Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye'de masonluk hala neden olumsuz biraz siyonizm bağlantılı algılanıyor?  (Okunma sayısı 12508 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 14, 2006, 06:13:32 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Türkiye'de masonluk hala neden olumsuz biraz siyonizm bağlantılı algılanıyor?

Bu durum Abdülhamit'e kadar dayanıyor. Abdülhamit'in rakibi 5. Murat bir mason. Abdülhamit bu nedenle, o masondur diye karalamış. Yaklaşık üç yüzyıllık bir müessese bu, bugün icat edilmedi ki. Mason olmanın ne olduğunu bilmiyor bizim halkımız. Mesela siyonizmle de karıştırılıyor. Bununla hiçbir alakası yoktur masonluğun.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Eylül 17, 2008, 04:33:09 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Syn: Mason
Siyonizm doğru algılanıyor mu ki, Masonluk doğru algılansın?
saygılarımla

Şubat 12, 2011, 01:41:31 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

2008 yılının Eylül ayında ortaya atılmış olan bu soruya verilmiş yanıtı ben yeterli bulamadım.

Bu konu forumda başka başlıklar almtında da geçmiştir ama şimdi ben onların linklerini bulamam doğrusu.

Masonluk dediğimizde bundan ne anladığımızı biliyoruz.

Siyonizm denilince bundan çok farklı şeyler anlamayabiliriz aslında ama burada Siyonizm, Semitizm'in politik yönü yani Yahudilerin politik ülküsü anlamınında ötesine geçmiş olup günümüzde İsraüil Devleti'nin utkusunun gerçekleştirilmesi doğrultusundaki bir ekonomik-politik olgu olarak da algılanıyor.

Şimdi gelelim şu soruya...

Bu anlamda Siyonizm'in gerek ülkesimzde gerekse başka ülkelerde çok karşıtı vardır. Bu yadırganmaması gereken bir karşıtlık.

Ayrıca ülkemizde Türkiye CVumhuriyeti'nin öz yurttaşları olan Yahudilere karşı bir sevmezlik de vardır; o ayrı.

Kimileri Masonluktan bilir ya da bilmez hoşlanmıyor ve Masonluğu kötü göstermek, yıpratmak için elinden geleni yapıyor. Bu tür antimasonik etkinlikle Batı ülkelerinde de var ama yurdumuzda bu iş saçma sapan iddialara varacak tarzda yapılıyor. Bunun da bir güvencesi var: Halkıon büyük çoğunluğu bu gibi konuları hiç bilmiyor. Hele işi içine bir de Yahudi dini karışınca, çoğunluğu Müslüman olan halkın zaten Yahudilire karşı bir olumsuz ön yargısı bulunduğundan, Masonluğu kötü göstermek için bu ikisini özdeş tutmak çok kullanışlı bir silah haline geliyor.

Bu bağlamda ortaya serilmekte olan birtakım kanıtlar da var güya...  Şu Masonluğa şöyle bir bakın:

Birtakım İbranice sözcükler geçiyor. Demek ki Masonluk Siyonizm ile bağlantılı. (İsrail'de İbranice konuşulmadığını, Yahidilerin büyük bölümünün değil bu dili konuşmak, doğru dürüst anlayamadığını geçiniz. Bu İbranice sözcüklerin aslında Hıristiyanlıkta daha çok kullanıldıoğını da geçiniz.)   

Masonlar ritüellerinde bir Süleyman Mabed'nin Yapımı ve o mabedin mimarı Hiram Abif  diye tutturmuş, buna çok ama çok önem veriyorlar. Demek ki Masbonluk Siyonizm ile açıkça ilişkili. (Süleyman Mabedi ile bağlantılı anlatımların Tevrat ile bire bir uyuşmadığını, bunların bambaşka bir kaynağı olduğunu  geçiniz. Bundan Kuranıkerim'de söz edilmekte oluşunu da geçiniz.)

Masonlukta kullanılmakta olana çeşitli simgeler arasında doğrudan İsrail ile bağlantılı olanları var. İşte size bir örnek: Altı kollu Yahudi yıldızı. İsrail Devleti'nin bayrağı üzerindekinin aynısının tıpkısı. (Öyle aynısının tıptkısı olmadığını geçiniz. Bunun başka ülkelerin bayraklarında yer aldığını geçiniz. Eski Türk boylarınca, özellikle Adadolu Selçuklu Devleti'nde kullanıldıoğını geçiniz. Süleymaniye Camii başka olmak üzere birçok Osmanlı dönemi binalarında, ayrıca Anadolu'nun birçok yöresinde bir süsleme öğesi olarak kullanılmış bulunduğunu, Barsaros Hayrettin Paüşa'nın sancağında yer aldığını çünkü Sultan Süleyman'ın mührü olduğunu geçiniz. Birçok Doğu kültüründe çok önemli bir simge olarak kullanılmış ve kullanılmakta olduğunu geçiniz.)

Mason localarında birçok özel isyonlu Yahudi bulunmaktadır. (Bunun kanıtı olmadığı gibi o kiişlerin de birer TC yurttaüşı olduğunu geçiniz. Masonluğun İsrail'deki yeriat nedeniyle çok zor tutunduğunu geçiniz. Avnrupa'da bir dönem Yahudilerin özellikle Masonluğa kabul edilmediğini ve ne yazık ki günümüzde bile bu tutumu sürdürmekte olan bazı mason locaları bulunduğunu da geçiniz.)

Eh, tüm bunlar böyle olunca, sorunun yanıtı da ortaya çıkmış olmuyor mu?

Ben belki eksik yazmışımdır. Onu da diğer katılımcılarımızdan bilenler tamamlasın lütfen. 

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 12, 2011, 04:19:59 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

"Siyonizm, Filistin'de Yahudiler için yeniden bir vatan kurulmasına destek veren uluslararası Yahudi siyasi hareketi. Söz konusu alan, Tevrat'ta bahsi geçen ve İsrail Diyarı (İbranice: Eretz Yisra'el) adı verilen topraklardır. İsrail'in kurulmasından bu yana, Siyonist hareket de şekil değiştirerek öncelikle Modern İsrail devletinin desteklenmesi amacı ile varlığını sürdürmektedir." http://tr.wikipedia.org/wiki/Siyonizm

Sayın ADAM, çok güzel bir konuya değinmiş. Teşekkür ederim.

"Birtakım İbranice sözcükler geçiyor. Demek ki Masonluk Siyonizm ile bağlantılı. (İsrail'de İbranice konuşulmadığını, Yahidilerin büyük bölümünün değil bu dili konuşmak, doğru dürüst anlayamadığını geçiniz. Bu İbranice sözcüklerin aslında Hıristiyanlıkta daha çok kullanıldıoğını da geçiniz.) "  Hem katılıyorum hem katılmıyorum. Evet geçiyor ama Masonluktan ziyade "Kabala" ile alakalı sözcükler var, ezoterizm kökenli felsefelerde bu son derece normaldir.

"Masonlukta kullanılmakta olana çeşitli simgeler arasında doğrudan İsrail ile bağlantılı olanları var. İşte size bir örnek: Altı kollu Yahudi yıldızı. İsrail Devleti'nin bayrağı üzerindekinin aynısının tıpkısı." Yorumunuza katılıyorum, sözcükler konusunda dediğim gibi, ezoterizm kaynaklı sembol ve amblemler pek çok farklı cemiyette kullanılmış ve/veya halen kullanılmaktadır.

"Mason localarında birçok özel misyonlu Yahudi bulunmaktadır."  Çok yorum yapılabilir ama komik deyip geçmek en iyisi.

Siyonizm'in Masonluğa zaten ihtiyacı yok!!!! Amerika ve Kanada da, 2 tane büyük örgüt var zaten. Sadece Yahudilerin kabul edildiği örgütler bunlar. Bu örgütlerin üyeleri zaten çok güçlü ve zengin iş adamları veya devlet adamları. Kendilerini tanıtmak, reklam veya ülkelere ulaşmak gibi bir sorunları zaten yok :) Çok uluslu şirketlerden ve dünyanın 4 bir yanında binlerce işçi çalıştıran kurumların, kurucu veya yöneticileri üye olduğu için, açıkçası Mason Localarına ihtiyaçları pek yok.

Türkiye de , siyonizm nedir, bilen yok. Ezoterizm nedir, bilen yok. Ama konuşan çok maalesef. Lütfedip de araştırsalar zaten bu tarz iftiraları savunamayacaklar.

Az gelişmiş veya Türkiye gibi, sanayi devrimi yaşamamış, reform süreçlerini yaşamamış; kopyala yapıştır mantığıyla bu kavramların coğrafyaya aşılandığı ülkeler de, 2 konudan pirim yaratılır.

1: İnsanların dinlerine olan bağlılıklarını kullanarak. Din elden gidiyor mantığıyla; "işte bunlar gavur, saldırın bunlara, bunlar ülkemizi dinsiz yapacaklar" diyerek.

2: İnsanların milli duyguları kullanılarak. "Ey ahali ! Ceddinize sahip çıkın, bunlar varya bunlar ülkemizi parçalayacaklar, yeni dünya düzeni kuracaklar" diyerek.

Sözün özü, korku imparatorluğu yaratılarak, aklı başında, düşünen, gerçekten ülkesini düşünenleri hedef göstererek. Bu insanların ya ölümlerine ya da ülkeden kaçmalarına neden olmak. Peki neden mi böyle yapıyorlar ? Masonluğun amacı nedir ?

" Masonluğun amacı; semboller ve alegoriler aracılığı ile aşıladığı yüksek ahlâk ilkeleri ve erdemleri özümletmeye çalışarak olgunlaşmalarına yardımcı olduğu üyeleri masonlarla, dünyada din, dil ve ırk ayırımı olmaksızın tüm insanların eşitlik ve barış içinde kardeşçe yaşayacakları bir sevgi düzeninin kurulmasını sağlamaya çalışmaktır"

Yani korku imparatorluğu yaratanların istemeyeceği şeyleri amaçlıyor Masonluk....

Peki Masonlar neden sessiz kalıyor bu iftiralar karşısında ? Kendi fikrimce ve gözlemlediğim kadarıyla açıklamak isterim;

"Sessizliğim asaletimdendir.
Her lafa verecek bir cevabım var.
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye !..
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye !.. "

MEVLANA

Saygılarımla

Ekim 17, 2011, 08:13:57 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Ben mason yapılanmasını biraz cemaat yapısı gibi görüyorum. Ancak siyonizmle ilişkili değil, ezoterizm anlayışıyla dünyayı anlamaya çalışıyorlar. Bu anlayışta günümüzdeki cemaat yapılanmalardan farklı düşünce ve anlayışta olduklarını gösteriyor. Körü körüne inanç, ezbere dayalı bilgi almıyorlar, herseyi sorgulamasını biliyorlar. Benim bile şu birkaç gündür okuduklarımdan fikir anlayışım değişti.
Doğru rehberini bulana ne mutlu...