Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Susmak...  (Okunma sayısı 13036 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 02, 2011, 11:58:00 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Susmak, huyların efendisidir.   HZ. MUHAMMED

Susan, kurtulmuştur.   HZ. MUHAMMED

Senden soruluncaya kadar susmak, susturuluncaya kadar söylemekten hayırlıdır.   HZ. ALi

İki şey insanı çileden çıkarır; söylenecek yerde ağız açmamak; susulacak yerde lakırdı etmek.   SADİ

İnsan dilini tutup konuşmadıkça, ayıbı da, hüneri de gizli kalır.   SADİ

Bilirken susmak, bilmezken söylemek kadar çirkindir.   EFLATUN

Sükut, alim için bir zinet, cahil için de bir perdedir.   iBRAHiM EN-NAHAİ

İnsanlar arasında yaşamak güçtür; susmak çok güçtür de ondan.   NIETZSCHE

Çok kere, en güçlü tenkit ses çıkarmamaktır.   CHARLES BUXTON

Söz gümüş ise sükut altındır.   HZ. SÜLEYMAN

Konuşup aptallığınızı belli edeceğinize, susun da herkesin şüphesi kalsın.   Abraham LINCOLN

Susmak, insanı elevermeyen sadık bir dosttur.   KONFÜÇYUS

Susmak, kadınlar için bir süstür.   SOPHOKLES

Saadetin yahut bahtsızlığın en yüksek ifadesi çoğu zaman susmaktır.   ÇEHOV

Söylemediğim şeylerin hiç biri bana zarar vermedi.   CALViN COLORiDGE

İçiniz kor gibi yanarken susmak, acıların en beteridir.   GARCiA LORCA

Susmak, tahammül etmek, herkese dert yanmaktan iyidir.   AHMET iBŞiHi

Benim buluşuma göre bütün insani kötülükler, insanların bir arada sessizce oturamamalarında kaynaklanmaktadır.   MOLiERE

Susmak, ilgilenmemenin en iyi işaretidir.     BERNARD SHAW

Ya susmak, yahut sükuttan daha kıymetli şeyler söylemek lazımdır.   PYTHAGORAS

Aşk saadetini kim elde eder? Susan kimse.   CERVANTES

Sükutumdan dolayı kendimden başka kimse kabahatli değildir. En büyük düşmanım ben idim.   NAPOLEON

İnsanın ne konuşacak kadar zekaya, ne de susacak kadar akla sahip olmaması büyük bir talihsizliktir.    
                                                                                                                                                         LA BRUYERE

Konuşmak iyidir; susmak daha iyidir. Aşırıya kaçıldığında ikisi de fenadır.    LA FONTAiNE

........................

Yukarıdaki sözleri bir siteden alıntı yaparak taşıdım buraya. Konuyu bu sözlerle kapatmak da olabilirdi ama elim klavyeye gitmeden paylaştığım iletiden hiç haz alamam.

Susmak...

Hep deriz, "Susmak bir erdemdir!" diye.

Peki neden?

Susmak nedir?

Susmak mı?

Susmak bazen sessiz bir tepkidir. Sanki çığlıklar atarmışçasına...

Susmak bazen bir kişi hariç herkesi çıldırtır. O bir kişiyse susandır. Çünkü susmak, bazen verilen en sert yanıttır.

Susmak bazen gizlemektir. Konfüçyus'un dediği gibi sadık bir dosttur. İnsanı ele vermez, sırlarını saklı tutar. Sanki kilidi hiç açılmayacakçasına...

Çok konuşmak aptalların işidir. Calvin'in ve La Bruyere'nin dediklerinden yola çıkarak, söylediklerin sana yarardan çok zarar verir. Çünkü insan ne konuşacak kadar zekaya ne de susacak kadar akla sahiptir. Ne acı...

Susmak bazen bilmemektendir. Ama aynı zamanda belli etmemektendir de. Bazen aptallığını, bazen sırlarını...

Susmak mı? Susmak erdemdir. Çünkü susmak zordur. Hele yeri geldiğinde susmak... İşte o daha bir zordur.   

Susmak deyince aklınıza iki kapalı dudak gelmesin sakın. Susmak deyince akla, içinde fırtınalar kopan bir beyin gelsin. Çünkü susmak bazen yanıt bulamamaktır. Aynı zamanda var gücüyle bir yanıt aramaktır.

Susmak, insanın tüm kötülüklerini saklı tutmasıdır. Susmak, saldırmamaktır. Moliere'nin dediği gibi; Ah şu insanlar bir sussa...

Susmak nedir?

Susmak mı?

Susmak bazen gizleyen, bazen açıkça gözler önüne seren, bazen kaçan, bazen meydan okuyan, bazen sözlere yer vermeyen, bazen bütün sözleri haykıran, bazen çekinen, bazen kendini belli eden ve en önemlisi bazen bilgecedir.

Susmak nedir?

Susmak mı?

Saygılarımla...

MMT
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Eylül 02, 2011, 12:22:22 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Susmak,enbüyük tehdittir !...
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Eylül 02, 2011, 12:40:59 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Susmak eğer akılla uygulanırsa kişinin izleyeceği en verimli strateji olabilir. Çünkü susmak doğası gereği pasif bir eylem olsada bazen en aktif yöntem olabilir. Ayrıca susmak kişiye daha verimli bir alanın kapılarını açar '' dinlemek''. Susan dinler, dinleyen anlar, anlayan bilir, bilen bulur.

Sözün üstadı olarak Mevlana'nın kendisine '' suskun '' demesi ve böyle tanımlaması boşuna olmasa gerek. Ya da o devasa eseri Mesneviye şöyle başlaması : '' Dinle ney'den''. Dinlemek için susmak gerek.

Geçenlerde bir büyüğüm konumuzla alakalı olarak bir anısını anlatmıştı paylaşmak isterim:

'' Bir gün benden kıdemli bir çalışma arkadaşım herkesin içinde beni bayağı bir paylamıştı. Benim haklı olduğum taraflarda vardı oysa. Hiç ses çıkarmadım. O gittikten sonra diğer arkadaşlarım neden bir cevap vermediğimi sordular, ben de onlara ' verdim ya' dedim.''

Evet susmak bazen verilebilecek en etkili cevaplardan biri olabiliyor.
enelsır

Eylül 02, 2011, 01:44:36 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sözün özü:

"Susan dinler, dinleyen anlar, anlayan bilir, bilen bulur."

Sn. enelsir'e ve geri kalan herkese saygılarımla...

Eylül 02, 2011, 07:45:29 ös
Yanıtla #4

Sn. MMT, susmak kelimesinin farklı anlamlarını irdeleyen bazı sözlerden örnekler vermiş.  Ağzımızdan ses çıkmaması anlamında, susmak kelimesini irdelemeye pek gerek yok.
 "Zihinsel hareketsizlik" anlamında susmak bir erdemdir. Yine Sn.MMT'nin son söylediği "Susan Dinler,..." sözünden yola çıkarak; "susmak" eylemi gerçekleştirildiğinde insan öncelikle büyük bir dinginliğe kavuşur ve OLUP BİTENİ daha iyi algılamaya başlar. Herhangi bir yargı üretmediği için OLUP BİTENİ anlamaya da başlar. Devamı böyle gider :)

Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Eylül 02, 2011, 08:01:59 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öncelikle Sn. Felix Steiner hoşgeldiniz.

Konuya bir katkı amaçlı değil ama Sn. Felix Steiner sizin sözünüz deyince dayanamadım. Sözü ben söylemedim. "Susan dinler" kelimeleriyle başlayan cümle Sn. enelsır'e ait. Onun iletisinden alıntıladım sadece.

Eylül 02, 2011, 08:10:58 ös
Yanıtla #6

Öncelikle Sn. Felix Steiner hoşgeldiniz.

Konuya bir katkı amaçlı değil ama Sn. Felix Steiner sizin sözünüz deyince dayanamadım. Sözü ben söylemedim. "Susan dinler" kelimeleriyle başlayan cümle Sn. enelsır'e ait. Onun iletisinden alıntıladım sadece.

Hoşbulduk Sn. MMT ,

Haklısınız, farketmemişim.  Yine de söylemek istediğim şeylerin yanında kimin söylediği pek önemli değil.
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Eylül 03, 2011, 01:26:03 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Nerden bakıldığına bağlı tabi...Türkiye gibi bir ülkede susmak,cinayete ortak olmaktır..En büyük talihsizliktir.

Ama en doğrusunu LA FONTAİNE söylemiş sanırım  ''Konuşmak iyidir; susmak daha iyidir. Aşırıya kaçıldığında ikisi de fenadır.''

Ocak 03, 2015, 06:39:31 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Eğer susmak erdem ise,Lal olanlar dünyanın en erdemli insanlarıdır.
susmak elbette güzeldir,fakat nerede ve ne için  susacağını bilirsen.

“Haksızlık Karşısında Sessiz Kalan, Dilsiz Şeytandır..” Hz Muhammed (s.a.v)
Sır Bekcisi

Ocak 21, 2016, 12:29:32 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

susmak bir sanattır.bu sanatı öğrenmek gerek.insanoğlu hayatında bir mihenk taşıdır.susmak bir ilimdir.