Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ahit Sandığı  (Okunma sayısı 2823 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 28, 2014, 01:43:41 öö
  • Yeni Katilimci
  • *

Ahit Sandığı (İbranice'de ארון הברית, aron haberit) Tevrat'ta detaylı olarak tarif edilen, On Emir Tabletlerinin saklanması için yapılmış sandık. Zamanında Kudüs'teki Süleyman Mabedi içerisinde saklandığına ve içinde On Emir Tabletleri ile çeşitli dini objelerin bulunduğuna inanılır.

Tanrı Yehova'nın tarifi ile, Musa peygamber tarafından akasya ağacından yapıldığına inanılmaktadır. Eski Ahit, Tanrı'nın kendisine yapılan portatif tapınağa yerleştirilen sandık üzerinde tecelli ettiğine sıkça değinmektedir.Davut, Kudüs'ü İsrail Krallığı'nın başkenti yaptığında, sandığı Kudüs'e getirtmiştir. Sandığın şu anda nerede olduğu bilinmese de varlığına inananlar çoktur ve sandığın kayboluşuna dair birçok fikir ortaya atılmıştır. Bugün sandığın nerede olduğuna dair de pek çok iddia vardır ve çeşitli kimseler hâlâ sandığı aramaktadırlar. Son olarak yapılan iddia sandığın Musa peygamberin denizden geçerken orda bırakıldığıdır. Bir başka düşünceye göre de İsa çarmıha gerildiğinde akan kanı havarilerinden biri bir tasa koyar ve daha sonra o taşı da Ahit Sandığı'na koyarak gizli bir yere gömer. Kur'an-ı Kerim'de Bakara 248 inci ayeti kerime de bu sandiktan "tabut" diye bahseder ve tabutun icinde ise "sekine" ve Musa ile Harun hanedanlığından kalıntılar olduğuna işaret eder

Bakara suresi 248. ayet
Ve kâle lehüm nebiyyühüm inne âyete mülkihi ey ye'tiyekümüt tâbûtü fîhi sekînetüm mir rabbiküm ve bakiyyetüm mimmâ terake âlü mûsâ ve âlü hârûne tahmilühül melâikeh, inne fî zâlike le âyetel leküm in küntüm mü'minîn"

"Peygamberleri, onlara şunu da söylemişti: Haberiniz olsun, Onun hükümdarlığının alâmeti, size o tabutun gelmesi olacaktır ki onda Rabbinizden bir sekine (sükûnet, gönül rahatlığı), Musa ve Harun ailelerinin bıraktıklarından bir bakiyye (kalıntı) vardır. Onu melekler getirecektir. Eğer iman etmiş kimselerden iseniz, bunda sizin için kesin bir ibret, bir alâmet vardır."

Bu yazılanlara göre islamiyet'te sandığın korunması ve ilmin öğrenilmesini kutsallaştırıyor peki ya neden?
Bir konu da benden olsun istedim :)
Bize verilen sırları kalbimizin en derin köşelerine saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz,bir mezar kadar ketum olmalıyız...

Eylül 26, 2014, 08:50:19 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Merhabalar,
 Sandıkta var olduğuna inanılan güç yıkılmaz duvarları yıkan,yenilmez orduları yenen güç olarak geçiyor diye biliyorum ve şu anda bile pek çok hükümet adına çalışan gizli araştırmacı var. Fakat sandık ya yok ya da iyi saklanmış. Dediğim gibi başka bir rivayete göre sandık "Kutsallık" bahşeder bulana...
   - Yanlışlarım hakkında eleştiriye açığım, Saygılarımla.

Eylül 26, 2014, 09:15:06 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Bu bazi İslam alimlerinin anlatisina gore kiyamet zamanında mehdiyetin İslami yaymak için kullanacağı büyük bir sandik olarak görülüyor tabi bu Islamiyete gore çünkü tevrat saptiriliyor gerçeğe uygun değil gerçek sandik ise sakliymis ahir zamanda(kiyamete yakin) mehdi bu sandik ile cikacaktir bu yüzden önemi büyüktür.

Eylül 26, 2014, 09:28:24 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Merhabalar,
 Sandıkta var olduğuna inanılan güç yıkılmaz duvarları yıkan,yenilmez orduları yenen güç olarak geçiyor diye biliyorum ve şu anda bile pek çok hükümet adına çalışan gizli araştırmacı var. Fakat sandık ya yok ya da iyi saklanmış. Dediğim gibi başka bir rivayete göre sandık "Kutsallık" bahşeder bulana...
   - Yanlışlarım hakkında eleştiriye açığım, Saygılarımla.

Güç, duvar, yenilmez ordu. Bu kelimeleri okuyunca ilk aklınıza gelen sözlükteki kelime karşılıkları değil, başka anlamlar da taşıyabileceğini de göz önünde bulundurun. Yani alegorik bir anlatım olabileceğini unutmayın.

Belki de Sandık kırıldı, içindeki alındı ve Lût Gölü'ne atıldı. Belki hikayesi elle parşömenlere yazıldı. Belki o parşömenler saklandı ve halen saklanıyor. Belki günün birinde gün yüzüne çıkarlar. Belki...
Live long and prosper.

Eylül 26, 2014, 09:30:54 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Evet bu da olabilir ben sadece içerikten bahsetmiştim ama haklısınız.. Belki çıkar. O zamana dek gizemini koruyacak gibi.

Eylül 27, 2014, 06:50:51 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Bu konuya girmek istemiyordum ama öyle bazı ifadeler kullanılmış ki , girmeden olmuyor.
       Sayın baran yazısında, "...çünkü Tevrat saptırılıyor, gerçeğe uygun değil.." diyor. Yalnız sayın baran dese iyi bir çok İslam din adamı da aynı şekilde ifadeler kullanıyor da nedense hiç biri bu konudaki ayrıntılara girmiyor. O değiştirildi, bu tahrif edildi, öteki saptırıldı deyip afaki konuşmak doğru değil.
       Şimdi ben soruyorum (Diyanetten de istifade edilebilir);
         - Tevratın saptırıldığı veya değiştirildiği bölümleri nereleri ?
         - Tevrat saptırıldı veya değiştirildi ise kim/ler tarafından değiştirildi ?
         - Tevrat saptırıldı veya değiştirildi ise bu hangi tarihte yapıldı ?
         - Tevratın  saptırıldığı  veya değiştirildiği biliniyorsa, orijini nerede ve kimlerin elindedir ?
       Umarım, bu saptırılma veya değiştirilme konusunda bilgi sahibi olanlar en azından  beni ve bu sitede bulunanları aydınlatıcı bilgiler vereceklerdir.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"