Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Benim Anlamadığım  (Okunma sayısı 26561 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 25, 2011, 05:03:57 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Şimdi ben 18. yüzyıl Avrupasında bir amaç için kurduğum Masonluk çatısına neden bir Türk'ü gerçek manada içime alıp, onunla  her  şeyi paylaşayım?. 

soru bu

Saygılarımla
Saygılarımla

Nisan 25, 2011, 05:17:25 ös
Yanıtla #11

Cevapları anlamamak konusundaki israrınıza rağmen bir kere daha cevap vereyim.

Masonluk yerel olarak örgütlenir. Ne o zaman, ne sonrasında, hiç bir zaman ve hiç bir koşulda, bir ülkedeki Masonluk bir diğerini bünyesine ALMAZ. Ancak Büyük Localar karşılıklı olarak birbirlerini tanırlar.

Ayrıca, 18. yüzyıl Avrupasında Türkleri aralarına almayan o Masonların kaç tanesi Yahudiydi? Hani teoriye göre "asıl Masonlar" Yahudi, gerisi kandırmacaydı ya... Biraz bilgi ya, lütfen...

İnsaf insaf, bizim yazdıklarımız okunmuyor anladık da, bari kendi yazdıklarınızı okusanız...
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Nisan 25, 2011, 06:10:47 ös
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Şimdi ben 18. yüzyıl Avrupasında bir amaç için kurduğum Masonluk çatısına neden bir Türk'ü gerçek manada içime alıp, onunla  her  şeyi paylaşayım?.

Sorusunun cevabı

Masonluk yerel olarak örgütlenir...

dolayısıyla sizi içine almamışlar işte yerel olarak örgütlenmişsiniz...

Ne o zaman, ne sonrasında, hiç bir zaman ve hiç bir koşulda, bir ülkedeki Masonluk bir diğerini bünyesine ALMAZ. Ancak Büyük Localar karşılıklı olarak birbirlerini tanırlar.

Ben nediyorum aynısını tüm yazdıklarınıza katılıyorum.

Size   Büyük loca dışarıdan aldığı talimatları söylüyor demek oluyor bu. Tamam da aynı şeyi söylerken neden farklı anlatımlara başvuruyosunuz.
Saygılarımla

Nisan 25, 2011, 06:39:33 ös
Yanıtla #13

Sn. Hacamat,

Yazılanları anlamama konusundaki inadınız artık can sıkacak bir boyuta ulaştı.

Mevcut olmayan bir şey sizin paşa gönlünüz rahatlasın diye yapılacak değil herhalde.

TÜRKİYE BÜYÜK LOCASI HİÇBİR YERDEN TALİMAT ALMAZ.

Bunu anlamak o kadar zor mu? Zeka noksanı olmadığını varsayarsak (ki bunu umuyorum) kasıtlı inattır. Lafları söylendiği şekliyle okuyup anlamadan yazmayın artık lütfen.

Öğrenin:

Avrupa dediğinizden kastınız Kıta mı İngiltere (Britanyanın tamamı) mi belli değil. Muhtemelen farkı (Masonluk anlamında)konusunda en ufak fikriniz yok. Ayrıca bunların her ikisi de ne bir Türkü, ne bir Amerikalıyı, ne bir Japonu ne de bir başkasını bünyesine almadı, almaz.

ÇÜNKÜ MASONLUKTA BİRİSİNİN BAŞKA BİRİSİNİ BÜNYESİNE ALMAK DİYE BİR KAVRAM YOK.

Sizin "asıl Mason" dediğiniz Yahudileri de unutup başka yere saldırdınız ama bu pervasızca cehaletinizle hiç bir yere varamayacaksınız.

OKUYUN, ÖĞRENİN, GELİN

Cevap almak için sorduğunuz her soruya cevap alırsınız. Burada Masonluk hakkında yazanlar, muhtemelen sizin bu bilgileri aldığınız kahve eşrafı gibi bir tarafından uydurmaz. Bilgi ile konuşur, BİLGİ.

Artık bu saçmalığa bir son vermeniz dileğiyle.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Nisan 25, 2011, 06:49:46 ös
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Hacamat,

Size verilen cevaplari kendinizce yorumlayip yanlis sonuclara varmaniz ve bu aklinizdan urettiginiz asilsiz iddialari kusursuz dogru gibi yansitmaniz benim tahammul edemedigim bir konu. Yanlis yorumlamanizin yegane sebebi bence bilgi noksanliginiz. "Aklimla dogrulari bulurum, gozlerimle bakiyorum" mantigi ile hareket eden bir insana ne kadar yazip cizsek, ne kadar anlatsak bos. Yazilanlari idrak edemediginiz gibi bilgiyi arastirmaktaki usengecliginize de esefle bakiyorum.

Sadece forumumuzu aklinizdaki sorulari yanitlamak icin soyle bir ay kadar inceleseniz  - provokatif dusuncelerden arinmis olarak - sizin icin cok faydali olacak. Ancak sizin yaptiginiz, alti bos asilsiz iddialarla soylenilenlere anlatilanlara kulak asmadan bilgi kirliligi yaratmak.

Haydi diyelim ki bu sitedeki yazilarin yanli oldugunu dusunuyorsunuz (belki de dunyadaki Masonluk ile ilgili hariciler icin hazirlanmis en guzel paylasim sitesindesiniz su an), gidip dunyaca unlu tarihciler tarafindan Masonluk hakkinda yazilmis kitaplari dokumanlari arastirmak da mi zor geliyor? Ordan burdan okuyup akliniza gelen seyleri uygunsuz bir uslup ile bu nezih ortamda paylasmaktan vazgeciniz, cunku gercek ile uzaktan yakindan alakasi yok. Ben de Amerikada Tekris olmus ve hala Amerikada calismalarini surduren bir Masonum ve Turk'um. Masonluk dil, din, irk, politik gorus farketmeksizin insanlarin kardesce bir arada yasayip daha iyi insan olmalarini saglamak amacini guden bir orgutlenmedir. Belki yine carpitabilirsiniz o yuzden bir daha tekrarlamak istiyorum yanlis anlasilmaya meydan vermemek icin.

"Masonluk dil, din, irk, politik gorus farketmeksizin insanlarin kardesce bir arada yasayip daha iyi insan olmalarini saglamak amaci guden bir orgutlenmedir."

Saygilarimla

Noah
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Temmuz 31, 2012, 08:38:41 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

Başta sayın ADAM dan bu başlıkta özür dilerim, fazla ileri gitmiş olabilirim. Farklı başlıklardada eğer kalp kırdıysam yada kırıcı olduysam herkezden özür dilerim. Fikirlerimin arkasındayım,lakin üslup olarak kırıcı olduğumu biliyorum. Kimi kırdıysam af ola.
Saygılarımla

Ağustos 01, 2012, 06:47:55 ös
Yanıtla #16
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat ile barış yapmak güzel bir fikir.

Barış yapalım ama estkiden her ne olmuşsa onu unutarak değil. Önce eskiden olanları onaralım.

Sayın Hacamat Masonluğun nitelikleriyle bağlantılı bir çerçeve çizmişti. Sorun da o çerçeveden çıkmaktaydı. Bu başlığa benzer bir başka başlık daha vardı.

Sayın Hacamat şimdi özür dilemekle birlikte fikirlerini değiştirmediğini de belirtmiş. Bu ne demektir. Gerek bu gerekse diğer başlık altında her ne yazmışsa, onlardaki iddialarını aynen sürdürüyor demektir; hani sadece Yahudilerin mason olabileceği ve diğerlerinin ancak masonculuk oynayabileceği gibi iddialar.

Eğer barış yapacaksak, bu iddiaların yeniden ortaya serilmesi ve hangisbinden vaz gaçildiğinin, gerçeklerin ne ve nasıl olduğunun Sayın Hacamat tarafından açıklanması gereklidir.

Biliyorum, az buz iş değil. Bir antimasonik iddianın geri alınması gerekiyor açıkça ve tüm ayrıntılarıyla. Üstelik bu antimasonik iddia tümüyle yalanlar ve uydurmacalar üzerine bir iddia. Üstelik bu iddiaları ileri süren bu forumun üyesi.

Barış mı istiyor.

Ben varım.

Açıklama ve düzeltmeleri alalım lütfen teker teker ve tüm ayrıntılarıyla.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 02, 2012, 02:38:11 ös
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Sayın ADAM öncelikle teşekkür ederim.

Niyetim sizleri karalamak değildi, sadece ''üslupta'' dediğiniz gibi yanlış anlaşılmaya meğil verecek hatalarım oldu. Bu başlık ve dediğiniz gibi başka başlıklarda yanlışlıkla kırıcı yazılarımdan ötürü, tekrar özür dileyerek mevzuya geçmek istiyorum.

Deniliyorki
   18.yüzyıl Avrupasında bir oluşum oluyor ( bu oluşumun adı önemli değil ).  Bu oluşum kendi içinde Avrupada büyüyor, gelişiyor. Belli bir olgunluğa geldiğinde içlerine Türkleride almayı kabul ediyorlar. Benim anlamadığım nokta da burası.
   Günümüzden bakarak ifade ediyorum. Biz Türkleri Avrupanın her yerinde malum aşağlıyorlar,içlerine almak istemiyorlar,bizi sınırdan dışarı çıkarmazken. Bu oluşum nasıl oluyorda Türkleri arasına alıyor. İddam şuydu ''Türkleri gerçek manada içlerine almazlar'', almış gibi yaparlar.
   Bu oluşumun kendi içinde dereceleri var ve bunu sizde biliyorsunuz Türkler en üst dereceye gelemiyor ( gelen varsada 1 kişi falandır ). Bir Avrupalı 1 yılda derece yükselirken,bir Türk 5 yılda bir derece alıyor. Bunun sebebini sizin görevinizin daha zor olduğu için değil,bilgi paylaşımı noktasında Türklerle bu paylaşımı yapmak istemedikleri içindir. 100 % yanılıyorda olabilirim. Ama bu benim görüşüm.

Yahudiler gerçek bu oluşumun içinde demiyorum.eyer öyle anlaşıldıysa düzelteyim. Yahudi ırkının genelde hakim olduğu bir oluşum diyebilirim. Dolayısıyla ben Avrupaya oğlumu yaz tatilinde  götüremiyorsam,sınırda engelle karşılaşıyorsam,düzelteyim tek suçum Türk olmaksa bizi o oluşuma gerçek manada zor alırlar diye düşünüyorum.Ne bileyim, Kullanmak için alırlar, ayak işlerini yaptırmak için alırlar, ne bileyim ''dursun bi'' diye alırlar, ama asla tam içlerine almazlar.

Dikkat edilirse bu oluşum toplumda belli bir  kariyere gelmiş, madii olanağı iyi kimseleri içine almasıda bu teoriyi doğrular nitelikte. Neyi amaçlıyorlar sorusuna da şöyle cevap verebilirim. Belkide Türkiyede amaç aslında Paranın konturolüdür, gücün korunmasıdır vs. Avrupada kurulan bu oluşum Türkiyedeki belli köşeleri tutma potansiyeli olanları bir çatı altında toplayıp, onlara birtakım erişilmez bilgiler sunup, baş döndürtüp ellerinde tutmak istiyor da olabilirler. Tek amaçları bu olmasada amaçlarından bitaneside bu diyebiliriz. Dediğim gibi sonuçta ben böyle düşünüyorum. Ben böyle düşünüyorum diye illa bu böyle olacak demiyorum. Sadece bu oluşumla alakalı teorilerimden bir tanesi bu, yada en serti bu.

Not : İdda demeyelim, fazla iddalı olur. Teori diyelim. Birde anti Mason demeyelim, benim hiçbirşeye antipatim yok. Açılım diyelim.
Saygılarımla

Ağustos 03, 2012, 06:19:21 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat, daha önce bu başlık altında ve bu forumun diğer alanlarında yazdıklarımızı acaba ne denli anlamış, ona bakalım diye başladım…

Baktım ki Sayın Hacamat söze

“Deniliyorki”

diyerek başlamış.

Şimdi bu ne demek oluyor? “Bunları ben demiyorum; başkaları diyor.” demek oluyor.

O başkaları kim?

Orası ya belli değildir ya da Sayın Hacamat açıklamak istemeyebilir.

Fakat bu “deniliyor ki”leri her kim demişse, Masonluğu bilmeden, tam olarak anlamadan, yüzeysel bilgilerle bu kurum üzerine fikir yürütmüş.

Örneğin o diyen demiş ki masonluk için, “Bu oluşum kendi içinde Avrupada büyüyor, gelişiyor. Belli bir olgunluğa geldiğinde içlerine Türkleride almayı kabul ediyorlar.”

Sayın Hacamat’in anlamadığı nokta da burasıymış zaten.

Bunu anlamasına gerek yok çünkü böyle bir şey yok.

Böyle giderse, bir özgün ulusallıktan söz etmek gerek. Sonra o özgün ulusalcılar aralarına başka ülkelerden olanları almış aşama aşama… Sonunda da sıra Türklere gelmiş.

Böyle bir şey yok ki… İlk “oluşum” denilen nedir? Londra Büyük Locası. Kim kurmuş? İngilizler mi? Çoğunluğu İngiliz ama aralarında İngiliz olmayanlar da var. İskoç asıllı Britanyalılar daha etkili.

Bunun tarihi nedir? 1717.

Bilindiği kadarıyla Türkler arazsında mason olanlar ilk kez hangi tarihte olmuş? 1738’de. Belki daha öncesi de vardır.Belgeli olarak bilineni bu.

Bu tarihte henüz başka ülkelerin çoğundan mason olan yok. Örneğin henüz Amerikalılar yok. Daha sonra çok büyük bir kitle olarak var olacaklar ama o tarihte değil.

Demek ki bu deyiş yanlış ve Sayın Hacamat’ın bu bağlamda anlamasına gerek duyabileceği bir şey yok.

Ancak yazı bu kadarla bitmiyor. Devamı var.

Devam edelim mi, yoksa bu kadarı yeter mi?

Bu aşamaya kadar Sayın Hacamat anlamasını gerektirebilecek bir şey olmadığını anladı mı acaba?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 03, 2012, 08:44:43 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Sayın ADAM, değerli bilgilerinizden faydalanıyoruz. Aydınlatıcı bilgilerinizle, bizlere ışık tuttuğunuzu düşünüyorum.

Tutumlar insandan insana değişiyor. Dolayısıyla herangi bir iddam yok. Benimkisi sadece bir teori. Şüpheci yaklaşım diyelim. İnsanlar neden Mason olur ? Dünyada sevilmeyen Türkleri neden Mason yaparlar ? Masonların amaçları nedir ? Masonluk var olmasaydı ne olurdu ? vs kısacası. Neden ?

Tüm bunları sorgularken ''Neden bir Türk'ü gerçek Mason yapsınlar'' sorusunu ister istemez sorguluyorsunuz. Bunu sorgulamanın en doğru yerinin, Masonlar.org olduğunu düşündüm. Sanırım yanılmadım.

Bu hayatın içinde yaşıyoruz. Farklı pencerelerden baksak da, aslında manzara hep aynı. Benim gördüğüm bir şeyi, herkez görüyor ve herşey ortada.
   İngiliz olsaydım, aklıma böyle bir soru gelmezdi. ''Evet bu oluşum bizi gerçek manada içlerine alır'' diye düşünür, hatta aksi aklımın ucuna bile gelmezdi,şüpheci olmama rağmen. Ama Türk olunca iş değişiyor. Sayın ADAM birikimlerini bizimle paylaşmış olmasına rağmen bir eksiklik gözüme çarptı. Sanırım sorumu net ifade edemedim. Sorum ''Bir Türk'ü neden gerçek manada içlerine alsınlar''idi. Kuruluşundan 20 yıl sonra, bir kaç Avrupada yaşayan 60 yaş üstü Türk var idiyse bunları gerçekte içlerine aldıklarını bilemeyiz. Hangi dereceye kadar yükselmişler, bunlar kimdi vs bunları sayın ADAM eksik bırakmışsınız. Anlamaya çalıştığımız için daha detaylı yazarsanız sevinirim.
Saygılarımla