Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

İdam cezası geri getirilmeli mi?

Evet
25 (50%)
Hayır
25 (50%)

Toplam Oy Verenler: 31

Gönderen Konu: İdam  (Okunma sayısı 21256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 13, 2007, 06:01:08 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Sn. Omnia,

Burasi HER KONUNUN tartisildigi bir ortam oldugu icin politika ve din de tartisildi ve tartisilacak.
Onemli olan tartismayi bilmek.

Benim de diger konularda bazi uyelerle sorunlarim, tartismalarim oldu, fakat gerek ozel mesaj yoluyla, gerekse taraflarin bazi seyleri alttan almasi yoluyla tartismalari COK uzamadan kestik. Keske herkes bunu yapabilse de tartismalar seviyesinde kalsa.
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2011, 02:56:50 ös Gönderen: dogudan »

Temmuz 13, 2007, 06:12:29 ös
Yanıtla #31
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

neyse en azından sabah idam taraftarı sayısı 6 idi idam karşıtları ise 0

gün sonu itibariyle idam karşıtları 3'e yükseldi. Diğer 2 arkadaşıma selamlarımı sunuyorum.

Temmuz 13, 2007, 11:08:32 ös
Yanıtla #32
  • Uzman Uye

Türkiye nin hukuk sistemi inanılmaz derecede problemli.Çok basit davalarda bile avukatlar savunma dilekçelerini yazmadan önce oturup 2 saat düşünüyorlar vurucu bölümü baş tarafa mı son tafara mı yoksa ortaya mı yazsak diye.Çünkü hakim bunları tam olarak ve dikkatlice okumuyorlar.Onlarda kendilerine göre haklı çünkü yetişemiyorlar.Ayrıca hatır gönül işleri tavan yapmış durumda.Türkiye ne yazık ki bir kural devleti değil bir hatır gönül devleti.İşler her kurumda bu yolla yürüyor.Bu tip bir adalet sisteminin olduğu bir yerde idam cezası uygulaması bence çok riskli yoksa bende kaldırılmasından yana değilim.Başta Amerika olmak üzere bir çok gelişmiş ülkede idam cezaları çatır çatır uygulanıyor.Ancak önce hukukun gerçekten hukuk olması lazım.
evet size hak veriyorum
hukuk tam anlamıyla yerine oturmadığı sürece suçsuzlarda idam edilebilir.
izledinizmi bilmiyorum ama birden aklıma Pardon filmi geldi.

Şubat 09, 2011, 06:09:55 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

ben bebek katillerinin idamını onaylıyorum...olaya teorik olarak bakarsak katl kastı önlenebilir nitelikte.mesela birisi beni öldürmek istese ben karşı koyabilirim.ama 0-5  0-10 yaş arsı artık neyse böyle bir durum yok.en azından haberlerde çocuk katillerini sübyancıları görünce öldürüldüğünü düşünmem bile bana mutluluk veriyor.ve içimdeki kini azaltıyor.
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2011, 03:01:35 ös Gönderen: dogudan »

Şubat 09, 2011, 08:15:33 ös
Yanıtla #34

Idam cezasi geri getirilmemelidir, seklinde bir yorum yapmak istedim. Cunku bunun getirileri elbetteki agir olacaktir. Hersey gorundugu gibi olmayip ne yazikki bir anda nelerin olabilinecegini hesap edemeyen bazi ileri goruse hakim olamayanlarin degerlendirmeleri genelde hep ayni olacaktir ; getirilmeli seklinde..

Bilindigi uzere 60 li yillarda Deniz GEZMİS gibi masum insanlarin katledilmelerinin ne kadar ibret verici ortada.. Hala bundan nasibini alamamis insanlik dersini henuz goremememisler disinda utanc verici bir olay olarak ne yazikki hatirlarda kalinmaktadir. Ama biz burada baska bir kisi uzerinde bu konuyu tartismanin bile gereksizligini goruyorum. Cunku bahse konu olan eger Ocalan ise :D buna gercekten guler gecerim. Cunku onun kocaman bir ordusu var ve eminimki boyle bir durum yasanilmis olunsa o zaman Turkiye ulke olmaktan cikacak duruma gelebilir. Ha bunlar benim bireysel goruslerimdir. Onlarin ya da baskalarinin dusuncesi nedir onu da bilemem belki ben cok iyimser olarak olaya yaklasiyorum:)

Bunlar cok detay isteyen mevzular ve bizi asan mevzular.. ulkenin yoneticilerinin dusunmesi gereken konular.. oyunlara cabuk gelebilecek potansiyele sahip oldugumuz icin detaylara inmeden kabataslak degerlendirilen olaylarin vermis oldugu bazi tahrik unsuru icgudulerin birden faaliyete gecmesi sonucunda hircinlasip, saldirgan durumuna gelinerek, karsindakilerin de insan olduklari bir an akillara bile gelemeyecek pozisyona gelindiginde mantik devreden cikip insani duygularini yitirdiginde o zaman korkunc bir insan disi varliga donusmek pek de zor olmayacaktir. Bunun icin de olaylari etraflica dusunmek, tek yanli dusunmekten daha yegdir, dusuncesindeyim.
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2011, 03:01:10 ös Gönderen: dogudan »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Şubat 09, 2011, 09:04:27 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Açıkcası; Sayın Isabella, ben idam cezasının uygulanması gerktiğini düşünüyorum.

Ancak, benlirli kıstaslar ve tabii ki *ideal* **işleyen** bir hukuk sistemi ve *aklı başında* hukukçuların olduğu bir ortamda... Mesela, tüm hapishaneler F tipi yahut ona benzer suçluların bir şekilde arınarak topluma kazandırılabileceği bir yapı oluştuğunda vb.. Liste uzar gider.

Ancak bugün haberlerde gözüme çarpan bir şey, tecavüz suçlularına uygulanacak olan biyolojik müdahale üzerine de eklemek istiyorum. Islah olmayan, hapisten çıkar çıkmaz yeni suçlar işleyen hem de *iğrenç suçlar* ve hatta cana kast edenler; ben idam cezasının kimi suçlarda en son seçenek bile olsa uygulamaya geçmesini desteklerim.

Son tahlilde, dediğiniz gibi bizi aşan mevzular, daha yeni konferans  tebliği hazırlamaya başlamışım, üstüne de iki ayrı  makalenin neresinden çorbaya çevirmeden toparlıyacam diye kara kara düşünmekteyi; evet ehli olan-idareciler düşünsün.. (umarım düşünüyorlardır..:)
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2011, 03:00:55 ös Gönderen: dogudan »

Şubat 09, 2011, 09:09:35 ös
Yanıtla #36

Açıkcası; Sayın Isabella, ben idam cezasının uygulanması gerktiğini düşünüyorum.

Ancak, benlirli kıstaslar ve tabii ki *ideal* **işleyen** bir hukuk sistemi ve *aklı başında* hukukçuların olduğu bir ortamda... Mesela, tüm hapishaneler F tipi yahut ona benzer suçluların bir şekilde arınarak topluma kazandırılabileceği bir yapı oluştuğunda vb.. Liste uzar gider.

Ancak bugün haberlerde gözüme çarpan bir şey, tecavüz suçlularına uygulanacak olan biyolojik müdahale üzerine de eklemek istiyorum. Islah olmayan, hapisten çıkar çıkmaz yeni suçlar işleyen hem de *iğrenç suçlar* ve hatta cana kast edenler; ben idam cezasının kimi suçlarda en son seçenek bile olsa uygulamaya geçmesini desteklerim.

Son tahlilde, dediğiniz gibi bizi aşan mevzular, daha yeni konferans  tebliği hazırlamaya başlamışım, üstüne de iki ayrı  makalenin neresinden çorbaya çevirmeden toparlıyacam diye kara kara düşünmekteyi; evet ehli olan-idareciler düşünsün.. (umarım düşünüyorlardır..:)

Anliyorum:) Senin dusuncen, bana da saygi duymak duser.. Sahsi dusuncelerimi belirttikten sonra yinelemeye gereksinim duymuyorum. Belki de kendince hakli da olabilirsin.. Fakat degisik dusuncelere, fikirlere acik olunma gerekliliginin bulunmasi zorunlu oldugu hallerde degisik bakis acilarina sahip olan bireylerin birbirlerini anlama yonleri hep farkli oldugu icindir ki, burada tam bir uyum maalesef saglanılamamaktadir. Kisisel dusuncelerde bile hangisinin dogru olabilecegi dusunuldugunde ise kisilerin hep benim dusuncem dogrudur anlayisindan uzaklasildigi takdirde ancak saglam bir fikirbirlik elde edilebilinir. Ki, bu duruma gelecegimiz bundan ancak cok yillar sonra gerceklesebilecektir. Simdi mumkun degil.. Neyse konudan uzaklasmayayim, dedigim gibi bana dusen sana sadece saygi duymak olacaktir, ancak bu benim dusuncemin
degistigi anlamina gelmeyecektir. Ayni sekilde sizin de dusuncenizi degistirme gibi bir anlayis da asla hakim olamaz.

Saygilarla,
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2011, 03:00:28 ös Gönderen: dogudan »

Şubat 09, 2011, 09:25:16 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

E hali ile bana da saygı düşer bilmukabil... Zaten bu işi olması gerektiği gibi tartışmaya kalksak hem günler sürer hem de işi gücü bırakır birbirimize gireriz:) Şaka bir tarafa, Amerika da bile kimi eyalette var kimi eyalette yok, asıl mesele aslında yurdum hukuk sisteminin bir şekil düzene girmesi ama nasıl? Artık onu da hukukçular düşünüyordur -inşallah-

saygılar
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2011, 03:00:08 ös Gönderen: dogudan »

Şubat 09, 2011, 09:34:45 ös
Yanıtla #38

E hali ile bana da saygı düşer bilmukabil... Zaten bu işi olması gerektiği gibi tartışmaya kalksak hem günler sürer hem de işi gücü bırakır birbirimize gireriz:) Şaka bir tarafa, Amerika da bile kimi eyalette var kimi eyalette yok, asıl mesele aslında yurdum hukuk sisteminin bir şekil düzene girmesi ama nasıl? Artık onu da hukukçular düşünüyordur -inşallah-

:D aynen.. neyse canim dedigim gibi senin o guzel hatirin icin bu tartismayi surdurmek de gereksiz:) acikcasi sklikla tekrarladigim gibi bu konularda her ne kadar yorum yapmak istemesem de bazi karsit dusuncelere olan alerjim soz konusu oldugundan yorum yapmakta ve dusuncelerimi israrla belirtmekten kacinmiyorum.. malum herseyin bir ziddi vardir ;)

« Son Düzenleme: Şubat 10, 2011, 02:59:53 ös Gönderen: dogudan »

Şubat 09, 2011, 09:36:51 ös
Yanıtla #39
  • Ziyaretçi

« Son Düzenleme: Şubat 10, 2011, 02:59:21 ös Gönderen: dogudan »