Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Filozof Atakan - Çocuk İstismarının Yeni Türü  (Okunma sayısı 6285 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 20, 2020, 12:42:24 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dün uyanır uyanmaz spor salonuma gidip eğitmenime yardımcı olmak ve antrenmanla geçirmiştim tüm günümü eve döndüğümde ise yaygın bir konuşulan konu vardı: "Filozof Atakan" başlığı... Genel kitlenin kanısı çocuğun okuduğu kitaplar ve 5 ayda 250 kitap okuma iddiasıyla konuşmaları onun süper zeka olduğuna işaret ediyormuş. Peki sizce de bu çocuğun konuşmaları ve mimikleri size hiç "Yapay" gelmiyor mu? Sorunun cevabını ben vereyim geliyor. Bundan daha önce dünyaca konuşulan bir isim Greta Thunberg isimli aktivist kız çocuğuydu. Bu çocuğun ufak yaşta bu tip aktivistik eylemlere katılması ve ilerleyen süreçte dünyayı kirleten ülkeler konusunda politik bir sıralama ve liste yapmasıyla konuşmalarının, çoğu düşüncesinin başkaları tarafından ezberletilerek aşılanmıştı. İklim konusunda zaten çok az duyarlı olan dünya halkı ise "Kız doğru söylüyor", "Geleceğin başkanı bu kız olmalı" düşüncesi oluşmuştu. Tabi bu propaganda fazla uzun ömürlü olmamış olsa gerek ki gündemde durması pek uzun sürmedi.

"Filozof Atakan" diye çağrılan küçük kardeşimize baktığımızda ise 5 ay içinde yani 150 gün içinde 250 kitabı okuma iddiası ve okuduğu kitapların hem anlam açısından hem sayfa sayısından şık diye 1 günde bu kitaplardan birer tane bitirip, bir tanesinin de yarısını okuması imkansız. Başka türlü de 150 güne 250 kitabı sığdıramaz. Bunun dışında çocuğun sık sık değindiği Felsefeye rağmen sorgulama ve soru sormaktan çok cevap vermeye yönelik olduğunu; cevapların ise internet ortamındaki özet bilgiler dışında şaşırtıcı ve az bilinen bir bilgi olmaması bir nevi yalan olduğu anlaşılıyor.

Peki suç çocukta mı? Hayır değil... Bu çocuğun 10 yaşında bu kadar çok baskıyla ve süper çocuk modeli için özel eğitim istemi, gelecekte ise cumhurbaşkanlığı fikrini duyurması Greta Thunberg olayında arkaplandaki şeytani fikirleri hatırlatıyor. Bu çocuklar aileleri veya çevrelerindeki bazı bireyler tarafından tıpkı bir ürün gibi tanıtılıyor ve insanları etkilemek için suistimal ediliyor...

Şubat 20, 2020, 12:54:27 ös
Yanıtla #1

Büyük oranda yazınıza katılıyorum sayın Novayst.

Kitap okumak gerekli, hatta çocuk yaşta başlamak çok güzel ama çocuğun okuduğu kitapların onun yaşına uygun olup olmadığına acaba bakıldı mı? Kitap seçimlerinde Pedagog’dan yardım alındı mı? Nitekim her kitap her yaşta okunmaz, okunmamalı. Bu yaşta, o kadar kısa zamanda  o kadar çok kitabı okumak, ne kadar doğru?

Kitap okumak gerek, ama doğru kitabı, doğru zamanda okumak. Ayrıca çocuk, çocukluğunu da yaşamalı, Çocuğu makineye çevirmemeli vesselam.

Umarım ileri yaşlarda sorun yaşamaz bu çocuğumuz. Hem ahlaki hem kültürel açıdan güzel yerlere gelir. Mutlu bir insan olur.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2020, 12:57:10 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci