Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kur'anda Saat ve Kıyamet  (Okunma sayısı 7455 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 08, 2015, 01:21:13 ös

SAAT VE KIYAMET
Saat kelimesi geçen ayetleri inceleyelim.

Ta'ha 15: Saat mutlaka gelmektedir. Herkesin yaptığının karşılığını alması için onu az kalsın gizliyordum.
İnnes sâate âtiyetun ekâdu uhfîhâ li tuczâ kullu nefsin bimâ tes’â.

Lokman 34: Saatin bilgisi ALLAH'ın yanındadır.
İnnallâhe indehu ilmus sâah

Ahzab 63:Halk senden Saat'i soruyor. De ki, 'Onun bilgisi ALLAH'ın katındadır;
Yes’eluken nâsu anis sâah, kul innemâ ilmuhâ indallâh

En'am 31: Saat, kendilerini ansızın yakalayınca,
izâ câethumus sâatu

Ve daha bir çok ayette gördüğümüz üzere, 'saat' dünyanın sonu anlamını taşır. Kur'anda, dünyanın sonu ile ilgili ayetlerde, 'saat' veya Yevm'ül saat(saat günü) ifadesi kullanılır.

Şimdi de Kıyamet, ve aynı kökten gelen kıyam kelimelerini ayetlerde inceleyelim.

Bakara 113:Kıyamet günü ALLAH ihtilafa düştükleri konularda aralarında hüküm verecektir.
fallâhu yahkumu beynehum yevmel kıyâmeti fîmâ kânû fîhi yahtelifûn

Bakara 174:Kıyamet Gününde ALLAH onlarla konuşmaz ve onları arındırmaz.
lâ yukellimuhumullâhu yevmel kıyâmeti ve lâ yuzekkîhim

Bakara 212:Oysa erdemliler kıyamet Günü onların üstündedir
vellezînettekav fevkahum yevmel kıyâmeh

Bakara 212'deki ayrıntıyı görebildiniz mi? Kur'an iman edenlerin dünyanın sonunda yaşanan dehşetengiz durumu görmeyeceklerini bildirir. Bakara 212 ayetinde ise, kıyamet gününde iman edenlerin ve erdemli bir hayat sürenlerin inkarcıların üzerinde bir konumda olacağından bahseder.

Furkan 64:Gecenin yalnızlığında Rab'lerine kıyam ve secde ederler.
Vellezîne yebîtûne li rabbihim succeden ve kıyâmâ

Al-i imran 39:Mihrapta (kaimun) kıyama durmuş namaz kılıyorken melekler ona seslendi
Fe nâdethul melâiketu ve huve kâimun yusallî fîl mihrâbi

Kıyam, kelime anlamı ayağa kalkma demektir.
Kıyamet, Ayağa kalkış, diriliş demektir.
Kıyamet(diriliş,ayağa kalkış), dünyanın sonu değil, ahiretin başlangıcı demektir.
Dünyanın sonu ise 'Yevm'ül saat'tir.
Yevm'ül kıyamet, yani kıyamet günü öldüğümüz değil, dirildiğimiz, ayağa kalktığımız ve hakkımızda hüküm verilecek olan gündür.

Ali imran 55: ALLAH İsa'ya şöyle demişti: 'Senin dünyadaki hayatına son vereceğim ve kendime yükselteceğim. Seni inkar edenlerden kurtaracağım ve sana uyanları Kıyamet(diriliş) Gününe kadar inkar edenlerin üzerinde tutacağım. Sonra, dönüşünüz banadır ve anlaşmazlığa düştüğünüz konularda aranızda ben hüküm vereceğim.'

Bu ayette ise, İsa'nın diriliş günündeki rolünden bahsetmekte. Dikkat ederseniz, İsa ile ilgili hiç bir ayette ''Yevmül Saat''te yahut 'yevmül saat'e yakın geleceğinden bahsetmez. 'Yevmül Kıyamet'te her nebiye, her elçiye ve her insana biçilen bir rol gibi, İsa'ya da biçilen bir rol vardır.
Mehdi ve İsa Mitolojilerine inanmayın. Her önüne gelen, kendini Mehdi ve İsa ilan ederek, etrafına müridler toplamakta. Onların önünü açmayın, sorgulayın, araştırın.
Allah elçilerini göndermeye devam edecektir, ancak gelecek olan İsa Nebi olmayacak, zira hatemen nebiyyin (son nebi) Muhammed Nebidir.
Mehdi ise, yanlızca bir mitolojiden ibarettir. Bu mitolojiye inanan, her gariban burnu kemerli, alnı ve karnı geniş, orasında burasında 'ben' olan, birazcık ta mürid toplayan 'hadisçi' mehdiliğini iddia ediyor.
Bu hadisçi arkadaşlarımız, neden bu hadisi de rivayetlerine eklemiyorlar? Yoksa bu kişiler, kendi dinlerinin münafıkları mı?
Mehdi, benim soyumdan(ehli beytimden) gelecek.
Ebu Davud, Mehdi 1, (4282); Tirmizi, Fiten 52, (2231, 2232).
Allahın Rahmeti ve Bereketi üzerinize olsun...

Haziran 04, 2015, 01:44:55 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın Robert Langdon Ayetlerden, hadislerden bahsederek ortaya bir konu açmış, fakat aradaki illiyeti tam olarak kuramamış. Bu şekilde ifadelerle bağlantı yapılacaksa, Kur'an da  bir çok ayetle karşılaşırız. Sayın Robert Langdon daha açık ifadelerle konuyu pekiştirebilir mi acaba !
          Saygılar-sevgiler.
« Son Düzenleme: Ocak 16, 2018, 02:52:47 ös Gönderen: Arais »
"Vur ama dinle beni"

Haziran 08, 2015, 09:37:11 ös
Yanıtla #2

Selamlar, sayın Alşah;

Hadislerden, kıyamet senaryoları ile ilgili absürdlükler hakkında bilgi vermek maksadıyla yararlanmak istedim. Malum, İbrahim Peygamber küçük putları yıkmak için büyük putu kullandı...

Bunun haricinde, kıyametin dünyanın sonu olmadığına, dünyanın sonundan sonraki diriliş aşamasına kıyamet dendiğine, kur'anın dünyanın sonu için 'Saat günü' dediğine dair örneklerle anlatımda bulundum.

Anlamadığınız noktada lütfen sorunuz.

Teşekkürler, sevgiler...

Haziran 09, 2015, 11:29:52 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anlatmak istediğiniz için alıntı yaptığınız ayetlerin tamamını, önündeki ve sonrasındaki ayetleri de eklerseniz daha uygun yöntem olur kanaatindeyim.

Ayetlerin bir kısmını alıp alt alta ekleyerek bir anlam çıkarmaya çalışmak rivayet üretmenin yöntemlerinden biri olsa gerek diye düşünüyorum.

Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Haziran 09, 2015, 08:48:31 ös
Yanıtla #4

Anlamanız gereken kısım veya en azından benim anlatmak istediğim kısım, kıyam ve saat kelimelerinin nerede ve nasıl kullanıldığıdır. Dilediğiniz sözlük, kaynak, ayet karşılaşmasına baktığınızda, Kıyam, Kıyamet, Kaim kelimelerinin formlarının aynı kökten türemiş olduğunu görürsünüz...

Rivayet; kulaktan dolma, büyüklerinden, atalarından yahut sağdan soldan duyulan sözlerin kulaktan kulağa aktarımıdır. Yazıyı birkaç defa daha okuduğunuzda herhangi bir rivayetle uzaktan yahut yakından ilgisinin olmadığını umarım anlayacaksınız.

Kıyamet ve saat arasındaki farkları açıkladığım bölümde, Kainatın biricik efendisi ve sahibi olan Allah'ın indirdiğine inandığım kitabın dışında bir bilgi yoktur.
Altındaki kısa paragraf ise, Mehdi ve İsa'nın geleceğine dair mitolojilere inanmamanız gerektiğini anlatan bölümdür, alttaki bölümde absürdlüklerine, kendi uydurdukları rivayetle takviyede bulundum.

Sayın Selim, sizden ricam konuyu anlamaya çalışmanızdır.

Rivayet üretmeye çalıştığımı iddia ettiniz, hem de karşınızda apaçık ayetler ve deliller varken...
İddacı, iddiasını ispatla mükelleftir. Aksi halde müfteridir...

Sevgilerimle...

Haziran 17, 2015, 04:21:05 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Taha Suresi:

Mekke döneminde inmiştir. 135 âyettir. Sûre, adını birinci âyette yer alan harflerden almıştır. Sûrede, Allah’ın peygamberler aracılığıyla insanlara gösterdiği doğru yolun temel gerçeklerine işaret edilmekte, Hz.Peygamber teselli edilerek peygamberlik görevini mutlaka en güzel şekilde başaracağı müjdelenip kendisine karşı çıkanların uğrayacağı sonuçlar izah edilmektedir.

15. “Kıyamet mutlaka gelecektir. Herkes işlediğinin karşılığını görsün diye, neredeyse onu gizleyecek (geleceğinden hiç söz etmeyecek)tim.”

Lokman Suresi:

Mekke döneminde inmiştir. 34 âyettir. Sûre, adını 12. ve 13. âyetlerde anılan Hz. Lokmân’dan almıştır. Sûrede başlıca, Hz. Lokmân’ın oğluna öğütleri, tevhid, peygamberlik, öldükten sonra dirilme ve haşr konularına dikkat çekilmekte, kıyamet günü için hazırlıklı olunması öğütlenmektedir.

34.Kıyametin ne zaman kopacağı bilgisi şüphesiz yalnızca Allah katındadır. O, yağmuru indirir, rahimlerdekini bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez. Hiç kimse nerede öleceğini de bilemez. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, (her şeyden) hakkıyla haberdar olandır.

Şimdi;

Bu iki süre ve iki ayette yazılanları cımbızlayıp yan yana getirmenin getirdiği sakınca net anlaşılsın;
Taha süresi:

14. “Şüphe yok ki ben Allah’ım. Benden başka hiçbir ilâh yoktur. O hâlde bana ibadet et ve beni anmak için namaz kıl.”

15. “Kıyamet mutlaka gelecektir. Herkes işlediğinin karşılığını görsün diye, neredeyse onu gizleyecek (geleceğinden hiç söz etmeyecek)tim.”

16. “Buna inanmayan ve nefsinin arzusuna uyan kimseler, seni ondan (ona hazırlanmaktan) sakın alıkoymasın, sonra helâk olursun!”

LOKMAN SURESİ:

32.Onları, (denizde) bir dalga gölgelikler gibi kapladığında, dini Allah’a has kılarak O’na yalvarırlar. Allah, onları kurtarıp karaya çıkarınca, onlardan bir kısmı orta yolu tutar. Bizim âyetlerimizi ise ancak son derece kaypak, son derece nankör olanlar inkâr eder.

33.Ey insanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Hiçbir babanın çocuğuna hiçbir yarar sağlayamayacağı, hiçbir çocuğun da babasına hiçbir yarar sağlayamayacağı günden korkun! Şüphesiz Allah’ın va’di gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. O aldatıcı şeytan da Allah hakkında sizi aldatmasın.

34.Kıyametin ne zaman kopacağı bilgisi şüphesiz yalnızca Allah katındadır. O, yağmuru indirir, rahimlerdekini bilir. Hiç kimse yarın ne kazanacağını bilemez. Hiç kimse nerede öleceğini de bilemez. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, (her şeyden) hakkıyla haberdar olandır.

ALİ İMRAN SURESİ:

54.Onlar tuzak kurdular. Allah da tuzak kurdu. Allah, tuzak kuranların en hayırlısıdır.

55.Hani Allah şöyle buyurmuştu: "Ey İsa! Şüphesiz, senin hayatına ben son vereceğim. Seni kendime yükselteceğim. Seni inkâr edenlerden kurtararak temizleyeceğim ve sana uyanları kıyamete kadar küfre sapanların üstünde tutacağım. Sonra dönüşünüz yalnızca banadır. Ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda ben hükmedeceğim."

56. "İnkâr edenlere gelince, onlara dünyada da, ahirette de şiddetli bir şekilde azab edeceğim. Onların hiç yardımcıları da olmayacaktır."

Daha net anlaşılsın diye;

Al-i İmran suresi 55.ayetin yanlış ve eksik yazıldığı apaçık ortada iken bir de bunun üzerine son peygamberin "Muhammed" olacağını şu an söyleyebilirsiniz. Ancak İsa zamanında veya İsa nın kendisinin bunu söylediğine veya İsa dan sonra Muhammed e kadar olan zaman diliminde Muhammedin son peygamber olacağının bilindiği rivayetten ibarettir. Çünkü rivayetten değil gerçek ise İsa nın son peygamber olmadığını, yani insanoğlunu düzeltmek için yeni peygamberler gönderileceğini bilmek demektir ki; düzeltme, modifikasyon, versiyon, vb devam edeceğinin bilinmesi anlamına gelir diye düşünüyorum ki bunun devamı her şeyin alt üst olmasıdır.

Sıfat kullanmamaya özen gösterelim. Sıfatları dikkatli kullanalım. Çünkü kişi yazdıklarıyla kendini anlatır.

Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Haziran 18, 2015, 02:21:27 öö
Yanıtla #6

Emin olun, parantez içleri en az rivayet kültürü kadar kur'an mesajını tahrif etmektedir.

innes sâate âtiyetun ekâdu uhfîhâ li tuczâ kullu nefsin bimâ tes’â.

ekadu= neredeyse
Uhfiha= gizleyeceğim

'Dünyanın sonu elbette gelecektir. Herkes yaptığının karşılığını görsün diye Ben nerdeyse onu gizleyeceğim.'
Parantez içerisinde verdiğiniz, '(geleceğinden hiç söz etmeyecektim)' ifadesi, deyim yerindeyse ayetin anlamını perişan ediyor.

Ayrıca, lokman suresinde (gülümseyerek söylüyorum) cımbızladığımı iddia ettiğiniz 15. ayetin, öncesindeki ve devamındaki ayetleri koyduğunuzda da verdiğim anlamda bir değişiklik olmuyor.

Al-i imran suresi 55. ayeti eksik ve yanlış yazdığımı iddia etmişsiniz.

Benim yazdığım çeviriyi, sizin yazdığınız çeviriyi alt alta alıp inceleyelim o halde;

Benim yazdığım;
Al-i imran 55 : 'ALLAH İsa'ya şöyle demişti: 'Senin dünyadaki hayatına son vereceğim ve kendime yükselteceğim. Seni inkar edenlerden kurtaracağım ve sana uyanları Diriliş Gününe kadar inkar edenlerin üzerinde tutacağım. Sonra, dönüşünüz banadır ve anlaşmazlığa düştüğünüz konularda aranızda ben hüküm vereceğim.'

Sizin yazdığınız;
55. Hani Allah şöyle buyurmuştu: "Ey İsa! Şüphesiz, senin hayatına ben son vereceğim. Seni kendime yükselteceğim. Seni inkâr edenlerden kurtararak temizleyeceğim ve sana uyanları kıyamete kadar küfre sapanların üstünde tutacağım. Sonra dönüşünüz yalnızca banadır. Ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda ben hükmedeceğim."

Yanlış ve eksik yazdığını iddia etmiştiniz, bunun bir iftiradan ibaret olduğunu sizin ve benim çevirilerimi yan yana alıp okuyacak olan üyeler sizin için öyle umuyorum ki yanlızca tebessüm ederler.

'Son peygamberin Muhammed olacağını sadece şu zaman için söylebilirsiniz.' demişsiniz.

Yanlış anlamayın, bilmemenizi eleştirmiyorum. Bilmemeniz gerçekten doğal, piyasada bulunan din istismarcıları, örneğin mehdi ve isa hikayecileri insanları değişik masallarla afyonlamakta, ve kur'an dışından çıkarmaktadır.
Benim sizde eleştirdiğim nokta, bilmediğiniz bir konuyu öğrenmeye çalışmak yerine, aksinin doğru olduğunu elinizde birazcık deliliniz dahi olmadan ateşli ve tartışmacı bir üslup ile iddia etmeniz.

Ahzab 40: Mâ kâne muhammedun ebâ ehadin min ricâlikum, ve lâkin resûlallâhi ve hâtemen nebiyyine

Muhammed, adamlarınızdan herhangi birisinin babası olmadı. Ancak o ALLAH'ın elçisi  ve son peygamber oldu.
İslam kategorisinde, 'Elçi ile Peygamber arasındaki fark' yazımı lütfen okuyunuz.

Muhammed Allah'ın son peygamberidir, fakat son elçisi değildir.
Yani, son nebidir. Fakat son elçi değildir. 'Hatem' mühür demektir. Mektubu mühürleme manasında düşünün lütfen.
'Hatemen Nebiyyine' Mühürlenmiş Haberci, Haberi Mühürleyen Nebi, Son Peygamber anlamlarına gelmektedir.

Muhammed son nebi yani son peygamberdir. Kendisinden sonra bir peygamber gelmeyecektir. Fakat tek efendimiz olan Allah, ahzab 40, ile başka elçilerin gelişinin önünü kapatmamaktadır.

Sıfat konusuna gelirsek, sizinle aynı fikirde değilim. Tekrar bildirmek istiyorum, iddiacı iddiasını ispatla mükelleftir; aksi halde müfteridir.
Ne bir iddia sahibiyim, ne de iftira... Bunları sahibi olanlar düşünmeli.

Hakkında bilgin olmayan bir şeye inanıp ardına düşme, çünkü işitme, görme duyusu ve beyin, hepsi ondan sorumludur. İsra: 36

Selam ve Sevgilerimle...

Temmuz 14, 2015, 06:30:56 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Peki Mehdi ne zaman teşrif buyuracak?

Saygilar

Temmuz 14, 2015, 07:05:41 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Syn BlueRay
Bu site alellade bir site degil, kanimca
nacizzane ricam .Soru ve Cvplariniz makul oranda islevsel olursa
Sitede daha kaliteli etkilesimler olusur.
Saygilar
"Adonai melekh namen"

Temmuz 14, 2015, 07:19:06 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

işlevselliğini siz katarsanız ortada bi problem kalmaz

saygilar