Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanrı,İnaçlar ve insan  (Okunma sayısı 21388 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 29, 2007, 12:08:47 ös
Yanıtla #20
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Sevil,

Bilgiçlik taslama olarak algılamamanızı dileyerek...

Dinin evrenselliği hususunda Muhyiddin İbn Arabi'yi okumanızı öneririm. İbn Arabi vahdet-i edyan düşüncesi sizin araştırmalarınız açısından bir açılım sağlayabileceğini düşünüyorum.

saygılarımla...

Haziran 29, 2007, 12:11:14 ös
Yanıtla #21
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

ve dinlerin (aşkın) birliği meselesinde İmam MAturidi'nin çok güzel bir düşüncesi vardır Pasajı aktarıyorum

"Hak din
gökten inen suya benzer. Tıpkı gökten tek tür su indigi gibi, aslında gönderilen din de
birdir; fakat insanlar farklı dinlere ve mezheplere sâhiptirler. Halbuki kendisine
uyulması emredilen din bir tanedir. Su gökten temiz ve esit olarak indigi halde, indigi
topragın bilesiminde bulunan unsurların renginin, tadının ve kokusunun degisik olması,
suyun da tadını, rengini, kokusunu degistirir...
Eger yeryüzünün her tarafı aynı durumda olsaydı, su degismezdi, dolayısıyla
kullananlar da farklı degil, aynı suyu kullanırlardı. Tıpkı bunun gibi, din de degistirilmeseydi,
her yerde aynı din olurdu; dolayısıyla dîni kullananlar da yâni dînin
mensupları da bir ve aynı ümmet olurdu." (Özcan, Hanifı, Mâtürîdî'de Dînî Çogulculuk, İstanbul, 1995, s. 99-100)

Haziran 29, 2007, 01:09:13 ös
Yanıtla #22

Hayır, merak etmeyin Sevgili skullG, bu Site özgür bir Site olduğuna göre ben dahil herkes kendi fikirlerini yazabildiğine göre benim açımdan hiçbir sorun yok!
Yalnız gelgelelim, İslamiyet dışındaki bütün dinleri araştırdığım için bunlara gereksinim duymadığımı hissediyorum ama gene de tavsiyeniz için çok teşekkür ederim her ne kadar tavsiyeniz üzerine de olsa müslümanlığa dair hiçbir araştırma yapmama ve yapmayacağıma rağmen_
SAYGILAR bizden,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 29, 2007, 01:13:34 ös
Yanıtla #23

Bu arada Sayın Mystic, açıklamalarımı Siz'in konularınızın devamı olarak yazıyorum ama eğer Siz'e dair herhangi bir sakıncası olması durumunda konu bölümlenmesi yapılabilir, bu da Sayın Site Yöneticileri'ne kalmış bir durum....
SAYGILARIMLA...

Haziran 29, 2007, 02:20:35 ös
Yanıtla #24

Şimdi uzun yıllardır yeryüzündeki bütün Dinler konusunda uzun araştırmalarım olmuştur ve yaptığım tek şey şu yöntemi kullanmak oldu;
Bütün dinlerden ki buna Zerdüşlük de dahil, saf, öz ve kanımca bana mantıklı gelen bilgileri bir süzgeç gibi eleyerek ortaya çıkardığım bütün bilgileri birleştirdim ve Sentez oluşturmaya çalıştım_
Her dinin doğru ve yanlış olan yanlarını farkettim, bu yüzden böyle bir yönteme başvurma gereksinimini hissettim, ama hiçbir zaman herhangi bir dinin gereklerini uygulamadım_
Sonuçta ortaya çıkardığım bu bilgilerin tabi felsefi boyutu yüksek olduğu için genel geçer doğru olarak kabul ettiğim bu bilgilerden yola çıkarak kendimi, dünyayı ve evreni anlama yöntemiyle hareket ettim_
Sonuçta yaşam derslerini alarak kendi yaşamımdaki karşılatığım her olaydan bir anlam ve ders çıkardım, zorluklardan kaçmadım, üstesinden gelmeye çalışarak kendi irademle düşünce yoluyla Tanrı'yı bulma çabasına girdim, çünkü şimdiye dek deforme olmamış saf bir dinin olamayacağını düşündüğüm için kendi arşatırmalarımla doğru yolu kendim buldum_
Maddiyatın hiçbir önem ve değer taşımadığını farkettikten sonra manevi değerlere yöneldim, İnsani değerlerimi kaybetmemek için çoğunluk gibi salt bir dine mensup olarak ibadetlerini sadece yerine getirdikleri gibi birşey hiç yapmadım ve sadece ibadet etmekle Tanrı'ya ulaşılamayacağını çok iyi anladım_
Herşeyde olduğu gibi Din konusunda da evrenselliği yakalamaya çalıştım, İnsanoğlu olarak bu karmaşa dolu dünyada sırf bayan olduğum için değil bu bütün insanlar için geçerli bir durumdur, kendi kendimi koruyacak güce sahip olamadığım için beni Yaratan Yüce Tanrı'ma sığındım_
Yaşadığım her gün için beni koruduğu için Yüce Tanrı'ma Şükrettim, içtiğim bir damla su için yediğim bir lokma yemek için ki bu kuru ekmek dahi olsa Şükrettim, beni kötü ruhlardan koruduğu için beni zavallı bir mahluka düşmekten alıkoyduğu için ve en önemlisi beni İnsan olarak bu dünyaya gönderdiği için....
Günlük yaşantımı söz etmemin bir anlamı yok ama sabah kalktığım zaman günümün nasıl geçeceğini bilmediğim için ve gün boyunca nelerle karşılacağımı bilmeden yanlı bir adım atmamak adına bir 2 duayla başlarım, gün ortasında beni kötü ruhlardan koruması için 3 dua okurum, yemek yemeden önce 1 dua okurum, yemek yedikten sonra 1 dua okurum ve Şükrederim, uyumadan önce gün boyunca beni bütün tehlikelerden koruduğu için 1 kez daha dua okur ve yatarım_
Ama dıştan bakıldığında hiçbir insan beni değil dinci, dinlerin yanından bile geçtiğimi sanmaz, çünkü inancımı ona buna göstererek değil kendi içimde gerçekleştiririm,
Tanrı'ya olan bu kadar bağlılığımı asla hiçkimseye göstermem, İnsan olarak yaratılışım ereği Tanrı'ya Hizmet Etmek'tir ve bunu sağlamak için de kendi yaşamımı O'na adarım, O'nun için yaşarım_
Hiçbir insanla tartışma yoluna asla girmem, hiç kimseye kendi fikrimi asla empoze etmem, bana saygı duymalarını sağlayacak hiçbirşey yapmam, beni üstün görmeleri için hiçbirşey yapmam, başkalarını asla hiçbir şekilde yargılamam, yargılarsam yargılanırım_
Ve hiçbir insana asla hiçbir şekilde kötü muamele etmem, hiçkimsenin hakkını yemem, çünkü bu düyada yaşıyorsak hepimiz insanız ve hepimizin her yönden belirli hakları vardır, hiçkimseye sadece insana değil bir hayvana dahi eziyet etmem, vicdani yönümü her zaman yüksek tutarım,
Bütün bunları edindiğim dini bilgiler neticesinde öğrendim ve yaşamıma geçirdim, şuan mutlu muyum diye sorarsanız; ben gerçek mutluluğu bunları uygulayarak yakaladım_

Haziran 29, 2007, 02:34:00 ös
Yanıtla #25
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

çok anthrocentric bir yaklaşım :D

bu arada bir düzeltme yapmam gerek bütün dinler değil çünkü daha yeni de ifade ettiğiniz üzere islamiyet konusunda hiçbir araştırma yapmamışsınız, yapmaya da niyetiniz yok

Haziran 29, 2007, 02:45:01 ös
Yanıtla #26

Çok doğru haklısınız, gereken düzeltme şimdi yapılmıştır;
''İslamiyet dışındaki bütün Dinler'' konusunda araştırma yaptım_

Haziran 29, 2007, 03:00:15 ös
Yanıtla #27

Ben, bir dinin mensubu olarak bir kişiyi öldürüyorsam kendimden önce o dinden şüphe duyarım, neymiş efendim yeyüzündeki basit din savaşları, hepimiz insanız ve bunu yaptıran hangi din olursa o dinin karşısındayım,
Tanrı, İnsan Neslinin yok olmaması için Kendi Oğlu'nu Kurban ettiyse buna karşın yeryüzündeki herhangi bir din bana başkasını öldür diyorsa o zaman o din, din olmaktan çıkar, menfaat ve baskı unsuruna dönüşür_
Eğer din bana bayanım diye kapanacam diyorsa kusura bakmayın bu dini ben baştan saçma görürüm çünkü namus örtü kalkanıyla değil bayan olsun erkek olsun farketmez namus sadece bayanlara özgü bir durum değil kendini bilen erkekler için de aynıdır, işte bu gibi dinlere ben din gözyüle asla bakmam_
Bir din benim ne yapacağıma nasıl hareket edeceğime asla karışamaz, ben benim, ben ben olduğum için de kendi özgür irademi kullanırım_
Nice dinadamlarının içyüzünü gördüm, Para, statü menfaat peşinde koşan dinadamlarının oltasına takılan zavallı çoğunluğa acırım ben....
Bir din kılıç kullanarak yayılıyorsa o dine ben din gözüyle hiç bakmam_
Bence yeryüzünde gerçek din yok, dinin gereklerini yerine getirerek de hele hele şu kişi sözüm ona ''gavur'' bu kişiyi öldürürsek Cennet'e gideriz diye mantıksızca düşünmeye vesile olan dini ben hiç de araştırmaya kalkmam_

Haziran 29, 2007, 03:05:11 ös
Yanıtla #28

Bu arada isteyen istediğini düşünür banane, ben kendi görüşlerimi söylerim o kadar, benim hiçkimseyle hiçbir biçimde herhangi bir anlaşmazlığım olamaz çünkü herkes kendisinden sorumludur, ve fikirlerimin aksisini düşünenler benim yazılarımı hiç okumasınlar ama inanın benim karakteristik bir özelliğim vardır ve bu Site'de bu özelliğimi devam ettirme niyetindeyim, hiçkimseyle herhangi bir konuda tartışma yapmak istemiyorum_
Herkesin fikri kendine, hiçkimse fikirlerini bir başkasına asla empoze edemez_
Aksi düşünenler elbette yazılarını yazabilirle ama tartışma yoluna asla gitmeyeceğim bilinsin_
SAYGILARIMLA....   

Haziran 29, 2007, 03:09:47 ös
Yanıtla #29

Bu arada Sevgili skullG, ince anlatımınızdan dolayı teşekkür ederim, aslında önemli olan farklı görüşlerde bulunsak dahi birbirimiz kırmadan ve incitmeden hassasiyeti elden bırakmadan konu paylaşımımızın olmasına hakikaten kendi adıma çok sevindiğimi bilmenizi isterim, ama yukarda da bahsettiğim siz dahil hiçkimseyle asla tartışma yoluna gitmicem...
SAYGILARIMLA....