Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İttihat ve Terakki Anısına  (Okunma sayısı 4698 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 13, 2011, 06:57:42 ös
  • Ziyaretçi

İttihat ve Terakki Anısına

Kasım 13, 2011, 07:51:06 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

İttihat ve Terakki Fırkası ya da İttihat ve Terakki Cemiyeti (Osmanlı Türkçesi: إتحاد و ترقى, Güncel Türkçesi: Birlik ve İlerleme Partisi), Osmanlı İmparatorluğu'nda İkinci Meşrutiyet'in ilânına önayak olan ve 1889 yılında kurulup 1908-1918 yılları arasında -kısa kesintilerle- devlet yönetimine hakim olan siyasî örgüt.
Başlangıçta devletin anayasal bir düzene kavuşmasını amaçlayan gizli bir dernek olarak kurulan örgüt; anayasanın kabul edilip II. Meşrutiyet’in ilan edilmesinden sonra iktidarı denetleyen bir siyası parti (İttihat ve Terakki Fırkası) halini almış; 1912'de ise iktidar partisi olmuştur. Üyeleri “İttihatçılar” olarak anılır. Cemiyetin 1918'de kendini feshetmesinden sonra üyelerinin çoğu Milli Mücadele'de yeralmıştır.
“İttihat ve Terakki”, bir siyasi örgütün olduğu kadar bir devrin ve bir kuşağın da adı olarak düşünülür.[1] İttihatçılar, kendinden önce gelen Genç Osmanlılar kuşağının devamıdır; kendilerinden "Jön Türkler" diye de bahsedilir.
kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ttihat_ve_Terakki

Temmuz 25, 2012, 05:09:02 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Paylaşım için çok teşekkürler...

Temmuz 25, 2012, 09:57:20 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Wikipediden alıntı ilede ittihat ve terakki için bir anlatım yapılmış da verilmek istenen mesaj ne ben onu anlamadım,Üstelik anlatım her ne kadar doğruda olsa ittihat ve terakkinin yaptıkları bir başka pencereden o kadar hoş durmuyor.Benim penceremden bakarsan koca bir imparatorluğun bitişinde önemli bir rol oynamış devrin ütopya peşinde koşan hayalperestlerinin masum duyguları ile oynayan koskoca emperyual devletlerinin oyuncağı olduğuınu sonunda iş işten geçince anladılar.

Bu emperyaller işgali gerçekleştirince işttihatçilere ihtiyacıda kalmayınca kendilerin lağv ettiler.

Ne yani şimdi selammı duracağız dış güçlerin kuklalarına.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 25, 2012, 10:22:24 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sn. karahan

selam durun diyen yok ilginç video ilk izlediğimde dikkatimi çekti paylaşayım dedim...

Temmuz 25, 2012, 10:38:44 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.418

Size suçlusunuz demedim kötü bir yaklaşımdada bulunmadım video alıntı o belli zaten ama üzerindeki yorum size ait itirazımda sadece ona zaten.Bakınız enver paşa kendi özeleştirisini yaparken ne diyor,BİZİM ASIL SUÇUMUZ SULTAN ABDÜLHAMİDİ ANLAMAMAK VE SİYONİZME ALET OLMAKTI.

Bu itirafların benzerlerini bir çok ittihat ve terakki üyesi yapmıştır bugün önlerinde nerede ise saygı ile yerlere eğildiğimiz bir çok türk büyüğüde bu oyuna alet olmuştur.O yüzden ben bir tek gerçekler önünde eğilirim ve bende anısı olur.Bu yazdıklarımın sizinle yada paylaşımınızla alakası yok sadece bakış açıma göre değerlendirdim.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 25, 2012, 10:55:38 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sn. karahan

işin siyonism kısmı bence doğru değil , osmanlının topraklarının çoğunu elinden çıkartmasını siyonisme bağlamanız doğru gelmiyor bana
eğer öyle olsaydı sadece israil'in yerleşim bölgesi giderdi osmanlı  balkanları neden kaybetti  ?
tutarlı değil , osmanlıda o kadar hurafeler vardıki , bazen savaş kaybetmeye kadar varıyordu osmanlılar almanlarla işbirliği yaparken alman komutan gece saldırmasını söylüyor, osmanlı komutanı biz eşkiya değiliz gündüz saldırırız diyor, alman komutan kabul ediyor , gündüz vakti gelince bir hayvanın kuyruğunun yukarı kalkmasını bekliyorlar saldırmak için vs...
yani osmanlı yenilikten uzak ve hurafelere karışmış... osmanlıdaki bu durumu osmanlı padişahları görüp bazı tekkeleri kapatmıştır
devletin çürümüş yapısını bırakıp osmanlı dış güçler yüzünden yıkılmıştır demek ne derece doğrudur ?

Temmuz 25, 2012, 11:11:04 ös
Yanıtla #7
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Osmanlının yıkılması öyle yada böyle olacaktı bu kaçınılmaz son kesindi bu gerçek siyonist israilinde amerikanında ingiltereninde gerçeği ve kabusu.Osmanlının bırakınınz hurafelerini falan kokuşmuş bir ceset gibi idi dış güçler leşlere üşüşen akbaba gibi saldırdılar olan budur.Ve bunu yaparkende ittihat ve terakkiyi kullandılar.Osmanlı sadece balkanları kaybetmediki osmanlı 19 .yüzyıldada düşmedi osmanlının bitişi kanuninin ölümü ile başlar bir türlü gelişemeyen yenileşemeyen bir yapı ama o üç güçlü hükümdarın avrupaya bıraktığı korku ile bir 300 yıl fazladan yaşadı osmanlı bonus gibi.Lakin siyonizmin rolü sadece osmanlıda değil 1.dünya savaşında 4 büyük imparatorluğu bitiren planın en sonhalkası idi osmanlı.Dünyanın yeniden yaspılandırıldığı bir dönemin son büyük oyunu idi.

EDMUND BURKE

Temmuz 26, 2012, 09:06:51 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Evet en büyük çöküş 1. Dünya Savaşı ile başladı.  İttihat  ve Terakki Döneminde Osmanlı Devleti, edebiyat, askerlik, bilim vb alanlarda gelişmelerin yaşandığını kimse inkar edemez.

Osmanlının yıkılması öyle yada böyle olacaktı bu kaçınılmaz son kesindi bu gerçek siyonist israilinde amerikanında ingiltereninde gerçeği ve kabusu.Osmanlının bırakınınz hurafelerini falan kokuşmuş bir ceset gibi idi dış güçler leşlere üşüşen akbaba gibi saldırdılar olan budur.Ve bunu yaparkende ittihat ve terakkiyi kullandılar.Osmanlı sadece balkanları kaybetmediki osmanlı 19 .yüzyıldada düşmedi osmanlının bitişi kanuninin ölümü ile başlar bir türlü gelişemeyen yenileşemeyen bir yapı ama o üç güçlü hükümdarın avrupaya bıraktığı korku ile bir 300 yıl fazladan yaşadı osmanlı bonus gibi.Lakin siyonizmin rolü sadece osmanlıda değil 1.dünya savaşında 4 büyük imparatorluğu bitiren planın en sonhalkası idi osmanlı.Dünyanın yeniden yaspılandırıldığı bir dönemin son büyük oyunu idi.

Temmuz 26, 2012, 11:50:12 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Bence İttihat ve Terakki yapılanmasının ardında yatan ana nedenler Musul ve Kerkük'teki petrol imtiyazları meselesi ile paralel irdelenmelidir.
-2.Abdülhamit ve varislerinin Kerkük ve Musul petrollerinin (yani arazilerinin) aile mirası olduğuna yönelik hak iddia etmeleri ve bu yönde aracı olarak bazı İngiliz hukuk danışmanlığı firmalarını aracı olarak kullanmaları,
-Lozan görüşmeleri,
-Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyetî'nin borçlarını nasıl ödeyeceğini tasarlaması,
-İngilizlerin Musul ve Kerkük konusunu ihtilaflı bölgeler meselesine dönüştürmüş olması vb

konuların aynı zamanda gündeme gelmiş olması bana manidar gelmektedir. Üstelik yularıda biraz değinmeye çalıştığım konu başlıklarının hali hazırda günümüzde Arap Baharı olarak nitelendirilen hareketlerin de temelini oluşturduğunu öngörüyorum. Bu ve benzeri konulara Petrol ve Doğal Gaz yataklarına ve transfer yollarına jeopolitik olarak hakimiyet sağlamak temelinde bakılmasında fayda mütala ediyorum.. Hali hazırda bu yönde farklı kaynaklardan bir takım araştırmalar yapmaya çalışıyorum.. Bilahare paylaşırım neticeleri.. Saygılarımla