusu" var.
Hatta eski bir deyiş vardır: algı gerçektir.
Mason marka algısı (görebildiğim kadarıyla) kişiden kişiye ciddi farklılıklar gösterebiliyor. Bunlardan çevremde gördüklerime bakarak diyebilirim ki; mason olmadığı halde masonmuş gibi davranmanın sebebi şunlar olabilir:
mason olmak kimilerine göre "ben güçlü bir ailenin üyesiyim ve bu aile dünyayı ve Türkiye'yi yönetiyor" demek,
kimilerine göre "masonlar tehlikeli kişilerdir ve bana bulaşmanız akıllıca değildir" demek,
kimilerine göre "masonlar seçkin kişilerdir ve ben de bu kişilerdenim, haddinizi biliniz" demek,
kimilerine göre "gizem çekicidir ve ben bir takım sırlara sahibim, bu da beni daha çekici yapar" demek.
Yukarıda bahsettiğim dört sebep tamamen sosyal ve yine tamamen karşıdakinin algısıyla uyuştuğu derecede kullanışlı olabilir. Çağımızda özellikle Y ve Z kuşaklarında görülen "beğeni bağımlılığı" (like junkiness) başlı başına bir neden olabilir.
Not: yukarıda bahsettiğim algısal tanımlamalar bana ait değildir, ve doğru ya da doğruya yakın olduğunu iddia etmiyorum.
Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2019, 09:21:14 ös Gönderen: ebedicirak »