Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Edward John Poynter - Ölümüne Sadakat  (Okunma sayısı 1964 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 08, 2018, 03:38:03 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Roma'daki askeri disiplinin öneminin sembolü olmuş, gerçekte tarihi bir olayı da anlattığı söylenen Edward John Poynter'in 1865 yılındaki meşhur çalışması...

İtalya'nın Pompeii kentinde 19.yy'da zırhlı bir asker iskeleti bulurlar. Romalı tarihçilere göre Vezüv Yanardağı patlaması esnasında nöbetteyken öldüğü düşünülen bir askerdir. Çoğunluğun düşüncesine göre Roma ordusundaki askeri disiplin gereği askerin emir gelmediği sürece mevcut görevi terk etmesi yasaktır ve bu askerde şehire patlamadan sıçrayan dehşet karşısında ayrılırsa yaşama ihtimalinde komutanından alacağı ceza korkusuyla yerinden ayrılmayarak ölür.

Kasım 09, 2018, 01:12:03 ös
Yanıtla #1

Görev bilinci, sorumluluk ve sadakat üzerine güzel bir paylaşım.

Diyelim ki masonluğa kabul edildim ve sırları öğrendim, sırları saklamakta bu kadar sadık olabilir miyim kestiremiyorum. Gerçi sır saklamakta iyi olduğumu söylerler ama yine de emin olamıyorum.

Bu resmi ve anlamını sayenizde öğrendim. Paylaşımınız için çok teşekkürler.

Sevgiler sayın Novayst.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Kasım 09, 2018, 06:58:33 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALR
bu tür disiplin ve ölümüne sadakat baya ilginç çekici sn novayst ve bu resmide kim yapmışsa baya iyi çizim gerçekleştirmiş.
SAYGİLARIMLA VE SEVGİLERİMLE

Kasım 10, 2018, 01:46:13 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygılar ve sevgiler karşılıklı dostlarım, ek bilgi olarak Edward John Poynter'in bu konu ediniği eserindeki volkanik patlama sonucu Pompei şehrinin yanması aynı zamanda tanrının cezalandırması olarak tartışılmaktadır.

Kasım 10, 2018, 11:42:53 öö
Yanıtla #4
  • Yeni Katilimci
  • *

Diyelim ki masonluğa kabul edildim ve sırları öğrendim, sırları saklamakta bu kadar sadık olabilir miyim kestiremiyorum. Gerçi sır saklamakta iyi olduğumu söylerler ama yine de emin olamıyorum.

Sevgiler sayın Novayst.

Sayın Adonai,

Ben bir Mason üyesi değilim ancak size şahsıma ait fikrimi söylemek isterim;
Masonluk heyecan aranacak, eğlenecek bir yer olmadığını düşünüyorum.
Eğer siz içinizden gerek ve düşünmeden BEN BİR MASONUM diyebiliyorsanız ve bunu bir yaşam biçimi olarak benimserseniz, saygı çerçevesi içinde bilimin doğrultusunda ışığı bulacağınıza inanıyorum.

Bu söylemlerimden yanlış bir sonuç çıkarmanızı istemem, sizin düşüncenize hiçbirşey söylemek istemem bu yazımda. Bu şekilde anlamanızı istemem.

Bu yaşam biçimini benimserseniz ve doğal bir şekilde Masonluğu kabul ederseniz, sır veya başka bir konuyu düşünmeden doğru olanı yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Kasım 10, 2018, 12:19:14 ös
Yanıtla #5

Sevgiler sayın Novayst.

Sayın Adonai,

Ben bir Mason üyesi değilim ancak size şahsıma ait fikrimi söylemek isterim;
Masonluk heyecan aranacak, eğlenecek bir yer olmadığını düşünüyorum.
Eğer siz içinizden gerek ve düşünmeden BEN BİR MASONUM diyebiliyorsanız ve bunu bir yaşam biçimi olarak benimserseniz, saygı çerçevesi içinde bilimin doğrultusunda ışığı bulacağınıza inanıyorum.

Bu söylemlerimden yanlış bir sonuç çıkarmanızı istemem, sizin düşüncenize hiçbirşey söylemek istemem bu yazımda. Bu şekilde anlamanızı istemem.

Bu yaşam biçimini benimserseniz ve doğal bir şekilde Masonluğu kabul ederseniz, sır veya başka bir konuyu düşünmeden doğru olanı yapabilirsiniz diye düşünüyorum.

Sayın mccelik, haklısınız bence de masonluk eğlenilecek ve ya heyecan aranacak yer değil. Benim de böyle bir düşüncem yok açıkçası. Benim öğrenme isteğim ve arzum var; Hem kendimi, hem insanoğlunu, hem de ilmi.

Nereden geldik? Nereye gidiyoruz? İnsanoğlu olarak dünyadaki yaşam amacımız ne? Sırlar ne? Daha iyiye evrilmem için bilmem gerekenler ne? Egzoterik değil ezoterik nasıl olurum? Bunlar gibi bir çok soru var. Kafamdaki bu sorular yüzünden forumdayım zaten  :).

Masonluğun ezoterik bir öğretisi var, hem akıl hem de kalbe hitap eden yönleri var. Aslında masonluk benim gözümde gizli öğretilerle beraber ‘daha çok sevebilme’ durumudur. Bu canlı ve cansız herşeyi sevebilmekle ilgili. Hatta gerektiğinde kendimize gelen ‘kötülük zannettiğimiz şeyleri’ bile.

Yorumunuz için teşekkür ederim.

Sevgiler sayın mccelik
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci