Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Seni tüm canlılardan ayırıp insan yapan fark ne ?  (Okunma sayısı 22517 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 11, 2011, 12:48:34 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Hacamat,

Tepki konusunda doğru anlamışsınız. Saçma veya gereksizlik konusuna gelince... Yapmayın sayın Hacamat. Ne açtığınız konu saçma, ne de ben böyle bir insanım. Saçma bulsam, en fazla ileti göndermem, cevap yazmam olur biter. Alınmayın hemen. Ayrıca dünya da gülebilen tek canlı türü biz değil miyiz? :)

Saygılarımla.
enelsır

Mayıs 11, 2011, 01:23:15 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Sorunun yanıtı,doğumda yüklenmiş halde hazır olarak beraberimizde getirdiğimiz ve daha sonra iletişimimizin kısıtlandığı bilinç altının da dahil olduğu,daha sonra aklın ürettiği bilgilerle donanmış üst bilincinde katılımıyla tamamlanan BİLİNÇ olabilir mi?...

Nitekim,bilincini birey olma yolunda değerlendirmeyenleri diğer canlılardan ayırmak pek de doğru olmasa gerek!...

Saygılarımla
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 11, 2011, 05:06:12 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

''Gülmek,ağlamak vs'' bunlar bir olay karşısın da verdiğimiz tepkinin dışa vurulmuş hali. Diğer canlılarda da bunu pek mümkün gözlemleriz.

Sayın ceycet; Dünyaya gelmeden önce  BİLİNÇ altımıza bir şeylerin yüklenmesinden bahsetmişsiniz. Dolayısıyla bizi diğer canlılardan ayıranın BİLİNÇ olduğunu söylemişsiniz.

Ben böyle bir hazır bilgilerimizin olduğunu göremiyorum. Tam tersi diğer canlılar da hazır bilgi mevcut. Örneğin ne yiyeceğini,ne den korkması gerektiğini, o na neyin zarar verebileceğini, çoğu öğretilmeden biliyor.Hatta doğar doğmaz karnını doyurma yeteneğine bile sahip çoğu. Yön bulma yeteneği de sanki bilincine bir şey yüklenmiş gibi. Denizde Yüzmeyi de öğretilmeden bildiklerini düşündüğüm de, bilinç altlarının baya dolu olduğunu görebiliyorum. Sizin dediğinizi doğru kabul etsem bile BİLİNÇ diğer canlılardan bizi ayırmıyor. Daha sağlam bir şey lazım.

O halde bizi diğer canlılardan ayırıp ''İnsan' yapan fark ne?
Saygılarımla

Mayıs 11, 2011, 05:16:50 ös
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Mayıs 11, 2011, 05:32:23 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Evet sayın skullG; Hayal edebilmek bir özelliğimiz fakat sanki belirleyici bir özellik değil. Hayal gücü evet var ama  insanı diğer canlılardan keskin ayırmıyor sanki. Bir aslan gözünü yumduğunda bir ceylanı hayal etmediğini de bilemiyoruz. Evet hayal gücümüz var fakat şu soru çıkıyor ortaya ozaman! hayal gücümüz neden var? Belki de bizi bu soru bir yere götürür.
Saygılarımla

Mayıs 11, 2011, 11:12:52 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Hacamat,
Kim  diyor bilmiyoruz.Hayal kurduğunda düşündüğünde beynin belli bölgeleri  etkinlik gösteriyor(korteks).Bu biliniyor .İnsanla  hayvan  arasında ki  fark  beynin gelismişliğidir.Bilinç düzeyi , hayal gücü  ve soyutlama insana özgüdür.
Saygılarımla
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Mayıs 11, 2011, 11:20:15 ös
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Beyin iç kısmında rekorteks vardır, dış kısmında ise neokorteks. Rekorteks in işlevi tam anlamıyla çözülebilmiş sayılmıyor sanırım.
Ufak bir bilgi ilave edeyim dedim.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 12, 2011, 12:03:55 öö
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

İnsana  bir şey öğretmediğiniz de 0  ''sıfır''kapasite... O zaman  bizi İnsan yapan şey ne?

Dediğiniz çok doğru sayın AQUA fakat hayal edebilmek için önce öğrenmek,bilmek,anlamak şart.

Akıl dediğimiz öğretildiğin de kapasitesini ortaya koyuyor ''ışıldıyor'', buna hayal gücü de dahil. Dolayısıyla akıl ''bilgiler'' olmadığında tek başına hiç bir şey ifade etmiyor.

örnek  '' Denizin var olduğunu bilmeseydik, denizi hayal edebilirmiydik''

Hayellerimizin doğuşunda bilgi var sayın AQUA sanki.

Dolayısıyla İnsanı SAF olarak ele alalım. üzerine bilgi kıyafeti hemen giydirmiyelim.

Sorum net değil sanırım düzeltiyorum.

İlk insan siz olsaydınız. Gözünüzü (bu dünya da, tek başınıza) açsaydınız (hiç bir bilgi olmadan) sizi bu dünya da diğer canlılardan farklı kılan ne olurdu?
Saygılarımla

Mayıs 12, 2011, 12:12:29 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn Hacamat,
Bilinç  düzeyi ,düşünme soyutlama yeteneği  derken bunları saymış  olabilirmiyim.Hayal gücüde  de dahil olmak üzere  hepsi beynin  aynı  bölgesinde birbiriyle etkileşim içindedir.Hayvanlarda  bu bölge  ya yok  ya cok gelismemiş cok ince.
Gözümüzü  ilk  açtığımızda milyonlarca insandan biri olduğumuz bilinciyle  açmıyoruz zaten.
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Mayıs 12, 2011, 10:09:09 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Bilinç,bilgi soyutlama, hayal bunların hepsi aklın içine bilgiler öğretildiğin de yeşeren şeyler. Hiç bir şey bilmeyen, öğrenmemiş bir insan, neyi neden soyutlar.
Son kez...
30 yaşına kadar bir insanı kafeste besle ve hiç bir şey gösterme, öğretme (konuşmayı bile). Sonra o nu ormanın içine çırıl çıplak bırak.
Bu kişiye bakarak bu insanı ( biz hariç ) diğer canlılardan ayırıp insan yapan şey ne olurdu?
Saygılarımla