Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Karakama GÖRE MASONLUK???  (Okunma sayısı 6208 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 25, 2009, 11:13:46 öö
  • Ziyaretçi

Kavramlarla anlatılmak ve değerlerin aktarılması, asılı tam olarak gösteremese de sürekli genişleyen algımızda yeni ufukları birlikteliğinde getireceğini de unutmamak gerekir. Bir zamanlar matematikteki terimler yetersiz kalıp yeni açılımlara ihtiyaç duyulmuştu. Pozitif sayıları negatif sayıları, tam sayılar rasyonel sayıları, irrasyonel sayılar, karmaşık sayılar derken üstün sayılar vb. uzayıp gitti. Emin olunan bir şey varsa da bu sürekliliğin devam edeceği.
İşte masonluk da bu noktada kendini sürekli kılan değişimler zincirinin bir ürünü. Kendini sürekli nefis muhasebesine tutarak sürekli tanımlayan, eksiklerini bu çerçevede tamamlayan, tamamladığı hiçbir şeyden geri kalmayan ve her tamama erdiğinde yeni bir hesaba giren bir disiplinler sistemidir. Slogan laflar ve duygusal ifadeleri bir kenara bırakarak masonluk yorumunu (olgusu demiyorum zira Nietzsche' nin dediğine tamamı ile katılıyorum:''...olgular yoktur, yorumlar vardır!'' ) akıl ve diyalektik temelde ele almak gerekir. bazı zamanlarda masonluğun, belkide diyalektiğinde bir ön safhası olabilceğini de aklıma getirmiyor değilim.

Saygılar,

NOT: Karakam masonik olmasa da şamanik perspektiften masonluğu değerlendirmiştir. Karakam kışın soğuğunda üşüyen kimseye bir acı vermez, belki her zaman faydalı olamadığı gibi...

Şubat 13, 2011, 04:03:34 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Ustanın kendisi olduğu, her kendini bilişte yükseldiği sonsuzluğa akan içrek bir duruştur Masonluk! (kendini) bilmek, (olgunluğa doğru) gelişim ve (bilmek ve gelişim için) süreklilik. işte size Masonluğun üç dogmatik sutunu. Bu üç unsur özün aynı anda farklı yerlerdeki yansımalarıdır. Yada farklı anlarda aynı yerdeki yansımaları. Ama bu üç unsur bir diğerini aynı yada farklı zaman ve alanlarda tamamlayan, birbirlerinin olmazsa olmazı Hiram ustanın sırrıdır.
Evrenin ulu Mimarının biricik ustası olan Hiramın üç sutunu Masonluğu ayakta tutan temellerdir. Zaman zaman masonik değerlerin temsil edilmesinde kişiler zaafa düşse de, dileğimiz odur ki düştükleri zaaftan kurtulup yükselişlerinde sürekliliğe ulaşırlar.

Dinsiz, yolsuz, sapsız sanılan bu yolun gerçek irdeleyicileri olarak Masonluğun özünde eleştiriciliği barındırdığını söylemeye gerek yoktur. Tarihteki baskı ve zulüm karşısındaki tutumlar ve ''yapıcılıkları'' bunun en büyük kanıtıdır. çırakları ve kalfaları için kandırılmış inançlılar olarak gören karanlık çağların islam coğrafyasındaki skolastik temsilcileri geçmişte tutuşturlan batıni ışığın sönmesi için uğraş vermektedirler. Şimdi anlaşılması gereken temel konu şudur; toplum nezdinde Masonik kardeşliğe herkesten ve herşeyden daha çok destek olmamız gerekmektedir. Tanrının ahtapotu kutsal ittifaklarıyla dünyayı sarıp kuşatırken evrensel değerlerin savunucusu olan masonlar kıskaca alınmak üzeredirler.
Masonluk nedir derken aslında ne değildir demek daha doğru bir yaklaşım olur. Masonluk skolastik değildir! Masonluk nakilci değildir! Masonluk düşmanlık değildir!

Şubat 13, 2011, 04:55:46 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karakam'ın bu "biraz sanatçımsı" diyebileceğim deişleri çerçevesinde, dileklerine katılmakla birlikte düzeltmek istediğin noktalar var. Onlar da şöyle:

Masonlukta dogk-matik sütunlar yoktur. Masonluk dogmaların her türüne karşıdır.

Bu üç sütunun bir simge olan Hiram Usta ile bağlantısı yoktur. Üç sütun ayrıdır, Hiram Usta ayrı. Masonlukta simgeler ve alegorileri ille de birbirine bağlamak gerekmez.

Masonlukta "Hiram Usta Evrenin Ulu Mimarı'nın biricik ustası" diye bir anlatım yoktur.  "Evrenin Ulu Mimarı" bir simgesel kavramdır. "HiramU sta" bir başka simgesel kavramdır. Bunların birbirleriyle bağıntısı yoktur.

Biunlar anlayabildiklerim... Birkaç kez okumama karşın anlayamadığım deyişler üzerine ise elbette bir diyeceğim olamaz.

Hele masonlar niçin kıskaca alınmak üzereymiş, bunu hiç anlayamadım doğrusu...

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 13, 2011, 06:38:32 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Kıskaç simgesel bir anlatımdır. Bilinçli yada bilinçsiz şekilde hurafelerin ve cehaletin yaygınlaşması karşısında Masonluğun duruşunu temsil etmektedir. Dogmatik olmayan bu değerler sütunu bir şekilde cehalet sarmaşıkları tarafından sarılmakta, en azından dünyadaki gelişmeleri ben bu açıdan değerlendiriyorum.
Yazılarımda bir derece duygusallığa kapılmış olabilirim. Bu yüzden ''sanatçımsı deyişler'' i yazmışımdır.

Evrenin ulu mimarı ve onun ustasından maksadım; bir harici olarak simgesel anlamlarına vakıf olmadığım bu değerleri, harici bakış açısından görebildiğim kadarıyla simgelemeye çalıştım. Anlatımımın, belki simgesel ifadelerin derinliğine vakıf olmadan yapmaya çalıştığım için masonik açıdan tartılmasının pek doğru olmayacağı kanaatindeyim.

Masonluk yerine göre; herşeyi eleştiren, yerine göre herşeyi eleştirmeyen bir düşünceye sahiptir. Bugünün kabulünü yarın eleştirmeyecek denemez, yada yarının eleştirisini bugün yapacak da denilemez.

Değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.

saygılar.

Şubat 22, 2011, 11:52:04 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Moral değerler bütünü. Bireysel olgunlaşma ocağı. Ayrı ayrı bilinçlerin bir araya gelerek tek bilinç şeklinde hareket etmeleri.