Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: TRT, FETHULLAH GÜLEN'in mi?  (Okunma sayısı 25516 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 03, 2010, 05:17:55 ös
Yanıtla #40

Bay Lux_e_Tenebris,

içgüdüler deðil edindiðim izlenimlerin sonucu; belli oranda gerçek hayatta tanýdýðým masonlarýn bazýlarýndan edindiðim izlenimler (onlar HKEMBL deðildir diyebilirsiniz ona bir þey diyemem) belli oranda da bu siteden edindiðim izlenimler
örnek:
Bir kiþi hem mason hem cemaat üyesi olabilirmi sorusuna cevabýnýz: "aslýnda olmamasý gerek, prensipte karþýyýz ama öyleyse de yapýlcak bir þey yok yaptýrým uygulayamayýz." bence bu tür bir cevap vererek Masonluðun temel ilkeleriyle çatýþmaktasýnýz mason olcak kiþi özgür olmalýdýr özgür düþünebilme yeteneðine sahip olmalýdýr. þeyhin peþinde taklalar atan fýrýldak olan kiþinin özgür düþünceli biri olabilceðini mi düþünüyorsunuz? hayýr mürid dediðin kiþi özgür düþünceli olamaz, onun þeyhine ve diðer müridlere gönül vefa borcu vardýr verilen görevleri yapmalýdýr diyorsanýz kiþi mason olmanýn þartlarýný kaybetmektedir niye yaptýrým uygulayamýyorsunuz? bu da cemaatlere bakýþ açýsýný gösteriyor, biz cemaatlere karþýyýz diyemiyorsunuz.

Türkiye'deki Masonluðun Masonluðun ruhunu kaybedip kaybetmediði konusunda þüphelerim var derken bu tür yorumlardan bahsediyorum.
Ilk paragrafiniz sorumun cevabini verdi tesekkurler. Gerisi konusunda da ben oyle bir cevap verdigimi hatirlayamiyorum. Baska bir Mason kardesimiz vermis olabilir, kendi gorusudur, kendince hakli sebepleri vardir fakat tum camiayi baglayacagini sanmiyorum.

Simdi varsayalim ki Mozart arkadasimiz mason oldu. Bahsi gecen cemaate karsi dusunceleri degisecek mi? Hayir. Bu kendisinin veya masonlugun ruhunu kaybetmis oldugu anlamina mi gelir? Hayir. Masonluk ruhu kisilerin icinden gelen bir seydir. Bu ruhlar bir butun oldugu zaman bir harmoni olusur.  Baska bir baslikta simdi hatirlayamadigim birisi (sanirim bir kardesimiz) yazmis, ne guzel de yazmis. En cok birlik beraberligin olmasi gereken Mason localari bile bolunmusken baska yerlerden beklemek zor tarzinda bir cumle idi. Her dernekte, cemaatte ayri gorusler, benzer gorusler bulunur. Onemli olan bu goruslerin ortak amac olan huzur ve harmoni icinde yasayarak dogruya isiga yonelmeyi engellememesidir. Gerisi teferruattir.

Kendi goruslerimdir, lutfen genel masonlugun ruhu olarak algilamayiniz :)
Spes mea in Deo est

Şubat 03, 2010, 05:18:20 ös
Yanıtla #41

Sn Mozart'a katiliyorum. Ama ne yapmaliyiz Sn. Mozart?  Cozum nedir? Buradan fetscular tu kaka demek mi? Ben Fransiz degilim, onlar ABD destekli demek mi? Bu ulke bitmis aga, bak egitim de boyle, profesorler bile boyle diyor demek mi?

Cozum ne? Ben onu merak ediyorum. Sanirim Lux de (ben ona Lux derim :D ) o anlamda sormus.

Dip not: Umarim sn Lux_e_Tenebris kizmaz, saka yapiyorum.
Estafurullah, neden kizayim ki :)
Spes mea in Deo est

Şubat 03, 2010, 05:20:38 ös
Yanıtla #42
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Ben az bir sey tirsiyorum da sizden :D
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Şubat 03, 2010, 05:23:02 ös
Yanıtla #43

Spes mea in Deo est

Şubat 03, 2010, 05:44:29 ös
Yanıtla #44
  • Aktif Uye

Bu başlık altında da yine masonlar siyaseyi yönlendirirler, parayı yönlendirirler vs bir çok komplo teorilerine saplanıp kalmış düşünceler iş başında. Bunu açıkca söylemeselerde zihinlerin bir yerlerinde bu hala var ve buna göre yorumlarını yapıyorlar. Bizim ülkemizde neden bu kadar abartıyorlar anlamıyorum yurt dışında hiç bu şekilde değil. Normal bir dernekten farkı yok. İnsanlar kendi içsel gelişimini sağlamaya çalışıyorlar ve hem kendilerini geliştirip hemde ülkesine ve geleceğine yardım ediyorlar.

Şubat 03, 2010, 06:43:03 ös
Yanıtla #45
  • Ziyaretçi

Bay Lux_e_Tenebris,

içgüdüler deðil edindiðim izlenimlerin sonucu; belli oranda gerçek hayatta tanýdýðým masonlarýn bazýlarýndan edindiðim izlenimler (onlar HKEMBL deðildir diyebilirsiniz ona bir þey diyemem) belli oranda da bu siteden edindiðim izlenimler
örnek:
Bir kiþi hem mason hem cemaat üyesi olabilirmi sorusuna cevabýnýz: "aslýnda olmamasý gerek, prensipte karþýyýz ama öyleyse de yapýlcak bir þey yok yaptýrým uygulayamayýz." bence bu tür bir cevap vererek Masonluðun temel ilkeleriyle çatýþmaktasýnýz mason olcak kiþi özgür olmalýdýr özgür düþünebilme yeteneðine sahip olmalýdýr. þeyhin peþinde taklalar atan fýrýldak olan kiþinin özgür düþünceli biri olabilceðini mi düþünüyorsunuz? hayýr mürid dediðin kiþi özgür düþünceli olamaz, onun þeyhine ve diðer müridlere gönül vefa borcu vardýr verilen görevleri yapmalýdýr diyorsanýz kiþi mason olmanýn þartlarýný kaybetmektedir niye yaptýrým uygulayamýyorsunuz? bu da cemaatlere bakýþ açýsýný gösteriyor, biz cemaatlere karþýyýz diyemiyorsunuz.

Türkiye'deki Masonluðun Masonluðun ruhunu kaybedip kaybetmediði konusunda þüphelerim var derken bu tür yorumlardan bahsediyorum.

Ilk paragrafiniz sorumun cevabini verdi tesekkurler. Gerisi konusunda da ben oyle bir cevap verdigimi hatirlayamiyorum. Baska bir Mason kardesimiz vermis olabilir, kendi gorusudur, kendince hakli sebepleri vardir fakat tum camiayi baglayacagini sanmiyorum.

Simdi varsayalim ki Mozart arkadasimiz mason oldu. Bahsi gecen cemaate karsi dusunceleri degisecek mi? Hayir. Bu kendisinin veya masonlugun ruhunu kaybetmis oldugu anlamina mi gelir? Hayir. Masonluk ruhu kisilerin icinden gelen bir seydir. Bu ruhlar bir butun oldugu zaman bir harmoni olusur.  Baska bir baslikta simdi hatirlayamadigim birisi (sanirim bir kardesimiz) yazmis, ne guzel de yazmis. En cok birlik beraberligin olmasi gereken Mason localari bile bolunmusken baska yerlerden beklemek zor tarzinda bir cumle idi. Her dernekte, cemaatte ayri gorusler, benzer gorusler bulunur. Onemli olan bu goruslerin ortak amac olan huzur ve harmoni icinde yasayarak dogruya isiga yonelmeyi engellememesidir. Gerisi teferruattir.

Kendi goruslerimdir, lutfen genel masonlugun ruhu olarak algilamayiniz :)

O yorum size ait değildi Sn. Mason'un yorumuydu.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8396.0

Şubat 03, 2010, 07:10:30 ös
Yanıtla #46
  • Uzman Uye

Bay Asi,

Çözüm basit; İnsan'ın kendisinde biter olay, bu kadar kolay. İnsan kendini düzeltecek. İnsan, İnsan olmalı.

Yine kendimden örnek vermek isterim, yurt dışında master yapmak istediğim bir okul var, okula başvuru yaptım; Kendileri bana, toefl ve not ortalamasının dışında bir de kendi sınavlarının olduğunu belirttiler. Şimdi insanın aklına ne geliyor: Türkiye'de ki gibi birbirinden bağımsız sıralarda aman kopya çekmeyelim diye 3 tane hocanın olduğu bir sınıfa sokup beni sınav yapacaklar ve oraya gitmem icab edecek. Ama ne yaptılar, sınavı yolladılar ve caveplarıyla birlikte geri göndermemi istediler. Adamlar başkasına yaptırırım diye düşünmüyorlar, çünkü İnsan'a güveniyorlar, güven olmayan yerde İnsanlık da olmaz. Şimdi ben salakmıyım onu başkasına yaptırayım, benim düşümcemde olan insan şunu düşünür, ben bu sınavı geçemeyeceksem, zaten okulda da başarılı olamam, neden başkasına yaptırmam gereksin ki!

Diğer başka bir konu yukarıdakine benzer; Amerikalı eski bir tanıdığım söylemişti, Amerika'nın bir eyaletinde ehliyet sınavı yokmuş, neden çünkü zaten İnsanlar öğrendikten sonra kullanıyorlarmış, adam aksini düşünmüyor. Yani başa dönersek, olay İnsan'ın kendisinde biter.

Sevgiler

Sn Mozart'a katiliyorum. Ama ne yapmaliyiz Sn. Mozart?  Cozum nedir? Buradan fetscular tu kaka demek mi? Ben Fransiz degilim, onlar ABD destekli demek mi? Bu ulke bitmis aga, bak egitim de boyle, profesorler bile boyle diyor demek mi?

Cozum ne? Ben onu merak ediyorum. Sanirim Lux de (ben ona Lux derim :D ) o anlamda sormus.

Şubat 03, 2010, 07:26:40 ös
Yanıtla #47
  • Aktif Uye
    • Yok site mite...

Bay Asi,

Çözüm basit; Ýnsan'ýn kendisinde biter olay, bu kadar kolay. Ýnsan kendini düzeltecek. Ýnsan, Ýnsan olmalý.

Yine kendimden örnek vermek isterim, yurt dýþýnda master yapmak istediðim bir okul var, okula baþvuru yaptým; Kendileri bana, toefl ve not ortalamasýnýn dýþýnda bir de kendi sýnavlarýnýn olduðunu belirttiler. Þimdi insanýn aklýna ne geliyor: Türkiye'de ki gibi birbirinden baðýmsýz sýralarda aman kopya çekmeyelim diye 3 tane hocanýn olduðu bir sýnýfa sokup beni sýnav yapacaklar ve oraya gitmem icab edecek. Ama ne yaptýlar, sýnavý yolladýlar ve caveplarýyla birlikte geri göndermemi istediler. Adamlar baþkasýna yaptýrýrým diye düþünmüyorlar, çünkü Ýnsan'a güveniyorlar, güven olmayan yerde Ýnsanlýk da olmaz. Þimdi ben salakmýyým onu baþkasýna yaptýrayým, benim düþümcemde olan insan þunu düþünür, ben bu sýnavý geçemeyeceksem, zaten okulda da baþarýlý olamam, neden baþkasýna yaptýrmam gereksin ki!

Diðer baþka bir konu yukarýdakine benzer; Amerikalý eski bir tanýdýðým söylemiþti, Amerika'nýn bir eyaletinde ehliyet sýnavý yokmuþ, neden çünkü zaten Ýnsanlar öðrendikten sonra kullanýyorlarmýþ, adam aksini düþünmüyor. Yani baþa dönersek, olay Ýnsan'ýn kendisinde biter.

Sevgiler

O tanidigin yanlis aktarmis sana. O ehliyet sinavi degil hiz siniri. Bir eyaletteki bir yolda yok, zaten kullananlar sinirini bilir gibilerinden. E bizde de benim memurum isini bilir var :)

Hocam bireyselle olmuyor iste. Oyle bir kisir dongu olusmus ki sen bireysel ne kadar caba gosterisen goster o cark ya seni icine aliyor ya da tukurup atiyor.
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlari sevmiyorum.

Ağustos 12, 2010, 07:14:04 ös
Yanıtla #48
  • Uzman Uye

Konunun başlığı herhalde "TRT hem akepe hem de f.g.'nin mi" olarak değiştirmek icap edecek:)

TRT'den 'evet' kampanyası

TRT, halkoylamasından evet çıkması için bütün gücüyle çalışıyor. Yandaş medyadan temsilcilerle AKP'li hukukçular neredeyse her gün TRT ekranlarından propaganda yapıyor.

Cumhuriyet- Siyasi partiler referandum kampanyaları için meydanlara inmeye hazırlanırken TRT halkoylamasından “evet” çıkması için var gücüyle çalışmaya başladı. Kurumun haber bültenlerinde, ekonomiden siyasete tüm “pembe” tablolar “evet” koşuluna bağlanıyor. Yandaş medyadan temsilcilerle AKP’li hukukçular neredeyse her gün TRT ekranlarından propaganda yapıyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararları ve kurum yasası hiçe sayılıyor.

TRT’de yayımlanan “Medya Müfettişi” adlı programın 16 Temmuz’daki bölümüne katılan Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan, referandumdan “evet” çıkması gerektiğini üstüne basa basa anlatırken yine aynı kanalda 17 Temmuz’da ekranlara gelen “Haber Tadında” programının en önemli konuğu AKP’nin 2007 yılında anayasa çalışmaları için oluşturduğu Bilim Kurulu’nda yer alan anayasa profesörü Serap Yazıcı da AKP politikalarını izleyicilere aktardı.

TRT’nin referandum tavrı haber bültenlerindeki haberlere de net bir şekilde yansıdı.

Siyasetten ekonomiye neredeyse her konu referandumdan çıkacak sonuca bağlanıyor. TRT’nin son günlerdeki “çarpıcı” haberlerinden bazıları şöyle:

12 Eylül mağdurlarını ‘evet’ demeye çağırıyor

Ülkücü mağdurlar: “Aradan 30 yıl geçmesine rağmen rüyalarımda hâlâ kendimi cezaevinde görüyorum. Bunun hesabını kim verecek”.. bu sözler, 12 Eylül darbesinin ülkücü mağdurlarından Hasan İlter’e ait. 11 yılını cezaevinde geçiren İlter, yaklaşan anayasa değişikliği referandumu için bütün 12 Eylül mağdurlarını “evet” demeye çağırıyor. “Referandumun sağı solu olmaması gerekir. Toplumun her kesiminden insanlar zarar görmüştür. Sağcısı da solcusu da zarar görmüştür. Mutlaka bu değişikliğe ‘evet’ denmesi gerekir (avukatın sesi)”

Adıyamanlı Abdurrahman Yücel: Bütün suçu isim benzerliğiydi... 12 Eylül askeri darbesinin ardından gördüğü işkencede işitme yeteneğini ve gözlerini kaybetti.

Şimdi 12 Eylül’de yapılacak referandumu iple çekiyor ve referandumu hesaplaşma günü olarak görüyor. “Referanduma ‘evet’ desinler, benim gibilere sahip çıksınlar. Ben hakkımı istiyorum. Devlet benim 30 yılımı çalanlardan hesap sorsun (Yücel’in sesi)” Yücel’in şimdiki umudu, yıllarca hesap soramadığı darbecilere referandum sonrası dava açabilmek.

Memura zam için ‘evet’: Memura yeni zam mı geliyor? Referandumdan “evet” çıkar ve anayasa değişiklik paketi onaylanırsa, bu sürpriz sorunun cevabı “evet” olabilir.

Çünkü yeni anayasa memura toplusözleşme hakkı tanıyor. Böylelikle Uzlaştırma Kurulu kararları bağlayıcı hale gelecek ve zam konusunda tek belirleyici hükümetler olmayacak.

Haber AKP’ye yakınlığıyla bilinen Memur-Sen’in Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun şu görüşleriyle devam ediyor:

“Biz ‘evet’in yüzde 100 memurların, milletin hayrına olacağına inanıyoruz. Çağrımız şu: kendi geleceğimizi kendimiz belirleme hakkını elde etmek için kesinlikle ‘evet’ diyoruz. Sadece maddi olarak değil sosyal anlamda da memur için önemli düzenlemeler içeren anayasa değişiklik paketine memur sendikalarının desteği ise tam.”

YSK ve yasa hiçe sayılıyor

YSK’nin 31 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanan kararlarında, “Radyo ve televizyon kuruluşları, anayasa değişikliği ile ilgili olarak tek yönlü, taraf tutan yayınlar yapamazlar. Bu kuruluşlar anayasa değişikliğinin leh ve aleyhindeki görüşler arasında fırsat eşitliği sağlamak zorundadır” deniliyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=158834

Ağustos 13, 2010, 06:21:46 ös
Yanıtla #49
  • Orta Dereceli Uye
  • **

yukaridaki yazinin tamamini okumadim. acikcasi cok uzun geldi ve ne yazdigini tahmi nederek ve basliga bakarak kisa bir cevap verecem. bana gore trt devletin kanalidir ve devlet kimse, onu savunmalidir. ki onlarda oyle yapiyor zaten. Devlet Turgut Ozal iken onu savundu. Ecevit iken onu savundu. Tayyib ikende tayyibi ve dusuncelerini, kararlarini savunuyor. Bence bu cok normal. Devletci ve devletin olan hersey, devletin basindaki kisinin kim olduguna bakmadan onu savunur. Savunmalidir.
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin