Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Egemen … 2  (Okunma sayısı 2710 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 24, 2012, 08:31:29 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlığın önceki bölümünde katılımcılar kendi eteklerindeki politik eğilimlerin taşlarını yeterince döktü.

Gelelim Masonlukta egemen sıfatının kullanılışına… Bunun eski dilde olup, kullanımı günümüzde de geçerli olan karşılığı “hâkim”. Bilgelik anlamına gelen ve güncel dilimizde de pek de kullanım alanı bulamamış  “hakîm” ile karıştırılmamalı.

Batı dillerinde “souverain”, “sovereign”, “souverän” gibi karşılıklar var. Nitekim Türk Masonluğu yazınında, hemen her masonik terimin dönüştürülerek kullanıldığı bir dönemde “suveren” diye bir sıfat kullanılmış Şimdi ben size bunun ne anlama geldiğini sorsam, siz de araştırsanız, hiçbir sonuca varamazdınız belki de. Fakat ben bunu yazdıktan sonra Google ya da benzeri arama motorlarında bulabileceksiniz. Size referans olarak da www.masonlar.org verilecek.

Ara sıra bu sitedeki yazılarımıza çok özen göstermemizi öneriyorum katılımcılarımıza… Bilmem bunun gerekçesi anlaşılabiliyor mu?...Bu site, Türkçe masonik bilgi kaynağı bakımından internete egemen.

Konumuz elbette bu değil… Mason Sözlüğü’nde belirtildiği üzere, Masonlukta “egemen”, bir masonik derece ya da görev unvanının diğerlerine oranla üstünlüğünün bulunduğunu vurgulamak üzere kullanılan bir sıfat… İşte bunun bazı örneklerini vermek istiyorum.

Ancak bakalım bu aşamada herhangi bir katkıda bulunmak isteyen var mı? Hem belki o örneklerden bazılarını ben önce verenler olur, benim işim azalır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 24, 2012, 01:26:04 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın ADAM öncelikle hakikaten yazılarınıza önem veren birisiniz bendende hem hem daha kültürlüsünüz bu konuda elinize su dökemem yalnız şu sözünüze doğrusunu isterseniz alındım şöyle yazmışsınız;

Bu başlığın önceki bölümünde katılımcılar kendi eteklerindeki politik eğilimlerin taşlarını yeterince döktü.

Üstat'ım benim merak ettiğim sizin balkon dan Ülkemiz daha mı farklı gözüküyor da ben ve benim gibi  vatan hainleri   ??? ??? ??? daha farklı bir imaj çizme çabasındayız güzel ülkemin geleceği hakkında ...Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 24, 2012, 04:37:24 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben eleştiriye dayanıklıyımdır; yararlı olduğuna inanırım. Haksızlığa da dayanıklıyımdır çünkü tıvgalanmışımdır yıllar öncesi.

Ancak Sayın NOSAM33'ün gocunmasının ne denli yarinde olduğunu düşünmeden edemem. Önceki başlık üzerine görüş belirten sanki sadece kendisiymiş gibi başkalarının taşlarını da sahiplenmeye girişmesine ne gam! Ne gam da, bu memleketin geleceği uğruna kimin ne yapmış kimin ise ne yapmış gibi görünmüş, kimin ölüp kimin nutuk attığını bilmezlerden miyiz biz? 10. yılın mutluluğunu doğrudan içinde yaşayamamış olsak da 25. yılda Marshall'ın gelişini görmemiş, 30. yılda köyümüzdeki enstitünün yıkımına ağlamamış, 35'te vatan cephesi altında ezilmemiş, Turan Emeksiz'i sadece bir şehir hatları vapurunun adı sananlandan mıyız?

Balkona çıkmak hem kolay değil, hem yorucu, hem çok zaman alıcıdır; doğru. Ancak pencerenin duvarlarını yıkarak da aynı düzeye gelinebilir.

Bunları geçelim.

Şimdiki başlığımızın konu içeriği, Masonlukta kullanılan"egemen" sıfatıdır.

« Son Düzenleme: Nisan 24, 2012, 04:41:53 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 24, 2012, 08:39:05 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın ADAM tekrar büyüklüğünüzü benim açımdan kanıtladınız benim isyanım bu milletin vurdumduymazlığına karşıdır. Saygılarımı sunarım şahsınıza ve kardeşlerime  ...

:-X :-X :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus