Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kaplumbağa Terbiyecisi  (Okunma sayısı 10074 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 18, 2020, 10:24:18 ös
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kişi ne kadar bilge de olsa veyahut yaşanılan çağ ve Cumhuriyet ışık da saçıyor olsa, yönünü karanlığa dönenler hep olacaktır.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Ekim 19, 2020, 09:16:50 öö
Yanıtla #11
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Kişi ne kadar bilge de olsa veyahut yaşanılan çağ ve Cumhuriyet ışık da saçıyor olsa, yönünü karanlığa dönenler hep olacaktır.

Kaplumbağa Terbiyecisi tablolarının ilkinin yapıldığı yıl 1906.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ekim 19, 2020, 10:47:51 öö
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sene 1965 olsa çarpıcı bir yorum yapabilirdim :))
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ekim 19, 2020, 04:23:00 ös
Yanıtla #13
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sene 1965 olsa çarpıcı bir yorum yapabilirdim :))

O tartışmalara hiç girmeyelim, forumda tartışmaktan en çok imtina ettiğim konu bu.
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ekim 19, 2020, 09:02:17 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İttihat ve Terakki?
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Ekim 19, 2020, 09:22:37 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

İttihat ve Terakki?

Daha önce dediğim gibi benim düşüncem sadece kişisel bir yorum. Dolayısıyla tek bir doğru cevap yok. Kaldı ki resimden ve sanattan çok anlayan birisi de değilim.

Dikkatinizi çekmek istediğim nokta, tablonun öyküsünü okursanız, yorumlar daha tutarlı olur.

Ekim 20, 2020, 09:56:58 öö
Yanıtla #16
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sanırım yeteri kadar tartışıldı bu konu.

Ben de naçizane olarak kendi düşüncelerimi ekleyeyim. Tekrar belirtmek isterim, ben resim ve sanat konusunda uzman birisi değilim, dolayısıyla yazacaklarım tamamen kendi görüşümdür.

Öncelikli olarak, Osman Hamdi Bey'in hayatına kısaca bakmak gerekir.

Osmanlı'nın son zamanları, bir taraftan sanayi devrimini yakalayamamış, bilimden ve sanattan uzak bir ülke, diğer taraftan 2. Abdülhamit'in istibdat yönetimi. Kısacası batmakta olan bir ülke, sanayi yok, bilim yok, sanat yok, özgürlük yok.

Bu dönemde Avrupa'da hatırı sayılır vakit geçirmiş, Avrupa'da eğitim almış ve sonra ülkesine dönmüş bir aydın.

Ben terbiyeci olarak resmettiği motifi, Osmanlı devletine benzetiyorum. Olgun ama yorgun, fakir ve güçsüz.

Kaplumbağaların, Lale Devri'nde üzerlerine mum konularak dolaştırıldığı hepinizin malumu. Mum ışığı, etrafını kısıtlı miktarda aydınlatır ve belirli bir ömrü vardır.

Daha önce bu tabloyu yorumlayanlardan bir kısmı, kaplumbağaları halka benzetmiştir (Bu yüzden ısrarla tablonun yapıldığı dönemi ve tablo ile ilgili yorumları okuyunuz demiştim).

Yaşlı ve yorgun devlet, halkına kısıtlı bir ışık ve karın tokluğu vadediyor, peki neyin karşılığında; kendilerinin (yani halkın) terbiye edilmesi karşılığında. Benim az miktarda ışığım ve yemeğim var, bana itaat edersen bunlardan faydalanırsın diyor kısaca.

Halkın çoğu, aç ve karanlıkta kalmalarının sebebini sorgulamadan, terbiyecinin vaatlerine kanıyor, daha az bir kısmı ise buna kanmıyor (karanlığa giden 2 kaplumbağa).

Osman Hamdi Bey'in siyasi görüşü ile ilgili çok fazla kaynak bulamadım, sanatıyla ön plana çıkmış birisidir. Ama Osman Hamdi Bey'in Enver Paşa'nın tablosunu yaptığını da hatırlatmak isterim.

Tekrar söylemekte fayda görüyorum; bunlar şahsi görüşlerim.

Ekim 20, 2020, 10:32:49 öö
Yanıtla #17
  • Yeni Katilimci
  • *

Sorum: Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun ezoterik bir anlamı var mıdır sizce?

Tablonun bir hikayesi, bir yorumu elbette var. İnternetten bu yorumları çok rahat bulabilirsiniz. Benim sormak istediğim, bilinen yorumların dışında, ezoterik bir anlamı var mıdır sizce?

Sayın Caliper,
Siz tablonun ezoterik anlamını sormuşsunuz fakat sonuç yorumunuzda tamamen sosyolojik bir çıkarım yapmışsınız. Buradan haraketle, tablonun ezoterik bir anlamı olmadığı sonucunu çıkarabilir miyiz?
Olmamak, olmak..

Ekim 20, 2020, 10:37:48 öö
Yanıtla #18
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @Caliper  yorumlamanız hayli ilginç ve hayli hoş. Hem sanatın ifade gücüne hem de ezoterizmin geniş kapsamına ışık tutmuşsunuz. Biz hariciler sizlerden bir soru gelirse altında mutlak Masonlukla ilgili bir ayrıntı vardır diye bakıyoruz.

Yorumlamanız dönemin tarihi şartları göz önüne alındığında sanatın taraf olmadan siyaset üstü durum tespitine çok güzel uyuyor. Bu anlamda Kaplumbağa Terbiyecisi tablo/tablolarını siyasi bir karikatür olarak yorumlamışsınız. 

Elbette her bakan yeni anlamlar görecek, yükleyecektir. Terbiyecinin yüklendiği bir anlamda "imkansız" görev hem boşa bir çabayı hem de zayıfta olsa yaşatılmak istenen bir umudu gösteriyor... Ben o giden kaplumbağalarlayım.

Saygılarımla.   
no one

Ekim 20, 2020, 10:41:15 öö
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

bu kısa çalışma bize bir şey gösterdi. Net bilgi verip, didaktik bir çalışma yapıldığında zihinler kısıtlanıyor. Oysa ortaya genel ve sınırları belli olmayan bir konu konulduğunda beyinler değişik yönlere doğru özgürce bilgi veya fikir üretebiliyor. İşte bu da Masonluğun simgeleri bile sabit anlamlarla kısıtlamayıp kardeşlerin kendilerince yorum yapmalarını istemesinin sebebidir

Sayın @ANARCHOSA nın bu ifadesinin altını çizmek isterim.

Saygılarımla.
no one