Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mustafa Kemal Atatürk'ün Mason Olduğu İddiasıyla İlgili Bir Soru  (Okunma sayısı 135691 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 22, 2019, 12:38:50 ös
Yanıtla #190

Ulu Önder Atatürk'ün Mason olduğuna dair elimizde belge yoktur.

Yukarıda belirtmeyi unutmuşum, şimdi aklıma geldi.

Bu cümleden illa ki bir sonuç çıkarılması gerekiyorsa, bence çıkarılması gereken o sonuç :

"Masonlar elinde belge olmadan konuşmazlar".

sayın caliper, macaristan büyük locası ile alakalı bazı kayıtlar ve belgeler var. Zamanı geldiğinde açıklayacağım. Ulu önder M. K. Atatürk'te kayıtlara göre kardeşimizdir.
“Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilmem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!”

Temmuz 22, 2019, 12:52:15 ös
Yanıtla #191
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın karahan'nın yazısına dair eleştirilerime devam ediyorum.

Masonluk kimseyi emri veya yönetimi altına almaz. Kimseden de bunu beklemez.

Ülkenin en tepesinde bulunan insan, Mason olsa bile bu hiyerarşik yapının içerisinde zaten bulunmaz. Birçok Mason devlet başkanı olduğu için, bu çok önceden düşünülmüştür Sayın karahan, merak etmeyiniz. Devlet Başkanlarına 33. derece ünvanı verilir, buna "onurlanma- onurlandırma" denilir. Harici olsa bile kendilerine bu ünvan teklif edilir. Atatürk'e de bu ünvan teklif edilmiştir.

Kısacası Masonluk sizin düşündüğünüz gibi bir oluşum değildir. Pek çok şeyi önceden görür, ona göre tedbirini alır.

Saygılarımla ve sevgilerimle

Sayın Caliper,

Mustafa Kemal Atatürk’e 33. derece ünvanının teklif edildiğinin belgesi elinizde var mıdır? Yoksa, teklif edilmedi lakin teklif edilseydi de bu şekilde onore edilirdi düşüncesiyle atıfta mı bulundunuz? 

Temmuz 22, 2019, 01:15:33 ös
Yanıtla #192
  • Uzman Uye

Devlet başkanlarına teklif edilir ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Temmuz 22, 2019, 01:20:24 ös
Yanıtla #193
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ulu Önder Atatürk'ün Mason olduğuna dair elimizde belge yoktur.

Yukarıda belirtmeyi unutmuşum, şimdi aklıma geldi.

Bu cümleden illa ki bir sonuç çıkarılması gerekiyorsa, bence çıkarılması gereken o sonuç :

"Masonlar elinde belge olmadan konuşmazlar".

sayın caliper, macaristan büyük locası ile alakalı bazı kayıtlar ve belgeler var. Zamanı geldiğinde açıklayacağım. Ulu önder M. K. Atatürk'te kayıtlara göre kardeşimizdir.

Melchizedek Kardeşim, belge varsa Büyük Locamız bu belgenin doğruluğunu inceler, doğruysa bu belgenin açıklanıp açıklanamayacağı Büyük Loca'nın takdirindedir.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Temmuz 22, 2019, 01:23:30 ös
Yanıtla #194
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Ülkenin en tepesinde bulunan insan, Mason olsa bile bu hiyerarşik yapının içerisinde zaten bulunmaz. Birçok Mason devlet başkanı olduğu için, bu çok önceden düşünülmüştür Sayın karahan, merak etmeyiniz. Devlet Başkanlarına 33. derece ünvanı verilir, buna "onurlanma- onurlandırma" denilir. Harici olsa bile kendilerine bu ünvan teklif edilir. Atatürk'e de bu ünvan teklif edilmiştir.

Kısacası Masonluk sizin düşündüğünüz gibi bir oluşum değildir. Pek çok şeyi önceden görür, ona göre tedbirini alır.

Sayın Caliper,

Mustafa Kemal Atatürk’e 33. derece ünvanının teklif edildiğinin belgesi elinizde var mıdır? Yoksa, teklif edilmedi lakin teklif edilseydi de bu şekilde onore edilirdi düşüncesiyle atıfta mı bulundunuz?

Sayın Mars,;

Atatürk'e teklif edilmiştir. Forum arşivine ayrıntılı bir açıklama bulabilirsiniz.

Yanlış hatırlamıyorsam benim de bu konuyla ilgili paylaşımım vardı forumda.

Sevgilerimle ve saygılarımla
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Temmuz 22, 2019, 01:38:17 ös
Yanıtla #195
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Türkçü mason olamaz demedim.
Atatürk mason olamaz dedim.
Atatürk misyoner değildir dedim,Sn.dino nun iddiasına.

Atatürkün çevresinde bir çok masonun olması herhangi bir şey e delalet değildir.O dönem çevresinde becerikli iş nilen insanlara ihtiyacı vardı oda buna önem verdiği için Atatürkün etrafında ve yanında idiler.
Atatürk için mühim olan liyakatlari idi.

Atatürkü mason görmek elbet masonlar için önemlidir.Syni konuyu daha önce yorumlamıştım Atatürk mason olsa direk 33.derece olurdu deniliyor masonluk ta bununda bir çok örneği vardır mutlak peki dogrumudur?buna beni kimse inandıramaz.

O insan mason deyimi ile hala hamtastir.
Sadece unvanı icin33 .derece verildiği zaman ortadan liyakat kalkar,hak hukuk kalkar.

Masonluk buna ancak böyle çare bulabilir.
Sorarım vasfi olmasa o kişiye mason üstadı dermiydiniz?
Atatürkün son 10 yılında tek derdi neredeyse bu ülke idi.Masonlugu ile ilgilide kimsenin belge falan göstereceğide yok.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 22, 2019, 01:48:08 ös
Yanıtla #196
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Atatürkü mason görmek elbet masonlar için önemlidir.Syni konuyu daha önce yorumlamıştım Atatürk mason olsa direk 33.derece olurdu deniliyor masonluk ta bununda bir çok örneği vardır mutlak peki dogrumudur?buna beni kimse inandıramaz.

O insan mason deyimi ile hala hamtastir.
Sadece unvanı icin33 .derece verildiği zaman ortadan liyakat kalkar,hak hukuk kalkar.

Masonluk buna ancak böyle çare bulabilir.
Sorarım vasfi olmasa o kişiye mason üstadı dermiydiniz?
Atatürkün son 10 yılında tek derdi neredeyse bu ülke idi.Masonlugu ile ilgilide kimsenin belge falan göstereceğide yok.

Demokratik ülkelerde, her devlet başkanına, Mason olsun veya olmasın 33. derece teklif edilmesi bir gelenektir, kural değildir ve evet örnekleri vardır. Bu geleneği uygulamayan yerler de var mı derseniz evet vardır.

Bu ünvan; fahri bir ünvandır, Masonluğun devlete bağlılığını sembolize eder.

Yazılarımı sizi inandırmak için yazmıyorum ayrıca sayın karahan. Forum üyeleri ve forumu dışarıdan okuyan kişiler doğru bilgi edinsin, dezenformasyona uğramasınlar diye yazıyorum.

Temmuz 22, 2019, 02:07:51 ös
Yanıtla #197
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sevgili caliper alınmayın hemen elbette öyle düşünmedim.
Derdimde o değil zaten sadece doğru bilgi.
Fahri masonluk sizce Atatürk kabul eder miydi?
Masonluğun göstermelik olarak bile olsa kişiye teklif edilmesi bir unvandan başka bir şey değil.

Cumhuriyet dönemindeki localarda mason olan kişilerin  masonluklari düzenli miydi diye sorsam mesela ziya gökalp yada namık kemal düzenli masonmuydu?yada o tarihte bu konu önemli degilmiydi?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 22, 2019, 02:20:49 ös
Yanıtla #198
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Atatürk'e hem normal Masonluk hem de 33. derece teklif edilmiştir.

https://www.mason.org.tr/tuerkiye-de-uenlue-masonlar

Bu adreste yazan Kardeşlerimizin belgeleri mevcuttur. Elbetteki bunlar dışında birçok Kardeşimiz de var. Ama malumunuz bir kişi kendi Masonluğunu hayattayken açıklamadı ise, vefatından sonra açıklayabilecek merci ailesidir.

Temmuz 22, 2019, 02:21:58 ös
Yanıtla #199
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Caliper,

Sayın Mars,;

Atatürk'e teklif edilmiştir. Forum arşivine ayrıntılı bir açıklama bulabilirsiniz.

Yanlış hatırlamıyorsam benim de bu konuyla ilgili paylaşımım vardı forumda.

Sevgilerimle ve saygılarımla

Teşekkürler inceleyeceğim.