Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: TÜRKİYE’DE ÖZGÜR MASONLUĞUN DIŞ İLİŞKİLERİ - 7  (Okunma sayısı 3705 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 14, 2010, 08:03:10 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: Bay


Bu kitapçıkta dikkatimi çeken bir nokta var; sizin de dikkatinizi çekmiştir. Özgür Masonlar Büyük Locası’nın dış ilişkileri bakımından daha önce neler yapmış olduğu anlatılmamış. Sadece 2000’li yıllarda yapılanlar anlatılıyor. Oysa belli ki bu büyük locanın daha önce de birtakım dış ilişkileri olmuştu. Hatta CLIPSAS’ın olağan yıllık toplantısının 2001 yılında Türkiye’de yapılmış olduğunu biliyoruz ki bundan önce de başka toplantılarda başka çalışmalar yapılmıştır elbette. Büyük olasılıkla CLIPSAS toplantıları dışında da birtakım etkinlikler söz konusudur. Gönül, böyle bir kitapçıkta onların da anlatılmış olmasını isterdi. Ancak ne yapabiliriz ki? Bu kadarını anlatmakla yetinmişler. Kim bilir, bekle de bu ilişkilerin hep buna benzer tarzda sürmüş olmasından ötürüdür.

AVRUPA MASON BULUŞMASINA HAZIRLIK

2005 yılı sonbaharında İstanbul’da, Avrupa Mason Buluşması (EME 2005) için hazırlık yapan Özgür Türk Masonluğu, üstlenmiş olduğu sorumluluğun bilincindedir: Avrupa Masonlarının Buluşması politik ve dinsel amaçlar ya da üstünlük tutkusu adına asla gölgelenmemelidir. Ulusal duyarlılıklarımız ve evrensel beklentilerimiz bir arada yüceltilmelidir. Gerçek bir anlayış ve kardeşlik ortamı oluşmalıdır. Bunun için bireysel temaslarda ortaya konan sevgi ve anlayış kökenli görüşler kadar, kurumsal bir duruş da gereklidir.

İlkbahar aylarında tüm Avrupa ülkelerindeki mason kuruluşlarına bir bilgi yazısının gönderilmesi, yaz ayları boyunca Avrupa ülkelerindeki mason toplantılarına bireysel olarak katılacak olan üyelerimizin aynı kurumsal mesajı seslendirmeleri ve sonbahar aylarında da etkin bir davet dosyasının hazırlanması öngörüldü.

1 Nisan 2005 tarihinde Avrupalı mason kuruluşlarına aşağıdaki mesaj gönderildi:

Avrupalı Mason Kuruluşlarına,

Pek Saygıdeğer Büyük Üstatlar, Büyük Dış İşleri Sekreterleri,

Brüksel’de yapılan EME 2004 toplantısında alınmış olan karar gereği, EME 2005 buluşması sonbahar aylarında İstanbul’da yapılacaktır. Bundan onur ve mutluluk duyuyoruz.

Masonca değerlerle Avrupa’nın yeniden yapılanmasına katkı sağlama amacıyla yılda bir kez toplandığını bildiğimiz EME’nin; Avrupa değerlerinin siyasal boyutta yaygınlaşmasından çok, Masonca değerlerin yaygın bir Avrupalı insan topluluğu tarafından benimsenmesini öncelikli tuttuğunu düşünüyoruz.

Bu bağlamda EME’yi, siyasal oluşumların dışında, Avrupa’da tarihsel, bölgesel, sosyal ve kültürel paylaşımlar yaşamış ülkelerdeki özgür mason obediyanslarının tolerans ve saygı dolu ilkesel birlikteliği olarak görüyoruz.

Ülkelerin ulusal değerlerine, duyarlılıklarına ve mason obediyanslarının bağımsızlığına mutlak saygılı, düşünme özgürlüğünü, laik dünya görüşünü, insan sevgisini ve ırk, dil, din, cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm insanların barış içinde mutluluğunu gözeten bir masonca değerler sitemini benimsiyor, EME’nin bu bağlamda sorumlulukla davranan bir özgürlük ortamı oluşturduğuna güveniyoruz.

EME’nin herhangi bir ülkenin egemenliğinde olmadığını, Avrupa Özgür Mason Ailesi’ni oluşturan tüm ulusal kurumların özgürlük ve kardeşlik içinde, eşdeğer olarak görüş paylaştıkları, karşılıklı saygıya dayalı bir platform olduğunu düşünüyoruz.

Tarihten gelen kültürel deneyimlere ve Masonca geleneklere çok önem veriyor; din ve siyaset konularının masonların bireysel etkinlik alanlarında var olabileceğini ama uluslar arası paylaşımlarda öne çıkarılmamalarının gereğini savunuyoruz. Bu bağlamda, tarihi akademisyenlere, siyaseti siyasetçilere, dini de din adamlarına bırakmamızın gereğini düşünüyor, bu nitelikte kardeşlerin de sadece mason kimliği ve toleransıyla EME çalışmalarına katılmalarını övgüye değer buluyoruz.

Masonluğun kurumları, ilkeleri ve evrensel bağlılığıyla tüm dünyada insan haklarına mutlak saygının yaygınlaşması için yeni bir aydınlık oluşturmasının gereğine içtenlikle inanıyoruz. Bu bakış açısıyla biz, Türkiye’nin Özgür Masonları, her türlü kaba kuvvete karşı çıkıyor, protesto ediyor ve bizim gibi düşünenlerin desteğiyle uluslar arası dayanışmanın güç bulacağına inanıyoruz.

Ekte sizlere Özgür Masonlar Büyük Locası’nın Evrensel Bildirgesi’ni sunuyoruz. Bu belgede yer alan tüm görüşlere içtenlikle bağlı olduğumuzu yinelemek istiyoruz.

Grand Orient de France Büyük Dış İşleri Sekreteri kardeşimizin, Metz kentinde, obediyansı adına düzenlediği etkinliği İstanbul Buluşması için iyi bir altyapı olarak görüyor, yapılacak çalışmalar öncesi kendimizi olduğumuz gibi ifade etmeyi Masonca içtenliğin ve kardeşçe dayanışmanın bir gereği sayıyoruz.

Son olarak, 2005 sonbaharında İstanbul’da, üzerinde çalışacağımız biri güncel, diğeri masonsal iki konu olacağını biliyoruz. Bu konuları aşağıdaki gibi öneriyoruz :

Güncel konu :“21. Yüzyıl İnsanını Mutlu Etmeye Eski Avrupa Değerleri Yeterli mi?”

Masonsal konu: “Masonluk Yeni Aydınlanmış Kardeşlerle Nasıl Bütünleşmeli?”

Sizi İstanbul’da görebilmenin bizim için mutluluk ve onur, sizin için farklı ve zevkli bir deneyim, özümsemeye ve geliştirmeye çalıştığımız Avrupalı kimliği için de zenginleştirici bir kazanım olmasını diliyoruz.
İlginç… Aslında olması gerekenden uzun bir yazı ama kötü oldu da söylenemez hani. Demek Özgür Masonlar Büyük Locası başka ülkelerdeki, özellikle Kıta Avrupası’ndaki birtakım mason kuruluşlarıyla hayli sıkı ilişkiler içinde. Üstelik bu ilişkilerle bağlantılı yıllık toplantıların ikide bir Türkiye’de yapılmakta olduğu da görülüyor. Elbette bunların yurdumuzun uluslar arası ilişkileri bağlamında bir yarar sağlaması da beklenmelidir ama bunun ne ölçüde gerçekleştiği kuşkulu. Zaten yazıdan anlaşıldığı kadarıyla, Özgür Masonlar Büyük Locası bu ilişkilerde uluslar arası politikadan olabildiğince uzak durmaya çalışıyor; ilişkileri sosyal ve kültürel yönlerde yoğunlaştırmak istiyor.
Bu yazının ardından bu büyük locanın daha önce yayınlamış olduğu evrensel bildirgesine yer verilmiş ama ben onu zaten daha önce aktarmıştım.

Bundan sonra sözü edilen 2005 tarihli toplantı da anlatılmış ama hemen değil, arada bir başka anlatım daha var. İzleyen bölümde göreceğiz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
6815 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2012, 07:38:09 ös
Gönderen: Tij
0 Yanıt
3451 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 07, 2010, 11:00:14 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3487 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 08, 2010, 12:27:49 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3954 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2010, 10:25:09 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4294 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 11, 2010, 08:12:50 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
2989 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 12, 2010, 01:03:13 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3547 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2010, 11:13:47 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3327 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 19, 2010, 05:12:46 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4538 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 20, 2010, 11:17:04 öö
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
7210 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 10, 2011, 10:32:35 öö
Gönderen: ADAM