Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa girmek çok zor mudur?  (Okunma sayısı 19171 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 15, 2014, 12:58:36 ös
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu halde konuya dönelim.

Çok zor mudur Masonluğa girmek?...

Yoksa asıl zorluk, girmeyi bilinçli olarak istemek ve bunun için hazır olmakta mıdır?

Yoksa işin orası bile kolaydır da asıl zorluk ondan sonrasında mıdır?
« Son Düzenleme: Kasım 15, 2014, 01:23:59 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 15, 2014, 01:18:28 ös
Yanıtla #21

Bence, Mason olmayı istedikten sonraki aşama daha zordur. Çünkü sabırlı olmak gerekmektedir. Beklemek ve belirsizlik işin zor kısmı olmalı. En azından benim için öyle. ''Acaba ne olacak, girebilecek miyim?'' gibi sorular insanın aklını meşgul ediyor. Belirsizlik cidden zor.
          Oysaki Mason olmayı gerçekten candan isteyen biri, bu süreç tamamlandıktan sonra artık karşılaşacağı sürprizlerle kendini meşgul edecektir. ''Süreç tamamlandı. Şimdi ruhumun gıdasını alma vakti.'' diyerek Mason localarındaki hazineleri keşfetmeye başlayacak. En heyecanlı kısım da bu olmalı. Bu, tıpkı insanın sevdiği mesleği yapmak isteyip, bu mesleği edindikten sonra işinde başarı olması gibidir. Eğer Mason olmayı bir ideal haline getirirsek bu işin üstesinden gelebiliriz.
Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez.
Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.

Kasım 15, 2014, 01:29:47 ös
Yanıtla #22
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

En son iletiye bakarak şöyle sormalı:

Masonluğa girdikten sonra artık sabırlı olmaya gerek kalmaz mı?

Masonluğa girdikten sonra yapılmısı gereken işler, örneğin özeleştiriden falan söz edilir, kolay mı?

Bundan sonda her şey açık seçik mi? Sadece sürprizler mi var? Ne gibi? Hiç belirsizlik yok mu?

Orada keşfedilmeyi bekleyen hazineler mi var? Nasıl?

Mason olduktan sonra bir kez, bu işin artık ne ideali kaldı ki? Sonrası sadece toplantılara gidip gelmekten ibaret değil mi?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 15, 2014, 01:48:29 ös
Yanıtla #23

Mason olduktan sonra sabırlı olmak gerekse de, sonuç olarak o bütünün parçalarından biri de siz oluyorsunuz. ''Acaba Mason olabilecek miyim?'' muammasından kötü olmasa gerek bu bekleyiş. Bu şekilde bir bekleyişi, sabrı tercih ederim.
          Her şey tabi ki açık seçik değildir. Bildiğim kadarıyla derece atladıkça kapılar sırayla açılıyor. Bir anda her şeyi öğrenmek zaten imkansız. Sırayla olur tüm bunlar. Bilgi açlığından dolayı,  o localarda karşılaşılan sıradışı her şey birer sürprizdir. Masonluk'ta belirsizlik olmasa gerek. En azından nesnel bilgiler daha fazladır. Tartışmaya açık konular olduğunda tabi ki bazı konuların sonuçları net olmayabilir, bilgiler havada kalabilir.
          Benim için her kitap birer hazinedir. Mason kütüphanelerinde belki de kitaplar dışında başka şeyler de vardır, bilemiyorum. Oradaki her bilgiyi emmek, benimsemek lazım. Hatta sadece kitaplardaki bilgileri emmek değil, aynı zamanda üst derecelerdeki Masonlardan da çok şey öğrenilebilir, diye düşünüyorum. Herkesin hazine anlayışı farklıdır belki. Benim için okumak, yeni şeyler öğrenmek her şeyin üzerindedir. Tabi bunları okuyup öğrendikten sonra sorarlar: ''Sen ne düşünüyorsun bu konu hakkında?'' İşte aslında bu işin güzel kısmı da bu. Kendi düşüncelerini ifade etmek ve bunları paylaşmak.
          ''Mason oldum, artık rahatım.'' diyen herhalde yoktur. Sadece toplantılara gidip gelirim, demek yetmez. Vizyonunu genişletmek için çalışmalı insan. Şahsen ben, öğrendiğim her şeyi bir yerlerde aktarmaktan yanayım. Mason gibi yaşamak lazım. Bu ideali hayatımıza sokmalıyız, benimsemeliyiz.

Kasım 15, 2014, 03:23:38 ös
Yanıtla #24
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bir doktor için uzmanlık alanındaki ameliyata girmesi ne kadar zor ise, bir kişinin masonluğa girmesi de o kadar zor.
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 15, 2014, 03:29:18 ös
Yanıtla #25

Çok istemekle alakalı bu iş. Merak edeceksin, isteyeceksin. Evren bize önünde sonunda istediğimiz şeyi verir. Divan şairleri gibi olsak yeri var.

Kasım 15, 2014, 03:29:40 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

İnsan tam anlamıyla ben masonum diyebilir mi ki ? O mertebeye ulaşmak mümkün mü?

Kasım 15, 2014, 03:35:51 ös
Yanıtla #27
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Çok istemekle alakalı bu iş. Merak edeceksin, isteyeceksin. Evren bize önünde sonunda istediğimiz şeyi verir. Divan şairleri gibi olsak yeri var.

Evet size katılıyorum ve bu sebeple diyorum ki ne istediğini bilip,doğru yerde arayan kişi için masonluk zor değil.Ne istediğini bilmeyen veya bilip  yanlış yerde arayan kişi için masonluk çok zordur.(Şahsi düşüncem).Saygılarımla
Görmek, varlığın yükselişidir.

Kasım 15, 2014, 03:37:07 ös
Yanıtla #28

Elbette, aradığını doğru yerde arayacaksın.

Kasım 15, 2014, 04:03:45 ös
Yanıtla #29
  • Aktif Uye

Bu duruma bende kendi düşüncelerim ile ufak bir yorum katacak olursam ;

Bir sınava hazırlanmak gibi çok çalışılabilir, sorular konusunda emin olunabilir fakat sınav kurulu uygun görmediği öğrencileri biliriz ki sınava almama hakkına sahiptir. Bu uygunluk görecelidir.

Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: