Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: tanrıça inancı hala devam ediyormu?  (Okunma sayısı 8553 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 05, 2007, 10:42:16 ös
  • Ziyaretçi

tanrıça inanışı tüm dinlerde iz bıraktığı gibi masonluktada bırakmışmıdır?

Mart 05, 2007, 11:34:52 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Mart 06, 2007, 09:07:59 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Masonlukta (bazi nedenlerden dolayi) bayanlarin yeri yoktur. Tanrica (femin Tanri), kutsal kitabi olan herhangi bir din tarafindan kabul edilmis bir olusum degildir. Bu nedenle Masonlukta yeri yoktur. Masonluk bir din degildir. Dogru. Yanliz icinde bircok dini sembolizma ve ahlaki ogretiyi barindirir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 06, 2007, 08:49:51 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

masonluk din olmasda tantıça anlayışının izleri yokmu?
anaerkil inancının kitabı olmasada kitalı dinler kabul etmeselerde,
insanlığın ilk inancıdır ve bügün tüm yaşam alnlarında izleri yomudur?

Mart 06, 2007, 10:27:17 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Benim bildiğim bir Tanrıça var oda babaannem kendisi şu anda 110 küsür yaşında iştar gibi dimdik ayakta duruyor
Atatürkü görmüş prodon eyer istiyorsan sana göndere bilirim Atatürkü görmüş bir tanrıçan olur.

Mart 06, 2007, 10:33:36 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Benim bildiğim bir Tanrıça var oda babaannem kendisi şu anda 110 küsür yaşında iştar gibi dimdik ayakta duruyor
Atatürkü görmüş prodon eyer istiyorsan sana göndere bilirim Atatürkü görmüş bir tanrıçan olur.
Allah daha uzun omurler versin.

Mart 06, 2007, 10:52:33 ös
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

masonluk din olmasda tantıça anlayışının izleri yokmu?
anaerkil inancının kitabı olmasada kitalı dinler kabul etmeselerde,
insanlığın ilk inancıdır ve bügün tüm yaşam alnlarında izleri yomudur?
Tanrica anlayisinin izleri yok.
Bugun tum yasam alanlarindaki Tanrica izlerini belki sizin kadar bilemiyorum. Yanliz Masonlukta Tanrica anlayisi yada simgeleri yoktur.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 07, 2007, 09:52:55 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

bence siz dişi olan şeyleri sevmiyorsunuz.

Mart 16, 2007, 04:12:39 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Aslında Dişi Tanrı yani daha doğru bir ifade ile Tanrıça kavramı genel olarak Doğa tabanlı örneğin Paganizm gibi dinlerde bulunmaktadır. Netekim burda tam karşı bir güç olan (aslında aynı anda tamamlayıcı unsur) Tanrı vardır. Aksine Dişi olmadan Erkek olmaz. Bu şuna kabaca Ateş ve Suya. İkisi zıttır ama ikisi olmadan bir diğeri olmaz.

Şöyle düşünürsek ki bu konuda haksız sayılmam sanırım. Bence Masonluk belli öğretileri, kuralları ve felsefi görüşleri olan bir oluşumdur. Bayanların bu kurallara göre bazı yerlerde olmayışı ve ek olarak Dünyaca kabul edilen Kutsal Kitaplarda tek bir tanrı oluşu. Doğal olarak Masonluğa uzak bir kavram olsa gerek.

Ek olarak çok tanrılı dinlerde hep başta gelen Tanrıçadır ki buda Dişi unsuru bir nebze daha önemli kılmaktadır.

"bence siz dişi olan şeyleri sevmiyorsunuz" sözünüze haddim olmayarak nacizane fikirlerimi eklemek istiyorum.
Şöyleki Türkiye de toplumun kadın-erkek eşitliği konularına bakarak nasıl ki kadın sevmiyoruz diyemiyorsak. Ya da islamda Cuma namazına nasıl ki Kadınlar katılamıyor ise ve bu kadınları sevmediğimiz anlamına gelmiyor ise Masonlar içinde "bence siz dişi olan şeyleri sevmiyorsunuz" demek pek doğru olmasa gerek.

Şunu şöyle düşünün bence Sayın Anarkons. kadın olmadan erkek, erkek olmadan kadın olmaz .

Mart 16, 2007, 04:32:47 ös
Yanıtla #9
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Masonluk "Tanri" kavramini tanimlamaz. Sizin inandiginiz "Yuce Yaradana" saygi duyar ve hicbir yorum yapmaz. Inandiginiz Yuce Yaradan, sizin icin Tanrica, God, Buda vs... olabilir. Ne oldugu yada sizin onu neye benzettiginiz onemli degildir.Bu sizinle Yuce Yaradaniniz arasindadir.