Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasil Mason olunur? Mason olmak icin neler gereklidir?  (Okunma sayısı 833846 defa)

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 02, 2010, 10:12:16 öö
Yanıtla #240
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın emreg'in bu soruları ve önerileriyle Masonluk konusu üzerindeki bilgilerinin hayli yetersiz olduğu anlaşılıyor.

Kuşkusuz bunun için forumda daha önce bu konular üzerinde verilmiş ayrıntılı açıklamaları incelemeye girişebilir.

Ancak onu yapmak istemezse, sorularını ve önerdilerini doğrudan Sayın MASON'a yöneltmiş olduğuna göre; herhalde işin doğrusu yanıtların da oradan gelmesidir.

Beanim bu yaptığım ise pişmemiş aşa tuz serpmek sayılabilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 02, 2010, 03:02:28 ös
Yanıtla #241
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sayın Mason;
2 sorum olacak  1)  Ne kadar net gelir sağlayanları zengin sayıyoruz . Mesela 2 milyar alan birisi 500 milyon alan birisini  fakir görebiliyor ama 10000  ytl ayda alan biriside  ayda 2 milyar alanı fakir olarak görebilir  .Bunun için standart varmı ?
2) İzmirde mason lacoları bildiğin varmı ? Dediğiniz gibiyse benim iş anlamında hayli bir büyümem gerekli ancak bildiğim kadarıyla masonların çocuklarıda kendi aralarında mason oluncaya kadar kendi aralarında bir gruplaşma oluyormuş . Mesela kadınlar mason olamıyor ama hatırladığım kadarıyla bir kadın kadınları topluyarak kadın masonluk kurmuştu sanırsam . Acaba bizde her ilden masonluğa girinceye kadar kendi aramızda kursak  ve her ilden bir kişi yollayarak genel toplantı düzenlesek tabi bunu kendi başımıza yapamayız mutlaka sizin gibi büyükler el uzatmalı diye düşünüyorum .

Sayın emreg, merakımı mazur görün bu konu altında daha önce yazılanları hiç okudunuz mu?
Tempus fugit...

Mart 02, 2010, 05:20:07 ös
Yanıtla #242
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayın emreg'in bu soruları ve önerileriyle Masonluk konusu üzerindeki bilgilerinin hayli yetersiz olduğu anlaşılıyor.

Kuşkusuz bunun için forumda daha önce bu konular üzerinde verilmiş ayrıntılı açıklamaları incelemeye girişebilir.

Ancak onu yapmak istemezse, sorularını ve önerdilerini doğrudan Sayın MASON'a yöneltmiş olduğuna göre; herhalde işin doğrusu yanıtların da oradan gelmesidir.

Beanim bu yaptığım ise pişmemiş aşa tuz serpmek sayılabilir.

Sayin ADAM,

Asla. Burasi ozel ve kisisel gorusme alani degil. Sorunun kime soruldugu asla onem tasimamalidir. Herkes bildiklerini, yorumlarini ve dusuncelerini aciklamalidir.

Eger yeterli yada dogru cevap verilmemis ise, zaten gerekli duzeltmeler yapilacaktir. Fakat bilgiler dogru ise kimden geldigi onem teskil etmemelidir.

Saygilarimla

Alıntı
Sayın Mason;
2 sorum olacak  1)  Ne kadar net gelir sağlayanları zengin sayıyoruz . Mesela 2 milyar alan birisi 500 milyon alan birisini  fakir görebiliyor ama 10000  ytl ayda alan biriside  ayda 2 milyar alanı fakir olarak görebilir  .Bunun için standart varmı ?
2) İzmirde mason lacoları bildiğin varmı ? Dediğiniz gibiyse benim iş anlamında hayli bir büyümem gerekli ancak bildiğim kadarıyla masonların çocuklarıda kendi aralarında mason oluncaya kadar kendi aralarında bir gruplaşma oluyormuş . Mesela kadınlar mason olamıyor ama hatırladığım kadarıyla bir kadın kadınları topluyarak kadın masonluk kurmuştu sanırsam . Acaba bizde her ilden masonluğa girinceye kadar kendi aramızda kursak  ve her ilden bir kişi yollayarak genel toplantı düzenlesek tabi bunu kendi başımıza yapamayız mutlaka sizin gibi büyükler el uzatmalı diye düşünüyorum .

Sayin emreg,

1- Mason olmak icin Zengin olmak zorunda degilsiniz. Fakir olmamak zorundasiniz. Bu nedenle zenginligin bir alt yada ust limiti mevcut degildir.

2- Elbette Izmirde de Localar mevcut. Yabanci ulkelerde "Demolay" , "Jobs Daughters" gibi gruplar mevcutken Turkiye`de sadece Mason cocuklarinin bir araya gelerek calisma yaptigi resmi yada Masonik gruplar mevcut degil. Kadinlar Mason olamamaktadirlar. Yanliz Masonluga benzer yapida topluluklari mevcuttur.

Omnia Kardesiminde sormus oldugu gibi sadece bu konu basligi altinda dahi sorularinizin bircoguna cevap bulabilirsiniz. Konu basliklarina bakarken sorunuzu nereye yazabileceginizi degil, cevabi nerede bulabileceginizi hedeflemeniz daha verimli olacaktir. Forumun arama ozelliklerini kullanarak, bolumlere goz atarak yada sadece "Masonluk ile ilgili Sorular ve Cevaplar" bolumune bakarak dahi aklinizdaki bircok soruya cevap bulabilirsiniz.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 09, 2010, 01:32:06 öö
Yanıtla #243
  • Yeni Katilimci
  • *

teşekkür ederim sorularıma cevap verdiğiniz için sayın mason :)
Tanrım bana güç ver

Mart 23, 2010, 08:31:06 ös
Yanıtla #244
  • Ziyaretçi

bazı üyelerimiz özellikle zengin veya fakir olmak konusu üzerinde duruyorlar..

bildigim kadarıyla mesele zengin olmak değildir..

sadece kendi hayatınızı ve ailenizi rahat ettirecek bir yaşamınızın olmasıdır..

aksi bir durumda kişi kendi ve ailevi sorunlarını çözmekle meşgul oldugu için baska bir konu ile meşgul olamaz.

Mart 23, 2010, 10:29:38 ös
Yanıtla #245
  • Ziyaretçi

aranıza yeni girdim izmirdeki locanızı ziyaret etmek istiyorum acaba bana adresini mail olarak atabilirmisiniz.

Mart 23, 2010, 10:55:41 ös
Yanıtla #246
  • Ziyaretçi

loca ziyareti icin locanin musait olup olmadigi ogrenilmelidir.bu nedenle en saglikli ziyaret yolu, bana gore randvulasmaktir.

Mart 24, 2010, 03:55:57 ös
Yanıtla #247
  • Ziyaretçi

MERHABA ONCELIKLE SAYGI VE SEVGILERIMI ARZ EDERIM .BENIM MERAK ETTIGIM ( Mason olmak icin oncelikle kalbinizde bir Mason olmus olmaniz gerekir.) BENIM ICIN BU CÜMLEYİ BİRAZ ACARMISINIZ
TAM OLARAK NE ANLATILMAK  ISTENIYOR TESEKKUR EDERIM HOSCAKALIN .. E.ESHTER

Mart 24, 2010, 04:35:18 ös
Yanıtla #248
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öncelikle,

gereksiz yere tüm Mesajın büyük harflerle yazılması da okumayı zorlaştırıcı ve genel görünümü bozucu olabilir. Bu hususlarda Forumumuzda herhangi bir sıkıntı oluşmadığı için kural olarak ifade edilmemiştir. Ancak sizlerden mesajlarınızda bu ayrıntılara da gereken özeni göstermenizi rica ediyoruz.

Eminim forumdaki muhteremler daha doğru açıklamalar getirebilecektir. Ben burada kendi düşüncemi aktarmak isterim.

Hepimiz biliriz ki Masonlar genel olarak dürüst, adaletli, çalışkan, hayırsever, bilgiyi savunan ve cehalete karşı (çoğaltılabilir) sıfatlarıyla tanınan kişilerdir, birbirlerine kardeşlik bağıyla bağlıdırlar. Bir locaya bağlı olan bir Mason belli sebepten dernekle ilişkisini kesse bile bu sıfatları taşıyacağından dolayı kalan hayatı boyunca Masondur. Bu mantıkla hareket edersek eğer, herhangi bir locaya bağı olmayan bir harici, bu sıfatları hayatına olabildiğince yerleştirir, iyi bir insan olur ve ışığa, bilgiye ulaşmak için çabalarsa o kişi kalbinde Mason'dur. Kişi, bir gün hür ve kabul edilmiş bir Mason olamasa bile Masonluk sayesinde iyi bir insan olur. Bu zaten kazanımların en büyüğüdür..

Bu sebeple kişisel fikrim şudur; çevremde, internette, bu forumda birçok insan görüyorum Mason olmak isteyen. Bilmelilerdir ki, aslında mason olmak için ne çevre, ne maddi zenginlik ne de nüfuz hereklidir. Gerekli olan içimizdeki ışığa ulaşmak için çabalamaktır. Ha tabii ki, Kabul Edilmiş bir Mason olup ezoterik öğreti sistemi içine girebilmek muazzam bir olanaktır ama öncelikle insan gönlünde Mason olmalıdır bence. Zaten ezoterizme biraz göz atarsak bunun için ön şartın bu nitelikler ve sıfatlar olduğunu görürüz.

Hatalı bilgi veriyorsam affola, lütfen düzeltiniz. Bu sözler başta dediğim gibi hususi görüşlerimdir..

Sevgiler ve saygılar..
Aşk için yanarken
Edindiğim kanatlarla
Uçup gideceğim ışığa doğru,
Hiçbir gözün bakamadığı.

Mart 28, 2010, 11:13:25 ös
Yanıtla #249
  • Orta Dereceli Uye
  • **

çok kafama takılan bir soru var mason olmak istiyorum bu konuda da yeteri kadar bilinçliyim uzun süredir forumu takip ediyorum.Fakat "2 masonun size kefil olması" şartını yerine getiremiyorum.ETrafımda hiç mason tanıdığım yok yada benim bildiğim kadarıyla yok.Kimliklerinden haberisizim bu konuda ne yapabilirim diğer tüm şartları yerine getirebiliyorum.