Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hariciler ve Masonluk  (Okunma sayısı 3468 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 13, 2017, 02:22:05 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir haricinin mason yüzük,kiyafet,eldiven vb masonlara ait ve mason olan kisilerin kullandiği esyalari kullanmalari ne kadar doğrudur?

Ve ya masonik sembolleri masonlar gibi kullanmalari ve bu sembolleri mesela yaptiklari mimarilerde,kiyafetlerde,kitap vb mecmualarda mason olmamasina rağmen kullanmasi masonlar ve mason camiasi tarafindan nasil yorumlanmaktadir?

Saygilarimla..
Ad majorem Dei gloriam
Ab uno disce omnes

Nisan 13, 2017, 02:37:21 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın RANA,

Bir kişinin kitabında, mimarisinde ve diğer çalışmalarında  masonik sembolller kullanması iyi veya kötü karşılanmaz. Nitekim başta sembolü kullanan kişi mason değildir. Ayrıca o sembolleri hangi niyetle kullandığı bilinmez. Fakat masonluğu ve masonları seven bir harici, çalışmalarında masonlara atıfta bulunmak için yapıyorsa bazı masonların bu durum hoşuna gidebilir.

Bir haricinin üzerinde masonik semboller taşıması pek hoş karşılanmaz. Nitekim her sembol farklı bir anlam taşır. Örneğin aynı sembolün farklı renkleri vardır ve o renkler dereceleri simgeler. Bunları bilmeyen ve herhangi bir masonun iznini almadan üzerinde masonik semboller taşıyan bir harici, masonları yanıltmış olur.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Nisan 13, 2017, 08:32:56 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlar, harici dünyada rozet, kol düğmesi, yüzük, broş, küpe, kolye gibi süs eşyası dışında Masonluğa özgü hiçbir giyim öğesi kullanmaz. Bunları mason olmayanlar kullanırsa, ya bilmeden ya da bir art niyetle, en azından gösteriş için kullanıyorlar demektir. Kim engelleyebilir ki. Fakat bir mason ile karşılaştıklarında foyaları ortalığa dökülüverir. Üstelik o kişileri kutlamak da gerek cesaretlerinden ötürü.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 28, 2018, 12:50:50 öö
Yanıtla #3
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikle belirtmek isterim ki bu bölümü yeni okudum ve çok pişman oldum.
Ben daha önce iktisadi işletmeden taş ustası kolyesi almıştım ve 1-2 aydır kullanıyorum. Bunun yanında kitap ayraçlarınıda kullanıyordum. Taş ustasını kullanmaktaki amacım öncelikle masonluğa olan ilgim ve alakamdan ötürüdür. Bir diğer sebep ise kendimce şöyle bir anlam yükledim: masonluk yolunda kendimi giriş şartlarına hazırlıyorum. Yani kolyemdeki usta yani 'benliğim' beni yontuyor. Bir diğeri de kitap ayraçlarını çok pratik buldum ve kullanımı normal karton ayraçlara göre daha çok sevdim.
Şimdi böyle bir durumda kolyeyi sizce takmalı mıyım yoksa belirtildiği gibi hoş karşılanmıyor mu? Bir de kitap ayraçlarını kullanma konusu var. Kullanmaya devam edebilir miyim ?
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.

Aralık 28, 2018, 02:21:24 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Öncelikle belirtmek isterim ki bu bölümü yeni okudum ve çok pişman oldum.
Ben daha önce iktisadi işletmeden taş ustası kolyesi almıştım ve 1-2 aydır kullanıyorum. Bunun yanında kitap ayraçlarınıda kullanıyordum. Taş ustasını kullanmaktaki amacım öncelikle masonluğa olan ilgim ve alakamdan ötürüdür. Bir diğer sebep ise kendimce şöyle bir anlam yükledim: masonluk yolunda kendimi giriş şartlarına hazırlıyorum. Yani kolyemdeki usta yani 'benliğim' beni yontuyor. Bir diğeri de kitap ayraçlarını çok pratik buldum ve kullanımı normal karton ayraçlara göre daha çok sevdim.
Şimdi böyle bir durumda kolyeyi sizce takmalı mıyım yoksa belirtildiği gibi hoş karşılanmıyor mu? Bir de kitap ayraçlarını kullanma konusu var. Kullanmaya devam edebilir miyim ?
Biraz aceleci davranarak yazmışım kusuruma bakmayın lütfen. Açıklık getirmek istediğim konular var.
Düzenlemeye ve ya iletimi silip yeni baştan yazmaya çalıştım ama olmadı en iyisi açıklayabildiğim kadar açıklamaya çalışmak.
Burada giriş şartlarına hazırlamaktan kastım tamamiyle iyi insan olabilmekle alakalıydı. Mesela, şöyle ki; herhangi bir olaya öfke duyduğumda ve bunun sonucunda bir kalp kırmak üzere kaldığım durumlarda kolyemin beni sakinleştirmesiydi. Aslında tam o anda taktığım kolyenin hatırıma gelmesi çünkü ben ona beni yontması beni daha iyi bir insan haline getirme görevini yükledim kendimce. Masonluğun naçizane anladığım en güzel tarafı bizleri daha iyi insan kılması olduğu içinde bu vasfı en iyi sizden alabileceğim bir kolyenin gerçekleştirebileceğini düşündüm. Elbette ki sorulabilir: sen kendini ne sanarak giriş şartlarına hazırlıyorsun ? Emin misin kabul edileceğine ? Açıkcası emin değilim. Gerçekten iyi bir insan olduğumu düşünmüyorum. Çünkü iyi bir insan olabilmek bana göre çok zor. Ha öte yandan kabul edilip edilmemden bağımsız olarak daha iyi bir insan olmaya çalışmak ne güzel bir durumdur. Her insanın denemesi gerektiği düşüncesindeyim en azından insanlığa ve çevremize olabildiğimizce faydamız olur.
Bu hususu açıklamak istedim çünkü tekrar tekrar okuyunca yanlış anlaşılmara olanak vermesini istemedim. Aceleci davranışım sebebi ise ürünleri kullanana kötü bakıldığını bilmiyor olmamdı.
Kolye masonik bir ürün olduğu için kullanmadan önce niye düşünmedin denir ise eğer. Öncelikle iktisadi işletmeden siparişimin elime ulaşmış olması kullanmamda bir engel olmadığını düşündürttü. İkinci husus ise, böyle bir tarihe sahip kardeşlik kurumunun hiçbir önlem almadan karışıklığa masal vericek şekilde bu ürünleri satmayacak olduğu düşünüyorum. Nitekim sitedeki ürün altın renkliydi. Bana gelen ise metal/gümüş renginde. Hal böyle olunca bu ürünün haricilere uygun bir renk olduğunu düşündüm ve renginden dolayı kullanmamda bir sakınca olmadığı kanaatine vardım.
Burada ki hatanın tamamen kendimde olduğunun bilincindeyim çünkü almadan önce foruma baktım fakat bu başlığı görememişim. Tamamen benim dikkatsizliğim, gözden kaçırmam.
Umarım istemeden de olsa kimseyi kırıp incitmemiş, hakkımda yanlış düşüncelere sebebiyet vermemişimdir. Hatam sonucu duyduğum üzüntüyü sizlere tarif edemem.
Sevgiler, saygılar.
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.

Aralık 28, 2018, 06:03:19 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Bir haricinin,Masonik semboller içeren aksesuarları günlük hayatta kullanmak,kıyafetler giymek veya daha fazla detay varsa da bununla ilgili benim bilgim yok,bütün bunları kişinin hangi sebeple yapmak istediği ile ilintili bence.Çevresine Mason olduğu imajını yaratıp bundan bir çıkar sağlamayı amaç güdüyorsa,Sayın ANARCHOSA’nın bahsettiği gibi bence bu zihniyetteki kişinin zaten Masonluğu anladığından bahsedebilirmiyiz,veya hangi maksatla Mason olmak istediği açıkca belli olmaz mı?Ama elbette ki sempatizan maksatla gösterilen duruş bence de ters algılanmaz diye düşünüyorum.

Sevgi ve Saygılarımla...

Aralık 28, 2018, 06:07:22 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Önlüksüz bir MASON gönüllüsü pergel ve yüzük sembolü yüzük taksa ve çevresindekiler de bunun anlamını bilmese bunda ne kötülük var ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 29, 2018, 12:17:25 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Alıntı
Önlüksüz bir "Mason gönüllüsü" olmaz, "önlüksüz bir mason" olur.

Doğru söylüyorsunuz .Uyarınız için teşekkürler .   

Saygılar
« Son Düzenleme: Aralık 29, 2018, 12:29:24 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 20, 2019, 03:17:48 ös
Yanıtla #8
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu soruya şöyle bir yanıt vermek isterim tabii ki ne niyetle taktığı önemlidir etrafında ki kişilere mason olduğunu inandırma çabası ve ya masonluğa ilgi duyması
başka nedenlerde olabilir

1. Mason olduğunu ispatlama çabası (çıkar içinde olabilir)

Bu gibi durumlarda zaten Sayın ANARCHOSA bahsetmiştir.

2.Masonluğa ilgi duyması

Eğer masonluğa ilgi duyuyor ise zaten araştırmıştır ve neyin ne olduğunu az çok biliyordur diye düşünüyorum. Ülkemizde masonlar kendi kimliklerini açıklamaktan çekiniyorlar bunu bilip aksesuarları kullanmaması gerekir diye düşünüyorum.