Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: William Blake  (Okunma sayısı 9798 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 29, 2007, 06:54:14 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

William Blake
(d. 28 Kasım 1757 - ö. 12 Ağustos 1827) İngiliz şair, ressam ve mistik vizyoner.

Hayatı

Blake, Londra'da Golden Square'deki 28a Broad Street'de orta sınıf bir ailenin dört çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babası mensucatçı annesi de ev hanımıydı. Aile inanç olarak Moravian sektine bağlı bir hristiyanlardı.Ve din ayrımcılığı yapmayan bir insandı.

Blake genç yaşından itibaren vizyonlar gördüğünü iddia etmiştir. Londra, Peckham Rye'da meleklerle dolu bir ağaç gördüğünü söylediğinde henüz yaklaşık sekiz veya on yaşındaydı. Hayat hikayesini kaleme alan Gilchrist'e göre Blake bu deneyimden sonra eve dönmüş ve gördüklerini ailesine aktarmıştı ancak babasının dayağından annesinin yardımıyla kurtulabilmişti. Bir başka seferinde Blake harmancıları çalışma sırasında izlerken aralarında meleki figürlerin dolaştığı görmüştü.

Blake çocukluğunda gerçek yaşamdaki figürler yerine babasından ödünç aldığı Yunan antik eserlerindeki çizimleri kopyalamayla resme başlamış ve Raphael, Michelangelo, Marteen Heemskerk ve Albercht Dürer'in çizimlerini keşfetmişti. İnatçı doğası sebebiyle ailesi onu okula göndermek yerine çizim sınıflarına yollamıştı.

4 Ağustos 1772'de Great Queen Street'de oymacı James Basire'ın çırağı olarak oymacılığa başladı ve yirmibir yaşında profesyonel bir oymacı oldu.

İngiliz şair, ressam, gravürcü sanat yaşamı boyunca resim ve edebiyat alanının yüksek sanatçılar sınıfından uzak durdu. Devrimci hareketlere karıştı (1785-1794) ve kendisini satılmayan yapıtına adamadan önce ancak bir kez sergi açtı. İlk tezbihlerinde (Songs of Innocence 1789 ve Songs of Experience 1794) şanssız insanların masumiyetiyle çıkarcı ve adeletsiz kent dünyasının getirdiği mutsuzluğu karşılaştırırken, bu içeriğe uygun gördüğü ve ölmüş küçük kardeşinin kendisine ilham ettiğini söylediği "cehennemi" bir teknik kullandı: metni ve süslemeleri asitle kazıyor, renkleri de elle ilave ediyordu. Bütün yaptıklarında egemen olan üç şey vardı: gerçekdışı biçimlerden kaçınma, herhangi bir alanda otorite düşmanlığı ve isteğin, arzunun yüceltilmesi. Bunlar resim dilinde çizginin vurgulanması, çevre çizgisinin belirtilmesi ve gotik biçimin benimsenmesi olarak yansıdı. Blake'in Hıristiyanlığı da özgürce bir Hıristiyanlıktır. (No Naturel Religion, 1789; The Marriage of Heaven and Hell, 1793; Europe: A Prophery, 1794) İnsan üzerindeki baskıyı gizleyen, yokmuş gibi gösteren her türlü gizliliğe ve kurumlaşmış dinlere karşı duyduğu nefret yüzünden Blake, uzlaşmacılığa kayan çağdaş gizemciliğin bu gelişimine de karşı çıkmıştır. (The Book of Urizen, 1794; The Book of Los, 1795; Jerusalem, 1804-1820) Tekdüzelik arzusunun (İmparatorluk, Akıl, Urizen) karşısına, Acıma ve Öfke'yi benliklerinde karıştıran İsyancı Oğullar (Los, Orc) dikilir. Bütün görüntü düzenini erdişi imgesinde toplaması Blake'e, ilk kez olarak, Devrim'in kökeninde libido'nun bulunduğunu, Devrim'in bu libido'dan kaynaklandığını söylemesine olanak vermiştir. Bir "yumuşak kaplan" ile simgelediği bu enerjinin görevi, Arzu ile Mutsuzluk'u birbirinden koparmaktır. Bu bakımdan Blake'in yapıtı, romantik istanın ve kehanetin en saf, en katıksız belirtisi sayılabilir.

Türkçe'de William Blake

* Cennet ve Cehennemin Evliliği, Altıkırkbeş Yayıncılık, 1997
    * Masumiyet Şarkıları, Altıkırkbeş Yayıncılık, 1999
    * Masumiyet ve Deneyim Şarkıları, Artshop yay. 2006,
    * Kehanet Kitapları 1, Çev. Tozan Alkan, Artshop yay. 2006 (Blake'in kısa eserlerinin biraraya getirildiği bir çeviridir)
    * Kehanet Kitapları 2, Çev. Tozan Alkan, Artshop yay. 2006 (Artshop Yayınlarından çıkan serinin ikinci kitabıdır)
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 29, 2007, 10:27:43 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Bazi Eserleri;

Gizli Aşk
   Asla uğraşmam senin aşkını anlatmaya
   Aşkın asla anlatılabilir gibi değil;
   Rüzgâr hafif bir kımıldanış yapar
   Sessizce, görünmez bir şekilde.

Söylerim aşkımı, söylerim aşkımı,
  Söylerim tüm kalbimle bunu,
  Ah! Titriyor, üşüyorum, uslanmaz korkular içinde
  O beni terk etti edeli.

Kısa bir müddet sonra geldi bana o kız,
  Kendine başka bir yâr bulmuş,
  O adam iç çekişleriyle götürdü onu;
  Sessizce, görünmez bir şekilde.

William Blake
               Love’s Secret

- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 29, 2007, 10:42:30 öö
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Bazi Resimleri;

To see a world in a grain of sand
   And a heaven in a wild flower,
Hold infinity in the palm of your hand
   And eternity in an hour.

- William Blake

Haziran 21, 2007, 04:35:15 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

resimler icin tesekkur ederim.

Haziran 21, 2007, 04:36:44 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Paylasim icin tesekkurler.

Eylül 16, 2008, 05:44:49 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Syn: Mason
Bir de Halil Cibran diye bir zat var, bilemiyorum tanır mısınız? Blake ile birbirlerine benzertirim ikisini, Ama şu baştaki resim, her zaman beni etkilemiştir. Saygılarımla