Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Töresi Bakımından REGIUS … 5  (Okunma sayısı 7865 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 14, 2012, 05:07:33 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sayın neumann ile çevirimizin aynı saate denk gelmesi ne kadar ilginç :)

Ben de amatör çevirimi buraya yazmaya başlamıştım ki baktım Sayın neumann benden önce davranmış, olsun, ben yine de ekleyeyim buraya.

Çeviri ile ilgili notlarım:
'Order' için 'tarikat' demeyi, 'düzen' sözcüğünü uygun bulmadığım için tercih ettim.
'Master Mason' için 'Usta Mason' dedim ama 'Üstad Mason' da olabilir tabii.
'Royal Arch Chapter'ı nasıl çevireceğimi bilemedim ve öyle bıraktım, aynı şey United Grand Lodge of England için de geçerli.

"Tarikat, Kral Athelstan efsanesinin ve onun hayatının tarihi kayıtlarına dayanmaktadır. Tarikatın odaklandığı nokta, Spekülatif Masonluğun gelişiminde, İngiliz tarihindeki Masonluğun önemine bu erken referansın ne kadar önemli olduğunu göstermektir.

Athelstan Masonik Tarikatı, Usta bir Masonun, kraldan Antik Emirleri almak üzere 926'da York'a çağrıldığı hikayesini anlatmaktadır. Tören boyunca, ritüel, bugün bazı Localarda hala görülebilen sembolizmden çok şey içermekle beraber, artık işlenmeyen birçok şeyi de içermektedir.

Tarikat, İngiltere'de ve Galler'de öyle bir yapılanmıştır ki, vilayetleri mümkün olduğunca orijinal Krallık ve Loncaları, Kral Athelstan tarafından "Tüm İngilizlerin İlk Kralı" olarak bilinen hükümdarlığında kurulmuş gibi sunar ve yansıtır. Bu nedenle Eyaletlerimizin İngiliz Kontluğu bölümleriyle direkt olarak bağı kurulamaz; Eyaletlerimiz, onları desteklemek ve güçlü tutmak için gereken on alanı sağlayacak büyüklükte mevcut idari bölgelerden oluşmaktadır.

Masonik törenlerde, ahlaki değerleri tanımlamak ve anlatmak için kullanılan bir sürü efsane vardır. Bu tarikattaki törenler farklı değildir. Athelstan töreni, 926'da York Toplanması efsanesine odaklıdır ve bu, bizim kendi törenimizin iskeletini ve yolunu oluşturur. Hikaye, Usta Mason'un, York toplantısına Masonik ritüel ve sembolizminin ek talimatları için çağrılmasını ve böylelikle takip eden yüzyıllarda Zanaat'ın tarihi gelişiminin izlenmesini içerir.

Athelstan Masonik Tarikatı'nın amacı, üyelerini yeni hakiki çalışma ve araştırmalara yönlendirmek ve teşvik etmektir. Öyle ki, her aday Masonik tarihe ilgisine göre ve tarikatımıza 'öğretilmiş' olmasına göre dikkatlice seçilir.

Tarikatımıza üyelik kesinlikle davetiyeyle olur ve üyelerden, farmasonluğun her yönünüyle genişçe ve kendini adayarak ilgilenmesi beklenir. Bu yüzden her üye için hem Zanaat Masonluğunda hem de "Royal Arch" Masonluğunda güncel, aktif ve devam eden üyeliğe sahip olması gibi zorunlu koşullar vardır. Nihayetinde bu amaçla, biz "United Grand Lodge of England"a tamamen destek veriyoruz ve Tarikatın her üyesini "UGLE"ye tam destek ve sadakat vermelerini bekliyoruz."

Ağustos 14, 2012, 05:49:41 ös
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Konu bence yine saptı. Çünkü konuşulan mevzu şu anda için Regius değil. Bildiğim kadarıyla Athelsan Order'ı 2000li yılların ortasında Birleşik Krallıkta kurulmuş bir masonik teşkilat. Üyeleri UGLE üyesi Royal Arch Masonu olmak zorunda.

Ağustos 14, 2012, 08:27:11 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Sayın neumann ;

Elinize sağlık.

Saygılar :)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 15, 2012, 10:41:07 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu yazının konumuz ile tek ortak noktası, gerek bu yazıda gerekse Regius'ta 10. yüzyılın ikinci çeyreğindeki İniltere Kralı Athlstan'dan söz edilmekte oluşu.

Hem yazının kapsamında tarihsel yanlışlıklar var hem de zahmet edip, emek verip bu yazıyı dilimize çevirmiş olan katılımcılarımızın çevirilerinde.

Burada yanlışları ayıklamak istemem doğrusu. Sadece çevirenlere teşekkür etmeliyim.

Ancak bir nokta daha doğrusu bir sözcük var ki dikkatimi çeken, bence o çok önemli: Lonca... Bunun Batı ülkelerinde hiçbir karşılığı yoktur. Lonca bir Osmanlı esnaf ve zanaat topluluğudur; 15. yüzyıl ve sonrasında kendine özgü bir yapılanması vardır. Ahilerden esinlenmelidir aslında ama farklıdır. Orta Çağ sonrasında belki Fransa'daki Compagnonnage ya da İngiltere'deki Corporation adlı kurumlarla benzerliği kurulabilir. Fakat Gild bambaşka bir şeydir ve kesinlikte Lonca ile benzeştiilemez.

Hayrettir bilir misiniz; bazı kitaplarda loca sözcüğünün Türkçesinin lonca olarak verildiğini de görebilirsiniz.

Bu yanlışları ve diğerlerini profesyonel çevirmenler de yapıyor. O nedenle Sayın neumann ve Sayın Caius Keyes'in hiç de gocunmaları gerekmiyor.

Sayın SkullG'nin dediği doğru. Bu yazı, burada incelemekte olduğumuz konuyu saptırıyor.

Fakat ortada bir durum var... Bir emek verilmiş ve bir yazının çevirisi yapılmış. Şimdi ben derim ki, Sayın neumann ya da Sayın Caius Keyes ya da her ikisi birden bu yazıyı uygun olan bir başka bölümde bir başka başlık altında yayınlasınlar. Sonra bu yazının kapsamını orada irdeleyip didikleyelim. Böylece emeğin değerini koruyalım.

Ne dersiniz?

« Son Düzenleme: Ağustos 15, 2012, 10:49:23 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 17, 2012, 02:50:10 öö
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Olabilir bence...

Böylelikle eksiklerimizi görme fırsatı yakalarken öğrenmiş oluruz.

Bu nedenle iki çeviri yeni bir konu başlığı altında tekrar açılmıştır

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php/topic,14392.new.html#new

Burada Regius ile ilgili tartışma,söyleşi  devam edebilir.

Saygılarımla