Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: KEHİLLAH  (Okunma sayısı 6950 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 12, 2009, 02:49:34 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Alıntı
Yahudi devleti bütün yahudiler için hep bir istek amaç olmadı mı?

Sayın ozkann;

Bir yahudi devletinin kurulması yahudiler için nihai ve ilahi bir amaç olsa da, özellikle hasidik yahudiler içerisinde, inançları doğrultusunda henüz vahyedilen şartların olgunlaşmadığını öne sürerek İsrail 'Devlet'ine karşı çıkan bir grup da bulunmaktadır. Dip not olarak belirtmek istedim.

Saygılarımla.

şartların olgunlaşmadığı cümlesi çok ilginç nedir sizce kastedilen şartlar -mesela okuduğum bir kitapta 1.dünya savaşının çıkış tarihi şartlar olşumadığı için 4 yıl ertelenmek zorunda kalmıştı aynı şartlar olabilirmi dersiniz
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 12, 2009, 04:53:42 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Sayın Karahan

Alıntı yapılan: karahan
Yazılan protokollerin amacı bir yahudi devletini kurmak değilmidir.

Sayın Aramis in ifade ettiğinden anladığım şudur. Hasidik yahudilerinin inançları gereği, en az sizin kadar, ifade ettiğiniz gibi 'amacı yahudi devleti kurmak olan', gerçekliği tartışmalı protokollere karşı çıkıyor olmaları gerektiğidir.

Alıntı yapılan: aramis
inançları doğrultusunda henüz vahyedilen şartların olgunlaşmadığını öne sürerek İsrail 'Devlet'ine karşı çıkan

Alıntı yapılan: karahan
4 yıl ertelenmek zorunda kalmıştı aynı şartlar olabilirmi
mesela hasidik yahudilerinin üstünde durduğu şartlardan birisi mesihin gelmesi.
Mesih gelmeden önce bir Yahudi vatanından söz edilemez
Bunun savaşın 4 yıl ertelenmesi ile ne alakası var ben anlayamadım.
Önyargılar yerine lütfen bulgular ve bilgiler ile hareket edelim.

Sevgili Arkadaşım,

Dört mesajda kelliahtan 1. dünya savaşına geldik hem de hepsi havada kalarak.

Ne dersiniz bu şekilde ilerliyor olmamız faydalı oluyor mudur?

Sevgi ve Saygılarımla

Ekim 13, 2009, 09:58:30 öö
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sayın özkann

1.dünya harbini aynı paralelde olduğu için örnek verdim yoksa muhabbete katmak niyetim yoktu.orda söylenen şey çok ilginç savaş için şartların olgunlaşmadığını alman imparatoruna bizzat yazıyor olması ilginç geldi bana neyse konumuz bu değildi zaten benim anlatmak istediğim bir serüvene çıkmışlar oldukça uzun süreceği içinde bunu belgelendirmişler yazılı yapmışlarki nesillere aksın.İlk iş olarak kavram konusunda sıkıntı çekmemek için bir konuyu açıklamakta fayda var cümle içinde geçtiğinde okuyan insanları yormasın ve yahudi dediğim için bana antisemist gibi bakmasınlar.Soru şu siz yahudi deyince ne anlıyorsunuz kavram olarak önce burda bir anlaşalım yahudi nedir

sevgiyle kalın

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ekim 18, 2009, 08:32:52 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sevgili Dostlar,

Şayet Sayın ceycet beni bu konuda birkaç sözcük söylemem için yönlendirmeseydi, inanın ki bu başlık altında herhangi bir şey yazmazdım. Başlık başka, tartışılanlar başka...

Siyon Protokolleri olarak anılan belgelerin Yahudilik ile hiç ama hiç bağlantısı yoktur. (Bu protoller anılırken "yaşlılar" sözcüğünün kullanılması de yanlış bir çeviri sonucudur; "önderler" ya da "ileri gelenler" olmalıdır.)

Bir ülkü olarak Siyonizm'in de özgün olarak Yahudilik ile hiçbir bağlantısı yoktur; bu Priéure de Sion adını taşıyan bir örgüt ya da organizasyonun ülküsüdür. 19. yüzyılın ikinci yarı ortalarında ortaya çıkan Siyon Protokolleri bununla bağdaşır.

Purada çok dikkat edilmesi gereken bir nokta, bu belgelere niçin "protokol" denilmiş olduğudur. Bu bir deklarasyon değildir; bir ilkeler tutamı da değildir. İki örgüt ileri gelenleri arasında bağıtlanmış bir sözleşmedir. Bu nedenle protokol olarak anılır. Bu iki örgüt ileri gelenleri ise Priéure de Sion'un o tarihteki büyük üstadı Victor Hugo ile gene o tarihte Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti Fransa örgütünün başında bulunan Adolphe Crémieux adlı masondur.  Bu kişi Fransa'da o tarihte çok önemli bir yer tutar. Yahudidir ve daha önce evrensel Yahudi örgütlenmesi çerçevesinde de etkin çalışmaları olmuştur. Ancak bunların sonradan ortaya çıkmış yeni Siyonizm ile bağlantısının kurulması yanlıştır.

Bütün sorun, 1897 yılında İsviçre'nin Basel kentinde yapılan ilk Dünya Yahudi Kongresi'nde patlak vermiştir. Bu kongrenin Siyon Protokolleri ile ilgisi yoktur. Ancak işte orada bir üyenin önerisi üzerine kurulacak olan örgüte Dünya Siyonist Organizasyonu (Der Weltzionist Organisation) adı verilince, Yahudilerin dünya çapındaki politik ülküsü Siyonizm olarak anılır olmuştur. İşin ilginç yanlarından biri de, Yahudilerin, ne bundan sonraki yaklaşık 50 yıllık didinmeleri boyunca ne de 1948''de İsrail Devleti kurulduktan sonra kendi politik ülkülerini Siyonizm diye anmış olmalarıdır. Bu terim onlara dışarıdan, özellikle Antisemitist cepheden yakıştırılmıştır.  Nitekim Dünya Siyonist Organisazyonu 60 yıl önce işlevini tamamlayarak tarihe gömülmüştür ama Antisemitistler Siyonizm terimini hâlâ bu anlamda kullanmaktadır.

Priéure de Sion ve Siyon Protokolleri, başlı başına ve apayrı inceleme konularıdır. Bunların "Kehillah" başlığı ile ne denli bağlantısı olduğunu bilemem çünkü sözü edilen kitabı okumadım.    Ancak ezberden, anımsayabildiğimce şunu söyleyebilirim: Dünya Siyonist Organizasyonu art arda kongreler düzenlemeye girişip örgütü genişletmeye başlayınca, bu iş Antisemitistleri hayli telaşlandırır. Bunun üzerine 1903 yılında Rusya'da, her nasıl ele geçirilmişse Siyon Protokolleri ortaya serilip bir kampanya açılır. Bu iş elbette salt Rusya sınırları içinde kalmaz. Siyon Protokoller'inde sözü edilen ve yanlış algılanarak ya da art niyetle yanlış yorumlanarak Yahudilere mal edilen anlatımlarla kamuoyu bu yeni Siyonizme karşı kışkırtılır. Bu arada elbette bu protokollerin öteki tarafında bir mason örgütü olduğu için, Masonluğun tümü de bu işin içine sokulur. Aynı tarihlerde özellikle Fransa'daki kimi Yahudi masonlar kendi örgütlerinin yayınladığı dergi ve bültenlerde bu yeni Siyonizm doğrultusunda yazılar yazıp, yer yer bu bağlamda konuşmalar da yapınca, tüm bunların üzerine bir tüy daha dikilmiş olur. (O tarihte o Yahudi masonların yaptığı bu işler herhangi bir mason örgütünü bağlamadığı gibi, masonca tutum ve davranış kurallarının hiçbirine sığdırılamaz. Mason karşıtları sonradan bu demeç ve yazıları kendi işlerine geldiği gibi kullanmıştr.)

Sanırım bir ara şu "Siyon Protokolleri" denilen belgeleri masaya yatırmak gerekecek. Ancak elbette doğru başlık altında. O başlık da Yahudilik olmamalı...

Sevgiler.                 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 18, 2009, 01:27:27 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.adam

konuyu yeni bir başlıkta açmak isterim hatta okunması için burada bende e kitap olarak mevcut yayınlayabilirim buradan herkes protokolleri okur ve ne denmek istendiğini ve en önemliside nedenmek istenirken yaşanılan olaylarla anlatılanlar arasındaki bağıda bulur konuşuruz bence keyfli bir konu.Siyonizm boyutu örgütmüş yeni imiş eski imiş açıkçası çok takılmamalı oralara şurası bir gerçekki oda yahudilerin örgütlenmede eşi benzeri yok taktir etmek lazım.Siz bana başlığı söyleyin ben açayım

esenkalın

EDMUND BURKE