Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dünyanın nerelerinde ne kadar mason var?  (Okunma sayısı 21531 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 05, 2009, 12:05:09 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu soru üzerine burada vereceğim rakamlar biraz eskide (20 yıl kadar) kalmış durumda. Buna karşın, soruyu yaklaşık olarak yanıtlayabilmek olanaklı.

Dünya Masonluğu’ndaki en büyük kitlesel güç Amerika Birleşik Devletleri'ndedir. Bu ülkede sadece beyazların 50 büyük locası, 4 binden çok loca, 2,5 milyon kadar mason vardır.

Kuşkusuz Amerika Birleşik Devletleri’nde bir de siyah masonların büyük localarından (Prince Hall) ve diğerlerinin kabul etmediği masonlardan da söz etmek gerekir. Başka ülkelerde de siyah masonlar vardır ama ABD’nde hiç de azımsanamayacak bir kitle oluşturmaktadırlar. Sadece ABD’nde siyah masonların 36 büyük locası, bunlara bağlı 6 bin kadar locası vardır; üyelerinin sayısı 800 bini bulmaktadır.

İngiltere Birleşik Büyük Locası, dünyanın en büyük bağımsız örgütüdür; bu büyük locaya bağlı locaların toplam sayısı 8500, üyeleri ise 650 bin dolayındadır. Ancak son yıllarda Masonluk İngiltere'de zayıflamaya başlamıştır. Bu nedenle loca sayısında pek bir değişiklik olmasa da kayıtlı mason sayısının azalmış olduğu söylenebilir.

İskoçya Büyük Locası'nın 1200 kadar locası ve 300 bin dolayında üyesi vardır.

İrlandalıların pek azı ana yurdunda oturduğundan, İrlanda Büyük Locası'nın localarının çoğu başka ülkelerde kuruludur. Bu büyük locaya bağlı olarak çalışan locaların sayısı binin üzerindedir.

Masonluktaki örgütlenme tarzları bakımından Avustralya ve Kanada, Amerika Birleşik Devletleri’ne benzer. Kanada’da toplam 1500 kadar loca ve 180 bin dolayında mason olduğu bilinmektedir. Avustralya’da ise, Yeni Zelanda ile birlikte 2800 kadar loca ve 200 bin dolayında mason bulunmaktadır. (Bu bilgileri Sayın aashooter güncelleyebilir belki.)

Fransa’daki masonik etkinlikler İngiltere’ye oranla daha yoğundur ama Fransız Masonluğu, kitlesel gücü bakımından İngiliz Masonluğu ile baş edebilecek boyutta değildir. Günümüzde Fransa’daki locaların toplam sayısı 2500, masonların toplam sayısı ise 200 bin dolayındadır.

Bugün için dünya yüzünde 100 binden fazla masonun bulunduğu bir diğer ülke daha gösterilemez. Fransa’da sonra sıraya giren Brezilya’da 20’den çok mason örgütü vardır ama masonların toplam sayısı ancak 80 bin kadardır.

Almanya’da Masonluk İkinci Dünya Savaşı öncesinde tümüyle ortadan kalkmış ve sonra yeni baştan oluşturulmuştur. Bu yüzden de bugün Almanya’da ancak 800 dolayında loca ve 45 bin kadar masonun varlığından söz edilebilmektedir.

Burada saymamış olduğumuz diğer ülkelerden her birinde bulunan masonların sayısı pek ender olarak 20 binin üzerine çıkar.

Dünya’daki masonların toplam sayısının 6 Milyon dolayında olduğu söylenmektedir. Ancak bu bağlamda bir yanılgıya kapılmayalım. Bu rakam sadece ve olsa olsa büyük localarda üye olarak kayıtlı durumda bulunan kişilerin sayısıdır. Çoğu üyeliğini korumakta olsa da etkin olarak masonik çalışmalarda bulunmakta değildir. Bu durum öncelikle ABD için geçerlidir. Genel olarak localarda kayıtlı masonların ancak yarısının doğrudan masonik çalışmalarda bulunduğu söylenebilir.

Konuyu buraya getirmişken bir de taş atmak istiyorum:

Bu forumun üyelerinin çoğu mason değil. Benim bir kaba tahminime göre ancak %20’si mason.   Forumun şu andaki toplam üye sayısı 696. Şayet benim tahmin ettiğim oran doğruysa (yetkililer bunu düzeltsin lütfen) forum üyeleri arasında 140 kadar mason olması gerekiyor.

Şimdi soruyorum: Bu masonların kaçı bu foruma konulan yazılara ilgi gösteriyor; kaçı tartışmalara katılıyor?

Demek ki, masonlar.org sitesinin bir üyesi olmak başka, etkin olarak bu ortamda çalışma yapmak başka.

Dolayısıyla bir mason locasının üyesi olmak başka, masonik çalışmalara katılmak başka.

Dahası da var: Masonik çalışmalara katılmakta olmak başka, “mason” olmak başka.

Dolayısıyla, dünya da “mason” olanların toplam sayısı bakımından büyük oranda bir kırpma daha yapmak gerekiyor sanırım.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 05, 2009, 02:17:11 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sn Adam,

Sizce Ingiltere'de son yillardaki uye sayisinin azalmasindaki faktorler nelerdir? Yani olen masonlarin yerine yenileri yetismiyor mu ve bu denge kurulamiyor mu yoksa hali hazirdaki uyelerin locadan ayrilma gibi durumlari mi var.

Almanya'daki loca sayisinin azligi komsusu Fransa'ya oranla dikkat cekiyor. Bunda devletin bir baskisi mi soz konusu, yoksa Masonlar daha fazla loca acmayi ulkenin politik gecmisi yuzunden simdilik ihtiyatla mi karsiliyor?

Forumun mason uyelerine de hafiften serzeniste bulunmussunuz. Kendi mesleklerini, locadaki calismalarini, ailelerine ayirdiklari zamani goz onune alirsak, ayriyeten  daha onemli olarak kendi aralarinda mason klubu vazifesi goren OZEL BOLUM oldugu icin harici forumda yazi yazmayi tabii olarak gerek gormuyor olabilirler. Sonucta harici forumun kendi acilarindan amaclari zaten site kurulurken belirtilmis. Sadece masonluga dair sorusu olanlara cevap vermek, katkida bulunmak degil.

Aralık 05, 2009, 02:32:21 ös
Yanıtla #2

Sayın Adam,

Son cümlelerinize ben de şöyle bir ekte bulunmak istiyorum;

(Mason veya harici) bir insan olmak başka, (yine mason veya harici) bir diğer insan olmak başka.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Aralık 05, 2009, 04:02:44 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Popperist'e birinci yanıt: (İngiltere'deki Masonluk)

Bir zaman önce bir başka başlık altında İngiltere'de Stephen Knight'ın yayınladığı "The Brotherhood" adlı kitaptan sonra, İngiltere'de Masonluğun gerçekten de kötüye kullanıldığının anlaşıldığından söz etmiştim. Şimdi o yazının linkini bulup buraya aktarmak yerine şöyle bir özet yapayım: İngiltere'de mason olan çok sayıra devlet memuri ya da görevlisi, özellikle polisler,  hukukçular ve belediyeciler Masonluğu şu ya da bu şekilde kötüye, kendilerine ya da diğer masonlara çıkar sağlama amacıyla kullandılar. Kurumun bunda bir suçu olmasa bile, birçok masonun suç işlediği belirlendi. Bunun üzerine bir yasa çıkarıldı ve mason olan devlet memurlarına Masonluk ile bağlantılarını resmen bildirme zorunluluğu getirildi. Kimisi bildirdi, çoğu bildirmektense ilişkisini kesti.   Bu yeni durum İngiltere'deki mason nüfusunun azalmasının yanı sıra, toplumda da yankılandı ve Masonluğa girmeye karşı istek de büyük ölçüde azaldı. Hatta bu yüzden bazı localar gazete ilanıyla yeni mason adayları aramaya bile başladı. Bunlardan ötürü İngiltere Büyük locası'nı doğrudan sorumlu tutan kimi masonlar da ayrılıp bir başka büyük lmoca daha kurdu ama o büyük locanın, sonrasında nasıl bir gelişme gösterdiğini ya da bir gelişme göstermiş olup olmadığını doğrusu bilmiyorum.

Almanya'daki mason nüfusunun azlığı ise kuşkusuz Naziler'in ülkede Masonluğu tümüyle ortadan kaldırmış olmasının sonucudur. Bir kez böyle bir olay başgösterdi mi, sonradan o ülkede Masonluğun yeniden toparlanabilmesi hiç de kolay bir iş değil. Şayet bu bağlamda Amerikalılar büyük çaba göstermiş olmasaydı, sanırım Almanya'da Masonluk gümümüzdeki düzeyine bile zor erişirdi. Bu arada şimdilerde biz Almanya'yı bir bütün olarak görüyoruz ama Berlin duvarının daha çok yakın sayılabilecek bir tarihte yıkılmış olduğunu da gözden uzak tutmamalıyız. Almanya'daki Masonluk gelişimini sürdürüyor.

Aralık 05, 2009, 04:07:54 ös
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Popperist'e ikinci yanıt: (Forumdaki masonlar)

Aslında bu elbette bu konu başlığının çok dışında ele alınmalı. Ancak oldu bir kere; buraya yazdık.

Sayıh popperist'e hiç ama hiç katılmıyorum. Bizim işimiz gücümüz, ailemiz, kendi özel uğraşılarımız yok mu? Buna karşın bu forum alanına da ilgi göstermekte değil miyiz? Onları bu bağlamda hoş göremem. Bu foruma üye olmakla bir "masonik görev" üstlenmiş durumdalar. Gerçi buraya ilgi göstereceklerine ilişkin herhangi bir söz vermişlikleri yok ama buradaki görevlerini anlamamış, içlerine sindirmemiş, benimsememiş olarak görüyorum ben onları.

İsterseniz bu konuyu asıl uygun düşecek başlık altında tartışalım.

Sevgiler.

Aralık 05, 2009, 04:15:37 ös
Yanıtla #5

Sayın ADAM,

Cevap verdiğiniz soruları Sayın Isis sormuş, benim konuyla ilgim yok vallahi :) Ben de mason üyelerin kendilerine ilgi gösterilen şu platformu çok kaale almadıklarını hissediyorum. Zaten o yüzden mason olmakla, olmamak arasında hiçbir fark görmüyorum. Farkı hissettirecek üstünlüğü ben farkedemedim çünkü. Şimdi biri çıkar masonluk üstün hissettirmek değildir falan der.Öyle değilse bile ben söylemiş olayım da...

Saygılar.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Aralık 05, 2009, 04:36:17 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. ADAM,

İngiltere'de kurulan yeni loca GL of all England (GL at York) mı? İnternet siteleri var, GLdF ile 2007'de "fransız ve ingiliz masonluğunun sarsılmaz tarihsel bağlarının işareti olarak" dostluk ilişkisi kurmuşlardı galiba. Hatta sitelerindeki bilgilere göre Paraguay, Lübnan, Teksas ve Ohio'da kendilerine bağlı localar kurmuşlar. Türkiye, İtalya ve Yunanistan'da da girişimleri var, ama akıbeti nedir belirtmemişler. Hatta farkınız nedir sorusuna verdikleri cevaplardan birisi de "GL at York üyeliği gizlidir. Kişinin izni olmadan onun masonluğunu açıklamayız" şeklinde.

Herhalde İngiltere'de yeni bir GL kurmak veya onu yeşertmek pek zor bir ugraşı olacağından hızlı bir gelişme sergileyemiyorlar. Yukarıda söylemişsiniz fazla bir bilgi sahibi değilim diye ama sunu sorsam belki cevap verebilirsiniz;  GL at York'un kuruluşundaki tek etken acaba üye sayısının düşmesi, Masonların gazete ilanıyla üye araması ve devlet görevlilerinin isimlerinin açıklanmasının istenmesi midir? Yoksa bu bizdeki Demirel olayı gibi görünüm müdür yani altında bizdeki bölünme gibi Masonluk anlayışındaki farklılıklar mı yatmaktadır? GL at York'un Büyük Üstadının türkiyede de bir temsilci atadığı söyleniyor. Acaba Türkiye'de çalışmaları hakkında bir bilginiz var mı?

sevgi ve saygılarımla

Aralık 05, 2009, 04:40:28 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Popperist'ten özür dilemek zorundayım.

Acaba Sayın İsis bu yanlışlığın farkına varıp yanıtlara bakar mı? Öyle olursa sevinirim.

Aralık 05, 2009, 05:03:33 ös
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın SkullG'ye yanıt:

Hayır, benim demek istediğim o değildi. Benim dediğinmin adı Regular Grand Lodge of England. Bu büyük loca 2004 lyılında kurulduğunda, epeydir İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın kapsamında gizliden gizliye bir karşı (reformist, yeniliklçi) etkinlik sürdürmekte olan gençlerin kurduğu bir örgüt olduğu sanılmıştı. Aksine bu kurulan büyük locanın İngiltere Birleşik büyük Locası'ndan da daha tutucu bir tutum edindiği anlaşıldı.

Öteki büyük loca ise bildiğimce The Grand Lodge of All England at York adını taşıyor. Bu da bir başka ve daha yeni bir oluşum.

Bütün bunlar, İngiltere'deki Masonluğun 18. yüzyıl ortası ve ikinci yarısında olrduğu gibi yeniden bir bölünmeye doğru yöneldiğini gösteriyor.  Bunun sonrasının ne olcağını şimdiden kestirmek elbette olanaksız. Ancak bunlardan özellikle ikincisinin Fransa'daki Grande Loge Nationale de France yerine Grande Loge de France ile harhangi bir iletişimi olup olmadığını da bilmiyorum. Grad Orient de France ile iletişim kuracaklarını hiç sanmam ama Grande Loge de France ile olabilir. Böyle işler olursa, ardından Almeanya'daki Vereignigte Grosslogen von Deutschland'ın da (Almanya Birleşik Büyük Locaları) bünyesindeki büyük locaları serbest bırakması ya da onun da bir bölünmeye uğraması beklenebilir.

Sanırım benim bu bağlamdaki bilgi birikimim bundan 10 yıl kadar öncesinde sona ermiş. Ancak galiba şu sıralarda olup bitenler,  önümüzdeki yıllarda bu bağlamda ilginç gelişmeler olacağına işaret ediyor.

Aralık 05, 2009, 05:56:44 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Sayın Popperist'e ikinci yanıt: (Forumdaki masonlar)

Aslında bu elbette bu konu başlığının çok dışında ele alınmalı. Ancak oldu bir kere; buraya yazdık.

Sayıh popperist'e hiç ama hiç katılmıyorum. Bizim işimiz gücümüz, ailemiz, kendi özel uğraşılarımız yok mu? Buna karşın bu forum alanına da ilgi göstermekte değil miyiz? Onları bu bağlamda hoş göremem. Bu foruma üye olmakla bir "masonik görev" üstlenmiş durumdalar. Gerçi buraya ilgi göstereceklerine ilişkin herhangi bir söz vermişlikleri yok ama buradaki görevlerini anlamamış, içlerine sindirmemiş, benimsememiş olarak görüyorum ben onları.

İsterseniz bu konuyu asıl uygun düşecek başlık altında tartışalım.

Sevgiler.

Bu konuda sayın ADAM'a katılmamak elde değil...Bende bukonuda daha önce serzenişte bulunmuştum;ama dikkate alan olmadı.

Bukadar yanlış anlaşılan bir kurumun üyelerinin bu foruma yeteri kadar iştirak etmemeleri biryana,üye masonların da ilgisizliği fazlasıyla dikkat çekiyor.

Enazından,haricilerin masonluk hakkında açtıkları başlıklara müdahil olmaları beklenir.Açıkçası ben bu konudaki beklentilere kayıtsız kalınmasını anlamakta zorlanıyorum.

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...