Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: TÜRKİYE’DE ÖZGÜR MASONLUĞUN DIŞ İLİŞKİLERİ - 9  (Okunma sayısı 4567 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2010, 11:17:04 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye
  • *****
  • İleti: 7217
  • Cinsiyet: BayBu yazı öncekinin devamı niteliğinde… Bunu da yorumsuz olarak sunuyorum. Biraz uzun ve gereksiz ayrıntılara girilmiş olduğundan yer yer sıkıcı… Ancak kimilerinin ilgisini çekeceğini sanıyorum.
EME 2005 İSTANBUL, AVRUPA MASON BULUŞMASI

Bu arada, EME 2005 İstanbul için çalışmalar tüm hızıyla sürüyordu.

EME 2005 İstanbul Avrupa Mason Buluşması için sonbahar başında göndermeye başladığımız davet yazısı ve eki dosya sadece programı bildirmiyor, özellikle İstanbul’un tanıtımına da büyük önem veriyordu. Çeşitli eklerden oluşan kapsamlı çalışmanın davet yazısı aşağıdaki gibiydi :

Bütün Avrupa Mason Kuruluşlarına,

Dost Obediyansların, Avrupa Mason Buluşması Platformu üyesi kardeşlerin,
Büyük Üstatların, Büyük Dış İşleri Sekreterlerinin dikkatlerine,

Size Ekim ayında İstanbul’da yapılacak olan Avrupa Mason Buluşması Platformunun programını ve katılım formunu sunmakla mutluyuz. Ekli formun, Eylül sonuna kadar doldurularak tarafımıza iade edilmesini rica ediyoruz. İsterseniz bu konuya ilişkin olarak oluşturulmuş bulunan internet sitesinden de her türlü bilgiyi alabilir ve değerlendirebilirsiniz.

Sizi sevgi ve dostlukla karşılamak bize mutluluk verecek. Toplantının ilk günü, katılımcı kardeşlerimizle bir değerlendirme yapacak ve Avrupa Masonlarını bir araya getiren bu platformun kurumsallaşması konusundaki görüşleri paylaşacağız. Çalışmaların Avrupa’nın yarınlarına yönelik düşünsel yönünü belirleyebilmek için, ortak ilkesel kararlar almamız da gerekebilecek. Ayrıca, bir sonraki toplantının hangi ülkede yapılacağını da burada karar vereceğiz. Daha sonra yapacağımız Masonik Açılış Toplantısı ise, çok renkli Avrupa Masonluğu’nun zenginliğine tanık olmamıza imkan verecek.

İzleyen iki günde, iki farklı temada ortak çalışmalar yapacağız: “Eski Avrupa Değerleri,

21nci Yüzyıl İnsanını Mutlu Etmek İçin Yeterli mi?” ve “Masonluk Yeni Aydınlanmış Kardeşlerle Nasıl Bütünleşmeli?” İlk çalışma, mason olmayan davetlilere de açık olabilecek.

Sunu verecek kardeşlerin 15 dakikayı geçmeyecek çalışmalarını Eylül sonuna kadar bize iletmelerini rica ediyoruz. Tüm çalışmalar Türkçe, Fransızca ve İngilizce dillerine simültane olarak çevrilecek.

Çalışmalar esnasında mason olmayan ziyaretçiler için İstanbul’u tanıtıcı geziler yapılacak ve kapanış sonrasında da kısa bir Kapadokya gezisi düzenlenecek.

Sevgili Kız ve Erkek Kardeşlerimiz,

Avrupa Masonları İstanbul 2005 Buluşması’nın, bütün dünyada insanlığı huzursuz kılan kaba güce ve terörizme karşı, barış ve mutluluğun çağdaş sesi olmasını diliyoruz.

Bireysel, kurumsal ve ulusal duyarlılıklara son derece saygılı olarak, tam bir kardeşliğin paylaşılacağı yarınların izinde, tüm olanakları gönülden değerlendirmeliyiz. İlkelerimizi içtenlikle korurken, başkalarının duyarlılıklarına saygıyı da yitirmemenin bize düşen bir görev olduğunu unutmamalıyız. Eğer birbirimizi suçlamak yerine kucaklamayı denersek, insanlığın mutluluğu için çalışmalarımızı sürdürebiliriz. Ayırımcılık yerine uzlaşmanın egemenliği için birbirimize bağlı ve saygılı olmalıyız. Ancak o zaman, intikam duygusu ve dogmalar sevgi ve vicdan özgürlüğü karşısında geriler.

Sizi yoğun bir katılımla yanımızda görmek istiyoruz. Çağdaş Avrupalı kimliğinin farklı kültürel deneylerden kaynak bulduğunu bilen ve anakara coğrafyasının en uç noktasında yer alan “laik Türkiye”den tüm Avrupa’ya seslenebilmek için, sizin varlığınıza ihtiyacımız var.

Bu kentte yaşam alanı bulmuş olan bütün kültürlerin sentezini yüreklilikle paylaşıma sunabilmeyi ve birlikte yaşayabilme becerisini yaygınlaştıracak çabaları desteklemeyi görev biliyoruz. Pagan Doğu Roma’nın, Hıristiyan Bizans’ın ve Müslüman Osmanlı’nın başkenti olan İstanbul, kuşkusuz Avrupa’nın yarınlarına yeni bir uzlaşı rengi ekleyecektir. İstanbul 2005 buluşmasında, sizin de Avrupa’nın çok renkli tablosunda yerinizi almanızı bekliyoruz…

. . . . . . . . . . . . . . . .

Kurulmuş olan “Avrupa Mason Buluşması Organizasyon Komitesi” ayrıntılı planlamalarla çalışmalarını sürdürürken, daha çok katılım sağlanması için Avrupalı kardeşlerle doğrudan temas olanakları da değerlendirildi. Büyük Üstat, Romanya ve Fas’ta katıldığı toplantılarda Avrupalı masonları yüz yüze davet olanakları buldu. Büyük Birinci Nazır ve Büyük Dış İşleri Sekreteri, Romanya’da yapılan bir uluslararası toplantıda, Özgür Masonluk ve Gelenekçi Masonluk kesimlerinden farklı dünya görüşüne sahip iki büyük locanın, ulusal konularda nasıl kardeşçe bir araya gelebildiğine tanık oldular. Daha sonra da, iki farklı kesimden bu büyük localar, EME Avrupa Mason buluşmasında yan yana yer alma kararı aldılar ve bu kararlarını karşılıklı saygı ilkesinden ödün vermeden uyguladılar. Fransa’daki mason kuruluşlarını sıkça ziyaret eden Büyük Dış İşleri Sekreteri Yardımcısı da, yüz yüze görüşmelerde çağrımızı hep yineledi…

SONRA NE OLDU ?…

Avrupa Mason Buluşması büyük bir başarı ve mutlulukla 28, 29, 30 Ekim 2005 tarihlerinde yapıldı.

Çeşitli Avrupa ülkelerinden, kendi toplumlarının çok saygın kişileri olan toplam 142 kız ve erkek kardeşimiz İstanbul’a geldi ve Türk Özgür Masonları ile buluştu. 34 Avrupa Obediyansından gelen konuklar arasında 17 büyük üstat vardı. Ayrıca 2 uluslararası çalışma grubunun başkanları da, bireysel olarak toplantılara katıldılar. Bir konuk süprem konsey başkanının da aramızda yer almasıyla, konuk yabancı mason kuruluşu sayısı 37’yi, konuk yabancı kurum başkanı sayısı 20’yi buldu. Türkiye Süprem Konseyi ve Kadın Mason Büyük Locası da, başta gran komandör ve büyük üstadın katılımıyla, çok sayıda kardeşle aramızda bulundular. Özgür Masonlar Büyük Locası’nın ev sahipliğindeki Avrupa Mason Buluşması’nda, bizim dışımızda, 39 mason kuruluşundan 22’si kurum başkanı olan 150’den fazla kardeşimiz yer aldı.

Masonluk, Avrupa ve İnsanlık adına bir kazanım olmanın yanı sıra ulusal ve kurumsal boyutta da son derece önemli bir adım olan EME 2005 İstanbul’un ardında coşku, onur, bağlılık ve sevgi kaldı.

Bakın üç gün boyunca neler yaptık :

28 Ekim 2005 Cuma:

28 Ekim 2005 günü, öğleden sonra, aramızda konuk olarak bulunan kardeşlerden büyük üstat ya da büyük üstat temsilcisi kimliği taşıyanlar bir araya geldik. Böylelikle, Avrupa Masonluğunun çok büyük bir bölümünü temsil eden ve daha önce hiç yaşanmamış geniş bir birliktelik, Özgür Masonlar Büyük Locası eşgüdümünde gerçekleşti. Birbirimizi daha iyi tanımaya dönük değerlendirmelerden sonra, 17 Haziran 2005 tarihinde Fransa’nın Metz kentinde yapılmış olan çalışma toplantısında görevlendirilmiş bazı kardeşlerin hazırladığı bir öneriyi değerlendirdik. Aydınlık ve demokratik bir Avrupa için Avrupalı masonlara görev düştüğüne karar verdik. Avrupa’nın yeniden yapılanma sürecinde, Avrupa Birliği yönetim birimlerinde Özgür Masonların aktif olarak yer almasını sağlayacak bir sivil toplum örgütü kurulması için görüşmeler yaptık. Öneriyi yaşama geçirmek için, kurulacak örgütün yasal yapılanmasına ilişkin taslak bir çalışmayı kendi Obediyanslarımızın yetkili kurullarına götürmeyi uygun bulduk. Gerek kurumsal gerekse yasal boyutta incelemeler yaptıktan sonra, kurum, ulus ve Avrupa açılımlarındaki duyarlılıkları da dikkate alarak, 2006 yılında bu kuruluşa onay vermek için tekrar bir araya gelmeye karar verdik. Avrupa’lı Özgür Masonların tam bir kardeşlik ve dayanışma içinde, kurumsal özgürlük ve bağımsızlıklarını önde tutarak, eş düzey ve eşit saygınlıkta, aynı yetki ve ağırlıkta Avrupa Birliği sürecine katkı sağlamalarını görev saydık. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılımı için her türlü iyi niyet ve destek mesajının paylaşıldığı bu toplantıda, bir sivil toplum örgütü kurmanın gerekliliğini ve gerekçelerini tartıştık ve sonuç olarak, oybirliğiyle bu konudaki kararlılığımızı yansıtacak bir belgeyi hazırlamaya ve imzalamaya karar verdik.

Tüm insanların barış, kardeşlik ve mutluluğuna yönelik yeni bir Avrupa düşünü gerçek kılacak çalışmalarda önemli bir köşe taşı olan İstanbul Bildirisi’ni olduğu gibi paylaşmak ve tarihe belge bırakmak istiyoruz:

. . . . . . . . . . . . . . . .

İSTANBUL BİLDİRİSİ

Amaç, Obediyansları Avrupa düzeyinde yakınlaştırmak ve Avrupa’nın özgür düşünceli (adogmatik) Obediyansları arasında kardeşçe iletişimi sağlayabilmektir.

Aşağıda imzaları bulunan Obediyansların Avrupa Masonluğu’nu en geniş anlamıyla temsil ettikleri ve insan onuruna yönelik tüm saldırılar ile aşırı akımlar konusunda kendilerine düşen görevin gereği olarak Avrupa toplumlarının yönlendirilmesi, bu konuda girişimlerde bulunulması için etkin bir temel görev üstlenmeye tam bir yasallıkla hakları olduğu dikkate alınarak;

Aşağıda imzaları bulunan Obediyansların , bütün dogmalar ve politik yaklaşımların dışında mutlak bir bağımsızlığa sahip oldukları dikkate alınarak;

Bu oluşumun, Avrupa Birliği yönetim birimlerinde sürekli olarak temsil edilmeyi amaçladığı ve bunun hem tarihsel hem de acil bir zorunluluk olduğu dikkate alınarak;

Aşağıda imzaları bulunan Obediyanslar, bir sivil toplum örgütü kurulması için yapılacak çalışmalara katılmaya karar vermişlerdir.

Bu sivil toplum örgütünün amacı şöyle belirlenmiştir: Masonluğun uyanık mirasçısı olduğu değerlerin ve ilkelerin korunması ve geliştirilmesi; insan onuruna saygı, tüm insanların ve özellikle de erkeklerin ve kadınların haklarında eşitlik ve özgürlük, bu bağlamda toplumların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik iyileştirilmesi, buna yönelik olarak en başta demokrasinin desteklenmesi, mutlak bir bilinç ve vicdan özgürlüğü yanında din ve devlet işlerinin de ayrılması olarak tanımladığımız laikliğin yaygınlaşması, gerçek bir bağlılık ve büyük bir adalet anlayışının egemen olacağı demokratik bir Avrupa’nın benimsenmesi.

Bu doğrultuda; aşağıda imzaları bulunanlar, yasal adresi Brüksel’de olacak, Avrupa Mason Platformu (Espace Maçonnique Européen) adında ve kısaca EME olarak tanınacak, kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütünün kuruluş sözleşmesi örneğini Obediyanslarının yetkili kurullarının onayına sunmaya karar vermişlerdir. Bu taslak, 17 Haziran 2005 tarihli Metz toplantısında bu amaçla görevlendirilen kurul tarafından hazırlanmıştır.

İstanbul’da 28 Ekim 2005 tarihinde kararlaştırılmış ve imzalanmıştır;

-Avrupalı Obediyansların büyük üstatları ya da büyük üstat temsilcilerinin imzaları-

. . . . . . . . . . . . . . . .

xAynı gün, akşam saatlerinde tüm konuk kardeşlerimizin katılımıyla bir kokteylde buluştuk. Daha sonra da, Özgür Masonlar Büyük Locası’nın düzen, özen ve coşkusunu kanıtlayan masonik bir çalışma gerçekleştirdik. Binamıza sığmadık, taştık, yersizlik nedeniyle ancak üç yüz dolayında kardeş bu bölümde yer alabildi. Toplantıdan sonraki kardeş sofrasında da dostluğu, sevgiyi ve anlayışı paylaştık.

29 Ekim 2005 Cumartesi:

Sabah saatlerinde The Marmara Oteli’nde buluştuk. Seminerin konusu: “Eski Avrupa Değerleri 21. Yüzyıl İnsanını Mutlu Etmeye Yeter mi?” idi. 16 konuk konuşmacı 15-20 dakikayla sınırladıkları görüşlerini, dört dilde yapılan simültane tercüme aracılığıyla, tüm katılanlarla paylaştılar. 12 yabancı konuşmacı ve 4 Türk konuşmacı çok kapsamlı değerlendirmeler yaptılar. Türk konuşmacılardan birisi Kadın Mason Büyük Locası’ndan, bir diğeri Özgür Masonlar Büyük Locası’ndandı. Diğer iki Türk konuşmacı mason değildi. Birisi Obediyansımızı İspanya’da da temsil etmiş olan saygın bir akademisyen, diğeri ise Masonlukla ilgili akademik çalışmaları olan seçkin bir tarihçiydi.

Sunularda Avrupa değerlerinin durağan olmadığı, sürekli bir değişim ve gelişim yaşandığı vurgulandı. Avrupa değerleri denilen, aslında Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e tüm insanlığın malıydı. İnsan olma arayışının ve insanlaşma sürecinin ürünleriydi. Gelişimin kaçınılmaz olması kadar, Avrupa değerlerinin evrimsel doğrultuda değişmesi de kaçınılmazdı.

Avrupa’nın tüm aydın kesimleri gibi, biz Masonlar da sürekli yapılanma sürecinde yerimizi almalıydık. Avrupalı kimliği yeni katılımlarla zenginleşmeliydi. Avrupa’nın en doğusundan katılımıyla Türkiye, yeni kimlik arayışlarında var olmalı ve Doğu-Batı sentezinde Avrupa değer yargılarına ulusal zenginliklerini katmalıydı.

Toplantının sonunda bir değerlendirme yapan Özgür Masonlar Büyük Locası Pek Saygıdeğer Büyük Üstadı, Avrupa değerlerini savunanların yerel farklılıkları genele benzetme yerine, başka değerlerle zenginleşip birlikte yetkinleşme arayışında olması gerektiğini vurguladı. Örnek olarak İstanbul kentini veren büyük üstat, tarihsel süreçte bu kentte bir arada varolabilme becerisinin nasıl yaşandığını örnekleriyle açıkladı. Değerlerin, koşulların gerekli kılması sonucu evrimsel doğrultuda geliştiğini anlatan büyük üstat, yapılmış olan çalışmanın çok sesli açılımların somut ve çok renkli tablosu olduğunu da vurguladı.

29 Ekim akşamı, The Marmara Oteli’nde bir kokteyl ve Olgunlaşma Enstitüsü’nün defilesiyle başlayan baloda, salonlara sığmakta güçlük yaşandı. 600’den fazla davetli arasında yüzden fazla Avrupalı konuk kardeşimiz vardı. Cumhuriyet Balomuza katılan tüm kardeşler ve konuklar, büyük üstadın; demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılığımızı, ulusal ve kurumsal egemenliğinizi ve bireysel özgürlüklerimizi her şeyin üstünde tuttuğumuzu vurgulayan konuşması sonrasında coşkuyla dans etiler, birlikte olmanın kalıcı örneklerini sergilediler. Gecenin ilerleyen saatlerinde ortaya, üzerinde 82 Türk Bayrağı olan dev bir pasta geldi. Özgür Masonlar Büyük Locası Pek Saygıdeğer Büyük Üstadı pastayı kesmek için çağırıldı. Büyük Üstat bütün yabancı mason kurumu başkanlarını yanına çağırdı. El ele verilerek kardeşlik zinciri kuruldu. Büyük üstat, tüm büyük üstatlar adına ve onların katılımıyla pastayı kesti. Aynı anda Onuncu Yıl Marşı başladı. Pastanın üzerindeki 82 bayrağı önce konuk büyük üstatlarla paylaşan Özgür Masonlar Büyük Locası kardeşleri, pastadaki diğer bayraklar ile masalarda bulunan bayrakların da dalgalandığı son derece duygusal bir görüntüde Onuncu Yıl Marşı’na konuklarla birlikte katıldılar. Tüm yabancı büyük üstatların da bayrak sallayarak tempo tuttuğu marşa eşlik edenlerin çoğu, duygularını belli ettiler.

Baloda ayrıca, o gece için özenle hazırlanmış bir “ilk gün zarfı” tüm katılanlara sunuldu.

Zarfın ön yüzünde bir Atatürk pulu, Özgür Masonlar Büyük Locası özel yaldızlı çıkartma damgası, EME için oluşturulan amblem, Büyük Üstat Özel Mührü ve büyük üstadın imzası vardı. Zarfın arka yüzünde de tarih ve “EME 2005 İstanbul” yazısının altında üç farklı dilden üç tümce vardı:

- Un grand tableau de couleurs
- Birlikte varolmanın açılımı
- Wisdom, union and the beauty

30 Ekim 2005 Pazar

Sabah saatlerinde, yine The Marmara Oteli’nde buluşuldu. Bu kez konu tamamen Masonluğa özgüydü: “Masonluk Yeni Aydınlanan Kardeşlerle Nasıl Bütünleşmeli?” Bu konuda biri Özgür Masonlar Büyük Locası üyesi olmak üzere toplam 14 kardeş konuştular. Masonluğun da bir değerler sistemi olduğu ve emekle zenginleştirilmesi gerektiği vurgulandı. Bu kapsamda, tüm katılımcıların ülkelerine ve kurumlarına götürüp paylaşabilecekleri özlü aktarım ve tanıtımlar gerçekleşti. Türkiye adına konuşan kardeşimiz dünyaya bakışımızı açık ve somut olarak yansıttı.

Toplantı sonunda uluslararası mason kuruluşlarının başkanı niteliğindeki iki kardeşimiz, kendi kuruluşları hakkında bilgiler verdiler.

Akşam saatlerinde Pera Palas Oteli’nde buluşuldu. Tüm konuk ve katılımcıların mutlak bir ilgi ve sessizlik içinde izledikleri Sema Ayini, hepimizde unutulmaz izler bıraktı.

Ardından yenen akşam yemeği sonrasında, ülkemizin genç kuşak piyanistleri arasında seçkin bir yeri olan sanatçı Emir Gamsızoğlu, son derece özenli bir piyano resitali verdi.

Konuklar çoğu kez yaşlı gözlerle veda ederek ülkelerine döndüler.

Gördükleri yakın ilgi ve kardeşçe sıcaklığa ilişkin görüşlerini döndükten sonra aktaranların mesajlarını özelimizde koruyor ve büyük bir başarı ve mutluluğun kanıtı sayıyoruz.

SONSÖZ

Avrupa Birliği’ne girmenin gündemin ön sıralarında olduğu günümüzde, Türk Özgür Masonları, Avrupa Birliği gelişim sürecinde yer almanın ve Avrupa’yı birlikte yapılandırıp yarınlara taşımanın işçisi ve izleyicisi kimliğini sorumlulukla taşıyorlar.

Avrupalı benzer kurumlarla aynı önemde, onların yönetim güçleriyle aynı düzeyde, isteyen değil yapılandırma sürecinde yer alan, etkin, yönlendirici ve saygın bir kurum kimliğini mutlulukla benimsiyorlar.

Son yılda yapılan tüm çalışmalar ve özellikle de EME 2005 İstanbul etkinliğinin sürdüğü üç gün boyunca, Ermeni sorunu, Kürt sorunu, Kıbrıs sorunu, Patrikhane gibi sıkça gündeme taşınması alışkanlık haline gelmiş olan konulardan hiç birine tek sözcük olsun değinilmesine olanak tanımamış olmayı, din ve siyaseti gündem dışında tutma kararlılığının kazanımı sayıyorlar.

Türk Özgür Masonları, ulusal boyutta coşkularını paylaşan Süprem Konseyin ve Kadın Mason Büyük Locası’nın varlığını Türkiye Masonlarının güç birliği olarak algılıyorlar. Davetli olduğu halde aralarında bulunamayan diğer mason kardeşlerini de aynı ölçüde önemseyerek sayıyor ve yarınların yapılandırılmasında gerekli buluyorlar. EME 2005 İstanbul buluşmasında Romanya’nın sergilemiş olduğu ulusal dayanışmanın, çok daha geniş bir açılımla Türk Masonluğu’nun yarınlarında yerini ve önemini bulacağına yürekten inanıyorlar. Hiçbir şekilde eğilmeden, ileriye uzatılmış ellerini hep açık tutuyorlar.

Doğu ve Batı sentezinde demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti olgusunu, gerek Avrupalı kimliği ve Avrupa Birliği’nin yarınları için, gerekse çok geniş bir coğrafyaya aydınlık bir model oluşturması umuduyla yaşamsal önemde görüyorlar ve Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılıklarını gururla yineliyorlar.ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
4 Yanıt
6875 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 12, 2012, 07:38:09 ös
Gönderen: Tij
0 Yanıt
3486 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 07, 2010, 11:00:14 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3523 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 08, 2010, 12:27:49 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3989 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2010, 10:25:09 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
4327 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 11, 2010, 08:12:50 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3029 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 12, 2010, 01:03:13 ös
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3582 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2010, 11:13:47 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3741 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 14, 2010, 08:03:10 öö
Gönderen: ADAM
0 Yanıt
3355 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 19, 2010, 05:12:46 ös
Gönderen: ADAM
2 Yanıt
7283 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 10, 2011, 10:32:35 öö
Gönderen: ADAM