Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Mason olmak isteyenler değilde, seçilenler MASON'luğa üye oluyor?  (Okunma sayısı 6234 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 03, 2017, 09:59:38 öö
Yanıtla #20

Sayın Farmakoloji, sayın arkadaşlar;
Fikirlerine, duruşlarına ve çalışmalarına değer verdiğim kadın Mason dernek üyelerini tanıyan biri olarak şahsen bu konunun biraz zorlandığını düşünüyorum.
Globalleşen dünyanın getirisi olarak Masonluğun içinde kadınlar vardır. Kadın Mason dernekleri mevcuttur. Bu derneklerde de masonik çalışmalar yapılmakta ve dernek mensupları kendilerine Mason demektedirler. Bu yapılanların hiçbirinde de sorun yoktur.
Burada basit ancak çok mühim bir detay vardır. HKEMBL bağlı dernekler, gelenek ve tüzüklerine göre kadınları almamaktadır. Bu duruş kadınların hor görülmesi, istenmemesi ya da negatif bir bakış sebebiyle değildir. Hemşirelerimiz başta olmak üzere tüm kadınlar bizler için her zaman kutsal ve saygıdeğerlerdir. Ancak bir takım gelenek ve uygulamalar bir topluluğun ana yapı taşları değişmeden, istikrar ile hayatına devam etmesinde rol oynayan unsurlardır. Buna farklı topluluklarda farklı örnekler de pekala verilebilir.
Zira HKEMBL 'nın kadınları kabul etmiyor  ya da kadın Mason localarını tanımıyor olmasının, Masonluk yolunda içten şekilde ilerleyen herhangi bir kadın Mason'u da rahatsız etmeyeceğini ya da ilgilendirmeyeceğini düşünüyorum.
Şahsım adına Masonluk yolunda olan, kendini bu yönde şekillendiren herkesi desteklemekteyim.
Sevgi ve saygılarımla
Siz kadın olsa idiniz ve masonluğa gönül verse idiniz alınirmiydiniz bu durumdan?
Kadın olmadığımız için bilemeyeceğiz tabi.
Ya eşit yaratılmışlar olarak baksak duruma?

Masonluğun Avrupa kıtasında filizlenmesi ve dahi avrupa toplumlarının özellikle ingiltere ve fransa gibi ülkelerdeki kadının toplumdaki rolünun oldukca geri ve aşağıda olmasi masomluguda etkilemiştir.

Masonlar bu forumda bu konuda top çevirmeleri ve yuvarlak konuşmaları sadece uygar dünya görüşünden ve insan haklarına duydukları içten inançtan dolayı doğruyu bir türlü içten bir şekild e diyemiyorlar.
Dernek yapısı,tüzük yapısı ve gelenekler hep aynı yerdeler aynı romanı okuyorlar.

Bu ikilemler ile yaşanmaz basmakalıp sözler ile ifade edilemez bu konu.
Her tür dünya görüşüne ileriden baktığını iddia edeceksin lakin kadınlar için hala adım atmayacaksın atamayacaksın.
Daha en basında eşit olamadığım en basit bir hak için böyle düsunuyorsak benim hayatimda olmayan bir masonluk ne ise yarar.

EN KÖTÜ YALANCI KENDINI KANDIRANDIR.

Sayın Karahan,
Soru ve yorumlarınıza elimden geldiğince ve tek tek yanıt vermeye çalışacağım.
1-Bu durum ile ilgili görüşlerimi de zaten yazımın sonunda belirtmiştim, farklı bir şekilde açmayı deneyeyim. Mason olmak isteyen, bu yolda ilerleyen kişinin ( kadın / erkek ) tek ilgi ve alaka noktası kendisidir. Kim beni tanımış, kim beni sevmiş vb. gibi sorular önemsizdir. Bu yol kalabalık ancak tek başına yürüdüğümüz bir yoldur.
Yani şayet ben kadın olsaydım ve Mason olma yoluna girseydim; hayır, kesinlikle alınmazdım, bozulmazdım. Ben kendi yoluma bakardım.

2- Top çevirme ve roman okuma konusuna gelirsek; öncelikle bu iğnelemelerinizi tebessümle karşıladığımı bilmenizi isterim :) Vermiş olduğum cevap ve şahsım adına yaptığım yorumlar sizi tatmin etmeyebilir. Ben bilgim ve sınırlarım dahilinde mevcut durumu özetlemeye çalıştım. Buna ek olarak da şahsi görüşümü samimiyetle paylaştım. Duymak istediğiniz ya da duymayı beklediğiniz cevabı bilememekle beraber duyacağınız açıklamaların benimkine benzer olacağı konusunda sizi tatmin ederim. Çünkü durum tüm çıplaklığı ile bu şekildedir.

3- Ayrıca bunu bir ikilem olarak görmediğimi belirtmek isterim. Bu bir tercihtir. Bu tercih bizleri ne kadın düşmanı ne de kadınlardan üstün yapmaktadır. Bunu kabul etmek ya da etmemek de kişiye kalmıştır. Bu durumla problem yaşarım diyenlere açık bir başka güzel kapı da zaten vardır. Nihayetinde herkes istediği şekilde ve biçimde Masonluk yolunda yürümekte özgürdür.

4-Masonluğun ne işe yaradığını bir gün hayatınızda olursa anlayacağınızı ümit ediyorum.

Elimden geldiğince açıkladım. Sevgi ve saygılarımla