Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Çalışma Zamanı  (Okunma sayısı 12851 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 22, 2011, 01:55:14 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu terimin buradaki kullanımı Masonluk ile bağlantılı; herhangi bir başka konuda ya da genel olarak değil… Bu, birey ile bağlantılı bir terim de değil; bir mason topluluğu, örneğin bir loca ile bağlantılı… Üstelik bir locanın genel çalışmalarıyla bağlantılı da değil, doğrudan “mabet” denilen yerde yapılan toplantılarıyla hatta oturumlarıyla bağlantılı…

Dolayısıyla bu başlık, çalışma zamanı, Masonluk ile bağlantılı olarak düşünüldüğünde hayli özel bir terim.

Herhangi bir locanın mabetteki toplantılarını belli günlerde yaptığını biliyoruz. Örneğin her ayın ilk ve üçüncü Çarşamba günü gibi… Peki ama bir loca mabetteki ritüelik çalışmalarını o gün içinde ne zaman yapar? Ne vakit başlar ve ne vakit bitirir?

Localarda çalışma zamanı terimi işte bunun yanıtını verir.

Genellikle locaların toplantılarının akşam saatlerinde düzenlendiğini biliyoruz. Bu çoğunlukla böyle ama zorunlu da değil hani. Sadece çoğu masonların gündüz işlerinde çalışıp o belli günlerde akşam saatinde loca toplantısına gidebilmeleri nedeniyle öyle. Oysa toplantılarını özellikle hafta sonu günlerinde, gündüz saatlerinde yapan localar da yok değil.

Ancak localarda “çalışma zamanı” diye bir kavram gündeme geldiğinde, denilmek istenen bu değil.

O değil, bu değil, peki ne?

Bir mason locasının mabette yaptığı oturumun açıldığı ve kapatıldığı simgesel saatler var. Çalışma zamanı da o arada geçen ve gene simgesel bir nitelik taşıyan süre.

Masonlukta çok şey simgesel… Hani neredeyse her şey simgesel.

Böyle olunca da dışarıdan bakıldığında o loca toplantısına akşam saat 19.00 sıralarında başlar 21.00 sıralarında son verirmiş ya da 16.00 sıralarında başlar 18.00 sıralarında son verirmiş, hiç fark etmez. (Bir oturumun genellikle 2 saat kadar sürdüğünü de biliyoruz.)

İşin ilginç yanı şu ki Masonlukta “çalışma süresi”nden söz edildiğinde bu simgesel bir anlam taşımıyor. Ancak bu sürenin başlangıç ve bitim anı ile bu iki an arasındaki zaman (süresi her ne olursa olsun) simgesel olarak değerlendiriliyor.

Biraz karışık oldu galiba… Örnek verirsem daha anlaşılır olabilir.

Önce çalışmaya başlama zamanını alalım… Masonlar falanca derecenin oturumunda ne zaman çalışmaya başlar? Bu ne olabilir? Nasıl belirtilir?

Bu hem belli bir saat olabilir hem belli bir zaman tanımı. Belli saat daha kolay olanı. Örneğin “sabah saat 6’da” diyebilirsiniz buna. Aslında ondan daha tutarlı bir zaman “güneş doğarken” gibi bir anlatımda yer bulur, biraz belirsiz ve değişken gibi dursa da…

Sonra sıra çalışmayı bitirime ya da çalışmaya son verme zamanına gelir. Aynı şekilde buna “akşam saat 6’da” diyebilirsiniz ya da karşılığını “güneş batarken” tarzında verebilirsiniz.

Bunun üzerine şöyle bir simgesel açıklama yapıştırabilirsiniz: Masonlar aydınlıkta çalışır.

Bunlara göre hani o pek de bir anlamı olmayan çalışma süresi, daha iyi bir deyişle çalışma zamanı ne olur?... Eğer belli saatleri vermişseniz “12 saat süresince” dersiniz, güneşin doğuş ve batışını esas almışsanız “gün boyunca” diye bir simgesel deyiş kullanırsınız.

Biliyorum, kimi masonlar bunları okuyunca bana gülüyor. Elbette gülerler. Masonlukta böyle şeyler yok aslında. Bunları ben uyduruyorum. Fakat benzerleri var, değil mi? Ben burada forum kurallarının 17. maddesini çiğnememeye özen gösterirken böyle bir anlatımın açıklayıcı olduğunu düşündüm. siz başka türlüsünü yapabilirsiniz.

Zaten ne fark eder ki?... Simgesel çalışmaya başlama ve bitirme zamanları, Masonluğun tüm derecelerinde aynı değil; bunu da biliyoruz. İlgili derecenin ritüeli uyarınca belirleniyor. Kiminde simgesel olarak gündüz, kiminde gece, kiminde tam bir gün boyu, kiminde hep çalışılıyor. Her birinin kendine göre bir gerekçesi var ama o gerekçe ancak ritüel ile birlikte bir anlam kazanıyor. Ritüele, Masonluğun o derecedeki öğretimine bağlanmazsa saçma sapan görülebilir. Bunu antimasonik kitaplarda çok görürsünüz:

“Masonlar akşamın altısında çalışmaya başlar ve sabaha kadar çalışırlar. Bu da onların karanlık ve hain emellerini, toplantılarında gayri ahlâki işler yapıp ettiklerini göstermez de neyi gösterir?”

Simgeciliği (Sembolizmi) anlamayan ve anlamak da istemeyen, çarpıtmaya kalkışıp alaya alan kişilere söylenebilecek bir şey yoktur.

En önemli nokta belki de şudur: Her ne olursa olsun tüm bu saatler bir düzeni yansıtır. Masonlar, çalışmalarını belirli bir düzene uyarak yürütür.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 02, 2012, 01:14:38 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Merhabalar,

Öncelikle merak ettiğim ve gidip yerinde sorduğum bir soru idi. Bilgilendirme açısından iyi bir yazı olmuş öncelikle sayın ADAM'a teşekkürler. Sormak yada yorum olarak algılanırsa yorumlamak istediğim birkaç nokta mevcut, şimdi çalışma saatlerinden bahsettik ortalama ya da tam olarak iki saat sürüyor. Loca dan locaya saatler ve günler değişiklik gösteriyor değil mi ? Yani aynı büyük locaya bağlı localar farklı gün ve farklı saatler olarak çalışmalarını ayarlayabilir mi ? Yoksa belirlenmiş bir gün ve saatlerde mi çalışmalarını gerçekleştirirler ? Birkaç sorum da kıyafet üzerine olacak ama sanırım onun başlığı burası değil sormam doğru olmayacak onun başlığına bakayım var ise sorumu orada sorayım yok ise yeni bir başlık açarım sorumu tarafınıza iletirim.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Temmuz 02, 2012, 03:53:01 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Büyük Loca bir locanın toplantı süresine sınır koymaz. Ancvak pek genel olarak bakılınca bir locanın toplantı süresinin ortalama yaklaşık 2 saat sürdüğü görülüyor. Özellikle seyrek toplanan locaların bir toplantı günündeki toplantı süresi çok daha fazla olabilir. Ancak toplantı ile oturumu birbirine karıştırmayalım. Bir günün toplantısı birbirini izleyen birkaç oturumdan oluşabilir ve bunların arasında bir teneffüs de verilebilir.

Locaların hangi gün ve nerede, ne kadar süre ile toplanacağını, locanın çalışmakta olduğu bölgede, ilgili binanın yetkili yönetim organı kararlaştırır. Kuşkusuz bunu yaparken orada çalışan tüm locaların hem istemlerini göz önünde tutar hem hepsinin bir uyum içinde olmasını gözetir.

Ancak tüm bunlar benim daha önce anlatmış olduğum "çalışma zamanı" ile farklı, sadece yönetimsel işler, değil mi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 02, 2012, 05:10:17 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM,

Bahsettiğiniz çalışma zamanlarının simgesel olması Rozkrua (AMORC) Kardeşliği'nde de görülen bir özellik. Örneğin, Rozkrua üyeleri, haftalık bireysel çalışmalarını Perşembe akşamında gerçekleştirmeye özen gösterirler. Bu kesinlikle bir zorunluluk değildir (zaten nasıl olsun ki, adı üstünde bireysel çalışma, gizli kamerayla adamın evini gözetleyecek değiller ya) ama yine de simgesel önem taşır. O önem de, kardeşliğin raporlarına göre, Firavun III. Thutmose zamanında, Karnak'ta bir Perşembe akşamı tarihteki ilk Rozkrua toplantısının yapılmış olmasından kaynaklanır.

Benzer simgesel uygulamaların masonlukta da olduğuna inandığım için bir örnek teşkil etmesi umuduyla yazdım. Böylece sanıyorum hem forumun 17. kuralını çiğnememiş olduk, hem de daha somut bir benzetmeyle açıklayıcı olabildik.

Saygılarımla.

Şubat 22, 2018, 02:30:49 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Emek olan her şeyin güzel olduğu gibi faydalı bir çalışma teşekkürler ADAM

Saygılarımla ...
Whom united with virtue, death shall not seperate.