Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ünlü Masonlar...1  (Okunma sayısı 4829 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 07, 2016, 09:43:07 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Birçok yayında ÜNLÜ MASONLAR başlığı altında şu ya da bu bakımdan ünlü olan masomların listesini görürsünüz. Nitekim Forumda bir zamanlar Sayın MASON da öyle yapmış.
İşin ilginç yanı, o masonların çoğu ünlü birer kişi ama bir "ünlü mason" değil. Mason olan ünlü kişi olmak ünlü mason olmayı gerektirmiyor. Çünkü o ünlüler, mason olmasalardı da ünlü kişi olacaktı. Hem ünlü kişi hem ünlü olmak, ünlü mason olmayı sağlamıyor.
Buna karşılık birtakım ünlü masonlar var ki, Masonluk ile ilgilenmezseniz onların adlarını duymamış olabilirsiniz. Çünkü bir ünlü mason olmak, toplumun hehangi bir kesiminde herhangi bir nedenle ünlü olmayı gerektirmiyor. Kimi zaman bir ünlü kişinin aynı zamanda bir ünlü mason olduğunu da görürsünüz ama öylesi pek ender.
Bu başlığı ünlü kişi sayılmasalar da ünlü masonlar için açtım. Her keresinde tek bir mason.
Belki ben başlamadan başlamak isteyen olabilir.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 08, 2016, 01:35:02 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Benim favori adayım M.Özgen Ayfer.
Kitaplarından faydalandigim Ünlü olup olmaması çokta umrumda değil ilmi ve bilgisi ünlü bir mason.

Ünlü olmak nasıl birşeyse?

Meşhur sultanahmet köftecisi.
Özadiyaman çiğkoftecisi.
Meşhur Ortaköy simitcisi.
Meşhur Sarıyer börek işi.

Listeyi uzatabilirim ama sn.adam i kızdırmak istemem.
Vermek istediğim mesaj toplumun ünlü ve meşhur olma hastalığı masonlukta da var sanırım en azından çokta farklı değil.
Ünlü olmak isteği bir ruh hastalığıdır.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 08, 2016, 08:36:39 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Karahan'ın esprili yaklaşımına diyecek yok.
Bir masonun ünlü bir mason olması için Masonlukla bağlantılı önemli bir iş yapmış olması gerek. Bu "iş" ille de iyi bir iş olmayabilir de...
Şimdi bu yaı dizisinin ikincisinde bir soru ortya atacayım. Daha sonrakilerde de. İşte o zaman "ünlü mason" terimi de belirginleşecek.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 08, 2016, 08:42:29 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Favori adayımı eş geçtiniz sn.adam.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 18, 2017, 11:56:54 ös
Yanıtla #4

Herkese merhabalar,
Benim sahsi fikrim mason olan zatlar mason oldukları için ünlü olmaz, çünkü masonlukta ketumluk ilkesi var( yanlış ise duzeltin). Ünlü kisilerde masonlardan teklif alabilirler bu normal birşey.herkese saygilar...