Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Harici Türkiye de ki Mason Locasıyla Nasıl İletişim Kurabilir ?  (Okunma sayısı 46048 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 13, 2011, 09:14:12 öö
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Mustafa Kemal'in iletisinde açıkça belirtmiş olduğu üzere, bizim yani bu forumun üyeleri ve izleyicileri için böyle bir iletişimin kurulmasına hiç de gerek yok. Böyle bir iletişimi ancak basın ve medya kurmak ister; kendi yöntemleri uyarınca bir haber, röportaj ya da benzeri bir yayın çalışmasının verilerini toplamak için. Yapmışlardır da... Ancak sonra ne gördüklerini, ne konuştuklarını tam olarak ve doğru biçimde aktaramamışlardır çünkü onların üzerindeki yayın yönetmenleri yapılan çalışmanın orasını burasını kırpar ve orasına burasına olmadık şeyler sokuşturur.

Sayın sundance ritler hakkında bilgi edinmek istiyor. Burada bol bol var. Dahasını da sormak istiyorsa sorsun anlatalım.

Sayın sundance Masonluktaki kefillik konusunda bilgi almak istiyor. Burada var. Yetmiyorsa, hangi ayrıntıları öğrenmek istiyorsa, sorsun, anlatalım.

Burada anlatalım eksik kalanı; başkaları da yararlansın.

Ha, Sayın sundance edineceği bilgilerin kendisine özel olmasını istiyorsa, paylaşmamak dileğindeyse o ayrı.

Böyle bilgileri telefonla mı alacak?... Olmaz öyle şey. e-posta ile mi alacak. Kuşkulu.

Zaten ille de gidip görüşmek istiyor.

Peki gidince kiminle görüşecek?... Orası bir derneğin yönetim merkezidir. Soracağı soruyu kimin yanıtlayacağını bulması bile zordur.  Nitekim anlayabildiğim kadarıyla Sayın Lethe yönetim sekreteryasında görevli birisiyle görüşmüş; bir masonla bile değil.

Mason olsa ne fark edecek?

Görüşülecek olan mason, sorulacak soruya yanıt verebilecek nitelikte donanımlı mı? Sayın sundance oradaki tüm masonların soracağı soruları yanıtlayabileceini sanıyor. Yanılıyor. Sorusunun yanıtını bilmeyebilirler. Yetkisiz olabilirler. Yanıt vermek istemeyebilirler. Bunun için de sonuç baştan savma gibi olacaktır büyük olasılıkla.  Belki de kendisine birtakım kitapları okumasını salık verip, istediği bilgileri o kitaplarda bulabileceklerini söyleyeceklerdir. İşte bu büyük olasılık.

Bu işin başka seçeeği?

Söylendi: masonlar.org.... Burada her şey var. Tek olmayan forum kuralları uyarınca ritüelik ayrıntılar. Eh, Masonluğun ezoterik bir kurum olduğunu bilerek, buna saygı göstererek, bırakalım da onlar da masonların kendilerine kalsın.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 13, 2011, 10:31:56 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM' ın belirttiği gibi benim görüşmem sekretarya kısmından ibaretti. Ancak amacımda zaten içeri girip bir kültür turu atmak değildi. Zaten yazdıklarımla ifade etmek istediğimde, Mason' larinda bizlerin içinden olan bireyler oldukları, öcü olmadikları idi.

Ayrıca Sayın sundance' nin sorusuda sanki daha çok Yüksek Şura' nın yanıtlayabileceği gibi bir intiba uyandırdı bende. Sonuç olarak HKMBL' de ilk 3 rit ile ilgili çalişma yapılıyor. Yüksek Şura' ya ise sorular yöneltmek ( en azından Mason olmayan bir birey olarak ) hiçte akıllıca görünmüyor. Bu anlamda en sağlıklı yöntem elbette forumdan faydalanmak.

Saygılarımla,

Ocak 13, 2011, 04:48:38 ös
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sormak istediğim konu ne Yürksek Şüra ile ilakalı ne de Loca da yapmak istediğim bir gezinti ile ilgili. Konuyu York Riti Masonu arkadaşlarım ve akrabalarıma sordum. Türkiye de ki Locaya danışmamı önerdiler. U.G.L.E. ye mail attım,cevabı Türkiye de ki Locanın vereceği yönünde oldu.

"Dear Mr *********

Thank you for your email of 5 January.

I suggest that you contact the Grand Lodge of Turkey who will be able to assist you further with information on Freemasonry there.

Yours sincerely

For Grand Chancellor"

Ben sadece Türkiye de ki Locyla nasış irtibata geçebileceğimi, prosedürleri merak etmiştim. Konu sadece Türkiye de ki Locanın verebileceği bir cevap veya yorum ki yukarıda gördüğünüz maili göndermişler.

Saygılarımla

Ocak 13, 2011, 04:57:15 ös
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Buna elbette böyle yanıt verirler.

Başka ne diyebilirlerdi ki?... "Please visit the website www.masonlar.org. All information you need is availabla over there." mi diyeceklerdi?

Sevgiler.

Ocak 13, 2011, 04:59:25 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Tamam arkadaşlar, ne konuyu ne ne sorduğumu biliyorsunuz. Soruyu sormamış olayım. Sorduğum için özür dilerim hepinizden. Soruyu soran binayı terk etti.

Saygılarımla

Ocak 13, 2011, 05:49:36 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sayın Sundance,

Sizi kızdırmak için değildi ifadelerim. 'kültür turu' ifadesini ise ozellikle seçtim. Amacım ise Sayın ADAM' ın tebessüm etmesi idi. Sorunuzun cevabını forumda bulacağınıza kendi adıma inancım tam. Bir deneyin derim :)

Saygılarımla,

Ocak 14, 2011, 10:06:51 öö
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

'Bir gün ise "kapıyı çalınız, açılacaktır" ifadesini test ettim. HKEMBL' nin merdivenlerini çıktım ve kapıyı çaldım. Kapı açıldı,'

demişsin... uzun süredir bu kadar güldügümü hatırlamıyorum. Mızah bolumunun acıklaması olarak senın bu cumlenı koymuslar...

Isa'nın bır sözü daha var test etmek istersen diye söylüyorum...
Bugün Dünyayı daha güzel bir yer yapmak için ne yaptın?

Gidip bizim evin kapısını caldım... açılıp açılmayacağını merak ettim. Açıldı.

Kızmayın şaka yapıyorum. Niye Masonlarla iletişim kurmak istiyorsun ki? Ne diyeceksin? Yani buradaki Masonlara söyleyemeyip yüzyüze söylemek zorunda olduğun ne olabilir? Aklıma TV de hep bu durumlarda yapılan açıklamalar gelıyor... Konuşursam Türkıye sarsılır!
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Ocak 16, 2011, 03:56:40 öö
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Benim şöyle bir sorum olacak, MASON nickli adminimizin daha önce bir soruya cevaben "biz aslında üniversite öğrencilerini kendimize çekmek isteriz ama bazı yasal engeller var,onların bize ulaşması lazım" tarzında bir söz söylediğini hatırlıyorum. Ben zamanında Türkiye derecesi yapmış, İstanbulun en yüksek puanlı üniversitelerinden birinde okumaktayım. Eğer derneğinize geldiğimde kendimi ve fikirlerimi düzgünce ifade edersem bu benim için bir başlangıç olabilir mi? Yoksa tanıdığım bir mason olmadığı sürece aranıza katılmam imkansızmı?

Ocak 16, 2011, 08:11:13 öö
Yanıtla #18
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sayin ardahan,

(...)
Ilk sorunuza cevabim kisaca hayir. Masonik yasalarda "Kisinin universiteyi bitirmis olmasi zorunludur." gibi  bir ibare bulunmuyor. Ancak genellikle yeni uye secimlerinde kisinin isi, hayati ve duzenini yerine oturtmus biri olmasi beklenir. Ogrenci olan bir kisiyi tercih etmeyebilirler.

Ikinci sorunuz ile ilgili olarak oncelikle forumda arama yapmanizi ve cevaplarin yetersiz gelmesi durumunda sorularinizi yeni basliklar halinde sormanizi rica edecegim. Konu ile ilgili bircok bilgi verilmisti.
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=640.0
http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=3397.0

Mason tanidigi olmayan kisi kendisi giderek Locaya basvurabilir. Fakat bu sekilde basvurusu kabul edilen kisi sayisi oldukca azdir. Cunku basvurunuzun kabulu icin en az 2 Kardesin size kefil olmasi gerekmektedir. Basvurunun kabulu durumunda ise 6 ay ile 3 sene arasinda sren arastirma safhasina gecilir. Benim bulundugum Locaya bir ogrenci gelerek kapiyi calip ''Merhaba ben üye olmak istiyorum" derse, kisinin talebini geri ceviririm. Mason Locasi her cani isteyenin sokaktan gecerken basvurabilecegi yada uye olarak alinabilecegi bir yer degildir. Uye olmak isteyen kisiler uyeler tarafindan secilir.

Fakat bu konuda karamsar dusunmenizide istemem. Universiteler Masonlarin oldukca yogun bulundugu yerlerdir. Yasam tarziniz, itibariniz, olgunlugunuz ve kisiliginiz ile dikkat cekmeniz durumunda zaten teklif gelecektir. Eger teklif gelmemisse kendiniz basvurdugunuzdada onay verilecegini sanmiyorum.

Saygilarimla

Ocak 16, 2011, 09:46:56 öö
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Burada yazacaklarım biraz "ters" olabilir; kusura bakmayın. Hiç kimseyi de hedef almakta değilim.

Şayet bu konu bu forum alanında değil de bir başka yerde dile getirilmekte olsaydı, bu kadar çok şaşırmazdım.

Bu forum alanında anlatılmış, açıklanmış olanlar öyle bir birikim oluşturmuş durumda ki, bunları başka hiçbir yerde, birkaç kitabı üst üste koysanız bile bulma olanağınız yok. Birada Masonluk ile ilgili ve bağlantılı olmak üzere başka hiçbir yerde bulunmayan ölçüde geniş ve ayrıntılı bilgi verilmiş durumda.

Doğru mu, yanlış mı?

Bu böyleyken, bir forum üyesi niçin gidip de bir büyük loca ile iletişim kurmak isitiyor? Amacı ne?

Masonluğa girmek için başvuruda bulunmak mı?...

Öyleyse, önce kendini ölçüp, biçip, tartmalı. Masonluğa girebilecek, mason olabilecek niteliklerin hepsine sahip olup olmadığı konusunda bir öz eleştiri yapmalı. Sonrasını ise Sayın SkullG açıklamış. Daha önce benzer açıklamaları yapmış olanlar da var.

Başvuruda bulunmak değil, Masonluk hakkında, o büyük loca hakkında daha ayrıntılı bilgi almak mı?

Öyleyse, bence bu sitede bu bağlamda bilgiler veren kişilerin anlattıklarına inanmıyor demektir. Anlatılanları yetersiz buluyorsa sorabilir; yanıtını alır. Ancak bir "güvensizlik" söz konusu ise, o kişinin öz eleştiri yapması gerektiği kanısındayım.

O da değil de masonları görmek, bireysel olarak nasıl kişiler olduklarına bakmak mı?

Ne demek yani bu?... Senin benim gibi sıradan kişiler işte... Sokaktaki sıradan adamlardan belki biraz daha iyi giyimli, belki biraz daha güler yüzlü, belki biraz daha nezih ve nazik ancak büyük ve isim yapmış bir şirkette ya da yüksek eğitim kurumlarının akademik düzeylerinde ya da ciddi ve önemli işler yapan sivil toplum örgütlerinde, başka sosyal derneklerde görülebilen kişilerden pek farklı değil...

Şu halde nedir bu heves, ille de büyük localarla iletişim kurmakta? Bunun gerekçesi nedir?

Bir bilen varsa bunu açıklasın lütfen. Ancak kendine özel nedenleri olduğunu da söylemesin lütfen.  Bu forum ortamındüa açıklanamayacak "kendine özel" bir neden bulunabileceğini sanmıyorum.

Kaldı ki daha önce söylemiş bulunduğum bir sözü burada yinelemek durumunda olacağım: Hiç kimse bir mason örgütünden burada edindiği bilgilerden daha fazlasını, daha genişini, daha ayrıntılısını elde edebileceğini sanmasın. İşte o zaman tam bir düş kırıklığına uğrar. Hiçbir büyük locanın yetkilileri size bu forum alanında anlatılan ve açıklanan bilgileri vermez, vermeyecektir, veremez.  

« Son Düzenleme: Ocak 16, 2011, 09:50:59 öö Gönderen: ADAM »