Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sadece 3 Büyük Din mensubu kişiler mi mason olabilir?  (Okunma sayısı 7047 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 10, 2016, 08:31:44 ös
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Spock'un kullandığı "şimdilik" terimi, iyi, doğru ve bilimsel bir tutum.
1970 öncesinde HKEMBL'nın böyle bir kuralı yoktu. Sonradan kondu. Sonradan değişen başka kurallar da oldu. Demek ki bu da değişebilir.
HKEMBL, ruhun ölmezliğine inanmayı da şart koşar yıllardır; İBBL (UGLE) öyle istediğinden...
Fakat İBBL bu koşulu kaldırdı birkaç yıl önce.
HKEMBL henüz kaldırmadı. Çünkü İBBL kadar sıkıntılı değil bu konuda.
Gelecekte durumlar değişebilir; daha ölnce değişmiş olduğu gibi.
Dolayısıyla "şimdilk" doğru söz.
Kime göre?
Bana göre.
Size göre öyle olmayabilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 10, 2016, 08:34:07 ös
Yanıtla #21

Tekamül süreclerin de, her olguyu zıttı ile harmanlayarak yükselmek zaruridir.Madden ve Mānen/siyah ve beyaz/negatif ve pozitif/Kırmızı ve yeşil vb...Bu liste uzar gider.Yaratıcı;maneviyatın bir halkası olduğundan, batini felsefeler de gerekliliktir.Birey bu zıtlıkların arasın da, her zaman bir 3'üncü olarak yaradılışın kendi suretindeki yansımasını yorumlar.Kısaca; yaratıcı ya inanmak, yükselmek için deneyimlenmesi gereken,bu 3'lemelerin bir elemanıdır.
« Son Düzenleme: Haziran 10, 2016, 08:37:10 ös Gönderen: Zig-Zag »
Sen Özelsin

Haziran 10, 2016, 09:42:43 ös
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Spock kullanmadı! Sayın Peacewings kullandı. Kuralların bana göresi, sana göresi olmaz. H.K.M.B.L. nın sitesinde yazanlar çok net!

vet, soru da basit cevap da basit. İster inansın ister inanmasın, ister yaratıcı bir tanrı fikrini kabul etsin ister etmesin... Bunlar Mason olmak için engel değildir. Sadece HKMBL Masonu olmak için engeldir. O da sadece şimdilik.

Bu kadar iddialı bir cümle kurmak için bilgi sahibi olmak gerekir.Dilerim Sayın Peacewings bu konuda bir açıklama yapar, yapmalıdır da.

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Haziran 11, 2016, 07:39:46 ös
Yanıtla #23
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Özür dilerim. Kişi adını yanlış yazmışım.
Fakat "şimdilik" doğrudur.
Daha önce olduğu gibi.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 11, 2016, 07:58:05 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Özür dilerim. Kişi adını yanlış yazmışım.
Fakat "şimdilik" doğrudur.
Daha önce olduğu gibi.

Aslında yanlış yazmamış da olabilirsiniz sayın ADAM,

Sayın Spock "Sonuç olarak bizim kurallarımız şu anda böyle." ifadesinde bulunmuş.
Serius est quam cogitas.

Haziran 11, 2016, 11:21:58 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

:D :D :D :D Büyük Üstat ve H.K.M.B.L. demek ki yanılıyor. Okuyanlar lütfen ilgili kişilere gerekli uyarıları yapsın :)

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Haziran 12, 2016, 12:33:00 öö
Yanıtla #26

1970 öncesinde HKEMBL'nın böyle bir kuralı yoktu. Sonradan kondu. Sonradan değişen başka kurallar da oldu. Demek ki bu da değişebilir.
HKEMBL, ruhun ölmezliğine inanmayı da şart koşar yıllardır; İBBL (UGLE) öyle istediğinden...
Fakat İBBL bu koşulu kaldırdı birkaç yıl önce.
HKEMBL henüz kaldırmadı. Çünkü İBBL kadar sıkıntılı değil bu konuda.
Gelecekte durumlar değişebilir; daha ölnce değişmiş olduğu gibi.
Dolayısıyla "şimdilk" doğru söz.
Kime göre?
Bana göre.
Size göre öyle olmayabilir.

Size göre olanı öğrenebilecek bir ömrün olabileceğini sanmıyorum.
Sen Özelsin

Haziran 12, 2016, 03:39:10 ös
Yanıtla #27

Novayst aramıza hıoş geldin

şimdi anlamadıgım bir konu var sen suan hic bir şeye inanmıyorsun peki neden masonluga inanırmış gibi yaptıgını yazdıklarından anlayamadım burda olman herhangi bir dine inanman mı gerekiyor yoksa seni bizmi inandıracagız
ayhan

Haziran 12, 2016, 05:31:43 ös
Yanıtla #28
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Novayst aramıza hıoş geldin

şimdi anlamadıgım bir konu var sen suan hic bir şeye inanmıyorsun peki neden masonluga inanırmış gibi yaptıgını yazdıklarından anlayamadım burda olman herhangi bir dine inanman mı gerekiyor yoksa seni bizmi inandıracagız

Önceden inanırkende aklıma bu soru geliyordu hangi dine inanan kişiler mason olabilir diye ayriyeten benim uzun süredirde bir din üzerine inanç gereksnimim vardı ki yeterli bilgiyi sunabilcek kişiler bulamadım ve burada varsa gönüllü istiyorum demek istemiştim ama yazdığıma pişman oldum agnostik-deist'im sanırım böyle kalacağım.

Haziran 12, 2016, 07:04:30 ös
Yanıtla #29
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

agnostik-deist'im sanırım böyle kalacağım.

Agnostik-deist diye bir şey yoktur. İkisi farklı kavramlardır. Bir arada kullanılamazlar. Ya agnostiksinizdir ya da deist.
Live long and prosper.