Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bilimin ışığında eğitim istiyorum  (Okunma sayısı 11519 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 12, 2011, 02:56:56 ös
  • Ziyaretçi

Çok değerli üstadlarım,
Ben bu sene YGS-LYS sınavına gireceğim lakin bu eğitim sistemine pek güvenmiyorum,bana gereken bilgileri ve doğru bilgileri verdiklerine güvenmiyorum ama onların belirlediği sistemde çalışmazsam geleceğim tehlike girer ve ilerleyemeceğimi düşünüyorum sizce ne yapmalıyım çalışıp bir üniversite kazanmak zorundayım ama bana gereken bilgi bu değil bence ne zamandır aklımda bu soru var yardımcı olursanız çok sevinirim

Saygılar

Eylül 12, 2011, 03:04:06 ös
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Nova

O zaman hapı yuttuğunun resmidir diyeyim.Siz bu yaşta bu fikre kapılmışsanız ki çok haklısınız o zaman çok işiniz var çok çoook uzun yolunuz var.Adı üstünde zaten başta dünya ile başlayın yalan dünya kendisi yalan ve hayal ile başlayan dünyada en doğru bilgiyi bulmak için azılı bir uğraş vermek gerekiyor,ama siz şanslısınız çok gençsiziniz.

Çokş çeşitli kitapları ama bol bol okuyun doğruyu öğrenmek o kadarda çok kolay bir iş değil.

Bol şans
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 12, 2011, 03:10:11 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Çok teşekkür ederim sayın KARAHAN fikirlerinizi benimle paylaşmanız çok gurur verici benim için lakin bana ne tür kitapları okuyacağım ve neleri araştıracağım hakkında bilgi verirseniz minnettar olurum

Saygılar

Eylül 12, 2011, 03:13:29 ös
Yanıtla #3
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Kitap tavsiye etme işi çok zor ama en başta neyi okursan oku muhakkak bir özetin olsun ve muhakkak kitap hakkında soruların olsun.Her okuduğun kitabı doğru kabul etme muhakkak mantık telakkisi yap ve araştır.Size ancak bunu diyebilirim.Anlamak istiyorsanızda size ağır gelebilir ama felsefeyi asla ıskalamayın

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 12, 2011, 03:17:47 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Felsefe,sosyoloji,tarih kitap türü olarak bu üç türü çok severek okuyorum her kitapta aklımda binlerce soru işareti kalıyor tek sorunum bunları paylaşabileceğim,tartışabileceğim bir çevrem yok etrafımdaki bütün insanlar maddiyatçi ve zevk düşkünü kişiler bu beni açıkçası aşırı rahatsız ediyor saygı ise kesinlikle yok bu neden pek bilgi alışverişi yapamıyorum

Eylül 12, 2011, 03:20:58 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sana aklıma ilk gelen bir kitabı tavsiye edeyim sofinin dünyası.Başlangıç için güzel bir kitap olabilir

EDMUND BURKE

Eylül 12, 2011, 03:24:20 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Çok teşekkür ederim değerli KARAHAN

Saygılarımla

Eylül 12, 2011, 08:10:00 ös
Yanıtla #7

Sn. Nova,

Bu sınava daha önceden 2 kere girmiş biri olarak şunu söylemeliyim ki, eğitim sistemi konusunda sana tamamen katılıyorum.
Üniversiteye girdiğin zaman, derslerde sana gösterilen bilgilerin toplasan %10'unu mesleğinde kullanacaksın.
 Bunun dışında, gerçeği bulmak için "bilgi hamallığı" yapmak doğru yol değildir. Tamam, her şeyi okuyup araştıracağız ancak "inanç" faktörünün kişiyi gerçeğe yaklaştığını düşünüyorum.
 Bence, yeni bir şeyler öğrenmeden önce; farkında olmadığın ancak sana ayak bağı olabilecek önyargılarını bul derim. Her türlü "bilgi"yi sorgulayacak hale gelmeden, "bilgi almanın" zararlı olacağını düşünüyorum. Buna, çeşitli dini önkabüllerimizden tut, yüksek yerden atlama korkusuna kadar her şey dahildir.
"Kab"ımız ne kadar temiz olursa, o kadar "aydınlanırız". :)

Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Eylül 12, 2011, 08:19:24 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Saygı değer Felix Steiner,

Öncelikle görüşlerinizi benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim,ben şu anda pek fazla bir bilgiye sahip olmadığım için bir yol göstericiye ihtiyacım var doğru yolu bulduğuma inanıyorum lakin bana engel olan bilgileri nasıl ve ne şekilde bulacağım farkında olmam için ne yapmam lazım.

Saygılar

Eylül 12, 2011, 08:35:20 ös
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

Bay Nova,

Ben üniversite mezunuyum, bu sene de yüksek lisansa başlayacağım. Herkes üniversite okumak zorunda değil. Eğer Türkiye'de okuyacaksan onun yerine, Kapalıçarşı'da kuyumcuda çalışıp işçilik öğrenmeni tavsiye ederim ya da İngiltere'ye git bir restoranda saati ilk başta 6 pounda çalış ayda 1500 pound yani 4350 TL alırsın. Bu söylediğim bahşişsiz ve çıraklık dönemin. Para biriktirip açarsın kendine bir restoran, İngiltere'de batamazsında anca birkaç arkadaşını toplayacaksın, batıralım diyeceksin, öyle batarsın.

Türkiye'de bilim milim hikaye, adamı kıstırırlar bir gece, heryerde söyleme sakın bilimin ışığı falan. Hem ne yapacaksın bilimi para etmez Türkiye'de.
« Son Düzenleme: Eylül 12, 2011, 09:00:41 ös Gönderen: Mozart »